Marius Petrescu, șeful Asociației Județene a Pescarilor Sportivi Cluj, s-a laudat pe Facebook ca a prins un lipan, specie protejata prin lege! Dandu-si seama de gogomanie, a sters fotografia! Ziar de Cluj a pastrat dovada si ii cere demisia!

Marius Petrescu, șeful Asociației Județene a Pescarilor Sportivi Cluj, dă dovadă de un tupeu cum nu s-a mai întâlnit. Petrescu a pozat în bucătăria lui una dintre cele mai apărate specii de pește din țara noastră. Un pește lipan, specie interzisa la captura tot timpul anului, iar mai apoi, pentru a se mândri cu asta, a încărcat fotografia pe Facebook. 

Revoltați la văzul imaginii cu peștele apărat de lege, pescarii din toată țara au sărit ca arși și au început să-l acuze pe Marius Petrescu că pescuiește specii interzise. 

Braconierul fudul ce trebuia sa fie aparatorul legii se pregateste sa transeze un peste protejat

 

Mai mult de atât, la redacția Ziar de Cluj, pescarii au arătat cum Marius Petrescu a ținut mai mulți pești în cada din baie, o cantitate peste limita legii. Poza vine tot de pe... facebook.

Lipanul, cel pe care l-a fotografiat și s-a mândrit cu el pe Facebook, este o specie supusă prohibiției tot anul. Asta înseamnă că în orice sezon peștele nu poate fi pescuit. 

"Marius Petrescu, președintele  AJPS Cluj, absolvent al facultății de Piscicultură, a postat pe pagina proprie de Facebook, pentru a se lăuda cu realizările deosebite în arta pescăritului, o serie de fotografii: lipan prins pe  Someș în oraș,  fotografiat pe masa din bucătărie. Cada de baie este plină cu scobari, mult peste cantitatea permisă de lege și păstrăvi prinși și omorâți la viermișori", arată un membru al AJPS Cluj, care a depus o sesizare unui inspector de profil.

 

Sa pui braconierul sef la Asociatia de Pescuit Sportiv - gluma anului!

 

Potrivit legii, Marius Petrescu, absolvent de Piscicultura, a comis doar o contravenție (incalcarea art. 59 din OUG 23/2008) prin faptul că a prins lipanul și l-a dus acasă pentru o friptură. Oamenii legii trebuie să mai aibă dovezi pentru a-l trimite pe Petrescu în judecată pentru braconaj.

Deranjați  de extravaganța lui Petrescu sunt pescarii care respectă legea și perioada de prohibiție. Fotografia șefului AJPS Cluj , cu lipanul pe masă, a fost distribuită pe internet și a revoltat sute de pescari. 

Mulți dintre ei sunt dispuși să facă o mapă cu fotografiile care îl incriminează pe Marius Petrescu și să strângă semnături pentru excluderea lui de la conducerea Asociației Județene a Pescarilor Sportivi Cluj.

Mai mult de atat, colegii lui Petrescu vor să înștiințeze și autoritățile cu privire la derapajele acestuia de la legea pisciculturii.

UPDATE: Contactat telefonic, Marius Petrescu a explicat ca lipanul l-a gasit mort in Somes.

"L-am gasit mort, in Somes, in mijlocul Clujului. M-a anuntat cineva telefonic. E un peste de apa de munte, nu avea ce sa caute acolo. L-am pus pe Facebook alaturi de o gluma pescareasca si pentru ca sa vada lumea ca mai exista lipan. Am vazut ca s-a inflamat lumea si am sters poza. Nu am de ce sa dau explicatii nimanui pe internet", a declarat Petrescu pentru Ziar de Cluj.

Intrebat de celelalte fotografii, in care are vana plina de scobari, Marius Petrescu a spus ca "nu este ilegal sa pescuiesti si sa duci peste acasa". Acesta este presedintele onorific, neremunerat, al AJPS din 2011.

