“Knock-out game” la Cluj-Napoca: un boxer profesionist bate clujenii la intamplare

Un tanar boxer din Cluj-Napoca, cu o cariera promitatoare, a lovit, la intamplare, mai multe persoane fara aparare, pentru ca a vrut sa se distreze. Victimele, rapuse dintr-un pumn, au nevoie de aproape doua luni de ingrijiri medicale. Desi poate fi considerat pericol public, tanarul este liber pe strazile Clujului, fiind cercetat in stare de libertate.

Evz.ro scrie ca noul Mike Tyson de Romania bate clujeni la intamplare, dupa un joc american, “The Knock-out game”. Alexandru Macingo are doar 16 ani si un pumn de oțel. Despre el, specialiștii in box sustin ca este noul “Mike Tyson” si ca ar avea o cariera de rasunet in fata. Potrivit sursei citate, Macingo s-a distrat, sambata seara, asa cum o fac sute de tineri din SUA, care lovesc, din senin, trecatorii pe strada.

Cercetat in stare de libertate pentru leziuni care necesita 50 de zile de spitalizare

Macingo a facut trei victime intr-o singura seara, in "The Knock-out game". Politistii il mai suspecteaza pe Macingo si de alte fapte cu violenta. Pe 28 februarie, un barbat a reclamat la Politia Cluj ca, din senin, a fost lovit de catre un tanar in zona fetei, suferind o dubla fractura de mandibula. In ciuda probelor adunate de politistii clujeni, procurorul Marius Pantea Calin, de la Parchetul de pe langa Judecatoria Cluj Napoca, a dispus ca Alexandru Macingo si prietenii lui sa fie cercetati in stare de libertate.

“Jocul” nu primeste laudele celorlalti daca victima nu este doborata la pamant dintr-un singur pumn. Sambata, Macingo a baut mai multe pahare alaturi de prietenii lui, Mircea Rostas, Razvan Stan si o fată de 15 ani, Luca Naoan. Dupa ce au iesit din club, tinerii s-au deplasat pe strada Paris, din centrul Clujului, unde s-au intersectat cu prima victima.

"De respectivul cetatean s-a apropiat Alexandru Macingo, care cu un singur pumn l-a facut knockout. Prima victima a suferit leziuni care necesita 45-50 de zile de ingrijiri medicale”, spune un politist, potrivit sursei citate.

Grupul si-a continuat drumul pe strada Paris, iar dupa cateva sute de metri, tinerii si-au zis ca e nevoie de o alta distractie, iar Macingo si-a intrat din nou îi rol, de data asta, cu doi studenti S-a apropiat de acestia si cu cate un singur pumn i-a facut knockout.

“Pe primul l-a lovit in maxilar, acesta a cazut si s-a lovit cu capul de bordura. Necesita 20-25 de zile de ingrijiri medicale. Pe altul l-a lovit îi zona fetei si i-a provocat mai multe fracturi ale oaselor fetei, necesitand 40-45 de zile de ingrijiri. Ambii au ajuns la spital”, mai spune omul legii.

La audieri, Alexandru Macingo a declarat, senin, ca i-a batut pe trecatori pentru ca a vrut sa se distreze.

 

Comentarii

c.guevara

08.04.2014 09:50

In stare de libertate ? Un imbecil care loveste oameni la intamplare "pentru ca a vrut sa se distreze" e lasat in libertate ? Pai de ce nu l-a luat acasa  judecatorul/judecatoarea ? Impreuna cu copii lui/ei. Futu-va-n inima de inamovibili !

Andreea

08.04.2014 11:05

E strigator la cer!!! Persoane deranjate mintal, pericol public lasate libere! Rusine procurorilor!!! Poate ar trebui sa va lase si pe voi cineva knockout ca sa reganditi putin ceea ce inseamna siguranta populatie!

Tamas Liluka

08.04.2014 10:43

Poate l- ar fi bagat dupa gratii daca se distra un pic si cu el...dar oare ce are in cap acel procuror? Ca minte nu are, cu siguranta, sau o fi fost beat cand a luat decizia de a- l lasa liber. Asta- i justitia din Romania!!!

Radu

08.04.2014 11:09

Pai da.. se ia de victime sigure. Daca e smecher, de ce nu se ia de baieti care stiu sa se bata. Mai mult ca sigur ca si-ar lua-o si i-ar trece cheful de astfel de distractii. 

picassa

09.04.2014 11:22

pe mine nu a reusit sa ma puna jos., dar eu am reusit si n-am facut box si alte sporturi de contact/ autoaparare. da, nu e normal ce face si se intelege de ce tatal sau nu il lasa sa faca box . de la atatea lovituri in zona cutii craniene se strica de cap, asta nu e de ieri pe azi. procurorii nu au procedat corect, dar nici nu au ce sa ii faca, adica scolii de corectie/reeducare nu cred ca mai exista. fiind minor cam atat pateste.

