Tamas i-a sclavagit pe orfani in interes personal. Si-a construit pensiunea "La Mesteceni" pe spinarea lor

I-a amenintat, i-a umilit si i-a batut ani buni. Dar asta nu a fost de ajuns. Orfanii de la Centrul de Primire a Copilului in Regim de Urgenta Gavroche au fost obligati sa munceasca pentru afacerea personala a lui Daniel Tamas, actualul director general al Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectie a Copilului Cluj. Timp de doi ani, cat Tamas si-a construit o pensiune in Ciurila, copiii institutionalizati au fost obligati sa munceasca cot la cot cu oamenii mari. Sa care, sa ridice, sa sape santuri, sa taie lemne, sa curete curtea, sa doarma, chiar, pe santier. “Ne punea sa dormim peste noapte, cu cainii, ca nu avea pe cine sa lase”, povesteste, impacat cu situatia, un tanar ce a locuit ani buni la Gavroche. A stat acolo destul cat sa devina unul dintre “sclavii” preferati ai fostului director, care n-a mai tinut cont de limite legale sau morale cand a fost momentul sa-si deschida o afacere. La constructia pensiunii lui din Ciurila au muncit, in mod sistematic, minori orfani - o confirma atat cei care au pus umarul la ridicarea pensiunii, cat si angajatii DGASPC, apropiati ai familiei sale si chiar si fostul socru al directorului.

“Te lua dimineata devreme, daca nu te trezeai era bai. “Vrei sa lucri?”, asa ne intreba. “Eu te-am ajutat cand am putut, vii si tu acum”, ne spunea. Trebuia sa sapi santuri, sa tai lemne, sa i le cari, ca avea centrala cu lemne”, povesteste, cu ochii in pamant, unul dintre orfanii care au locuit la Gavroche pe vremea cand Daniel Tamas conducea centrul.

Pensiunea “La Mesteceni” din Ciurila, ridicata pe spinarea orfanilor

Mergeau cate 4-5 baieti pe zi si lucrau cot la cot cu oamenii mari. Taiau lemne, carau caramida, ridicau garduri, curatau curtea si dormeau noaptea pe santier, sa aiba grija de viitoarea afacere a directorului. Totul, pentru promisiunea ca vor primi 30 de lei pe zi.

“Cateodata ne dadea 30 de lei pe zi, ca lucram de dimineata pana seara, iar banii ii vedeam la final de saptamana sau cand avea el chef”, povesteste orfanul.

Dar banii au fost doar o amagire de inceput. Dupa cateva saptamani, nu au mai venit deloc.

“De jos urla: “Vii la lucru? Nu? No, lasa ca te f*t io!”. Daca nu mai voiai sa lucrezi pe gratis, era bai. Daca nu veneai, iti taia internetul si te cauta la scoala, sa te prinda cu ceva gresit. Ciudat, daca mergeai sa lucrezi la el, se comporta foarte ok. Si o saptamana dupa ce lucrai erati cei mai buni prieteni”, mai spune tanarul.

Pensiunea "La Mesteceni"

Banii au fost inlocuiti usor cu un comportament ingaduitor. Orfanii care munceau la constructia pensiunii lui aveau parte de tratament preferential, adica nu mai erau batuti, nu mai erau injurati, nu mai erau traumatizati.

“Cei care mergeau la lucru aveau parte de internet si de favoruri si din partea educatorului. Nu puteau sa zica nimic, pentru ca “asta lucra la Tamas, n-ai ce sa-i faci”. Asa era incetatenit”, marturiseste tanarul. 

Angajatii DGASPC Cluj spun ca directorul era imposibil de refuzat. In plus, toata lumea stia ca minorii sunt dusi la lucru, dar nimeni nu a indraznit vreodata sa-i puna la indoiala deciziile.

