Proces verbal de predare-primire a Romaniei

Este pentru prima oara cand, din 1996 incoace, nu simt in sufletul meu de cetatean al acestei tari nicio fibrilatie. E atat de tern totul, e atat de inveninata atmosfera, atat de lipsita de consistenta dezbaterea generala incat nici sindromul alegerii raului cel mai mic nu m-a coplesit.

Suntem, totusi, la finalul unui regim. Zece ani in care un singur tip a condus aceasta tara si vreau sa imi aduc si eu obolul facand un decont de cetatean. O sa incerc sa aduc si eu doua-trei perspective originale la reprosurile ancestrale pe care media potrivnica i le-a adresat lui Traian Basescu.

Eu am trei chestiuni de pus in procesul verbal de predare-primire a tarii.

Mandatele lui Basescu au fost dominate de violenta verbala, violenta atitudinala, de ura si venin. Cu asta suntem cu totii de acord. Ce gasesc insa extrem de regretabil este faptul ca nu imi aduc aminte de niciun mesaj pozitiv adresat natiunii. Traian Basescu nu a avut in inima niciun gand bun pentru cetateanul de mine in toti acesti zece ani. Un mesaj patriotic, unul de mangaiere a poporului, unul de speranta.

Spunea recent un lider american, intr-un interviu acordat presei romanesti, ca datoria unul politician este sa ridice poporul. Nu numai ca Basescu nu l-a ridicat, ci l-a privit mereu de sus, de la timona orgoliului sau. Pentru el, noi n-am fost un popor, ci un echipaj.

A doua chestiune se refera la faptul ca Traian Basescu a mimat anticoruptia. Sa fim seriosi: faptul ca in ultimul an au existat retineri spectaculoase, condamnari rasunatoare nu face decat sa imi intareasca perceptia ca justitia a respirat politic si s-a comportat ca atare. Cel care i-a demonizat pe Vantu, Ghita, Voiculescu n-a fost in stare sa ii doboare pe baietii destepti din energie. Sau n-a vrut.

Sa fim seriosi din nou si sa il intrebam pe domnul Traian Basescu de ce nu i-a curentat pe Mitrea, Hrebenciuc, Cozmanca in 2006, de ce Truica, Dorin Cocos sau Dumitru ”Niro”, Popoviciu, Patriciu, Tender, Dragos Savulescu si multi altii nu au fost curentati in 2008? Subita dorinta de a face curatenie a lui Basescu nu e decat un act de ipocrizie politica.

Pentru Basescu nu au existat mafiile padurilor, nu a existat Verestoy Attila, Basescu nu a vazut cum avutia verde a tarii a fost drujbuita temeinic. Pe Basescu l-a durut in cur ca Moldova romaneasca a fost sistematic lipsita de sanse, ca tara n-a crescut in mod egal, ca Dobrogea se stinge de lipsa de dezvoltare. Traian Basescu nu a dat cu pumnul in masa pentru alungarea paianjenilor din sistemul de sanatate, cand a dat de nuca tare Raed Arafat, s-a cacat pe el, s-a sters la fund cu o mica perioada de silenzio stampa si a dat-o din nou pe convenabila tema a mogulilor.

Presedintelui tarii nu i-a pasat de educatia poporului, orbit de moguli, suspendari si haisami, Basescu nu a imbunatatit nicicum viata elevului Marinica Cupsa din satul Recea, care anul asta nu a primit manuale. Practic, Basescu pleaca dupa zece ani fara sa fi ridicat vreodata poporul.

In fine, cel de-al treilea repros pe care i-l adresez cu tot respectul este ca nu a reusit sa ma scape pe mine, un simplu cetatean, de parerea proasta pe care o am fata de viitorul tarii mele. Nu mi-a sters cu radiera grija zilei de maine. Acum am 35 de ani si sunt la fel de incert, ca la 25 de ani. Mi-e frica sa imi fac planuri, cred tot mai mult ca tara mea nu are niciun plan, nu am nicio incredere in institutiile statului, imi caut in continuare demnitatea de roman in interiorul sufletului si nu mi-o gasesc.

Traiane, poti sa pleci: esti repetent la Romania!