gigi spaga

08.04.2014 11:10

ce cauta asta in stare de libertate? chiar daca are 16 ani trebuie sa omoare pe cineva ca sa ajunga la pirnaie?cum sa dai in oameni de pe strada la intimplare si sa ramai nesanctionat?Măsurile educative privative de libertate sunt prevzute în art. 115 alin. (1) pct.2 din noul Cod penal: internarea într-un centru educativ, internarea într-un centru de detenţiehttp://www.utgjiu.ro/revista/jur/pdf/2013-02/8_VIORICA_MIHAELA_FRINTU.pdf

Nicolae iacob

08.04.2014 11:15

Lasati-l liber si tineti-l pe becali boil or, ala care a reconstruit case pt familii...

seo

08.04.2014 12:32

Uite aici mostra de inteligenta: deci daca batausul asta face o casa cuiva, atunci merita sa fie eliberat?Sper ca Becali sa putrezeasca acolo in parnaie, si astia inteligenti ca tine sa clantane in gol degeaba si sa se umfle de oftica.

Adriana

08.04.2014 11:17

Procurorul care a dispus cercetarea acestui "pericol public" in libertate isi asuma responsabilitatea in cazul in care, in urma "distractiei" acestui tanar cineva isi pierde viata?! Daca unul dintre cei loviti ar fi fost cineva din familia lui, ar fi procedat la fel? Bine ca ii cercetati in arest pe cei care au furat o paine, ca aveau copii acasa, dar pe cei care pot sa omoare un om ca "sa se distreze" ii lasati sa se plimbe liberi!!! RUSINE!!!

marius

08.04.2014 16:08

Nu, daca ar fi responsabil ar putea spune ca nu e independent in decizie, deci e complet si legal iresponsabil. 

Mircea

08.04.2014 11:18

Tot mai multe ispravi au judecatorii clujeni.Din pacate nu in sensul bun.Scumpule judecator, meriti ca macingo (nu pot sa-i scriu numele cu litera mare pentru ca e doar un animal) sa-ti dea si tie una in bot.

ala de voteaza...

08.04.2014 11:21

Si Politia ce naiba face!? "Cercetat in libertate"??? Adica mesajul este urmatorul:  "Atata timp cat nimeni nu a dat coltu' totul este in regula. Va este frica, si ce daca. Voi, "idiotii de contribuabili" sa va platiti la dracu' taxele la timp, sa ne luam salariile ...chiar daca nu facem nimic. Si, daca va intaniti cu "personajul negativ", treaba voastra, faceti ce credeti de cuviinta. Va aparati, fugiti,...LEGEA O SA V-O FACETI VOI! Noi stam si ne uitam..."

Adriana

08.04.2014 11:26

Procurorul care a dispus cercetarea in libertatea a acestui PERICOL PUBLIC isi asuma resonsabilitatea in cazul in care, in urma "distractiei" acestui individ, cineva isi pierde viata?! Daca unul dintre cei loviti ar fi fost cineva din familia lui, ar fi procedat in acelasi mod? Si parintii acestui tanar ce masuri au luat vis-a-vis de comportamentul fiului lor? RUSINE!!!

momo

08.04.2014 11:39

Facem pariu ca va ramane liber in continuare? E foarte trist, dar in RO, Politia + Justitia = kk + kk.

eu

08.04.2014 11:41

Bravo! Uitativa la mutra lui de cioara! Liber ca o cioara

Scufa

08.04.2014 11:52

Nu-mi doresc decat un singur lucru: procurorul si toata familia lui sa cada victime ale unui asemenea agresor! Si-ar merita pe deplin soarta. In plus, unul dintre colegii lui, sa lase agresorul in libertate dupa agresiuni, considerand ca nu reprezinta un pericol public. Sa vada domnul procuror neputinta si amaraciune in suflet!

Unul din cluj

08.04.2014 12:06

E timpul sa ne echipam cu pistoale. In 2 anii o sa fie macel :)

Cosmin

10.04.2014 01:41

destul de rau ca nu ai facut-o deja...astia trebuie impuscati in cap pe loc!

hector

08.04.2014 13:41

voi nu vedeti padurea din cauza copacilor. daca boul ala de 16 ani loveste pe cineva, acel cineva trebuie dus la un medic care sa dea un diagnostic, iar victima sa ceara pentru fiecare zi de spitalizare 500 euro din partea familiei agresorului (ca boul ala inca nu are 18 ani, deci nu poate fi inca tras la raspundere) plus alte eventuale daune materiale, cheltuieli de judecata, etc... daca justitia ar proceda asa, din punctul meu de vedere, poate fi judecat 'sportivul' si in stare de libertate. dar sunt sigur ca si-ar cauta alte distractii mai putin destructive si muuult mai ieftine.

