Video-interviu: Ioan Rusu, președintele sindicatului DGASPC Cluj – dezvăluiri în exclusivitate legate de ilegalitățile directorului Daniel Tămaș. Ioan Rusu s-a decis să îl denunțe la DNA

Comentarii

sindicalist

11.07.2016 17:25

Domnului Rusu  avea o firma din Zalau care de 10 ani livra lemne centrelor din judet, o firma care incarca cartusele de imprimanta pt sutele de imprimante si xeroxuri din tot judetul etc. ACUM NU MAI LE ARE SI DEFAPT ASTA E PROBLEMA!Plus ca statea toata ziua si lua 2600 lei in mana salariu.Nu l mai are! Acum risca sa ramana si fara banii de la sindicat! Apropo in sindicatul lui nici 50 de persoane nu au cerere de intrare in sindicat!!!ia bagat el din pix!!!banii numai el stie unde s au dus atatia ani. A pierdut CIOLANUL si acuma e DISPERAT,NERUSINATUL!!! ADMIN: denunțul la DNA ar trebui să îl dispere pe toți pupincuriștii din Direcție, credem. Mai ales după arestările făcute pe la București.

sindicalist

11.07.2016 17:38

 STITI CINE E OMUL DE CARE ZICE EL CA ARE INCREDERE SI E IN SPATELE LUI: NATI ARITON!!CONDAMNAT LA 7(sapte) ANI DE INCHISOARE PENTRU CA A FURAT BANII ASOCIATIEI DE LOCATARI....VA DATI SEAMA CINE E RUSU......RUSU CARE A FURAT BONURILE DE BENZINA (BCF) DE LA PROTECTIA COPILULUI....RUSU CARE VREA SA SE PLIMBE CU MICROBUZUL DIRECTIEI IN LOC SA SE PLIMBE COPILASII IN EXCURSII.......RUSULE DACA BATE CINEVA DIMINEATA TARE LA USA,E BAI! E TAMAN AIA LA CARE ZICI TU CA MERGI,PARAZITULE! ADMIN: adică a furat Nati Ariton și e vinovat Rusu? E ăla condamnat, ăsta nu, dar ăsta-i vinovat? Hai că-ți urli prea tare nerușinarea și interesul de postac! Este plină piața de idioți utili. Oricum , înțelegem - și ar trebui să înțeleagă și șeful în apărarea căruia sari, că de denunțul la DNA nu a scăpat.

Rusu Arthur

11.07.2016 17:39

Ioan Rusu e tatal meu, problema cu el e ca e mult prea cuminte si prea cinstit.De multe ori i-am spus sa "muste" si el cand cineva il ameninta, dar nu o face... e prea domn pentru vremurile astea. Sufera el pentru sindicatul ala si toti oamenii din el, fara sa-i faca si pe altii sa sufere. Omul asta e de pe vremea cand in Romania mai era lege si dreptate, acum astea nu mai exista. Acum Romania e dominata de spaga si nepotism. Imi pare rau ca romanii care inca mai cred in justitie, in dreptate si in onoare nu il ajuta pe Ioan Rusu, omul care se bate cu un sistem pentru membrii sindicatului infiintat de el.Sindicatul ala e viata lui, munca lui, cunoaste personal fiecare membru. De-a lungul timpului i-a ajutat, le-a facut petreceri, a fost alaturi de ei cand au iesit la pensie, cand au avut decese in famile sau probleme la servici. A fost singurul care s-a certat cu sefii pentru un angajat care era sanctionat. Daca angajatii din DGASPC cred ca omul asta nu a facut tot ce era posibil sa-i ajute, atunci chiar se insala. Povestile cum ca a furat banii sindicatului, sau ca a facut vre-o prostie sunt scoase de inamicii lui si va asigur ca sunt doar baliverne. Daca ar fi un sindicat adevarat, cu membrii de sindicat care sa inteleaga ca liderul de sindicat este SINGURUL care se bate pentru ei cu autoritatile, atunci TOTI membrii de sindicat ar trebui sa intre in greva generala pana la inlaturarea celui care vrea sa-l "elimine" pe liderul de sindicat, cel care-i sta ca un ghimpe in coasta. Aduce-ti-va aminte ca in America anilor grei, singurele forte care puteau lupta pentru angajati erau sindicatele, sindicate cu sustinere adevarata si sindicate puternice.Puterea unui sindicat sta in OAMENII care il compun, unul singur nu conteaza dar impreuna ar trebui sa poata face orice si sa se ia de piept cu oricine. Din pacate sindicatul tatalui meu nu e unul dintre cele puternice, pentru ca oamenii lui nu-l ajuta si nu-l sustin destul. Sunt foarte usor influentabili, foarte fricosi si se clatina daca seful striga la ei. Nu se va iantampla nimic, seful in continuare isi va face de cap, angajatii vor tremura in continuare de grija locului de munca si a gurilor de hranit iar sindicatul se va desfinta sau va fi inlocuit cu unul aservit sefilor. Trust me... problema Romaniei nu e coruptia, sau nepotismul, e chiar masa de cetateni care se tem si accepta sa fie calcati in picioare.