 

Comentarii

CETATEAN

16.10.2014 13:15

Ai perfecta dreptate, dar si noi suntem vinovati fiecare in parte ca am permis acestui blestem numit Basescu sa faca ce a facut cu tara, cu noi!! Ignora cu buna stiinta ca acum DNA-aul ,,culege,, ce el a sadit, ocrotit, crecut 10 ani!! Mai are nerusinarea sa vorbeasca despre coruptie, hotie, manipulare...Oare in cati ani ne vom vindeca?? ebola= BASESCU

Tudor

16.10.2014 13:20
Stii doar ce nu inteleg eu? In contextul in care avem 14 candidati la presedintie care sunt mai dezastru decat Basescu, de ce dai in el, cand el oricum se pensioneaza? Am observat tendinta ta de a da repetat in Basescu si Boc, insa faptul ca nu te atingi de Ponta ma face sa ma gandesc serios daca nu cumva politica si-a intins mrejele si aici, pe ziardecluj.ro, un portal care pana acum parea cu adevarat "curat".

erzi

16.10.2014 13:37

de mult nu ai mai aratat cat esti de prost, am crezut ca te-ai schimbat, m-am inselat.

laos

16.10.2014 14:14

Tu din pacate nu ai inteles , Tudor! Aici e vorba doar de BASESCU, de nimeni altcineva> Nu de Basescu in comparatie cu Ponta sau Iohanis sau alti politruci. Articolul e bine scris si concluzia amara e doar una; BASESCU E REPETENT LA ROMANIA si nu as mai vrea sa aud niciodata nimic despre el!! Sper sa se termine tot ce tine de el, de otrava din el..

duda

16.10.2014 14:27

tudor tu crezi ca vrea sa se pensioneze?? esti naiv!! de ce crezi ca se zbate sa o potenteze pe nutica?

lenuta_garga

16.10.2014 16:28

Bravo!!

Radu

16.10.2014 14:48

Basescu e intr-adevar cam de pe vapor si are si el interesele lui insa fata de restul politicienilor perindati pe la putere, chiar a reusit sa bage indirect in puscarie o gramada de hoti nationali. Sigur ca si PDL-ul are hotii lui insa hotii cei mai multi sunt la comunistii lui Iliescu (care trebuia de mult sa putrezeasca in puscarie!)! Intai trebuiau schimbati oamenii din justitie. Rodica Stanoiu si restul comunistilor si-au plasat oamenii de la judecatorii la CSM, la parchete, MAI, etc. Nu era cine sa faca arestari si dosare. Cum s-a mai curatat dintre ei, cum cad capetele. Probabil ca a vrut basescu sa si joace niste carti dupa interesele lui insa eu il apreciez pentru faptul ca a dat voie sa fie bagati in puscarii o parte dintre comunisti!

Ioan Bâraş

16.10.2014 22:03

Ca cetățean bolnav de inima, suferind de ceea ce medicii numesc " fibrilație" îmi vine sa rid când il citesc pe Dl Alexa spunând ca din 1996 nu " simte in sufletul lui nici o fibrilație" In rest sunt pentru prima data de acord cu domnia sa.

Ana

16.10.2014 22:06

Domnule cetatean,Sunteti complet pierdut de realitate. Credeti ca acest stil de punere a problemei mai poate castiga partizani pentru cei ce au devalizat tara?Orice om cu ''scaun la cap" isi da seama ca batalia Basescu - coruptie nu avea nicio sansa  fara ca justitia sa fie nesubordonata politic. Aceasta a fost lupta lui si se pare ca a castigat! De ce sa-si subordoneze un singur om justitia? - el pleaca. Din pacate trioul Politica -Justitie-Securitate a format o echipa pana la aparitia lui Basescu. Constantinescu a recunoscut ca a fost invins, Iliescu a fost ortocentrul acestui triunghi iar Basescu nu s-a dat prins!Vorbeati de Violenta verbala!!"Iesi afara Javra ordinara", cine si de ce a strigat asta !?  

....