“Cine nu l-a pupat in fund a avut zile negre si nopti albe in centru. Vorbesc de personal, dar si cu copiii a fost la fel: era imposibil sa il refuzi, sa zici ca nu mergi la el la lucru. Nu-i mai lasa afara din centru, nu le mai dadea bani de buzunar”, sustine un angajat sub protectia anonimatului.

“Latura” din galeti, adusa de la centru

Cat timp copiii au muncit la pensiune, la ora mesei, Tamas se urca in masina de serviciu, cu care ii lua pe orfani dimineata de la centru, si pleca spre Gavroche. De acolo se intorcea cu mancare in galeti, hrana pentru muncitori.

“Avea si de mancare la pensiune, dar el considera ca e cam scump sa ne dea de mancare de acolo. Asa ca mergea cu masina pana la centru si ne aducea in galeti latura”, isi aminteste baiatul.

"I-a batut cu parul pana au recunoscut tot"

Cateva luni mai tarziu, dupa ce lui Tamas i-au disparut din casa o anumita suma de bani, la sediul politiei din Ciurila se facea un autodenunt. Doi dintre baietii care lucrasera la pensiunea lui Tamas recunosteau ca au furat banii. Dar asta numai dupa ce actualul director general al DGASPC Cluj a decis sa resolve misterul de unul singur.

“Se lauda la toata lumea ca i-a batut cu parul pana au recunoscut tot. Era chiar mandru de el. Nu stiu, probabil de ciuda, pentru ca nu i-a platit sau din razbunare, cine stie, copiii aia i-au luat banii”, povesteste fostul socru al lui Dan Tamas, Ioan Oprea. “Pot considera ca el i-a bagat in inchisoare pe copii”, mai spune el.

Iar Tamas a continuat sa-i trateze ca pe niste sclavi pe orfani si dupa acest incident. Dupa divort, directorul i-a pus pe copii sa munceasca la ridicarea propriei lui case.

“Dupa ce a divortat si-a facut casa langa pensiune si ne-a pus sa lucram si acolo. Am sapat santuri, am carat, am batut cuie, am facut curatenie prin curte”, povesteste orfanul.

S-au rasturnat cu masina in timp ce mergeau la lucru

Intr-o zi, Tamas nu a mai vrut sa mearga dupa ei la centru si le-a spus orfanilor sa vina la Ciurila cu una dintre masinile sale personale. Ionut Iacab, un tanar ce obtinuse carnetul de conducere cu doar o saptamana inainte, a fost ghinionistul sofer.

“S-au rasturnat cu masina. Erai trei baieti si doar unul dintre ei avea 18 ani. Mergeau la munca la pensiune, saracii”, povesteste un apropiat al familiei directorului. 

Contactata telefonic, fosta nevasta a lui Daniel Tamas, Ioana Oprea, spune ca nu a stiut care erau conditiile in care orfanii munceau la pensiunea pe care au detinut-o, la un moment dat, impreuna. 

"Intodeauna, deciziile legate de copiii din centru, si nu numai, le lua singur si fara sa se consulte cu nimeni. "Adevarul" pe care il stiam eu era acela ca vin cu acordul conducerii si pentru a invata sa se intretina singuri. De la inceputul anului 2010 si apoi dupa plecarea lui de la domiciliu am mai tinut legatura doar telefonic cu o parte din copii sau ne-am intalnit intamplator. Nu am banuit ca lucrurile sunt asa de grave dar pot crede: o parte s-au confirmat si pe plan personal!", a declarat Ioana Oprea pentru Ziar de Cluj. 

Dupa divort, pensiunea "La Mesteceni" i-a ramas acesteia, care conduce afacerea impreuna cu parintii sai. 

