Mamicile si indemnizatia de crestere a copilului: "Dureaza 5 luni pana vin banii de la stat"

Comentarii

Andreea

11.01.2015 17:00

Bataie de joc! Si primaria este vinovata, de ce tin dosarele la ei pana in data de 5 a lunii urmatoare? Pai schimba domle procedura de transmitere a dosarelor si predale saptamanal si atunci vor avea timp si cucoanele de la ajpis sa le introduca in sistem! Cand ne trag impozitul si alte dari din salar de ex, ii pot lua lunar nu le trebuie 4, 5 luni. Stiu ca nu e aceasi mancare de peste dar tot statul e responsabil de ambele. RUSINE

racasan diana

13.05.2015 13:50

buna ziua am nascut in decembrie 29 ,2014.am pus dosarele in luna martie 13 atuncea io cand trebuie sa primesc bani pentru cresterea copilului.

Cosmin

18.08.2016 15:01

Am băgat dosarul la primărie pe data de 18 08 2016 data b nasteri copilului este 14 07 2016 iar contractul de munca sa suspendat pe data de 08 08 2016 când voi primi decizia și când voi lua bani?

ioana pop

13.10.2016 22:12

buna cosmin, avand in vedere ca am depis dosarele aprox in aceeasi data, te intreb daca ai primit ceva banuti?

daniela

22.10.2016 22:16

Dacă am depus dosarul în data de 22.08.2016 când îmi va veni decizia aceea si indemnizația.Pana în acest moment nu a venit nici una nici alta.

ioana pop

09.09.2016 16:15

Am depus actele la primarie in 11.08.2016.Stie cineva cam pe cand se vor vira banutii?

Morar corina

07.11.2016 07:53

Eu am depus dosarul in 4. Iulie.2016. Si inca nimic...inteleg ca nu este personal, dar totusi..daca este asa de mare natalitatea pe jud cluj, de ce nu se iau masuri??!! Este bataie de joc!

Roxana

10.12.2016 01:41

Eu locuiesc intr'o comuna din Jud Sibiu. Am născut in 20.06.2016, si sunt foarte revoltata pentru întârzierea asta. Am încheiat contractul in 03.08 si in 04 am depus dosarul, fetița mea pe 20.12. Face 6 luni, vin sărbătorile nu le este puțin Rușine pentru treaba asta? Chiar bătaie de joc. Am înțeles o luna, doua, dar deja sunt 4 de cand am depus dosarul. Taxele si impozitul știți sa le trageți rapid nu durează si pe deasupra dacă nu plătim impozitul la timp ne mai băgați si majorări. Rușine !!! Numa in România se poate face asa ceva. Sa'ti Bati joc de oameni care stau in țara asta, muncesc si isi fac familii aici in țara nu pleacă in alte tari. Pai pentru ce sa mai stam aici ptr întârzierile voastre? Pe deasupra ce credeți ca alocația de 200 lei ajunge sa crești un copil? 200 lei dau Numa pe pampers pe luna si totuși am ales sa stau in țara mea sa îmi fac un viitor asa greu si asa cum e, dar VOI aia flamanzi din parlament cu legile voastre de ras nu știți sa faceți ceva pentru niste mame care au nevoie măcar sa le vina la timp bănuții. Nu sa aștepte 4 luni si nici măcar decizia nu a ajuns. Si dacă va suna oamenii si va întreaba frumos nu știți decât sa vorbiți urat si sa așteptam! La tv cu voi sa știe toată lumea si cei care nu au copii! Ca reclame cu campania electorală știți sa timite'ti in posta si sa lipiți pe străzi 

Andreea

22.02.2017 00:10

La mine le-au trebuit 7 luni sa imi dea indemnizatia. Si daca te duci sa ii intrebi ce se i tampla de nu iti dau bani iti spun nu te grabi, ai rabdare.

Dimache Constantin

12.07.2017 15:33

Si daca imi suspend locul de munca, ca sa intru in concediu de crestere a copilului, eu 4 luni cu ce traiesc sau vreti sa cresteti numarul de cersetori din oras?

Reus Mihai Alexandru

24.08.2017 12:43

De ce oare durează atât de mult plată concediului de maternitate în anul 2017.e o bătaie de joc tara asta.

Tea

29.08.2017 10:51

Eu am nascut in 2 Mai 2017, in luna Iunie am fost sa depun actele, dar m-au impiedicat cei de la Casa de Pensii, deoarece in data de 12 iunie nu erau depuse inca declaratiile firmei la care lucrez. Functionara de la ghiseu mi-a spus pe un ton plin de repros: "Aaaa nuuuu, ati venit cam repede, fie vorba intre noi, toate firmele vor sa scape ieftin si va dau toate actele, dar nu merge asta asa!" Atunci am intrebat-o, dar cum merge asta?
Mi-a spus functionara ca trebuie sa astept inca 10 zile, dupa ce firma depune declaratiile si apoi sa revin. Ok... Firma a depus declaratiile in data de 24 Iunie, iar eu m-am prezentat la Casa de pensii in data de 6 Iulie, de data asta cu succes, am primit hartia cu cotizatia si asa dosarul era complet. In aceeasi zi am fost la ASCO Oradea si am depus dosarul. Azi suntem in 29 August si nimic. Pe 2 Septembrie copilul va avea 4 luni si deocamdata traim cum putem, pe un singur salar, cel al sotului. Deci nici in Oradea nu sunt mai eficienti si nu se grabesc prea tare sa sustina familia! Ma tot gandesc cu sotul si ne framantam, ca vine toamna-iarna si trebuie sa cumparam lemne, sa ne incalzim si nu ne vor ajunge banii. Trebuie facut ceva cu acest sistem, pentru ca asa nu sunt incurajata deloc, sa mai fac alt copil! Sa nu pot eu sa-i ofer nimic in primele luni de viata, pentru ca statul nu stie, cate prune are in traista! E un lucru penibil! Sunt curioasa, cat mai trebuie sa asteptam, pana va intra indemnizatia... poate de Craciun o sa intre! :((((

diana

12.10.2017 22:44

Si eu sunt in acceasi situatie.In Timis dureaza 3 luni, atat am asteptat dupa alocatie Si dupa indemnizatie Inca astept desi au trecut 3luni ...daca eram mama singura ce ma faceam? Intr-adevar, mare bataie de joc...atunci cand trebuie Sa primesti ceva de la stat, Si Ai nostrii stau in parlament Si se cearta ca niste chiori...penibili, ii doare undeva de noi...​​​​​​​​​​​​​