17.10.2014 10:18

Ana draga, tot Ceatateanu" sunt. Din pacate tu ai un filtru anormal prin care vezi lucrurile. Tu chiar nu poti patrunde in profunzimea lucrurilor?? Tie ti se pare normal ce s-a intamplat si ceea ce se intampla acum??? Daca Constantinescu ar fi procedat asa sau oricare presedinte, l-ar fi,, linsat ,,demult toata lumea. El cu nerusinarea caracteristica i-a ignorat pe toti . In timpul dictaturii lui( dictatura din anii 2000) s-au depasit toate limitele , in sensul rau al cuvantului. Nu stiu cand ne vom mai reveni! Daca el era arhanghelul dreptatii si a justitiei de ce timp de 10 ani nu a facut nimic in acest sens si abia acum in aceasta vara a dat drumul ...DNA-ului..care ii priponeste doar pe psd-isti, pnl-isti, pc-isti si ceva plevusca de la Pdl,pmp????Toti , dar toti primarii , presedintii de Cj, actuali sau fosti  au ,, cadavre,, in dulap. E mizerabila selectia care se face pt ca aici e vorba clar de intimidare,. TOTI CEI CARE AU GRESIT TREBUIE SA PLATEASCA NU NUMAI UNII!! Dreapta masura trebuie sa existe!

cetateanul turmentat

17.10.2014 06:58

E incredibil ca dupa tot ce a facut individul asta la putere,încă de când era ministru sau primar,apoi presedinte,pardon,"prejdinte",si tot are sustinatori infocati.Si fac pariu ca nu ii plateste nimeni,ei in prostia lor chiar pun botul la manipularea basista.Atata prostie ca la poporul asta nu cred ca mai exista pe planeta,mai "draga stolo".Eu zic sa îl mai votati odata,ca uite saracu cat bine a facut si jurnalistii astia rai îl atacă.Dobitoci,va meritati soarta

cetatean

17.10.2014 09:09

Corect,@ cetateanul turmentat !

Bogdan Florin

17.10.2014 10:24

Faptele unui OM vorbesc despre el mai mult decit poate el mintii cu gura ! Faptele lui Base ... au mutit demult.

Tudor

17.10.2014 11:10

Chiar sunt unul din ultimii oameni din tara asta care mai gandeste? Aici ar trebui sa fie clujeni, oameni care inteleg ca in occident ne e locul, nu la moscova. Liviu, ti-am urmarit mult articolele si interventiile de pe retelele de socializare si locul tau e in bucuresti. Nu exagerez. Cat despre cei care dau in basescu, bun sac de box v-ati ales. In cateva saptamani i se termina mandatul si, in loc sa va ganditi la viitor, la ce retard il va inlocui, voi va ocupati timpul cu rahaturi inutile. Asta inseamna ca traiesc intr-o tara care nu stie ce inseamna democratie, stat de drept, justitie independenta, investitii publice, infrastructura, nimic. Doar TV, aia stiti.Incredibil unde s-a ajuns la 25 de ani de la "revolutie".

bulisor

17.10.2014 11:25

Hmm. Interesant!O sa ii iau putin apararea lui Basescu (stati, nu dati) si o sa va pun si eu o intrebare: Ce trebuie sa faca un capitan cand o constatat ca vaporul se scufunda pentru ca e atacat de piratii care vor sa ii talharesca? Ar fi fost mai bine sa spuna echipajului ca e in regula, ca toate is bune si ce frumoasa e marea, sau mai bine sa se ia la tranta cu piratii si sa promita echipajului ca o sa scapa de ei si o sa vina si vremuri mai bune.Desigur, capitanul nostru se cunostea cu anumiti pirati (na, o fost si el pirat la viata lui) si deci pe ei nu i-o spanzurat, iar pe altii nu i-o spanzurat cand i-o prins cu mana in cufar ci doar atunci cand o simtit ca ii fuge pluta de sub piciore.Dilema este: ne dam cu piratii si poate punem si noi mana pe un galben si nu o sa ni se mai para asa de imorala treaba asta cu jefuitul altora, sau ii bagam la carcera si gasim un capitan nou care sa ne scoata din apele tulburi in care parca ne-o tinut, cam mult (si paraca cam intentionat) capitanul nostru.Am putea face si un film: "Piratii de pe Dunare"! :))) 

gica

17.10.2014 12:57

Basescu este primul presedinte care a  sustinut deschis realizarea justitiei........iar primele rezultate se vad in lista destul de lunga a celor condamnati.Pentru ca acest inceput sa aiba efect in societate este nevoie ca toti sa sustina mesajul,iar in final Romania sa functioneze ca un adevarat stat democratic si nu unul corupt controlat de interese.Cel mai grav(si suspect)  imi pare cand un premier(care a functionat in justitie) ataca actul de justitie si contesta deciziile luate.A mai fost un prim ministru care le cerea jurnalistilor sa mearga sa-i "numere ouale" de la ferma din Cornu si stim cum a sfarsit.Acesta se numeste dispret fata de popor si institutiile statului.Poate te inspira ideea si scri ceva pe aceasta tema....... 