Comentarii

zvc

05.08.2014 16:27

Un efort minim pe care il poate face fiecare dintre noi cei care privim stupefiati la ce facea individul asta cu copiii (nu ca altii n-ar face cu angajatii lor, dar angajatii aia au optiunea de a accepta sa faca sau sa plece, pe cand copiii astia si asa greu incercati de viata nu aveau nicio alta optiune pt ca erau dependenti de boul asta) ar fi aceea de a "boicota" afacerea individului in sensul de a nu o mai vizita. Personal am fost de cateva ori anul trecut si o data anul asta la locatia din articol , dar acum citind grozaviile pe care le scrieti si daca ma gandesc ca niste copii erau fortati sau macar santajati sa lucreze acolo, chiar si pe bani, in mod absolut cert nu o sa mai calc acolo in viata asta.Nu-mi pot imagina cum cineva i-ar spune copilului meu "munceste pt mine pt ca asa vreau eu) si ca altii sa se lafaie in locul amenajat prin munca copilului meu.Asta, sa abuzezi de lipsa de aparare a copiilor aia si sa ii pui sa munceasca pt tine, e chiar mai grava decat evaziunea fiscala sau furturile care spuneti ca erau acolo. Evaziunea fiscalasa sau furturile cad in sarcina statului sa le stopeze, previna, combata. Dar sa te folosesti de niste copii care nu pot spune "nu" e o chestiune incalificabila, jegoasa si grobiana ! Oameni buni, nu mai mergeti La Mesteceni !!

vasi

05.08.2014 16:40

Cine-l mai tine pe individul asta in functie? Cat tupeu pot avea psd-istii astia. Cred ca pot face orice si nu li se intampla nimic. Si uite le merge..inca. Nu-mi vine sa cred ca dupa atatea informatii prezentate el inca conduce protectia copilului....Hey, cei de la consiliul judetean, trezirea!

nelu

05.08.2014 17:14

Hai sa nu dramatizam acuma ca niste handralai de 16-17-18 ani erau pusi la munca, saracii..in loc sa o arda pe internet.

vasi

05.08.2014 17:57

Nu-i bai ca munceau....proble e unde? Pt ce?o faceau voluntar? Ce-au invatat ei din asta? I-a folosit si asta nu-i ok. A profitat de functie ..

Fix

05.08.2014 18:42

Mare dobitoc a fatat ma-ta!

orfanu

05.08.2014 19:10

hai sa nu dramatizam?... eu stiu ca fiecare copil sau om are dreptul sa lucreze unde vrea si sa refuze un lucru... si macar daca lucreaza sa fie platit... nu stiu cum sa-ti zic nelule dar esti un om prost imagineazati-l pe copilul tau sa mearga la o ruda de-a ta si sa faca munca unui om matur de dimineatza pana seara si pe deasupra sa nici nu fie platit. Ce ai zice probabil ca nimic... doar esti un cretin avand in vedere ce ai scris mai sus.

krisztina

06.08.2014 09:01

Stimate domn! Iti recomand cu caldura sa citesi Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului art.4 litera a care spune:"copil-persoana care nu a implinit varsta de 18 ani si nici nu a dobandit capacitatea deplina de exercitiu, potrivit legii"Deci indiferent ca au 16-17 ani tot copil este si ar fi trebui protejat de catre acest mascarici politruc si de restul angajatilor si nu exploatat prin munca, maltratat, abuzat fizic si psihic. Problema noastra majora este ca ne place sa traim in evul mediu si sa refuzam sa intram in rand cu lumea. Imi este mila de dumneavoastra.

Sergiu

05.08.2014 17:33

Totul ce se arată în toate articolele este perfect adevărat , dar în același timp de o mare gravitate ! Toți ne întrebăm oare de ce nu se sesizează PARCHETUL din toate aceste articole , este vorba în primul rând de minori !!!  Foarte grav !!!

leo

05.08.2014 17:56

@nelu: la munca, nu o mai arde pe intetnet! Munca te va elibera.

Puneti poze mai clare cu acest calau ca sa il prind pe strada...

Fix

05.08.2014 18:43

Ai imbatranit tamas..... Grijile, ha????

andreea

06.08.2014 08:48

Exista si alte dovezi care sa sustina tot ce scrie in acest articol? In afara de povestile copiilor... 

