Niciun clujean n-a iesit in strada impotriva abuzurilor invatatoarei de la Sigismund Toduta! Si o perspectiva despre cazul Bodnariu

Comentarii

ciprian

13.01.2016 00:18

Eu ma bucur cand poporul roman cuprins de sentimente se solidarizeaza pentru o cauza.Totusi tin sa amintesc de fata de 13 ani care sa sinucis dupa ce a fost luata de la asistentul maternal care a crescuto de la cateva luni.Tin sa amintesc ca cei care au comis acest abuz nu au patit absolut nimic, pebtru ei acel copil era doar un numar.

Ama

13.01.2016 02:25

Din pacate cartile enumerate de dvs mai sus exista. Au existat si petitii ca acestea sa nu mai fie comercializate, cel putin in cazul amazonului. Ar fi fost bine daca nu ar fi vazut lumina tiparului nici la noi.Am incercat si eu sa descopar pozitia fam. Bodnariu referitor la astfel de tratamente. Declaratiile lor au fost, referitor la corectiile fizice aplicate ca erau "palme la fund si urecheat" si au spus ca nu sunt adeptii disciplinarii prin bataie si au ajuns la acele corectii fizice in situatii de exceptie.Ca parinte vreau sa cred ca au declarat adevarul si ca aceasta situatie in care sunt ei se va incheia cat mai curand in favoarea lor.De obicei adeptii Pearl, Dobson si a altora ca ei sunt foarte convinsi ca fac bine folosind bataia si sustin aceasta public, fara nici o teama, ceea ce ma face sa sper ca fam Bodnariu nu e din randul lor. 

adriana

13.01.2016 07:55

In sfarsit un articol care trece dincolo de imaginea emotionala cu "ne-au rapit copii". Mai mult inca decat situatia in sine a familiei Bodnariu, imaginea miilor de sustinatori care (prin prezenta fizica sau comentariile postate) nici macar nu isi pun problema daca copii erau abuzati sau nu si care sustin cu fervoare intoarcerea intr-o familie care este (cel putin prezumptiv) abuzatoare fara a-si pune deloc problema daca acest lucru este sau nu in interesul copiilor ar trebui sa ne ridice niste foarte mari semne de alarma fata de societatea in care traim. Da, bataia copiilor este in societatea din Romania o normalitate si chiar adusa la rangul de instrument educativ folosit in interesul copiilor. Dureros articol, dar binevenit!  

ada

13.01.2016 08:00

Sper sa apucati zilele in care sa va verificati filozofia pe propria piele si sa aveti copiii pe care ii meritati,.

claudiu

13.01.2016 08:40

vb aia : "ai dat cu mucii in fasole" - invatatoarea face parte dintr-un sistem care o poate pedepsi, cazul Bodanariu este un caz de abuz al statului norvegian impotriva unor parinti (si nu e singurul).  din articol mi se pare ca desi spui ca nu ai toate datele, totusi faci niste afirmatii sau insinuari cum ca parintii si-au  batut copiii pana i-au bagat in spital. hai sa nu scriem un articol doar pt ca trebuie sa scriem. 

gogu

13.01.2016 08:51

Frumoasa analiza... Pacat ca realitatea, ACOLO, e cu totul alta! Norvegienii, spre deosebire de nemti, au femeile stearpe (procentual fata de sudisti). Jaba aduc negri si sirieni sa le "faca un bine". Au nevoie de copii, sanatosi, caucazieni, fara cod genetic din populatia traitoare pe peninsula lor stearpa. Naspa'! Sau cum se zice mai nou, GHINION. Apropo, cum era snoava aia comunistoida adorata de toti nordicii democrati cu "familia, celula de baza a societatii"? Paradoxal dar nu Piticu' a inventat-o...Ps Piticu'=Ceausescu , boc= JIGODIE

gogu2

13.01.2016 09:53

super tare comentariul tau :)parca mama celor 5 copii e norvegianca (din aia stearpa din comentariul tau). ca sa nu zic de supercontradictia ca aduc negrii, sirieni ca le trebuie copii caucazieni. e mult mai usor sa credem niste teorii ale conspiratiei decat sa ne folosim capul. stii cumva rata de success ale acestei agentii? stim vreo 8-9 cazuri si generalizam.

