REZUMAT VIDEO: Fără menajamente. CFR-ul a învins Voluntariul cu formula tip şi e gata pentru finala Cupei

CFR Cluj a învins cu 2-1 FC VOluntari vineri seară, în etapa a 11-a din play-out-ul Ligii 1. Formaţia “feroviară” a fost nevoită să revină de la 0-1, chiar dacă antrenorul Toni Conceicao a mizat pe formula-tip.

Clujenii au abordat meciul cu FC Voluntari din play-out cu gândul la finala Cupei României de marţi, dar par să fi învăţat din lecţia meciului cu Petrolul, când Conceicao a menajat 9 titulari, iar “ceferiştii” au fost învinşi de ultima clasată.

În partida cu Voluntariul, echipă aflată pe loc de baraj pentru menţinerea în Liga 1, Conceicao a făcut doar o modificare faţă de formula cu care “feroviarii” au obţinut calificarea în finala Cupei şi cu care au învins cu 5-1 în campionat ACS Poli Timişoara, Nascimento fiind înlocuit de Gomelt.

Cu toate acestea Voluntari a deschis scorul pe Dr. Constantin Rădulescu, din corner, prin Novakovic, la doar 2 minute după ce l-a înlocuit pe coechipeirul său, fundaşul Spahija.

Bucuria ilfovenilor a durat puţin deoarece în minutul 30 Nouvier a restabilit egalitatea după ce a pus latul la o centrare a lui Jakolis. Înainte de fluierul de pauză oaspeţii au cerut penalty la o cădere în careul a lui Bălan Traian Marc, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

La reluare CFR-ul a apăsat pe acceleraţie şi Petrucci a înscris la capătul unei acţiuni cursive a gazdelor, stabilind scorul final, 2-1. Voluntariul a reuşit să trimită mingea în plasă în minutul 77, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, anunta CJSport.ro.

În urma acestui rezultat CFR Cluj a urcat pe locul 2 în play-out, cu 33 de puncte, depăşind la golaveraj echipa de pe 3, CSU Craiova, care are un joc mai puţin disputat.

Toni Conceicao a trimis în teren următorul 11 pentru CFR Cluj:

T. Marc – Thiago Lopes, Mureşan, Larie, Camora – Juan Carlos (L. Goian ’90), Petrucci, Gomelt – Nouvier (Vitor Bruno ’78), Bud (Lopez ’64), Jakolis.

Sorin Popescu i-a introdus la FC Voluntari pe următorii jucători:

Bornescu – L. Rus, Spahija (Novakovic ’24), Maftei, Filipov – Moke, Novac – Căpăţână (Chitoşcă ’85), Achim (Enceanu ’75), Voduţ – A. Bălan.

Finala Cupei României, Dinamo Bucureşti – CFR Cluj, va avea loc marţi, 17 mai, de la ora 21.30, pe stadionul Naţional Arena din Capitală.