Dorina

12.07.2016 06:50

Mai oameni mai interesativa si voi cine este Rusu......cate interese are in directie,cati bani a facut cu sindicatu si pe ce s au dus......pina si aparatele cu snackuri de la poarta  sunt a lui! ADMIN: noi vă rugăm să vă interesați despre ortografia limbii române. Interesați-vă și mai povestim. Până atunci se vor interesa de activitatea și interesele voastre procurorii DNA. Tare sperăm.

elena

12.07.2016 09:12

 cat a fost sef de centru,pe tamas  il vedeam doar in trecere pe la lucru (ca si acum, ca la el programul e de 4 ore)....insa umbla dupa noi sa vada condicile de prezenta acum de zici ca e politistin fiecare zi cand trec pe langa avizier, sunt afisate posturi scoase la concurs....doar sunt bani publici si se poate 

sobolan dgaspc

12.07.2016 09:26

toata lumea stie cat il pup in cur pe Tamas... mi-a dat incadrarea corecta in grad de handicap sa o pot freca pe banii statului cat vreau.

Gradinarul

12.07.2016 09:47

Un nebun arunca o piatra intr-un lac si 100 de intelepti nu o pot scoate.Piatra a fost aruncata prin martie 2016, inainte de alegerile la care Rusu l-a avut contracandidat pe Gradinariu Dragos Ilie. De atunci personajul din prima propozitie tot arunca pietrii (si nu numai in lac; feriti-va). Cu tromboane de genul celor postate de "SINDICALIST" am ajuns sa nu mai aiba incredere oamenii unul in altul si sa riscam sa pierdem tot ce s-a obtinut pana acum. Pacat ca in loc sa vorbim despre relatia sindicat-angajator va mazgaliti cu tot felul de noroaie intre voi.Am vazut in treacat ceva numere de dosare penale si civile pe numele lui Gradinariu ("sindica(ca)list"ul din postari) si suna tare interesant. Cei ce aveti detalii concrete si legale despre Tamas, Rusu sau Gradinariu, faceti bine si postati-le sau trimiteri la ele ca sa mai cunoasca lumea si realitatea nu doar barfele mizerabile.Sau poate nici nu mai merita sa vorbim despre un sindicat real si corect in Romania.Astept raspuns la solicitarea mea.

Gradinarul

12.07.2016 10:01

Multumesc pt datele primite. Iata una pt. toata lumea. Am verificat-o.Dosar: 5502/111/2013 Tribunalul BihorGRADINARIU DRAGOS ILIE vs S.C. CLASS FURN ROMANIA S.R.L.contestatie decizie de sanctionareAm citit-o; e cu fainosag... Informati-va dragilor ca sa stim cu cine avem de-a face si cine vrea sa ne prosteasca. Voi decideti daca va (sau vor) reusi. Multam.Hai, curaj. Urmeara Rusu; la incalzire Tamas.

nesindicalist

12.07.2016 10:08

Sindicalisti din toate organizatiile;dati DNA-ului ce-i al DNA-ului!

bulc

12.07.2016 10:55

 E ADEVART CA ...MANA LUI TAMS IN CEEA CE PRIVESTE ANGAJARILE, ADMITERILE IN CENTRE, CERTIFICATELE DE HANDICAP ...PT DIFERITE COMENZI ESTE ....DOMNUL CULI??? O FI ADEVARAT??+ MULTI ALTII PUSI IN POZITII CHEIE??...

bucluc

12.07.2016 11:12

Vorbim de Tamas sau de sindicat? Sau e totuna? Mai draga....