Cindy F.

13.01.2016 09:24

Nu pot sa-mi imaginez drama acestor parinti. Daca te-ai documentat putin, ai vazut ca nu sunt genul de parinti abuzatori. Si da, apreciez ca sunt atat de uniti cei din religia lor. Ma-ntreb:"pentru mine cine ar fi iesit in strada?" Poate cativa cunoscuti... Oare tu ai fi stat linistit, fara a intreprinde nici o masura? Nu este sanatos fanatismul religios, dar asta nu justifica luarea copiilor. La trauma psihica prin cate trec acei parinti s-a gandit cineva? La fratii care nici macar nu sunt lasati impreuna? La toate aceste traume nu se gandesc autoritatile? E usor sa stai pasiv cand nu esti implicat. Mai vorbim cand o sa ai 5 copii, Mitica...Uite aici o realitate, una dureroasa.https://www.facebook.com/100009992683752/videos/208912859451802/Nu vreau sa intru in polemici religioase sau de alta natura. La fel cum nu tin sa incurajez abuzurile, de orice gen. Pe de alta parte, e firesc sa respecti legile tarii in care traiesti. Inteleg si asta. Am vorbit, pur si simplu, din perspectiva unei mame. Nu mi-as permite sa arunc cu pietre,  mi-e suficient sa-mi imaginez drama acestei familii. Nu-mi pot imagina viata fara copiii mei. Atat.

marius

13.01.2016 09:33

Datele pe care le stim cu exactitate sunt foarte putine. Nu cunoastem cu exactitate daca acei copii au fost abuzati sau a facut exces de zel Protectia Copilului din Norvegia. Oricum, acei copii sunt cei mai traumatizati: fie pedepsiti de parinti prin bataie, fie luati de langa parinti. Raul a fost facut, oricum si greu mai poate fi  indreptat.

jhony

13.01.2016 10:25

Emanuel ,eu zic sa te mai documentezi si sa nu bagi toti roamnii in aceeasi oala si sper sa ajungi sa faci si tu copii si pe urma mai vorbim si nu sa scrii dupa cum iti dicteaza pupincuristul si spagarul de Alexa.....

tepes

13.01.2016 15:51

sangele din instalatie asta ne lipseste......pentru a lua pozitie contra abuzurilor de orce fel.

Vili

13.01.2016 17:05

Care mai de care sa se dea in basini....de-alea cu stropi.  Asta nu era gura sparta care il ataca si facea in toate felurile  pe Modoran pentru scrierea unei carti care  aducea la lumina actiunile dovedite a unor conducatori securisti din biserica pe timpul comunistilor?

Eu si Casa mea

13.01.2016 18:20

Imi pare rau ca serii Asa ceva , Mai ales ca de la tine ,s-ar fi avut Mai multe pretentii, esti oarecum un om cu studii!! Atita timp cit Nu ai toate informatiile nu fa un rau Asa de mare sa dai apa la Moira,....cui te intreb.... ai grija de copilu tau. Niciodata Nu se stie  tu stii de fapt  toateaceste lucruri Asa ca incident Gupta si Mai bine fa ce ai invatat,sau ce at fi trebuit sa inveti roagate pt. ei si pt familii in aceeasi situatie  Asa am invatat inainte de a deshide gura sau ajuta cu ceva,Ira daca Nu Mai bine taci ca nr faci de rusine  Referitor la caul ce lai dat  mi-a part teribil de rau pt familia respectiva si daca ieseu toti cum s- facut in cazul Bodnariu ,probabil ca s-ar fi putut rezolva ceva ...........tu ce ai facut????? ai iesit in  Strada ???? Iti repet ai grija de ai tai ca timpul ne poate aduce multe surprize si sincer ma asteptam de la tine sa ai multa compasiune si inainte de a scribe ceva sa ma documented bine si sa scris sau sa-mi vad de treaba. (ai fost baut mult se vede cind erai copil)

