Mihai Bendeac catre Arsinel: "Dumneata nu meritai acest rinichi! Ai furat dreptul altcuiva la viata!"

Unul dintre cei mai talentati actori de comedie din noua generatie, Mihai Bendeac, i-a adresat lui Alexandru Arsinel o scrisoare foarte dura pe pagina sa de Facebook. Bendeac sustine ca ce a facut Arsinel, folosindu-si faima pentru a lua rinichiul altcuiva de pe lista de asteptare, este un gest imoral.   In atentia domnului Arsinel, De peste 20 de ani, tinerii artisti din Romania au fost nevoiti sa suporte mentalitatea slinoasa a acelor romani care, manipulati, l-au luat pe ”nu o sa mai avem artisti precum X, Y, Z” in brate, negand incercarea de afirmare a oricarui tanar.  De peste 20 de ani, artistii ”batrani” au fost de doua feluri. Cei care au lucrat cu tinerii si i-au ajutat si cei al caror caracter meschin si scarbos i-a facut sa devina aspiratoare de bani. De peste 20 de ani, artisti precum domnul Arsinel, se folosesc de notorietatea dobandita pe vremea cand programul Tv era de 2 ore si nu aparea oricine acolo, pentru a se catara cu voracitate pe imaginea de ”monument”, ”titan”, ”Monstru sacru”, cu nerusinare si lipsa de respect fata de public. Atitudinea lor sfidatoare, de ”Dumnezei” ai scenei nu se pupa cu susele penibile la care iau parte. De cate ori ii vad, am impresia ca pe sub costum poarta, in permanenta, o borseta. Poate-poate mai pica ceva. O reclama la Catena, un botez, o cumetrie, un piscot, niste pateuri... Teatrul Tanase a fost ingropat de acesti susanisti estivalieri care strabat continentele de-a lungul si de-a latul aducand ”bucurie” romanilor de peste hotare. Ne luati de prosti?! Pai romanii din America au mai vazut un spectacol in Vegas, un show pe Broadway... Au trait in acel Rai al spectacolelor ce-ti iau mintile. Cum altfel decat cu ingaduinta pot ei vedea prestatia Mariei Dragomiroiu, a lui Arsinel, Nae, Vasile si compania, care vin in carciumi, bodegi, spelunci, cu un microfon in fata si spun bancuri de pe vremea lui Pazvante chioru, cu gandul ca poate se lipesc si de o friptura dup-aia? Asta e imaginea pe care arta romaneasca o promoveaza peste hotare? Nu, domnule Arsinel! Dumneata nu meritai acest rinichi! Mai ales ca era un ”01”! Dumneata ai furat dreptul altcuiva la viata!  Nu-l meritai macar pentru ca, impreuna cu acolitii dumitale, ai capusat Teatrul Tanase care a ajuns, din punct de vedere artistic, o susa ordinara care sa va permita sa va umpleti de bani. Va invit sa va luati rinichiul si sa va dati jos labele de pe Teatrul Tanase! Sunt atatia tineri care nu au unde sa joace si care inteleg ce inseamna un show de varietati in 2013! Iertati-mi impertinenta, domnule Arsinel. Dar m-am saturat sa ma faceti cu ou si cu otet de cate ori vi se nazare in ultimii ani. Am rabdat zoaiele cu care m-ati umplut si reactia oamenilor care mai aveau putin si ma bateau cu biciul in piata publica fiindca imi permiteam sa-mi exprim parerea despre ”zeii” artei romanesti... Eu muncesc, domnule Arsinel. Si cate 18 ore pe zi. Sunt dependent de medicamente ca sa pot rezista in asemenea stres. Pentru ca imi pasa. Spuneau colegii dumneavastra mai varstnici ca sunteti un ”bun national”. Va invit, domnule Arsinel, sa demonstrati asta. Ca n-ati mai facut-o de vreo 30 de ani. Dar aveti pretentii. M-am abtinut sa spun asta ca sa nu sune a infatuare dar gestul dumitale de mafiot si atitudinea superioara si scarboasa cu care m-ai gratulat de cate ori ai avut ocazia, ma determina sa o fac: exista MULTI actori tineri mai buni decat dumneata, exista zeci de mii de tineri care canta mai bine decat dumneata, exista mii de tineri care au idei mai originale si mai indraznete decat dumneata si, la dracu, tineri care ar face si reclame la Catena mai bune decat dumneata! Punem pariu?! DOMNULE ARSINEL! TREBUIA SA TE FOLOSESTI DE NOTORIETATE, NU CA SA PUI BANI LA TESCHEREA SI SA ALERGI PRIN SUSE, CI CA SA-I DETERMINI PE OAMENI SA-SI SCHIMBE MENTALITATEA SI SA DEVINA DONATORI! SA SCHIMBI SISTEMUL!  Iar noi, tinerii, cei pe care-i injurati de cate ori aveti ocazia, nu suntem si nu vrem sa fim ”bunuri nationale”. Nu ne bagam in fata ca sa avem o sansa in plus in fata mortii. Nu ucidem sufletul unor copii care asteapta de ani de zile un rinichi sau o inima si care mor sub ochii parintilor. Avem decenta si inima. As vrea sa inchei spunand ”cu respect”, dar mi l-am pierdut. Il declar NUL".   Pentru aceasta scrisoare, Ziar de Cluj ii dedica lui Mihai Bendeac rubrica "Jos Palaria".

