Venituri grase si achizitii spectaculoase in 2013 pentru protipendada UBB-ului

Comentarii

Daniel

28.06.2014 11:48

Nistor este director la FSEGA? poate director de departament (de management) si da sunt salarii peste medie, nu vad de ce e un lucru rau ca oamenii acestia au asemenea salarii.

Silvia

29.06.2014 02:40

Corect! Sa castige salariul minim si sa umble toti cu Matizuri! Mama lor de telectuali!

Dan Somlea

29.06.2014 18:46

Lucrez la UBB si stiu ca un asistent are 1100-1200 pe luna,  si un lector 1400-1600 pe luna. Astea sunt fapte. (Nu neg, se poate la facultatile mai 'bogate' -drept, FSEGA- sa fie salarii mai mari.)

adriana kovacs

29.06.2014 18:51

Problema este ca cei mai mullti NU SUNT INTELECTUALI.

Arici Pogonici

29.06.2014 19:00

Daca vrei sa ai oameni calificati si de valoare, trebuie sa-i platesti. Asa ca n-am nici o problema cu salariile, am insa o problema cu rezultatele. Alea lipsesc.Mai este un aspect. Tari bogate (Germania, Austria, Elvetia, etc.) se plang ca statul nu are oameni de top pt. ca sectorul privat ii ademeneste cu salarii mult mai mari. In Romania toti fug in politica si pe posturi de stat, cum se poate asta? Salariile mai sus prezentate nu sunt doar peste medie (cum scria Daniel) ci sunt salarii de nivel peste a celora incasate in functii superioare de conducere in industrie si banci. Nici macar in state, unde salariile in invatamantul universitar sunt probabil cele mai mari la nivel mondial (si finantate de sectorul privat) nu se intampla ca salariile la functii comparabile sa fie mai mari in invatamant/cercetare decat in industrie/banci.  

Alina Marc

30.06.2014 08:53

Sunt si profesori de top la UBB care merita sa fie platiti, iar salariile acestora nu ar tebui  stabilite de proletarii care au jucat carti in fabrici si uzine pe vremuri, sau de alti frustrati,  ci in functie de anumite criterii de performanta.  In plus avem nevoie de educatie ca de oxigen si in acest domeniu trebuie investit. Tarile prospere sunt cele care au investit mult in educatie. Dar se pare ca trebuie sa mai treaca multe secole pana ne desteptam...

Alina Marc

30.06.2014 08:56

Sunt si profesori de top la UBB care merita sa fie platiti, iar salariile acestora nu ar tebui  stabilite de proletarii care au jucat carti in fabrici si uzine pe vremuri, sau de alti frustrati,  ci in functie de anumite criterii de performanta.  In plus avem nevoie de educatie ca de oxigen si in acest domeniu trebuie investit. Tarile prospere sunt cele care au investit mult in educatie. Dar se pare ca trebuie sa mai treaca multe secole pana ne desteptam...

adrian

30.06.2014 11:00

Unii intr-adevar au salarii foarte mari. Unii pe merit, altii nu ! Arici insa a te hazarda la afirmatii cu "salarii mai mari ca in multe alte tari" (US, EU) eu as fi mai retinut. Iti dau un exemplu: in Franta un profesor universitar ia 4800 -5000 EUR net pe luna. Acolo sau putin mai josajunge si un conferentiar. Ceea ce mi se pare aiurea Ziar de Cluj este analiza voastra care nu are nici cap nici coada: Doar titluri bombastice ! In loc sa insistati pe cazurile care chiar sunt spectaculoase dati un titlu exploziv pt ca apoi (vezi Cristina Ciumas sa dati o suma care mai mult ca sigur e gresita 13.602 RON- adiac 1088 RON /luna ?!? )Sau achizitii de apartamente - asta ii doare pe unii cand reiese clar ca persoana in cauza a avut un venit UBB de 23043 RON/an - adica un venit relativ modest.Ziar de Cluj ? Pe cand niste analize concrete si de impact in loc de aceste trompete lipsite de substanta si care nu reflecta titlurile. Ideea de a aduce publicului informatii este foarte buna. Pacat ca modul de conceptie al articolelor lasa mult de dorit.Eu personal incerc sa fac o legatura intre continut si titlu -insa in cazul acestor articole descoperi doar o fumigena in care faptele care chiar ar fi meritat o analiza sunt trecute in fuga si sunt prezentate o gramada de alte informatii care nu aveau ce cauta in articol in contextul titlului 

Marius

30.06.2014 11:11

Autorii articolului ar trebui să scrie și ce salarii au asistenții, lectorii și conferențiarii fără funcții și atunci toată lumea ar fi mulțumită. Să se vadă prăpastia între unii și alții.