Hedged in

06.08.2014 09:21

Tu ce articol ai citit?
Socrul, nevasta si educatorii.

Arthur

06.08.2014 08:35

voi stiti cu ce se confrunta uni angajati care lucrewaza cu acesti"ingeri" de 16-25 ani,pe care nu ai voie sa-i atingi nici cu o floare?Ati vazut dumneavoastra educatie si lege fara coercitie?????????Hai sa-i lasam sa creasca la fel ca animalele din padure si atunci cand va veti intilni cu ei pe strada sa nu acuzati sistemul..............Nici nu stiti cat rau produce pentru copii institutionalizati dar si pentru personalul din centre aceasta campanie murdara de presa dezlantuita de un asa " ziarist" doar cu scopul de a vinde o fituica de 2 lei.

Moldovan

06.08.2014 09:44

Ghici andreea... Exista!!!

Olimpic

06.08.2014 09:55

Nu mai arthur, nu a zis nimeni ca ar fi ingeri... De ce, tu ai fost inger la varsta aia? Probabil tie ti-au rupt gura parintii si acum consideri ca e ok sa le faca si lor la fel, nu??? Dupa pumnii luati in gura tu te consideri om normal? Da-mi voie sa te contrazic...nu esti!!! Cu asa o conceptie fa-ti rost de un psihiatru sau daca ti lene, mai bine spanzura-te! Si inca ceva....in capul tau gol golut, cam cata paguba pot produce articolele astea pentru cei institutionalizati??? Ti se pare chiar asa o pabuba mare sa scape de gunoaiele astea cum ii tamas si marinela??? Care i-au batjocorit si i-au furat ani la rand??? Daaa ii chiar mare paguba....probabil isi plang in pumni copii... Dobitocule!

adi

06.08.2014 09:56

prin urmare, sa ii punem la munca patriotica si daca nu le convine sa lucreze gratis sa ii lasa nemancati, ca asa vor creste bine, nu ca animalele, este? ps.s go shoot yourself

krisztina

06.08.2014 11:18

Nu te tine sa lucrezi cu acesti "ingeri"??? pisc-o  si lasa loc la altul. oare din ce cauza doar in romanica noastra copii institutionalizati ajung epave saraci??? probabil ca sistemul este plin de idioti ajunsi in functii pe baza de apartenenta politica si la cat de priceputi sunt in a da limbi adanci in fund. Profesionalizm zero, deontologie zero. Majoritatea din DGASPC Cluj sunt zero din punct de vedere profesional, si imi cer scuze celor care lucreaza la aceasta institutie si isi fac bine treaba. Din pacate vorbesc in cunostinta de cauza, avand in vedere faptul ca ar "trebui" sa colaborez cu ei de 10 ani. Va plangeti din cauza presiunilor presei dar ani la rand ati inchis ochii la tot felul de abuzuri. Probabil ca va meritati soarta. In loc sa munciti pentru banii pe care ii incasati stati pe balcoane si in fata cladirilor sudand tigara dupa tigara, iar cand indrazneste cineva sa va "deranjeze" de la indeletnicirire zilnice sunteti furiosi si repeziti oameni, copii, colaboratorii. Rusinica!!!!!!!!!!

krisztina

06.08.2014 08:48

Toti suntem stupefiati de lucrurile scrise in aceste articole. Unii dintre noi prin prisma faptului cum a fost posibil ca acest individ sa ramana angajat al institutiei iar cealalta parte pentru ca aceste fapte au ajuns in spatiul public. Toate bune si frumoase dar daca nu se va intampla nimic in continuare nu are rost sa ne agitam. Parchetul trebuie sesizat! Daca nu este sesizat s-au dat sperante fals acelor copii care au fost maltratati de aceasta aratura. De la Consiliul Judetean nu va asteptati la nimic, la cat s-a batut si a uns individul asta sa ajunga sef, cei de la CJ nu il vor schimba. Sunt pe o mana. Copii care au trait in Gavroche in schimb il pot da in primire la parchet, doar ca le e frica de Dictator. Probabil ca ar fi nevoie sa ajunga articolele si la presa centrala, evident care nu este PSD-ista, asa poate si institutiile abilitate isi vor misca cururile pleostite.