 

Comentarii

Rares

31.03.2015 09:31

Un nenorocit, braconier sef. Daca ar avea putina onoare (mai mult ca sigur ca NU), si-ar prezenta demisia si scuze publice ! 

fish4life

31.03.2015 09:55

Nu se poate mizeria asta de om sa fie presedinte AJPS Cluj. Eu imi platesc cotizatia in fiecare an. Pestii prinsi de mine sunt eliberati, respect ordinul prohibitiei. Asta ne ia de fraieri ne scuipa in fata. Demisia si puscaria "de onoare"!

Pescar Hornar

31.03.2015 09:59

Eh, pai se mai exista si alte poze cu stimabilul facand o laringoscopie cu degetul aratator unui pastravan marisor, caruia ii atarna un viermisor din coltul gurii iar viermisorul era intepat intr-un carlig. Ca lipanul l-o fi gasit mort pe Somes, dar pastrav prins la momeli naturale e tot ilegal sau macar imoral.Traiasca don presidente!

Sebastian

31.03.2015 10:18

In  fotografia in care braconierul piscicol tine un corn de cerb in mana se mai poate observa in fundal cum se pescuieste la stationar probabil feeder pe un lac de munte apa cu salmonide, infractiune comisa in prezenta lui si probabil cu acordul lui. Lac de munte pentru ca bradul nu creste decat la altitudini de peste 800 m. Probabil e la Belis undeva.

pescarul amator

31.03.2015 10:19

pestele de la cap se impute. 

Mihai

31.03.2015 10:38

Asa zic si braconierii prinsi cu portbagajul plin de pesti: "i-am gasit morti pe malul apei"! Pe bune? Chiar atat de jos ai ajuns? Ghinionul tau este ca te-au vazut pescarii de pe Somes cand l-ai prins si te-ai mai si laudat cu el. La fel cum te-ai laudat cu vana plina de scobari, pe care azi ai sters-o de pe pagina de facebook. La fel cum te-ai laudat cu pastravii prinsi si omorati ilegal, la momeli naturale, impreuna cu prietenul tau, Precub Adrian. Si tii mortis sa fii presedinte la AJPS Cluj??? Tocmai tu? Pentru ce? Sunt platite sedintele, ai permis gratuit sau doar pentru a-ti satisface orgoliul? Scuzele jenate ca "lipanul l-am gasit mort; scobarii i-am prins cu inca 10 amici" si altele stim bine, atat eu, cat si tu, ca nu au legatura cu realitate. Asa ca fa un bine colegilor din AJPS Cluj si demisioneaza urgent! Altfel pescarii nu se vor opri aici. Ai vazut puterea facebook-ului la alegeri? O vei vedea din nou. Sunt mii de pescari decisi sa nu stea deoparte!

Attila

31.03.2015 11:18
Acel lipan a fost populat recent in Somes in zona orașului cu scopul de a se reproduce specia pe acel sector de rau de catre adevărați pescari sportivi care au adus prin eforturi proprii de pe altă vale din apropiere. Oare nu era treaba D.lui Petrescu să facă acea populare în calitate de expert în piscicultură și președinte AJPS Cluj? Mai mult el l-a reținut cu mândrie. Rușine! Iată un nou caz de "lupul paznic la stână"!

Mihai

31.03.2015 11:21

DEMISIA!

Cocan Daniel

31.03.2015 11:21

În calitate de cadru didactic al USAMV Cluj şi absolvent al secţiei de Piscicultură (actualmente profesor de Ihtiologie, Fiziologia Organismelor Acvatice şi Hidrobiologie ... materii pe care le predau studenţilor de la secţia Piacicultură şi Acvacultură), ţin să dezmint afirmaţiile d-lui Peterscu care spune că ar fi absolvent de piscicultură. Domnia sa a absolvit întradevăr .... Zootehnia, în anul 2001. Aşadar nu are nici o legătură cu piscicultura şi îl rugăm să nu mai denigreze această secţie. Daniel Cocan. 

