Milionarul Gadola catre Emil Boc: “Nu ne alungati din Cluj!”

Scena socanta in aceasta dupa-amiaza la Comisia de Urbanism. Milionarul clujean Stefan Gadola, creatorul Energobit a tinut un discurs emotionant si extrem de dur in fata primarului si a membrilor Comisiei de Urbanism, reprosandu-le “ca cetatatean, harababura imobiliara din cartierul Gruia”, unde el locuieste si unde, in apropiere de casa pe care o detine Boc si echipa ar urma sa aprobe un ansamblu de blocuri cu 38 de apartamente.

Potrivit unor surse, Gadola s-a infierbantat pe masura ce vorbea si i-a acuzat pe membrii Comisiei de Urbanism ca nu le pasa de viitorul copiilor clujenilor, incheind apoteotic cu rugamintea adresata primarului Emil Boc si membrilor comisiei:

“Nu ne alungati din Cluj, vrem sa traim in acest oras si sa vedem cerul, nu blocurile intre case!”

Rabufnirea milionarului Gadola vine in contextul unei ciondaneli in toata regula intre Emil Boc si reputati arhitecti cand, saptamana trecuta, primarul a refuzat sa discute despre un proiect imobiliar pe amplasamentului fostului patinoar din Cluj, declarand de fata cu presa si membrii comisiei ca de acum inainte etalonul pentru urbanism va fi bunul simt, atitudine care se bate cap in cap cu foarte multe dovezi concrete ale faptului ca, in Cluj-Napoca se dau autorizatii de constructie haotic si se construieste haotic. 

Foto: zf.ro

Comentarii

adriana kovacs

09.07.2014 19:11
Domnule Gadola,Nu stiati ca Boc nu e primar,... e o carpa. Pai Boc a alungat cam totul din Cluj Ursus, Napolact,  Nokia, etc etc etc. Locul lui e dupa gratii nu la primarie! Daca mai sta mult la primarie, Clujul va fi ras definitiv de la orice tip de dezvoltare economica si sociala normala.

napoca

09.07.2014 19:58

boc a alugat nokia? mor de ras =))) nokia era la jucu :))), iar ursus si napolact nu mai erau demult detinute de clujeni :))))

Clujean

09.07.2014 19:48

Nu sunt fan al lui BOC, dar comentariul acesta mi se pare o aberatie. Bine ca erau investitori pe vremea lui Funar! Uitati-va unde este  Clujul comparativ cu alte orașe in ceea ce privește investițiile si apoi faceți  astfel  de afirmatii , si mai considerau ca totul s-a făcut post Funar, deci câțiva ani buni pierduți ursus si napolact- a fost mai mult istorie decât impact economicnokia a fost înlocuită cu ali investitori destul de rapid

DanT

09.07.2014 20:35

Draga Adriana, eu zic sa-ti iei pastilele ca o iei razna. Fabrica Nokia era la Jucu in primul rand, iar in al doilea rand si-au inchis cam toate fabricile/birourile din Europa si au vandut divizia de mobile americanilor de la Microsoft. Banuiesc ca Boc e de vina pentru tot acest dezastru al Nokia :) Ursus au fost cumparati de un concern sud-african care a decis ca e mai ieftin sa produca la Buzau si sa valorifice spatiul din Cluj care costa o gramada de bani, iar Napolact, care si ei au fost cumparati de olandezi, au fabrica si lucreaza bine mersi in continuare la marginea Clujului, in Baciu, ba chiar au marit productia de curand prin relocarea unor activitati de la Mures catre Baciu. Sau tu crezi in naivitatea ta ca intr-un oras unde metrul de pamant e 300-400 de euro, poti tine fabricile de lapte si de bere in centrul orasului?Lasa-ma sa ghicesc, Boc ti-a taiat pensia sau salariul de bugetara si de aia esti suparata pe el ... ok, pai zi asa, nu te apuca sa inventezi motive de a da vina pe Boc, pentru ca cel putin cu Ursus, Nokia si Napolact n-ai nimerit-o deloc. Si, drept dovada a cat de rau o duce Clujul cu Boc, din 2004 cand era un oras de locul 4-5 in Romania (in spatele Bucurestiului, Constantei sau a Timisoarei), acum Clujul a ajuns un oras de locul 2. Probabil Boc e de vina pentru acest "dezastru".

Misu

10.07.2014 10:43

Nu, Boc este autorul. El a construit acest oras, el a facut universitatile, el a adus 400 000 de oameni aici, el adus crestere economica in Romania (si in Cluj), el a facut firme de software in Cluj, el le-a dat talent artistilor din Cluj, el a fondat Banca Transilvania, el le-a facut pe toate. El este fondatorul TIFF, Interferente, ce mai, al tuturor manifestarilor culturale din oras. El si echipa! Pacat ca mana dreapta e la mititica!Inainte de a veni taranul aici era un camp gol. Multumim DanT (baiatu' cu PR-ul) si Emil Boc, fara voi orasul asta nu era nimic.