Alex

17.10.2014 13:29

Cei atat de inversunati impotriva lui Basescu uita acest detaliu important: pt prima data dupa '89 (cativa dintre) marii corupti ai Romaniei au ajuns unde le e locul(Jilava). Nici eu nu-l agreez pe Basescu si mi-as fi dorit ca in 2009 sa fi fost ales Crin Antonescu(Geoana nu cred ca ar fi fost cu nimic mai bun...).Cand Nastase a fost condamnat CU EXECUTARE ma uitam la TV si ma tot intrebam: no acuma ce teatru se mai joaca... cum iese... chiar o sa stea 4 ani la racoare?... ca e prea greu de crezut ca l-au doborat pe asta... dar uite ca justitia a inceput sa-si faca treaba(nu contest DELOC ca ar fi controlata politic, dar ma bucur ca mai pica cativa 'grei' care au secat si seaca in continuare tara asta...)In concluzie: votati-l pe Ponta si sa vadem ce bine a fi at.(tare mi-e ca s-ar desfinta DNA-ul cu totul...) 

nascut clujean

17.10.2014 14:11

ar trebui  sa discutam despre ce facem in continuare....sa alegem ce a facut bun ( pro sau contra, ceva bun tot o fi facut - macar vedem cativa dupa gratii), sa starpim ce a facut rau si mai ales, sa punem in locul lui pe unul ( sau una !!!!) care macar sa vrea sa faca si pentru noi( prostimea) ceva, sa nu ne mai simtim buzunariti de catre acesti baieti destepti mai ceva decat o face un hot de buzunare ( astia iti fura si mandria, verticalitatea, nu doar banii)

....nascuta clu...

20.10.2014 11:50

Nu voi intalege niciodata cum niste oameni inteligenti nu au inteles si nu inteleg jocul lui Basescu si cat rau ne-a facut acest indidivid. Si eu sunt partizana ideii ca cei care gresesc trebuie sa plateasca, dar o sa fiu intotdeauna impotriva abuzului, a manipularii justitiei, a dezechilibrului evident a balantei.Voi considerati ca ceea ce face acum Basescu facandu-i campanie evidenta lui Udrea  FACE PARTE DIN SFERA NORMALITATII???? Ca o protejeaza pe ea si pe alti implicati in treburi murdare, murdare. Unde e DNA-UL can de vorba de Udrea????????

gheorghe silves...

31.10.2014 21:24
CU TOTII LA VOT ! NU VOTATI CORUPTII ! NOI ii platim si NOI le dam puterea si EI isi bat joc de noi cu aroganta si nerusinare, incalcand legi peste legi. Politicienii oportuniști, profitori și corupți în buna parte își voteaza legi pentru hotie. 10 DECEMBRIE 2013 - MARȚEA NEAGRĂ A DEMOCRATIEI ROMÂNEȘTI. 25 de ani de politică disprețuitoare ajung pentru a învăța simțul cetățenesc necesar pentru a reforma clasa politica ? 1-3-7-15-28 politicieni au fost condamnati penal: un prim ministru, 3 miliardari, 7 ministri, 15 presedinti de consilii judetene, 28 de parlamentari. 54 DE POLITICIENI DE PRIM RANG AU FOST CONDAMNAȚI PENAL ÎN ULTIMII ANI ! POLITICIENII ROMÂNI SUNT RUȘINEA EUROPEI ! Mult mai multi politicieni din ministere, consilii judetene si locale sunt in anchete de cercetare penala. 40% din populatie traieste in conditii de risc de saracie. O mare parte a populatiei este disperată și scârbită de marasmul moral, economic, social, politic. Multi oameni sunt abrutizați de sărăcie si aflați la limita supraviețuirii sunt înșelați prin manipulări abjecte. Conducerile judetelor si oraselor sunt organizate pe CLANURI DE INTERESE SI DE CORUPTIE. Guvernul conduce tara si tot el face si legile ? Parlamentarii sunt 588 ? De 25 de ani toleram hoti care au distrus economia si au jefuit tara aducand-o in marasm moral! Acestia sunt politicienii care ne conduc? Cei care fug cat pot de justitie si cei care fac legi pentru POHTA ce-au poftit ? Ce valori morale au respectat si aparat politicienii ? Cum au promovat cei care ne conduc dezvoltarea virtutilor morale pentru fiecare cetatean? DACĂ NU ACUM, CÂND ? DACĂ NU NOI, CINE ? O CLASĂ POLITICĂ CORUPTĂ TREBUIE REFORMATĂ SI SCHIMBATĂ PRIN ORICE MIJLOACE DEMOCRATICE, PAȘNICE!

gheorghe silves...