Comentarii

hefzii

11.12.2013 23:42

l-au schimbat pa ala de la transplante...ca ii e frica clicii politice libidinoase, clasei politice in ansmblu, ca se da cam multe organe pe spaga si nu doar moca cum vor lor si acolitilor lor... Adica; numai ei sa aibe acces acolo...sau numai ei sa nu fie anchetati de anii sau dna, etc...

razvan

23.10.2013 01:37

Marius pacat ca -ti place sa-l pupi in cur pe Arsinel

razvan

23.10.2013 01:36

Ce mare actor e ma latratorilor mizeria asta comunista si puturoasa de Arsinel ?!!! Pai ce am uitat de Dinica sau de Iordache ? !!!!
Pentru toti cei care -l pupat in cur pe Arsinel un mare HUO !!!! Sa va fie rusine ca nu sunteti solidari si cu cei care aveau nevoie fiind in dializa de rinichiul ala .Magazia de cacat numita Arsinel nu avea neaparata nevoie de el Huooooooo!!!!!!!!!!!!!!

razvan

23.10.2013 01:31

Mare dreptate .Arsinel e un mare profitor sa aive parte de rinichi cum au avut cei care erau inaintea lui pe lista de asteptare

Marius

01.10.2013 23:27

Pacat ca doar asa te mai faci remarcat Bendeac. Cand ai inceput cu "In puii mei" erai amuzant. Ti s-a urcat la cap. Acum, dupa parerea mea, emisiunea iComedy e 0, la fel ca si umorul tau (imi place Mikey, dar doar in episoadele lui de videoblog). Ti s-a urcat faima la cap, desi chiar nu ai de ce. Acum dai in oameni ca si Arsinel, Nae, Vasile si ceilalti "de teapa lor" cum spui tu. Nu o sa ajungi niciodata la nivelul lor, si poate asta te doare. Nu e cea mai corecta treaba ce a facut Arsinel, dar, cum a spus si doctorul, nu poti sa nu alegi sa salvezi un astfel de om (nu sunt de acord cu favorizarea politicienilor infecti, a vedetelor de carton pe care le creeaza televiziunea in ziua de azi ori pur si simplu a oamenilor cu averi exagerate), exista oameni pentru care merita facute eforturi pentru a nu ii pierde. In final o sa ajungem sa apreciem persoanele dupa ce mor (de fiecare data se intampla asta). BENDEAC, revino cu picioarele pe pamant, fii umil si nu mai lovi in altii sa fii bagat si tu in seama.

