SA AFLE TOT CLUJUL. Au umilit-o pentru ca e nevazatoare si au pus-o sa dea examen langa WC

Persoanele cu deficiente vizuale ar putea face fata intunericului mai usor daca in copilarie ar avea acces la gradinite, in adolescenta - la scolile frecventate de semenii lor, iar la maturitate - la un loc de munca ce le-ar garanta un minim necesar pentru un trai decent. Daca cei care ar trebui sa ii ajute nu le-ar pune piedici, nevazatorii ar putea ajunge, in cel mai fericit scenariu, sa nu mai fie priviti cu ochi mijiti, discriminati si dati de-o parte. Ziar de Cluj va prezinta povestea unei nevazatoare care a incercat sa duca o viata normala la Cluj, dar care a ajuns sa fie discriminata in inima institutiei ce se presupune ca ii apara pe cei defavorizati.  

La 37 de ani, Alina  Dinuta nu vede decat umbre si lumini. Cauza: o boala care i-a slabit vederea aproape de tot in doar trei zile si nesansa de a trai intr-o tara in care persoanele cu nevoi speciale sunt marginalizate.

Pana la 18 ani a vazut, a fost o adolescenta normala din Targoviste. In doar trei zile, a ajuns sa nu mai poata scrie si sa citeasca deloc. Apoi a facut dezlipire de retina. De atunci, e trecuta in categoria „nevazatori”, a oamenilor care nu au aproape nicio sansa sa se descurce intr-o societate care le intoarce spatele persoanelor cu handicap fara sa le dea macar o sansa.

S-a trezit oarba intr-o lume a oamenilor mari si dezinteresati. A facut postliceala pe specializarea „masaj”, la Bucuresti. Asta faceau „orbii”, era singurul viitor pe care oamenii „normali” il vedeau pentru ei.

„Am profesat, dar mi-am dat seama ca vreau mai mult de la mine si ma gandeam ca deficienta de vedere nu trebuie sa ma limiteze la atat”, povesteste Alina. „Atunci am inceput sa ma intreb: Oare toata viata asta o sa fac pentru ca am o deficienta de vedere?

Are 37 de ani, dar nu tradeaza nici macar 30, probabil, din cauza zambetului vesnic intiparit pe chip. E sigura pe ea, spune ca intotdeauna a fost. A renuntat la masaj si a aplicat la Facultatea de Psihologie din Bucuresti, pe care a si absolvit-o printre primii. Apoi a facut doua mastere – unul la Bucuresti si unul la Cluj. Asa a ajuns in orasul de pe Somes, de care s-a indragostit invariabil.   

„Dupa ce am terminat masterul in Bucuresti, m-am intors in Targoviste, unde am lucrat cinci ani la Directia Generala pentru Asistenta Sociala si Protectia Copilului (DGASPC) Dambovita. Am lucrat cu persoane cu tulburari psihice si copii care proveneau familii sarace, cu care faceam activitati de dezvoltare socio–emotionala. Mergeam si la domiciliul oamenilor aflati in sensibilitate sociala, ma descurcam foarte bine”, povesteste Alina.

Dar in Targoviste a simtit ca se plafoneaza. Ca a ajuns intr-o zona de confort, ca nu mai poate sa se dezolte, sa avanseze. Iar ea a vrut mai mult.

„Am venit in Cluj pentru ca imi place foarte mult, oamenii sunt deschisi si valorosi si mi-am dat seama ca, daca vrei sa te dezvolti, ai nevoie de asta. Am venit gandindu-ma ca am o experienta in spate, ca am fost un student constiincios, la care veneau colegii dupa cursuri. Credeam ca o sa mi se deschida portile, ca am experienta sociala. Dar aici mi-am luat-o de numa’”, spune ea, zambind.

Clujul, orasul comoara al Transilvaniei, a sters cu experienta ei pe jos. Clujul a primit-o ca pe o „oarba”, ca pe o incapabila, inferioara celor ce vad. Clujul a decis ca daca nu vede, nu merita nici macar sa lucreze pentru cei care propovaduiesc si sustin drepturile celor care sufera de vreun handicap.