Gal Ana-Maria

09.07.2014 20:54

Nokia a avut nevoie de forta de munca ieftina si ajutor de stat, cum au nevoie cam toti investitorii straini, chiar nu se mai gindeste la rece in tara asta?stimata d-na Kovacs?

GRUIA

09.07.2014 21:47

@ adriana , de acord 100 % cu tine , iar pe domnul Gadola as vrea sa-l intreb de ce nu sa opus si extinderii stadionului , montarii nocturnei , etc ???si noi care locuim langa stadion vrem sa vedem cerul , sa dormim noptile , etc , si acuma ca e patronul echipei de ce nu merg sa joace pe stadionul din parc si sa ne lase sa stam linistiti la noi acasa ????

aloha

10.07.2014 12:20

Ori nu stii ce inseamna fotbalul, ori nu te duce capul... Incearca tu sa pui un leu in cusca unui tigru si vezi ce se intampla... CFR nu va juca VECI pe stadionul Universitatii si viceversa, mai bine joaca la alba :)) 

Horia Cristea

10.07.2014 00:35

Comunitatea este reprezentata de primar. Asa cum e primarul, asa e comunitatea. E mandria Clujului, doar a fost prim ministru. 

Radu

10.07.2014 08:43

Hai ca bati campii cu dezinvoltura! Ursus, Napolact si Nokia n-au plecat din cauza lui Boc! Faci parte din partidul comunist de la guvernare?

Gogu

10.07.2014 09:57

D-l Gadola locuieste in Grigorescu pe str.Rarau nu in Gruia! E drept ca si-a tras o proprietate si in Gruia , pe str.Rahovei, vila "Tataru" dar momentan acolo nu locuieste nimeni! Asta nu inseamna ca nu a avut dreptate referitor la aberatiile arhitecturale din Cluj!

Da

10.07.2014 12:24

Vroiam sa zic acelasi lucru, nu conteaza ca nu sta inca in Gruia, dar Gruia si Grigorescu trebuie sa ramana locatiile pentru cele mai bune case, nu sa isi tranteasca toti blocuri aici... 

manda

10.07.2014 12:44

In loc sa va dati cu parerea, nu ar fi mai constructiv sa va alaturati demersului acestui om? Nu conteaza cine exprima aceste lucruri, conteaza ca se construieste aiurea, ca nu se mai respecta nimic. Ca nu mai ai loc sa mergi pe strazi aglomerate inclusiv de constructiile care nu prevad locuri de parcare! Vreti sa ajungeti precum Bucurestiul, unde iti ia ore bune sa strabati orasul?

Protonic

10.07.2014 13:54

Nu au ce cauta blocurile langa case.Trebuie pastrata distanta intre acestea.De asemenea trebuie prevazute garaje si/sau parcari si spatii verzi.Daca tine cineva minte cum arata cartierul Grigorescu initial (chiar daca niciatunci nu era perfect) si cum arata Grigorescu acum.....

Protonic

10.07.2014 13:56

PCR = PDL

claudiu

10.07.2014 14:57

Ar trebui si ceilalti clujeni - sute - de pe Maciesului - sa mearga la primarie si sa ia cuvantul precum dl Gadola (un om respectabil, de altfel). De ce pe astia nu ii asculta nimeni, iar Gadola este luat si pus la ziar? 

Dana joica

10.07.2014 15:02

Dl primar chiar vrea sa dezv Clujul frumos si pt asta a cerut sa fie respectate toate normele , iar concluzia a fost ca este un proiect foarte elegant pt zona respectiva si at si Dl Gadola si ceilalți vecini au fost de acord sa se facă dar sa se respecte legile . Lucruri normale nu bombe de presa !!!

mircea

14.07.2014 14:38

multi dintre noi de minunam de ghetoul "Floresti" , ori de cate ori avem ocazia sa il strabatem. Si tot noi nu facem nimic pentru a evita transformarea Clujului in "marele Floresti"....pentru ca .......va las pe voi sa spuneti pentru ce...

mircea

14.07.2014 14:49

..bune exmplul cu maciesului.... nu cred ca mai este ceva de comentat. Decat pentru cei care nu inteleg - le recomand sa merga pe podul de la gara - si sa vada cum arata mastodontul acela intre case......si dupa aceea mai vorbim... .E nevoie de reguli . Regulile exista, dar exista si smecherii prin care - legal -poti sa le eviti. Regulile nu sunt facute pentru cei care le respecta. iar pentru ceilalti portitele sunt deschise - ASA sta - din punctul  meu de vedere tot ceea ce insemna  dezvoltare & urbanistica in Cluj....smecherii, spagi, obscuritate...

adriana kovacs

17.07.2014 16:51
Ori sunteti postacii casei toti cei care il pupati in f... pe boc, ori habar nu aveti ce e cu acest boc impins la inaintare. Da asta e unii se prind mai greu din criza de informatii reale sau de neuroni. Cert e ca in istoria caraghiosului si imposturii clujul ramane legat de gat cu acest boc. hai fuga la urne si votati-l si in 2016 si apoi scrieti-va testamentu.