Politia Locala a amendat, in sfarsit, soferii nesimtiti care parcheaza pe locurile persoanelor cu handicap

Dupa ani buni in care locurile de parcare pentru persoanele cu handicap de la mall-urile clujene au devenit parcari VIP pentru tupeistii cu masini scumpe, Politia Locala a decis, in sfarsit, sa intervina.

In week-end, politistii clujeni au impartit amenzile ca pe bomboane in parcarea de la Polus Center, iar toti cei care si-au parcat masinile pe locurile destinate persanelor cu handicap au fost sanctionati.

"Dati un share acestui video, pentru ca si in alte judete politistii sa vada ca trebuie sa-i forteze pe cei care se ascund in spatele masinilor scumpe, a ifoselor si pretinselor relatii cu autoritatile, sa nu le pese de faptul ca semnele indica clar ca nu se poate parca pe aceste locuri de parcare speciale, decat daca esti o persoana cu handicap si detii ecusonul care o dovedeste", a scris, pe Facebook, clujeanul care a surprins actiunea politistilor.

Pentru ca Politia Locala a luat, in sfarsit, masuri impotriva nesimtirii, Ziar de Cluj ii dedica astazi rubrica "Jos Palaria!".

Comentarii

media

16.03.2015 12:23

In sfarsit , de ar face asta la toate supermarketurile , s-ar dubla bugetul clujului . Doamne ajuta ;)

mariaia

16.03.2015 12:33

uaau!! minune!!

DanT

16.03.2015 12:52

Din cate stiu parcarile mall-urilor sunt spatiu privat, ma mir ca are Politia Locala competenta de a da amenzi. Insa sunt bine venite.

sergiu

17.03.2015 21:49

Daca au fost chemati de conducerea Polus Center, atunci pot sa dea amenzi, asa cum daca cineva se parcheaza pe parcarea ta (privata cu cf sau inchiriata de la primarie) poti chema politia sa-l amendeze. Simplu.

Ionut

26.03.2015 18:12

Nu, nu poti. Cum nu poti primi amenda la tine in curte ca ai parcat prost. Legislatia rutiera e pt drumuri publice!!! Politia a comis un abuz pt care peobabil va platii in instanta.

alin

16.03.2015 12:55

Super. Mai vrem sa i mai amendati si pe cei ce parcheaza in standurile de taxi si suntem pe drumul cel bun si normal.

Napster73

17.03.2015 02:00

Mai trebuie amendati și taximetriști care opresc unde vor, blocand circulatia si abia atunci vom fi pe calea cea buna...

Stefan

28.03.2015 12:10

La P-ta Marasti sunt amendati, zilnic, cate 2-3 taximetre, dar fara folos. Dupa 30 de minute tot acolo se intorc.

andrei

16.03.2015 13:11

In sfarsit! Ar trebui blocate rotile + lipit un sticker pe parbriz

gabi

16.03.2015 15:11

Da. Foarte , foarte bine chiar excelent.Am fost in cauza ....imprumutand masina unui prieten , fatalaul a parcat pe locul altora saracii vai de capul lor. Mi-a venit amenda acasa eu am luat banii de la el si am platit 500 ron. Foarte bine, sper ca primaria sa-i investeasca in oamenii defavorizati sau unde cred ei ca e mai bine. Doar ca........ilustrii de la POLITIA LOCALA FLORESTI.....sunt cu frica in san cand pun amenzile. Exceptand imaginile din reportaj in care e surprins unul mai curajos.......amenzile se pun selectiv. Daca masina e mai pricajita adica sub 10.000 eur te ard instant...dar daca trece.......fix caciula.....zeci de Touareg, Mercedes ML, Porsche,Peugeot........sunt fara amenda. Si asta e un obicei, fiindca le e teama ca o sa fie sunati......Indiferent de situatie , tupeu sau jegareala ......cine parcheaza fara drept pe locurile persoanelor cu handicap sa fie sanctionati....dar toti DOMNILOR POLITISTI LOCALI.....ca de....legea e a tuturor fara selectie de masina in epatare. Poate un un pic de etica, valoare, deontologie principii si seriozitate in plus, nu sunt de aruncat. Eu stiu ca se poate dar prima data trebuie sa renuntati voi la smecherie si apoi.....plus ca sa aplici amenzi doar 2-3 zile si dupa aia pauza......nici asta nu e corect.        Si mai e un truc......oamenii cu handicap daca tot va plimbati prin zona sunt oameni simpli....sa nu plecati fruntea la un BMW x...care vrea el.....sau Mertan  WXCLSTR etc cu semn de handicap in parbriz.......asta e vrajeala si ne-am cam prins de ea....   Suces in activitate si potential in IMAGINE....ca mult mai e pana unde vreti sa ajunge-ti.......Mon,cher.......Cu aleasa consideratie ....fata de primaria FlorestiGabi.