Andrei

13.01.2016 18:31

Domnule Emanuel, sunt Andrei Daniel Pop un fost elev de-al dumneavoastră (promoția 2004-2008). Întotdeauna când mă gândesc la ani frumoși ai liceului, îmi aduc aminte de ora de istorie și de activitățile extrașcolare și civice la care am participat împreună, a fost un timp frumos și binecuvântat. Personal am dubii în privința „micilor corecții” aplicate de către Marius Bodnariu, nu știm dacă i-a bătut sau nu. Însă cred că reacția clujenilor de a fi solidari cu ei este firească, deoarece abuzul din partea Barnevernet este evident, iar părinții fiind penticostali era normal ca prima reacție să vină din partea comunității penticostale. Pe de altă parte articolul dumneavoastră are un caracter tendențios în privința educației creștine care se promovează în mediul penticostal. Titlurile menționate în articol nu sunt recomandate părinților de către Biserica Penticostală. Pe de altă parte valoarea educației copiilor în Biserica Penticostală este la loc de cinste, este suficinet să menționez că se organizează conferințe pe tema familiei și a educației copiilor, apoi grupele de casa din biserici promovează educarea copiilor și mesajele biblice uneori au această temă. Însă în toate acestea educarea nu este recomandată prin bătaie, Biserica nu susține abuzul. Pe de altă parte de trei ani sunt profesor de religie penticostală în mai multe unități de învățământ din Cluj (interacționez săptămămânal cu aproximativ 350 de copii penticostali), iar în urmă cu câteva luni am făcut un sondaj  în rândul elevilor întrebându-i „Care a fost cea mai mare „prostie” pe care au făcut-o?” și „Care a fost cea mai mare pedeapsă primită?” La prima întrebare răspunsul a fost divers și copilăresc, însă la cea de-a doua peste 80 % mi-au răspuns, culmea că nu bătaia, ci „interdicția de a folosi tableta două săptămâni”. Iar restul de 20% au avut răspunsuri diverse. Așa că problema majoră în educația copiilor nu o constituie bătaia ci aș zice eu influența mass-mediei asupra copilului. Repet, nu stiu dacă Marius Bodnariu și-a bătut copiii sau nu, dar ce știu este că Biserica Penticostală nu încurajează abuzul sau educația prin bătaie. Așa că cu tot respectul domnule Emanuel vă rog să reveniți asupra acestei idei insinuate în articolul dumneavoastră. Cu respect, Andrei Pop

Ben

14.01.2016 00:30

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3038084/Norway-taking-foreign-children-away-parents-highest-rates-inbreeding-world-Country-forced-deny-claims-Lithuanian-child-taken-care.html

Ben

14.01.2016 00:36

https://www.rt.com/news/263625-norway-children-welfare-protest/

Alina

14.01.2016 11:37

cu siguranta ca sunt asemenea cazuri, cum si dvs ati mentionat. Dar daca ne uitam numa pe youtube cum iti iau copiii din case , din brate, unii bebelusi ( care ma gandesc eu si e normal ceea ce gandesc ca nu ai cum sa bati un bebe) atunci ce mai spunem ??? Nu cred ca un parinte sau un om normal ar bate un bebe, eu vreau sa cred ca e un abuz din partea autoritatiilor Norvegiene... 

Arici Pogonici

19.01.2016 13:34

Nu ai cum sa bati un bebe? Unde traiti?Exista nu doar cazuri izolate in care bebelusii au fost batuti, aruncati de pe balcon, lasati sa moara de foame, etc.Ce trebuia facut in acele cazuri? Trebuia sa se "vrea a crede" ca asa ceva nu exista?