Killer

29.09.2013 02:57

Si astia c ii tat pupati in cwr, sa va ganditi maine, adica luni dimineata knd mereti dinnou la rahatu vost d servici d fomisti unde va da 200-300E lunar echivalent in lei hai un 500 maaaxim pt 8 ore p zi in care trageti din greu 5 zile pe saptamana sau chiar 6 si sa va ganditi k din cauza la despoti d-astia k asta nu puteti sa progresati pe principiul dominoului, chiar daca nu i-ati lua direct locul!!!

Killer

29.09.2013 02:52

Bine zice!!!!! Sa-mi bag tata pl in capu lor puhab d batrani dinozauri c au pus mana p locuri bine platite de munca, si mai sunt si mari vedete unii, si ceilalti in functii cheie, TOTZI, da absolut TOTZI va asigur eu luate pe spaga si pupat in fund pe altii mai mari, si au format o clica comunista ce nu o poate rupe decat moartea draga de ea pt aceasta.....de aia nu lucrez eu NIMIC pt k nu gasesc cv p masura pregatirii mele din cauza la beshitii astia putrezi deja in locurile alea de unde numa trag bani, venio-ar moarte maine la ei TOTZI!!! Macar asa k nu lucru nicaeri, nici nu primesc de la mine nimic nici ei si nici gunoaiele d fosti securisti pishas-ar curvele in gura lor de gunoaie c numa sa suga de pe tot locul au facut capuse putrede ce-s!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vasilejucan

27.09.2013 10:40

De ce nu ne place adevarul!traim in minciuna iar cel care are putere si bani are prioritate intotdeauna.
Cand e vorba de viata unui om cred ca trebuie respectata ordinea de inscriere si varsta !
Nu poti da la o parte un copil sau o persoana tanara.Nu am nimic cu d-l Arsinel,dar nu e corect!Ce e corect in tara asta !! Vai de noi !

hefzii

27.09.2013 08:53

Cine e ma frate si bendeac acesta; sa se ia doar atat de putin el de acest Cap de Porc infractor din Botosani?
Aloo cluju..v-ati facut de rahat.......la bucuresti nu s-au gasit doctori pt. aceasta marsavie din fericire; erea prea batator la ochi

Alexi

27.09.2013 00:23

Doresc sa fiu independent de manipularile unor superficiali in gandire si exprimare. Cred ca ne exprimam mult prea usor opinii agresive inainte de a ne autoanaliza personalitatea. Hai sa lasam agresivitatea si sa asiguram copiilor nostri o lume asa cum de mult ne-am fi dorit-o. Sa spunem despre cineva daca merita sau nu sa fie insanatosit? Atat de redusi am ajuns ca "oameni" ? Pana la urma care e diferenta dintre presupusa atitudine a dlui Arsinel si atitudinea clara a dlui Bendeac? Doar imaginea fetei; ca restul se aseamana; dl Bendeac invoca nivelul cultural al generatiei vechi de actori folosind el insusi un nivel de"subsol" pe care nu-l pot arata drept reper copiilor mei. Fratilor, sa ne desteptam, sa ne "normalizam" ca alunecam rau de tot spre penibil acuzand fara fond. Repet: nu tin partea nimanui; dar, asta pana la atitudini agresive subculturale tip unele din cele de mai sus. Daca ne vom reveni ne va fi si noua mai bine...

hefzii

11.03.2014 21:45

Nepoate...bendeac concureaza cu o caruta de factori interni si externi...  Cum ar fi sute de programe tv, dvd-uti, internete; sute noi actori de la alte tv concurente, si chiar cu angajatorul lui idiot... Basinel nu avea concurenta la un program de numai 2 ore tv pe zi decat pe nea nicu... Si un rahat cu ochi daca bagai la acel tv comunist tot era mai hazliu ca ceausescu; adicalea ar fi avut succes garantat. Arsinel a fos doar un basinos rasufat si nimic altceva; impus de o  societate idioata unor idioti de catre idioti analfabeti... Sunt voci cre spun ca era un super informator la secu cu numele de cod '' centrifuga cu borhot"...care a nenorocit o caruta de lume ...si steluta era aghiotantu lui din pacate.