Experienta DGASPC Cluj

In urma cu cateva saptamani, Alina intra timida in birourile DGASPC Cluj, unde s-a inscris la examenul pentru un post de psiholog in randurile functionarilor publici. Cu dosarul in mana, era pregatita sa lupte pentru locul liber pentru care institutia il punea la dispozitie.

Ati uitat sa va scrieti numele pe dosar”, i-a spus o voce din biroul luminos, iar Alina a iesit afara si si-a scris, asa cum a putut, numele pe hartia alba. „Stiti, eu am o deficienta de vedere si poate am scris urat”, a spus ea la intoarcere. Apoi a intrebat angajata, care nu isi daduse seama, pana atunci, ca fata e nevazatoare, cum o sa fie examenul: oral sau scris? „Scris.”, vine raspunsul, fara nicio explicatie suplimentara.

„Daca o sa fie examen scris, ori imi dati un calculator si pun eu vocea, ori vin cu al meu de acasa”, isi aduce ea aminte ca i-a spus femeii cu care a discutat in ultimele minute si care acum parea ca are o revelatie.

„L-am spus ca voi proceda cum vor ei, ca sa nu existe vreo suspiciune ca incerc sa copiez, daca vin cu laptopul meu de acasa. Am fost dispusa chiar sa il sustin oral. Doamna de la resurse umane a bajguit „nu stiu ce sa fac, este ilegal, mai bine veniti maine, vorbesc cu sefii mei”. Apoi mi-a intins un post-it, cu un numar de telefon”.

Cand a sunat a doua zi si s-a prezentat, de celalalt capat al firului vocea de la DGASPC i-a spus „Da, sunteti dosarul cu problema. Am vb cu sefii si este ilegal. Nu puteti sustine examenul, ne pare rau”.

„Ce este ilegal? Sa sustin un examen? Eu am lucrat in domeniu. Nu imi venea sa cred ca nu imi dau posibilitatea sa sustin un examen”, s-a revoltat Alina.

In apararea ei, reprezentantii fundatiei Light into Europe, singura fundatie din Romania dedicata dezvoltarii activitatilor si programelor de sprijin pentru persoanele cu dizabilitati senzoriale, au scris o scrisoare deschisa catre Consiliul Judetean Cluj si catre DGASPC Cluj. A doua zi, Nicoleta Molnar, directorul adjunct al institutiei, anunta ca Alina este primita in examen fara niciun fel de problema.

„M-am dus cu laptopul meu si a inceput sa-mi dicteze subiectele. Eu folosesc casti la laptop, altfel nu am cum sa imi dau seama ce scriu. O voce instalata pe laptop imi citeste tot ce tastez acolo”, spune ea.

Dar supraveghetorii au fost deranjati de castile ei, o suspectau ca incerca sa fraudeze examenul, asa ca i-au impus sa le scoata.

Le-am spus ca o sa-i deranjez pe ceilalti concurenti, lucru care s-a si intamplat. Asa ca m-au scos din sala unde se sustinea examenul si m-au pus pe coridor, unde se perindau oameni si unde auzeam cum se trage apa la toaleta. In final, m-au anuntat ca am picat”, povesteste Alina.  

Pentru ca a simtit ca nu a avut egalitate de sanse cu ceilalti concurenti, Alina a contesta conditiile in care a sustinut examenul. 

„Nu mi se pare normal sa fiu scoasa pe coridor. In plus, ca persoana cu dizabilitati, legea spune ca as fi avut dreptul la o ora in plus de examen, ora pe care nu am primit-o”, explica ea.

Directorul "din cate stiu..."

Nicoleta Molnar, directoarea adjuncta a DGASPC Cluj a fost dispusa sa vorbeasca la telefon cu reporterii Ziar de Cluj pana in momentul in care a auzit numele Alinei Dinuta. Dupa care ne-a directionat scurt catre purtatorul de cuvant al institutiei.

