Primaria organizeaza o dezbatere pentru regulamentul privind cainii in Cluj-Napoca

Multitudinea de sugestii si sesizari primite i-a facut pe reprezentantii Primariei sa isi dea seama cat de necesara este o dezbatere publica pe tema accesului si plimbarii cainilor in Cluj-Napoca. Sesizari si sugestii mai pot fi trimise inclusiv maine pe adresa consultarepublica@primariaclujnapoca.ro, urmand sa se fixeze apoi o data pentru dezbatere.

“Pana acum am primit peste 170 de mailuri cu sugestii si sesizari. Oamenii vor in general sa nu fie obligati toti cainii sa poarte botnita, ci doar cei periculosi, potrivit legii. Au mai cerut sa aiba acces in autobuze si in parcuri cu cainii, si sa se amenajeze spatii speciale pentru plimbarea acestora. Cu siguranta va avea loc o dezbatere publica, urmeaza sa anuntam in timp util data la care se va desfasura”, au declarat reprezentantii Primariei.

In proiectul propus detinatorii de caini nu mai au nevoie de acordul asociatiei de proprietari pentru a tine un caine, au doar obligatia de a respecta orele de liniste, normele generale de curatenie, igiena si intretinere a spatiului comun (holuri, casa scarii, etc.). Orice litigiu cu privire la incalcarea proprietatii comune sau individuale se va solutiona de catre instantele de judecata”.

De asemenea toti cainii de talie mare trebuie sa poarte botnita, celor de talie mica fiindu-le suficienta lesa, iar stapanii sunt obligati sa curete dejectiile animalelor. In spatiile publice trebuie sa aiba asupra lor buletinul de identitate si carnetul de sanatate al cainelui.

Proiectul prevede interzicerea accesului cu caini pe spatiile verzi, cu exceptia zonelor semnalizate corespunzator, in care se permite plimbarea cainilor, in perimetrul unitatilor de invatamant, in locurile de joaca pentru copii, in unitati sanitare, in mijloace de transport in comun, sau in orice alt loc semnalizat prin indicatoare care interzic accesul cainilor.

Spatiile verzi, inseamna, potrivit regulamentului si scuaruri, parcuri si zona verde din jurul blocurilor, in schimb se promite amenajarea a cat mai multor parcuri pentru caini, imprejmuite, unde cainii pot fi lasati liberi.

Un aspect interesant din proiect este interzicerea producerii de catre stapan “de zgomote neplacute, puternice si repetate cum ar fi: chemari repetate ale câinelui cu tonalitate ridicata prin folosirea cuvintelor sau altor sunete deranjante”. Amenda pentru asta este intre 200 si 400 de lei.

Tot atat ar trebui sa scoata din buzunar si cei care isi lasa cainii liberi nesupravegheati pe domeniul public, indiferent de rasa si talie, sau cei care nu isi plimba cainii in lesa sau si cu botnita in cazul cainilor mari, sau nu au carnetele lor de sanatate. De asemenea cei care isi plimba cainii pe spatiile verzi neamenajate expres pentru asta sunt pasibili de o amenda intre 200 si 400 de lei.

Amenda poate ajunge pana la 600 de lei in cazul in care se intra in parcurile de caini cu exemplare agresive, stapanii nu intervin atunci cand reactiile cainelui devin un pericol pentru siguranta cetatenilor, sau pentru abandonul cainilor.

Varianta propusa de Politia Locala poate fi consultata AICI.

Comentarii

Nicu

05.06.2014 17:44

Sunt de acord ca si noi posesorii de caini sa fim mai civilizati'dar ce facem cu mizeriile lasate de oameni peste tot in jur'de praful din oras,este inadmisibil sa nu mai poti merge pe jos prin oras.Primaria ar trebuii sa puna la dispozitie mai multe cosuri pt ca sunt strazi fara cosuri de gunoi sau daca sunt ,nu sunt functionale!!!Alo tovarasilor din Primarie!

Nicu

05.06.2014 17:46

Oare cei din Primarie circula pe jos sau numai cu masina?Nu de alta dar geme Clujul de praf de mucuri de tigari'de praf.Cu acest aspect ce facem?Si credeti-ma nu sunt cainii de vina.Intr-adevar si noi posesorii de caini trebuie sa fim mai civilizati, dar nu trebuie sa fim ipocriti.Clujul este murdar,este prafuit asta ar trebuii sa ne preocupe mai intai!

tipic

05.06.2014 18:38
poi nu e problema praful stai sa se ia spagile grele sa mai intre cativa la inchisoare si poate atunci o sa se mai faca cate ceva si in cluj curatenia si mirosurile care le suporti cand treci peste un pasaj sau pod is de nesuportat da conteaza caini nu conteaza sensibilizarea oamenilor solidaritatea civilizatia ... astia suntem...