Eu

26.09.2013 22:54

Sa-ti fie rusine Mihai Bendeac........ Nu te adresezi in asemena hal unui mare actor si om cu aceste cuvinte. tu nu vei ajunge niciodata omul de teatru care a fost si este Alexandru Arsinel. Te scalambai toata ziua la tv ca un mascarici si mai ai tupeul nesimtit sa spui asemnea cuvinte la adresa unui adevarat artist a teatrului romanesc... Rusine!!!!

ego

26.09.2013 21:47

mare, dar MARE NESIMTIT sunteti domnule pseudoactor. SA VA FIE RUSINE!!!!!

io

26.09.2013 19:52

Ai dreptate cu instinctul de supravietuire... dar o data ce s-a vazut salvat, dupa ce a vazut cat de greu ajungi sa faci un transplant... de ce nu s-a implicat in lupta pt a schimba sistemul??? Are atata influienta!!!! sau nu??? ca tocmai asta se spune ca este PATRIMONIU DE STAT!!! Apai daca el nu poate schimba ceva? noi, oamenii de rand, cum putem??? Si in situatia asta nu era atat de blamat si criticat...

Mana

26.09.2013 16:32

Foarte bine spus!Bine Bendeac?Esti un curajos,mai rar in zilele astea...pe la noi,pe plaiurile mioritice:-)

calin

26.09.2013 16:12

vand rinichi en gros!

Vacanta Mare

26.09.2013 15:07

Bendeac asta intra in categoria clovnilor gen Vacanta mare. Cu cat injura mai mult, cu atat se crede mai mare geniu. Daca ceea ce face el se numeste arta, atunci vai de noi. E un manelist si atat!

adriana

26.09.2013 14:57

Bendeac e cel mai prost si mizerabil umorist pe care l-a avut pana acum Romania. O manea a umorului. Si vine cu tot felu' de scrieri siropoase pe langa, sa judece el, nonvaloarea, cine merita una sau alta... Deocamdata, domnule Bendeac, n-ai aratat nimic de valoare in ceea ce faci. Poate trebuia sa scrii, sa te faci scriitor, nu actor. Dar ai prins bine la sate, la coada vacii, unde unii rad din orice. Umor pentru cei fara umor, pentru cei care cred ca vulgarul si o strambatura iti fac viata mai frumoasa. Cine esti dumneata sa judeci? Daca erai in locul domnul Arsinel sunt sigur ca tu refuzai rinichiul. Vai de capul tau de ipocrit. Ii doresc multa sanatate domnului Arsinel si tie sa iti vina mintea la cap. Fa ceva notabil, de valoare, pe lumea asta si apoi vezi daca mai ai timp sa te uiti in gradina altora. Sa-ti fie rusine!

Z

26.09.2013 14:27

oricine e Bendeac oricine a fost Arsinel(pupincurist parerea mea pers.)gestul pe care la facut Arsinel si mafiotul de chirurg a fost josnic,imi vine sa vomit cand ma gandesc la ei.Toata lumea are dreptul la viata dar pe cinstite.Mai cititi articolul Dictionar explicativ al scandalului Arsinel - transplant rinichi - Lucan -

Adrian

26.09.2013 14:16

Te-am admirat Mihai, de astazi nici nu vreau sa-ti mai pronunt numele. Nu meriti, pur si simplu. Te-ai gasit sa-l dai exemplu pe Arsinel ca "fura dreptul la viata al altcuiva"? Dar cati parlamentari, tigani cu aere de domni, oameni de afaceri imputititi de-a dreptul samd au facut exact acelasi lucru inaintea lui Arsinel? Cum poti sa te folosesti de numele acestui domn pentru a iesi in fata? Nu asta e maniera domnule...Te-am admirat pentru talentul tau, atentie - nu pentru porcaria aia pe care tu o numesti emisiune - dar sincer, acest comentariu pe care nu-l vei citi vreodata, este mica mea scrisoare de ADIO. Nu sunt un admirator al lui Alexandru Arsinel, dar ceea ce a facut el, au facut-o mii de alti oameni care nu meritau sa aiba aceasta postura de "pacient privilegiat". Te inteleg ca ai ceva personal cu Arsinel, dar acest comentariu inept al tau este ridicol, de prost gust si fara niciun Dumnezeu. Sa-ti fie rusine MB!