criss

23.03.2015 18:43

Ai dreptate exact ada se intampla in parcarea din fata casei de pensii, akol parcheaza inspectorii caci curtea e prea mica pt ei iar pers cu handicapmetg si parchesza la stadion

Dady

16.03.2015 18:48

Daca parcarea este proprietate privata, nu aveau ce cauta la dat amenzi! In situatie similara Politia a refuzat sa intervina! Altfel, e ok. 

Magua

17.03.2015 21:21

In toate marile parcarile private exista inscriptii care atentioneaza ca se aplica codul rutier in vigoare. Ce faci daca nu dai prioritate in parcarea Polus si nenorocesti un nevinovat? Platesti ca pe orice drum public.

Ionut

26.03.2015 18:15

Te inseli. Documenteaza-te. 

rico

20.03.2015 21:02

da, eram si eu in zona si am urmarit un pic actiunea, au tot dreptul sa sanctioneze prin aplicarea codului rutier, am vazut cum au pozat TOATE masinile, de la o intrare la alta care erau pe locurile de handicap, sper ca POLITIA LOCALA FLORESTI sa mai continue astfel de actiuni si in viitor, e singurul mod de a civiliza...bizonii

criss

23.03.2015 18:40

Pe cand si in centrul clujului ???

anonim

23.03.2015 20:35

Domnilor politisti, sa mai faceti cate o "vizita" la Polus, tupeisti o sa revina pe locurile preferate de ei, eu le doresc si cate un CARUCIOR CU ROTILE daca asta doresc, sa vada ce bine e. In sfarsit vad si un pic de schimbare in bine in acest sens, sa fim in UE nu numai cu numele.

eu

24.03.2015 10:42

Hartie de handicapat...daca nu sunteti in stare sa comentati postati doar imaginile!!!Atat entuziasm ca politia impartea amenzi in weekend cand daca mergi ls polus trebuie sa-ti parchezi masina la sute de metrii de intrare ca nu ai loc iar parcarile pentru oamenii cu handicap ar trebui sa stea goale nu?Stire de rahat...si tu incultule care te bucuri iti doresc sa-ti moara la intrare si sa patesti si tu la fel...dobitocule

anonim

25.03.2015 07:49

Frumos comentariu, tipic Romanesc....................... Te-ai gandit ca tu poti umbla pe picioarele tale sute de metri, iar oameni imobilizati nu, eu iti doresc sa faci mai bine sute de metri pe picioarele tale decat cativa metri imobilizat intr-un carucior!!!! Nu ti-ai dori sa stai imobilizat iti spun eu care sunt imobilizat, iti garantez ca e mai bine pe picioare...........

ion

26.03.2015 09:24

In primul rand, esti un lenes.In al doilea rand, esti antisocial, nu ar trebui sa traiesti intr-o comunitate.In al treilea, cateva sute de metri sunt (supriza!) chiar usor de parcurs atunci cand nu ai probleme locomotorii.

eu

27.03.2015 01:22
Acum stiu sa amendeze, dar cand polusul e plin de clienți si nu au unde parca si parcheaza pe locurile de handicapați de ce nu cheama politia. In loc sa fac cateva locuri de parcare langa taximetristi ocupa toate locurile din fata cu parcari pt handicapați. Nu am nimic cu cei cu handicap, dar nu cred ca va fi o zi in Polus sa fie ocupate toate parcarile de handicapati de catre cei care sunt cu handicap.

Ionut

26.03.2015 18:10

Ceea ce face politia e ilegal. Parcarea este spatiu privat si nu se supune legislatiei rutiere. Asadar tot voi veti platii dobitocilor dupa ce politia pierde in instanta.