bucluc

12.07.2016 11:28

Draga "sindicalist", cand spui ca "Domnului Rusu  avea o firma din Zalau care de 10 ani livra lemne centrelor din judet, o firma care incarca cartusele de imprimanta pt sutele de imprimante si xeroxuri din tot judetul etc. ACUM NU MAI LE ARE SI DEFAPT ASTA E PROBLEMA!" trecand peste ortografia pe care o schingiuiesti, ai si cartus pe teava sau numai cartuse de imprimanta? Care este firma si datele ei de la Registrul Comertului? Actionari, cifra de afaceri, contracte cu statul si asa mai (du-te) mai departe. lasati mai SOBOLANISMELE indiferent cui ii bagati soparla. CONCRET! Date oficiale si mai vorbim.Nu mai bateti campii cu "microbuzul directiei"; puteti sa o faceti si pe jos. Si nu va trebuie nici "bonurile de benzina furate". Luati un snack din "aparatele cu snackuri de la poarta  (care) sunt a lui si va linistiti cu sobolanismele voastre. Daca tot l-ati bacat in discutie pe "Nati Ariton" vedeti ca l-ati uitat pe Osama Bin Laden. Sa fie oare adevarat ca ies la iveala sobolanii cand vasul se scufunda? Pt. raspuns suna un prieten (la DNA).

elena

12.07.2016 11:55

ei,ei,ei......de ar strange-o cineva de ,,oute,, pe momo ioscuta.....s-ar muta tamas in bistrita

ascultatoru'

12.07.2016 11:57

Intrebare: Ce are in comun DGASPC si DNA?Raspuns: DIRECTIA !!!

DGASPC-ist

12.07.2016 12:07

Uaaaaau, iata ce am citit recent pe https://www.facebook.com/sindicatul.dgaspc/Acest Gradinariu vreti sa ne reprezinte? Eu cred ca lupu-si schimba parul dar gradina ba...Mai aflam si noi noi ce Tamasi, Rusi si Gradinari avem pe tarla. Apropo "sindicalist"-ule de gradina, ai de comunicat date concrete despre firmele cu lemne si cartuse? Astept seriozitate; nu bateti campii si nici aleile din gradina. STOP.

oldies but goldies

12.07.2016 12:39

Aici gasiti imaginile cu toate paginile acestei EXTRAORDINARE  SENTINTE pronuntata in SEDINTA PUBLICA in 3 iunie 2014:https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13662355_653090588171545_4342091537751479373_o.jpghttps://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13662093_653090598171544_6832682161105612761_o.jpghttps://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13662144_653090601504877_4358158864032357419_o.jpghttps://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13613686_653090651504872_1685837102648005499_o.jpghttps://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13667802_653090658171538_4238794435174022479_o.jpghttps://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13680128_653090661504871_6248290485114866283_o.jpghttps://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13603592_653090688171535_498063218458451053_o.jpghttps://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13662326_653090711504866_5653439497070917237_o.jpghttps://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13652932_653090718171532_8079251191098958707_o.jpghttps://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13662336_653090731504864_3557943071552283892_o.jpghttps://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13668665_653090764838194_2078036275937159919_o.jpghttps://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/t31.0-8/s960x960/13669354_653090768171527_3206785556845428700_o.jpgPacat ca au trebuit sa treaca 2 ani de la sentinta si cateva luni de scandaluri mizerabile ca sa aflam si noi cine sunt PERSONAJELE din spatele acestei mizerii numite infiintare de nou sindicat si distrugere a celui existent.Am gasit sentinta amintita si pe legeaz.net, la adresa:http://legeaz.net/spete-dreptul-muncii-tribunalul-bihor-2014/contestatie-decizie-de-sanctionare-sentinta-03-06-2014-6moNe da de gandit daca acest Gradinariu Dragos Ilie este cel care face acuzatii cu nemiluita la adresa altora. Tot el a venit sa ne convinga sa iesim din sindicatul in care suntem inscrisi si sa ne inscriem in sindicatul pe care il face el si care ne va da bani de haine. Sincer, sper sa nu fie haine in dungi. Domnule Gradinariu, te rugam sa ne lamuresti in doua privinte:a). esti dumneata cel despre care se scrie in aceasta sentinta? Raspuns simplu: Da sau nu.b). poti dovedi prin acte oficiale ca ceea ce ai afirmat despre sindicatul DGASPC este adevarat? A fost vreo delapidare? Cine a facut-o, cand si care este suma lipsa?Pana cand nu postezi raspunsul la aceste solicitari te rugam SA NE LASI. Asteptam raspunsul dumitale!P.S. Mai avem o intrebare care nu ne da pace: Care o fi legatura dintre acest Gradinariu Dragos Ilie si conducerea DGASPC Cluj (nu am spus Tamas)? Parchetul stie...