Directorul DGASPC Cluj, Daniel Tamas, spune ca „la un moment dat am primit un material de la o fundatie si noi am permis accesul la examen”. Cu alte cuvinte, recunoaste ca Alina a fost primita in examen doar dupa interventia Fundatiei Light into Europe si a Consiliului Judetean Cluj, care nu le cereau decat sa respecte legea si sa-i permita unei nevazatoare sa sustina un examen pentru ocuparea unui post.

„E posibil, avand in vedere ca nu-mi aduc amintesa fi fost vreo situatie similara in institutie.. e posibil ca cei de la Resurse Umane sa nu fi stiut ca se poate sa sustina examenul”, sustine el.

In plus, directorul sustine ca Alina a fost mutata intr-o alta sala si ca nu a fost nevoita sa sustina examenul pe hol. Cu toate acestea, insusi directorul Molnar semneaza un raspuns la contestatia depusa de Alina, in care se plangea de faptul ca a fost obligata sa iasa pe hol, pentru ca supraveghetorii nu au lasat-o cu castile, de frica sa nu copieze, iar ceilalai examinati erau deranjati de vocea din calculator. 

 

 

Comentarii

Nelu Deac

25.07.2014 20:50

Pai sa nu-mi balacesc eu stremeleacul invartosat prin sucul lor gastric ? Bata-le falcile ciatarna de jegosi numiti politic !

stefania

26.07.2014 09:07

Numai în țara noastră se poate întâmpla așa ceva.Rușine,cred că cei ce ne conduc sunt "orbi".Mulltă sănătate Alina și succes,nu te da bătută,luptă în continuare!

Mihai S.

27.07.2014 08:24

Se poate intampla in tara noastra, dar s-a intamplat in Cluj - capitala europeana a tineretului 2015 - un loc in care te-ai astepta mai putin. E tragic, cu-atat mai mult cu cat Alina a mai lucrat 5 ani in domeniu, in Targoviste!In orice tara din UE, pentru asta, ar cadea niste capete, dar, din pacate, ma-ndoiesc, sincer, ca persoanele vinovate pentru situatia de fata vor fi macar penalizate cu 50lei la salar.

Koloszvar

27.07.2014 11:30

S-a intamplat la Cluj, unde oamenii se cred civilizati, mai civilizati decat alti romani. Ei uite, se dovedeste ca nu e chiar asa! 

Diana

26.07.2014 11:42

Foarte trist, dar nu este ceva nou. Romanilor le place sa creada ca sunt Europeni, ca sunt destepti, frumosi si chiar superiori oamenilor din tarile dezvoltate a le Europei. Eu i-as ruga sa se trezeasca si sa se uite mai bine la ce au de oferit. Oamenii sunt cei care conduc o tara, nu conducatorii. In momentul in care romanii vor alege ce este corect si nu ce este impus, vor inceta sa mai fie niste executanti si vor incepe sa gandeasca cu propriile capete, vor inceta sa se mai lase manipulati, atunci locuitorii Romaniei se vor putea considera cetateni ai Europei.

florin

26.07.2014 14:12

natie de gunoaie ce suntem.....

Nicola Maria

26.07.2014 17:23

Niste nemernici care nu au habar de nimic, niste nulitati care nu merita sa lucreze in astfel de institutii. Examenele care se tin la institutii publice, primarii pt. posturile libere sunt date de ochii oamenilor, daca nu ai pile daca nu esti fata sau nepoata cuiva sau macar recomandarea vre-un mare mahar politic nu ai ce cauta acolo, inveti de pomana si pierzi timpul. Pana nu vor pleca sau vor fi dati afara escrocii din astfel de locuri nu vor exista egalitate de sanse.Asa am patit si eu, am vrut un post la o primaria, indeplineam conditiile, am invatat, chiar am tocit vre-o 6 legi, am trecut de examenul scris si binenteles daca nu stiati in astfel de locuri interviul este dupa examenul scris, la interviu nu intra toti candidatii care au reusit la scris, se intra cate unul, asa ca nu stii cum se prezinta in fata comisiei ceilalti participanti chiar daca am avut nota mare si la interviu tot nu a fost deajubs sa ocup postul, recunosc, nu am pile, nu fac parte din nici un partid, in schimb sunt somera de aproape 2 ani.Am scoala ( facultate, masterat, cursuri de tot felul), am experienta dar nu am pile si nici noroc.Asta e Romania tara tuturor posibilitatilor, asta daca ai pile si cunostinte. 