Pescar

31.03.2015 11:23
DEMISIA

Mihai

31.03.2015 11:24

DEMISIA!

Bogdan

31.03.2015 11:25
DEMISIA!

Mihai

31.03.2015 11:27

Demisia!!! de urgenta !!!

claudiu raul

31.03.2015 11:28

DEMISIA JAVRA PENALA!!!

paul

31.03.2015 11:30

DEMISIA FOMISTULUI !!! 

Sergiu

31.03.2015 11:33

Demisia!!!!

Groza Raul

31.03.2015 11:36

Foarte simplu : DEMISIA !!!

Groza Raul

31.03.2015 11:37
Foarte simplu : Demisia !!!

Radu

31.03.2015 11:38
Da! Mici si multi! Sa speram ca se va intampla si la nivel MACRO! DEMISIA! Ajunge cat NU au fost exemple decat pt "pulime". :(

Dani Cont

31.03.2015 11:39

Demisia!

chertes

31.03.2015 11:42

intr-adevar in 2015 este prohibitie la lipan,  faptul ca capturat ACCIDENTAL un lipan, nu insemna ca e braconier! A pescuit clean si, probabil, accidental a "luat" in carlig lipanul. Daca lipanul a fost ranit nu vad de ce l-ar fi aruncat in apa.Si eu si altii pescuiesc clean si mai intra cate un pastrav(de exemplu) asa ca nu vad problema  

ionut

31.03.2015 11:44

Demisia!

Andrei Opris

31.03.2015 12:01

DEMISIA!!!!!

Rares

31.03.2015 12:10
Demisia de onoarea, "domnule" Petrescu

Catalin ( musca...

31.03.2015 12:11

E rusinos sa faci asa ceva mai ales daca ai o functie chiar si onorifica la o asociatie de pescari. Un exemplu personal foarte urat.

szabo

31.03.2015 12:31

DEMISIA Dmn director!!!

Lucian

31.03.2015 12:34

Demisia, singura solutie in aceest caz...r

HEROVIC GEORGIANI

31.03.2015 13:03

sa demisioneze,..macar atat bun simt sa aiba

Mihai Vasilescu

31.03.2015 13:24
Asa zic si braconierii prinsi cu portbagajul plin de pesti: "i-am gasit morti pe malul apei"! Pe bune? Chiar atat de jos ai ajuns? Ghinionul tau este ca te-au vazut pescarii de pe Somes cand l-ai prins si te-ai mai si laudat cu el. La fel cum te-ai laudat cu vana plina de scobari, pe care azi ai sters-o de pe pagina de facebook. La fel cum te-ai laudat cu pastravii prinsi si omorati ilegal, la momeli naturale, impreuna cu prietenul tau, Precub Adrian. Si tii mortis sa fii presedinte la AJPS Cluj??? Tocmai tu? Pentru ce? Sunt platite sedintele, ai permis gratuit sau doar pentru a-ti satisface orgoliul? Scuzele jenate ca "lipanul l-am gasit mort; scobarii i-am prins cu inca 10 amici" si altele stim bine, atat eu, cat si tu, ca nu au legatura cu realitate. Asa ca fa un bine colegilor din AJPS Cluj si demisioneaza urgent! Altfel pescarii nu se vor opri aici. Ai vazut puterea facebook-ului la alegeri? O vei vedea din nou. Sunt mii de pescari decisi sa nu stea deoparte!

adrian

31.03.2015 14:43

Dle 2 nu ajungeaau presupun daca cada nu e jumatate degeaba mai suntetii in functiie nu??? sunteti mai penibil decat multi branconieri eu zic ca dupa demisie meritati pe deplin anchetat .Daca erati in marea britanie plateatii o amenda de vreo 30.000 £ demisie si dosar penal asa in tara aia unde nimeni nu face nimik decat priveste prob o sa demisionati si cat atat,scapatii ieftin o zi buna