01.11.2014 09:57
NOI ii platim si NOI le dam puterea si EI isi bat joc de noi cu aroganta si nerusinare, incalcand legi peste legi. Politicienii oportuniști, profitori și corupți în bună parte își votează legi PENTRU HOȚIE. 1-3-7-15-28 politicieni au fost condamnati penal: un prim ministru, 3 miliardari, 7 ministri, 15 presedinti de consilii judetene, 28 de parlamentari. 51 DE POLITICIENI DE PRIM RANG AU FOST CONDAMNAȚI PENAL ÎN ULTIMII ANI ! POLITICIENII ROMÂNI SUNT RUȘINEA EUROPEI ! Mult mai multi politicieni din ministere, consilii judetene si locale sunt in anchete de cercetare penala. 40% din populatie traieste in conditii de risc de saracie. Conducerile judetelor si oraselor sunt organizate pe CLANURI DE INTERESE SI DE CORUPTIE. Guvernul conduce tara si tot el face si legile ? Parlamentarii sunt 588 ? De 25 de ani toleram sa fim condusi de niste indivizi cu putin simt moral, trufasi si pusi pe capatuiala ! SA NE FIE RUSINE ! Acestia sunt politicienii care ne conduc? Cei care încalcă legile și apoi fug cat pot de justitie? Cei care fac legi pentru POHTA ce-au pohtit? DACĂ NU ACUM, CÂND ? DACĂ NU NOI, CINE ? O CLASĂ POLITICĂ CORUPTĂ TREBUIE REFORMATĂ SI SCHIMBATĂ PRIN ORICE MIJLOACE DEMOCRATICE, PAȘNICE! NOI ii platim si NOI le dam puterea si EI isi bat joc de noi cu aroganta si nerusinare, incalcand legi peste legi. Politicienii oportuniști, profitori și corupți în buna parte își voteaza legi pentru hotie. 10 DECEMBRIE 2013 - MARȚEA NEAGRĂ A DEMOCRATIEI ROMÂNEȘTI. 25 de ani de politică disprețuitoare ajung pentru a învăța simțul cetățenesc necesar pentru a reforma clasa politica ? 1-3-7-15-28 politicieni au fost condamnati penal: un prim ministru, 3 miliardari, 7 ministri, 15 presedinti de consilii judetene, 28 de parlamentari. 54 DE POLITICIENI DE PRIM RANG AU FOST CONDAMNAȚI PENAL ÎN ULTIMII ANI ! POLITICIENII ROMÂNI SUNT RUȘINEA EUROPEI ! Mult mai multi politicieni din ministere, consilii judetene si locale sunt in anchete de cercetare penala. 40% din populatie traieste in conditii de risc de saracie. O mare parte a populatiei este disperată și scârbită de marasmul moral, economic, social, politic. Multi oameni sunt abrutizați de sărăcie si aflați la limita supraviețuirii sunt înșelați prin manipulări abjecte. Conducerile judetelor si oraselor sunt organizate pe CLANURI DE INTERESE SI DE CORUPTIE. Guvernul conduce tara si tot el face si legile ? Parlamentarii sunt 588 ? De 25 de ani toleram hoti care au distrus economia si au jefuit tara aducand-o in marasm moral! Acestia sunt politicienii care ne conduc? Cei care fug cat pot de justitie si cei care fac legi pentru POHTA ce-au poftit ? Ce valori morale au respectat si aparat politicienii ? Cum au promovat cei care ne conduc dezvoltarea virtutilor morale pentru fiecare cetatean? DACĂ NU ACUM, CÂND ? DACĂ NU NOI, CINE ? O CLASĂ POLITICĂ CORUPTĂ TREBUIE REFORMATĂ SI SCHIMBATĂ PRIN ORICE MIJLOACE DEMOCRATICE, PAȘNICE!