carol

26.07.2014 17:25

TOATE, DAR TOATE ANGAJARILE ACOLO SE FAC DOAR DACA ESTI ,,RECOMANDAT,, DE CINEVA.  POLITIC, PRIETENI, AMANTE,NICI O LEGATURA CU COMPETENTA. TOTI CEI CARE SUNT COMPETENTI PLEACA DE ACOLO. TAMAS, NU E BINE  TAMAS.

Marius

26.07.2014 18:09

Cinstit ar fi ca d-nul director sa aiba biroul unde a sustinut examenul d-na Alina. Langa baie, pe hol. Si daca tot e acolo, poate ar mai invata cate ceva din relatiile cu oamenii... ar trebui sa inceapa de jos, foarte de jos... ca a ajuns degeaba pe fotoliul pe care sta. Si cand te gandesti ca astia sunt oameni care ne reprezinta, platiti din banii contribuabililor - atatia cati am mai ramas prin tara asta.

Dana

26.07.2014 20:44

Nu va opriti aici Ziar de Cluj, ajutati-o sa faca demersurile legale...ajutam si noi daca este nevoie!! Mama lor de gunoaie, cu siguranta aveau deja "castigator" rezolvat cu mult inainte de anuntarea postului...jegurile astea umane nu au ce cauta in institutii publice! Manca-v-ar cancerul de scursuri!!:(

Casi

26.07.2014 23:26

Desfiintati odata institutia asta jegoasa!!!! Pana nu demult mai era cum era, dar de cand a venit la putere numitul politic, pupatorul de dosuri dan tamas, ii de groaza ce se intampla! Asta isi bate joc de toata lumea! Habar nu are de meseria pe care o are, ce sa mai vorbim de managementul unei institutii. Si numele si-l scrie cu greu. Da la furat se pricepe...si inca bine. Asta fura de la mancare , haine, televizoare, materiale de constructii, bani...pana si masini. Orice ce se poate misca. Trebuia sa fie inchis de mult, nu director dgaspc!Vai de capul amaratilor si a celor pe care ii are in subordine!

din primarie

27.07.2014 04:13

Pai daca postul respectiv era ,,aranjat'' , ce sanse sa aiba fata? De parca nu ati sti cum merg lucrurile in Romania!

estera

27.07.2014 10:51

Perfect adevarat! Nici pentru cei care n-au vreun handicap nu este egalitate de sanse - ocupa postul cine are bani si cunostinte... ne mai miram in legatura cu cei cu handicap...

ip

27.07.2014 09:14

Poate Alina merita un alt job (poate acest post nu o merita pe Alina). Cazu merita in continuare pastrat pe agenda, poate gasim un loc potrivit pentru Alina!  

rodica

27.07.2014 10:53

eu am participat la mai multe concursuri pentru un post (finante, carti funciare etc)dar locurile eru ocupate de mult de cunostinte ale directorilor. De exemplu la finante ni s-a spus ca cei dinafara institutiei trebuie sa obtinem nota 7 iar cei din institutie 5.(ilegal conform legii). la carti funciare diferenta a facut-o d-na directoare la interviu nu l-a proba scrisa unde am luat nota cea mai mare ca sa vina cunostinta din Turda. in Romania din pacate nu esti apreciat pentru ce stii ci pentru relatiile pe care le ai.