Cluj european

05.06.2014 18:54

Ca si detinator de caine ma simt hartuit si intimidat  cu asemenea regulament absolut  rauvoitor si .discriminant . Explicati-mi si mie  ,ca pana cand  ajung eu de la iesire din blocul meu  pana la  Colina sau Faget, se considera  "plimbat" ? sau cum ajung pana acolo pe jos cu cainele ca  sa-si faca treaba? , Daca  face pe iarba din fata blocului si eu strang dupa el, ma amendeaza ca nu am mers pana  la Faget cu  el sa-si faca treaba???  Cainele meu este foarte educat,  este chow-chow, botnita nu am cum sa-i pun, ca are conformatia  botului alfel , ma amendeaza ca nu-i pun  botnita? De unde  stiu distinsii  domni ,care au conceput acest regulament, ca un caine de talie mica nu poate fi periculos?Va spun ca am vecini  care  fac mizerie si stracaciuni in bloc, nimeni nu depune plangere  dar ca  s-a cacat cainele in iarba e mare  scandal? Mai treziti-va domnilor  si scoateti-va  capul din nisip in Europa , unde chiar si in alimentare si supermarketuri se intra cu caini, chiar si in spitale   si scoli.

adi

05.06.2014 19:00

problema va fi ca cei cu caini vor merge acolo si vor fi vocali . noi cei fara vom calca toata ziua in rahatul lor.... nu va suparati pe mine cei cu bun simt, dar cati dintre voi aveti punga de luat rahatul de pe iarba? sincer

Ionuț

06.06.2014 00:17

Nu știu despre alți posesori de câine, dar eu te invit la o plimbare cu mine când îmi plimb câinele și să vezi!

Tudor

06.06.2014 11:46

Si eu invit oricand pe cine vrea sa vina cu mine si cainele la plimbare. Totdeauna strang dupa el. Problema e ca daca 5% nu strang, se vede. Si miroase :P. O alta problema e ca lumea nu intelege ca nu asta contestam. Nu impotriva amenzilor date pentru mizerie suntem vocali. Ascultati-ne mai atent si poate o sa ne dati dreptate.

Alexandra

06.06.2014 13:15

Cati dintre voi, cei care nu aveti in posesie nici un caine, mergeti cu pungile in buzunar cand mergeti la iarba verde, si va strangeti propriile excremente din iarba? Va tot legati de noi, dar ar fi cazul sa va uitati un pic in oglinda. Nu contest ca cei care nu strang dupa caini nu trebuie amendati. Ba dimpotriva. Insa amendati ar trebui sa fie toti care isi lasa "urmele" peste tot pe unde merg. Treziti-va oameni buni. Nu mai fiti indoctrinati.

Iulia sloboz

10.06.2014 12:30

Eu am. 

Silvye

05.06.2014 21:07

Cu ce nu sunt eu de acord e cu amenda pentru : “de zgomote neplacute, puternice si repetate cum ar fi: chemari repetate ale câinelui cu tonalitate ridicata prin folosirea cuvintelor sau altor sunete deranjante” ? Oamenii primariei v-or fi dotati cu aparate de masurat decibelii posesorilor de caini , ca sa faca dovada la asa ceva ? Sau poate recordere ? Este o aberatie ce cereti , dresajul cainilor sau chemarea lor se face cu o tonalitate mai ferma si chiar ridicata de multe ori , asta nu inseamna ca nu sunt respectate drepturile animalelor . Cand sunt chinuiti fizic , schingiuiti , taiati sau batuti de stapat atunci se pot aplica amenzi usturatoare , cu asta as fii deacord .

Mircea

06.06.2014 08:37

Primaria trebuie sa ia masuri dure  nu impotriva  cainilor, ci a stapanilor  care cred ca pe proprietatea lor pot face orice vor, inspaimantand orice trecator civilizat care merge pe trotuar. O culme a nesimtirii, alipsei de respect fata de comunitate o reprezinta dr. Orasanu ( str. Ady Endre Nr.22)care intr-un  cartier rezidential linistit cum este cart. A. Muresanu, a plasat  la strada o haita de 4 caini- lup extrem de agresivi. Orice trecator(copii, femeie cu copil mici, cu carucioare , varstnici, etc) trebui sa suporte urletul acestei haite agresive care  prin sarituri, batai intre ei, salturi spre trecatori,creeaza  panica, teroare si un zgomot infernal in cartier.  Incercati sa va plimbati  pe strada, chiar si pe trotuarul opus haitei, si veti avea imaginea ferocitatii acestor caini care aminteste  de lagarele de concentrare nemtesi in care detinutii erau   amenintati de cainii gardienilor. Aceasta atmosfera o gasiti azi in Cluj-Napoca , zi si noapte, doar ca  detinutii suntem noi, trecatorii si locuitorii cartierului ! Rog Primaria sa intervina si sa reinstaueze calmul, ordinea si respectul fata de cetatean. Probabil ca locul acestei familii este in padure unde pot trai linistiti impreuna cu haita lor de fiare.   Inainte de a-mi da dreptate sau nu , incercati -daca sunteti curajos- sa treceti prin fata" lagarului de concentrare"  de pe strada mai sus amintita. Si apoi vorbim.... 

Horia