Marcel

06.08.2014 11:04

Conducerea CJ Cluj nu mai este PSDista de saptamana trecuta de cand Vicele OLELEU a fost inlocuit. Uite astfel se iveste sansa de a fi ramas acest Tamas fara sustinere.. pam pam

krisztina

06.08.2014 11:34

ce sa spun?? Doamne ajuta!

EU

06.08.2014 14:26

Mda... Tamas e vinovat ca i-a ajutat prea mult pe acesti copilasi. Laturi?!?!?!?! Poate multi dintre noi nu am mancat ce acesti copilasi au mancat. Cand primeau carne de pui.... " Iar carne?" Toti au fost platiti pentru munca care-au prestat-o. A vrut sa faca din ei oameni, de aceea de acolo, din Gavroche au iesit, asistenti sociali,kineto-terapeuti, profesori, copilasi cu liceu ,facultati. Probabil cine nu-l cunoaste pe Tamas, poate sa-l acuze. Le-a vrut numai si numai binele, si-a dorit sa faca ceva cu ei. Nu mai comentati dragi oameni, in necunostinta de cauza. NU judecati oamenii dupa fapte, si mai ales fara dovezi. Va multumesc !!!

Moldovan

06.08.2014 17:02

Mai "EU" da oare cum nu iti crapa obzarul sa minti cu asa o nerusinare, ha??? Zi-mi tu mie...tu asa faci om din copilasul tau? Asa cum zici ca a vrut tamas sa faca oameni din cei de la centru??? Sau el asa face cu copilasii lui??? Ii bate cu pumni si picioare??Zi ma boule!!! Ma da tu ai fost la el la lucru sa stii ce au mancat? Sau daca au mancat???  Tu sustii ca il cunosti pe jegosu asta si zici ca i-a platit pe copii??? Pai nu esti tu un mincinos ordinar mai?? Exact cei care il cunosc foarte bine pe tamas pot sa-l acuze, motive au destule! Si ia zi mai, unde is acuma acesti savanti care au plecat de la gavroche, ha? I-a inghitit pamantul?? Da de aia care is la puscarie ce zici? Care violeaza si dau in cap la oameni pe strada ce zici?? Dracu sa te is pupatorule si lingatorule! Sa-ti crepe obrazul de rusine!!

EU

06.08.2014 23:13

Va multumesc pt vorbele frumoase,d-le Moldovan! Savantii sunt in strainatate,Japonia chiar! Au mancat foarte bine,nu bine! A fost si-o sa fie domn cu ei. I-a ajutat enorm,drept dovada "multumescul" ! Sa fiti sanatos sa puteti injura in continuare!

orfanu

07.08.2014 08:35

hai date draq ovidiule 

MARCHISIU CARMEN

07.08.2014 14:49

Revoltator.O tara in care fiecare face ce vrea sunt trasi la raspundere de ochii lumii numai cei mai mediatizati si cei de genul asta cu functii obtinute politic fac ce vor.Imi inspira scarba.

daniel

07.08.2014 15:58

Eu pot doar sa spun ca astfel de scursuri exista peste tot in astfel de functii publice.
Doar cu executia publica si confiscarea averilor mai putem starpi acest flagel. Fura deoarece pedeapsa este mica si usor de suportat la gandul traiului imbelsugat de dupa detentie.
Consider la fel de mare greseala facuta de acestia precum genocidul facut de Ceausescu.
Cred ca procesul lui Felix cu explicatia .... nu am nimic, tot ce exista este mostenirea lasata copiilor.....bani furati indiferent cine-i cheltuieste raman patati , ca sa nu se manjeasca nimeni cu ei trebuiesc confiscati.
Pacat de tara asta si pacat de romanii de buna credinta care mai locuiesc aici.