Sport

Revenire cu gol, după o accidentare teribilă. Bruno Guima a marcat în primul său meci jucat în ultimele 11 luni

CFR Cluj a câştigat, 2-0, primul meci amical din cantonamentul sloven, jucat împotriva gazdelor de la Rudar Velenje. Cele două goluri au fost marcate de Davide Petrucci, din penalty şi de portughezul Bruno Guimarães Pinho de Azevedo, cunoscut de către fani sub numele de “Guima”.

Atacantul cu numărul 9 pe tricou a bifat, ieri, primul meci după o pauză de aproape 11 luni, absenţă cauzată de o accidentare teribilă, revenirea pe teren fiind consemnată cu un gol. Guima a suferit o ruptură de ligamente încrucişate în 7 august 2015, la meciul cu CSMS Iaşi, din etapa 5-a a campionatului trecut, accidentare care avea să-i pună atunci capăt sezonului, potrivit CJSport.ro.

Refăcut complet, atacantul de 30 de ani a fost introdus la pauza amicalului din Slovenia de către antrenorul Vasile Miriuţă, după aproape 20 de minute reuşind să şi marcheze. Precedentul gol al portughezului data din prima etapă a ediţiei trecute a Ligii I, CFR-ul terminând la egalitate, 2-2, meciul din deplasare cu FC Viitorul. Revenirea lui Guima ar putea însemna un mare atu pentru clujeni, portughezul putând acoperi şi golul pe care îl poate lăsa Cristian Lopez, în eventualitatea în care atacantul clujenilor va fi vândut în această vară.

Următorul meci pentru ardeleni în Slovenia va fi duminică, împotriva ucrainienilor de la Zorya Luhansk.