Mihai Stoleru

30.07.2014 17:57

Asa ar trebui bătute mizeriile astea: http://youtu.be/W7qSrI4HFQI

Z.E

31.07.2014 00:30

Arata urat cazul daca nu ai fost de fata. Si eu am participat la examenul respectiv alaturi de Alina. Examenul a fost la inceputul lui iunie, cu siguranta isi aminteste de mine, deoarece am venit impreuna de pe Eremia Grigorescu pana la parcul mare. Interesant e ca nu a avut nici o problema atunci. De ce nu spune ca a intarziat de la examen mai mult de 15 minute? Ca legea spune, cine a intarziat nu mai poate da examenul, nu? A spus ca a intarziat din cauza ca a uitat ca in ziua respectiva avea examen, hmm. Poate suna rautacios dar credeti-ma ca nimeni din aceea sala nu a spus un cuvant rau. Nici nu  ne-am dat seama ca nu vede pana in momentul in care a spus ca ea are nevoie de o priza ca are laptop-ul descarcat. Atunci am aflat...au condus-o la o masa unde era aproape de priza...am asteptat toti pana i-au dictat si ei subiectele. Din cauza ca intr-adevar e deranjant sa se auda cu voce tare tot ceea ce scrie, au scos o banca si un scaun in fata salii. Intr-adevar nu a primit o ora in plus, dar au lasat-o mai mult ca pe noi restul. Nimeni nu a facut problema din asta. Nici macar ea nu a spus nici macar cu un cuvant ca cineva s-ar fi comportat discriminativ cu ea. De ce acum, dupa atata timp?Nici eu nu am reusit la examen, dar nu spun ca e din cauza institutiei...In rest ii doresc toate cele bune...dar sunt multe lucruri ciudate in modul in care procedeaza acum.

Aurora

01.09.2014 18:18

Daca intarzia  nu o primeau sa dea examen si invocau argumentul respectiv. Eu nu va cred, mai ales ca tonul rautacios pe care-l aveti imi este cunoscut de pe "vremuri" cand in afara de concurenta nu exista solidaritate ( nu mai vorbesc de intelegere) intre colegi. 

nicu

02.08.2014 12:45

problema se putea rezolva simplu, cu un examen oral care ori sa fie consemnat de o stenodactilografa, ori sa fie inregistrat audio.. ce mare branza?! dar pentru asta, trebuie sa cunosti legea si sa stii ca esti chiar legal obligat sa oferi alte modalitati de a sustine examenul pentru persoane cu diverse deficiente (de vedere, de auz, fizice)

dana

03.08.2014 19:03

Era important sa faca o cerere in care sa spuna ce probleme are , dar ea  a facut doar reclamatii. Iar dupa 2 mastere 35 de puncte nu-s onorabile deloc, chiar si in conditiile de examen pe care le mentioneaza ea. E rusinos ca a mai facut contestatie. Poate isi gaseste un post mai bun. 

Elena

04.08.2014 15:10

D-na Dana, ar trebui dvs sa va fie rusine sa aduceti aceste comentarii, care demonstreaza ca nu stiti sa extrageti tema desfasurarii actiunii dintr-o "naratiune"...Punctajul obtinut are mai multe cai de analizat (tensiune, umilinta, galagia trecatorilor pe hol etc), insa consider ca e destul de bun in comparatie cu ceilalti participanti din sale care, urmarind lista rezultatelor, au obtinut chiar si 10 puncte... Iar in ceea ce priveste cererea de care mentionati, ar trebui sa urmariti firul naratiunii si sa cititi mai bine, pentru ca biata copila a facut acest lucru si, mai mult, i s-a mentionat ca este ilegal sa sustina un examen deoarece e nevazatoare; insa ea a facut demersurile necesare pentru a sustine examenul. N-ar fi trebuit ca cei din institutia DGASPC sa stie cum sa rezolve o asemenea situatie?Nu ei se confrunta aproape zilnic cu diverse cazuri asemanatoare?...dar de fapt ei sunt incapabili, pentru ca sunt pusi acolo politic...Asadar, afirmatia dvs e penibila din punctul meu de vedere....sau, poate, dvs faceti parte din aceasta institutie,nu? :))

Huzuneanu Ramon...

04.11.2014 10:25

Pup Alina ! Imi pare rau pt. ca ai intampinat dificultati dar ma bucur ca te revad (fie si in cateva fotografii) Te-am cautat pe facebook dar nu te-am gasit . poate o sa reusim sa mai vorbim . :)