ela

26.09.2013 14:01

who the f**k is Bendeac?? :))

Alex

26.09.2013 13:50

Respect Bendeac ! Consider că orice bătrân, făcând referire la Arsinel care ar încerca să facă comedie, ar reuşii să ne facă să râdem. Aşa ca nu îl mai ridicaţi atâta în slăvi pe acesc, din pnctul meu de vedere deloc simpatic Arsinel. Cine mă contestă, să mă suga

anonim

26.09.2013 12:41

Va rog frumos sa va revizuiti gramatica ...

razvratitul

26.09.2013 12:26

Daca generatia voastra nu-i plac pe inaintasi,e de inteles.Si eu m-am saturat de ei,desi am crescut cu ei.Dar sunt oameni care nu au decenta sa se retraga cand le vine vremea ,pt ca banul e cel care ia multora mintile .Tot banul face legea... Arsinel are bani...Lucan are bani...dar nu-i ajung...Din nefericire,asta e lumea in care veti trai...

Vorba lui Hesus

26.09.2013 11:41

[...] ați văzut, mirificul actor Bendeac, interpretatorul lui Fernando de la Caransebeș, i-a trimis o scrisoare ucigătoare lui Arșinel, în care a vrut să îi reproșeze că a furat un rinichi, dar a uitat [...]

pensionar sarac

26.09.2013 11:36

Am ajuns ca pe vremea lui hitler+mengele, azi maine ne vom omora pentru un rinichi, cornee, ficat etc,Asta e capitalizmul, dupa genocidul cainilor vor urma saraci, handicapati, pensionari, maghiari rromi etc cei care nu convine dl baciu b1, si bendeac.(alti stau in spatele lor ca vorbesc depre viata moarte ca HITLER)Asa am ajuns in asa ciufulita democratie cu nato, eu, fmi, onu, etc in 2013.RASUL LUMI.

A.

26.09.2013 15:30

Amm...poftim? http://www.reactiongifs.com/wp-content/uploads/2013/09/fF2KUXJ.gif

istvan

26.09.2013 11:11

Sa-ti fie rusine motan ratacit. Cata omenie poti avea daca i-ai lua dreptul de la viata al uniu om iubit de o tara? Esti ca o multinationala - nu conteaza cati mor in jurul tau, dar tie sa-ti mearga bine. RUSINE !

irina seuchea

26.09.2013 10:56

f. urat ''D-LE'' ......... nici nu vreau sa-ti scriu numele !
ce faci dumneata se numeste prostitutie artistica, nu esti un actor, ci un surogat al unei societati bolnave si vulgare, cum este societatea romaneasca si care promoveaza nulitati ca dumneata!
la fel se compromit multi din generatia dumitale,locul d-vastra e in mall-uri sau cluburi,nu va fi niciodata pe scenele teatrelor
RUSINE

Andra

26.09.2013 10:38

Toti va dati viteji acum. Ca nu merita, ca a luat viata altuia, ca trebuia sa astepte cuminte in banca lui. Sunt curioasa, cati dintre voi, marii viteji, (inclusiv domnul Bendeac) daca ati fi fost in situatia domnului Arsinel, ati fi spus: "Gata, de aici Dumnezeu cu mila, stau la coada. Daca imi dau astia rinichi mai devreme de un an, eu le zic ca nu-l vreau, il dau la altu'."

Terminati cu toata mascarada asta. Instinctul de supravietuire v-ar fi dominat pe toti in aceasta situatie. Niciunul dintre voi nu renunta la viata. Credeti ca oamenii aia de asteapta demult, ar fi spus "Nu" la un transplant daca cu ajutorul pilelor si al banilor ar fi reusit sa-l faca in trei zile?

Si daca tot va pasa asa de mult de bolnavii tarii, de ce nu faceti un sir in fiecare luna sa donati macar sange?

Vorbim, vorbim si nu spunem nimic de fapt.