alex bologa

Alex Bologa, un tânăr nevăzător, a cucerit aurul la Campionatul European de Judo pentru Nevăzători

scris de Ziar de Cluj / 28.07.2019 15:11 / 0 comentarii / 143 vizualizari
Astăzi îi oferim un „Jos pălăria” lui Alex Bologa, un tânăr nevăzător de 23 de ani, care a reușit să cucerească aurul la Campionatul European de Judo pentru Nevăzători, la categoria 60 de kilograme. Evenimentul a avut loc în Genova, Italia, în data de 26 iulie, iar Alex se întoarce acasă nu doar cu... citeste mai departe

JOS PĂLĂRIA! AUR pentru Alex BOLOGA la IBSA Tokyo Judo Qualifying Competition 2019

scris de Ziar de Cluj / 04.07.2019 11:07 / 0 comentarii / 179 vizualizari
IBSA Tokyo Judo Qualifying competition - Fort Wayne, care se desfășoară în Indiana în perioada 2-6 iulie 2019, i-a adus lui Alex Bologa medalia de AUR!Bologa Alex a castigat medalia de aur in Fort Wayne, Indiana. In finală, Bologa a castigat cu ippon contra Olzhas Orazalyuly din... citeste mai departe

Clujeanul Alex Bologa, nevăzător, medalie de bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio

scris de / 09.09.2016 12:19 / 1 comentariu / 111 vizualizari
Prima medalie pentru România la Jocurile Paralimpice a fost adusă de către un clujean.Judoka Alex Bologa, nevăzător, a cucerit medalia de bronz după ce l-a învins, în meciul pentru ultima treaptă a podiumului, pe uruguayanul Henry Borges, prin ippon, la categoria 60 de kilograme. Alex, 20 de ani,... citeste mai departe

Un elev clujean cu deficiente de vedere, medaliat cu argint la la Jocurile Mondiale pentru Juniori de la Eger

scris de Florentina Tatar / 10.12.2013 17:32 / 0 comentarii / 164 vizualizari
Alex Bologa de la Clubul Sportiv Lamont din Cluj a castigat o medalie de argint la Jocurile Mondiale pentru Juniori care a avut loc intre 4 si 6 decembrie la Eger, in Ungaria. Tanarul ar putea fi primul judocan nevazator care va reprezenta Romania la Jocurile Paralimpice de la Rio din 2016. ... citeste mai departe