omdebine

12.07.2016 13:16

Cred ca Dragos Gradina(r)iu asta v-a cam bagat matu in casa la toti. V-ati increzut la el si acum aruncati cu pietrii unii dupa altii. Daniel Tamas este unul dintre cei nimeriti de pietrile aruncate. Mai este si Ramona Crisan, Romana Raducanu, soferul Muresan, Oleleu Ioan, Radu Doru, Remus Lapusan, Sălătioan Ioan, Nati Ariton, Dragos Dacian  si altii care au fost nimeriti poate pentru ca au fost "prea apropiati", Chiar Rusu spunea in interviu ca daca nu aparea problema cu noul sindicat al lui Gradinariu si apropierea lui Tamas nu ar fi facut dezvaluirile. Poate nu inca.Asadar, sper ca sa se rezolve cat mai repede aceasta penibila si paguboasa disputa si sa ne putem vedea mai departe de treaba ca DGASPC, fara alte victime colaterale. Va multumesc pentru intelepciunea pe care nu ati afisat-o inca, dar pe care sper ca o aveti. ADMIN: hahahaha, cum am ajuns noi telefonul fără fir între grupurile de interese impropriu numite DGASPC!

Zdrențe

13.07.2016 23:20

Cred că dl.Tamâș, nu știe cum ce comportament au apropiații lui cu cei care nu sunt din gașcă. Ii auzim cum vb despre ,,restul, ,folosesc cuvinte precum, , zdrențe, , , expiratate, ,,aia!,, nulități profesionale, . Despre atitudinea de dispret......Suntem pers cu studii superioare, avem ani de experiență , până cam acum aprox. 3 ani , nimeni nu ne-a umilit. Ce vină avem? Nu suntem din Psd, nu avem corpuri lucrate la sală, ne îmbrăcăm clasic, suntem din Cluj-Napoca? Doar in această, ,poveste, , trăim plus ,,basmul,, Transferurilor chiar și de 3 ori pt o pers( doar e un basm...cifra magica) , până își găsește cuibușorul.

DUD

12.07.2016 15:18

Dar cand te ducea Tamas la toate,, pregatirile profesionale,, adica chefurile de pomina, era bine Rusule?Atunci te intelegeai cu el.........tamas are acum alte presiuni si nu mai are nevoie de tine. Chiar tu ai spus ca el face ce vrea pe tarlaua lui....tu + tamas sacul si petecul.legea pt voi nu exista.

marianam

12.07.2016 16:32

Directiile judetene de Asistenta Sociala din tara au tinut mult timp pagina si ecranul mediei din Romania. Se pare ca acum, dupa scandalurile din DGASPC Bucuresti, Brasov, iasi si multe altele a venit randul unui sezon de Cluj din telenovela DGASPC. Cate episoade va avea oare acest sezon? ADMIN: suferința unor copii nevinovați încăpuți pe mâna unor  needucați, lacomi și murdari la suflet, nu poate fi numită telenovelă decât de către un alt nespălat sufletesc și needucat (iar dacă sunteți femeie, conform nik-ului, cu atât mai gravă vă este lipsa de empatie, cu atât mai complice sunteți cu tagma profitorilor de pe urma unor nevinovați). În rest să întrebăm procurorii DNA de câte "episoade" vom avea parte.

Delcea Cristian

12.07.2016 18:16

Cei care au fost abuzati de catre cei din conducere au dreptul sa faca PLANGERI PENALE. De ce sunteti anxiosi? De ce va temeti? Mergeti la Tribunal/Parchet/Judecatorie si faceti dreptate acolo!! Nu mai barfiti pe la colturi! ADMIN: Excat! Încurajăm pe toată lumea să nu fie complice la eventualele mânării, fapte penașe și alte abuzuri.  

me

12.07.2016 19:16

Rusule nespălatule, hoț ce ești!

sindicalist

14.07.2016 09:08

ADMIN: pupincurismele lăsați-le direct la iocația unde se află fundul directorașului ăsta "bun" al vostru. Aștepăm reacția procurorilor, apoi discutăm dacă aerul condiționat și birourile cele noi care vă țuguie atât de tare buzițele către fundul directorașului justifică restul mânăriilor.

sindicalist

14.07.2016 10:02

ADMIN: oanamury, nesimțită ești mătăluță. Crezi că dacă-ți țugui buzițele la modul anonim (sindicalist), noi nu vedem că ești una și aceeași persoană care limbărește în folosul lui Tămaș pe aici?