septimiu pop

08.04.2014 15:06

Oameni buni, reacţiile voastre sunt fireşti şi de bun simţ. Stupoarea voastră decurge din neînţelegerea unui fapt: mulţumită infectei noastre clase politice, fără excepţie, noul Cod Penal şi noul Cod de Procedură Penală prevăd că pentru infracţiuni cu violenţă pentru care victima primeşte mai puţin de 90 (nouăzeci) de zile de îngrijiri medicale, cercetarea se face în libertate şi nici măcar NU SE DESCHIDE DOSAR PENAL. Proiectul de lege, care permite unui asemenea derbedeu să te bage în comă puţintel, a trecut din 2004 pe la toate partidele şi nici măcar unul nu a formulat vreo obiecţie la acest articol. Avocaţii-parlamentari au legiferat pentru proprii lor clienţi. A se vedea şi statutul legitimei apărari, care-ţi interzice să-l atingi şi cu o floare pe infractorul intrat în casă peste tine, dacă acesta nu te agresează. Mai mult, el poate reveni ori de câte ori vrea, dacă infracţiunea a fost comisă fără violenţă intervine împăcarea amiabilă.Mulţumiţi politicienilor noştri pentru asta.

cetateanul

08.04.2014 15:23

As creste un pitbull ucigas in mod expre ca sa termine pe un cretin ca asta daca as suferi eu sau unul din familie din cauza lui.

ion din balon

08.04.2014 16:35

Sincer, nu stiu cum poate decide un procuror judecarea in stare de libertate...s-au schimbat atributiile intre procuror si judecator si n-am aflat noi?

septimiu pop

08.04.2014 16:37

De pe website-ul Televiziunii Publice (că naţională nu mai este de mult):"Ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc: Rezultatele implementării noilor Coduri sunt încurajatoare.România are în acest moment, atât în domeniul civil cât şi în domeniul penal, poate unul dintre cele mai moderne Coduri din Europa, a declarat, marţi, ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc.Ministrul a precizat că, la doar două luni de la intrarea în vigoare a noilor Coduri Penal şi de Procedură Penală, rezultatele implementării sunt încurajoatoare. Robert Cazanciuc a făcut referire, în acest sens, la datele celui mai recent Eurobarometru, care indică "o creştere sensibilă" a încrederii românilor în actul de justiţie".Aşadar, de ce vă mai plângeţi? Din biroul ministerial, situaţia se vede altfel. În cei câţiva paşi pe care brunetul ministru şi fin de cununie al dlui Ponta îi face până la maşina blindată, sunt puţine şanse ca un tânăr huligan ca cel din cazul nostru să îi poată pocni moaca... Şi chiar dacă ar reuşi, ar fi înfundat imediat pentru ULTRAJ. Noi fiind nişte nimeni, nişte cifre, putem suporta orice. Ne protejează "cele mai moderne Coduri din Europa".  

Marius

08.04.2014 17:12

Nu vreau sa fiu rasist, dar...e tigan! :) Bietii de ei, cat sunt de discriminati!!!

John Doe

08.04.2014 21:43

Ciorile bai,alea ne fac de rusine si care se viseaza toti jackie chan.ascultati-ma,la cum se inmultesc vor deveni majoritate!daca era copilul meu ....seara in scara blocului fara martori il puneam in scaun cu rotile cu o bata de baseball pe coloana, crucea lor de boraturi!  

so frecam pe fi...

08.04.2014 23:56

poate data viitoare se intalneste cu fica procurorului si o aduce sa o frecam toti care il consideram pericol public...daca ma lovea pe strada din senin si ii dadeam cu ceva in cap si crepa ...bineinteles ca faceam puscarie pentru un retard care se distreaza...ba eram considerat si pericol public! 

LorandBL

09.04.2014 03:26

Desi stirea asta ma intristeaza, nu ma surprinde deloc. In schimb ma deranjeaza faptul ca in aricolul asta nu ii arata fata, macar sa stie omul sa se fereasca daca il vede pe strada, ca nu se stie cand si cine se va trezi un "participant" nou in runda a doua de "Knock-Out Game". Mai ales ca evident vorbim despre un copil sa spunem "dezechilibrat psihic" sau pur si simplu retardat mintal, care este in libertate ( din motive care inca imi scapa intelegerea). Dar aici ajuta batranul Facebook. Cautandu-i numele, veti gasi asa zisul "boxer" ca sa puteti asocia o fata cu numele, ca atunci daca si cand aveti ghinionul de a-l vedea, sa pastrati o distanta sigura. Fara dorinta de a-i  hrani notorietatea, cred ca siguranta e pe primul loc, dar daca ghinionul ar fi sa loveasca iar, sa dea Karma sa am eu onoarea de a-l intalni sa vada cum e jocul cu un oponent din aceeasi breasla.

sebi

09.04.2014 03:40

e destul sa intri la tip pe facebook - Alex Macingo, si recunosti stereotipu' dintr-o privire. E enervant ca poti umbla pe strada, iesind de la lucru, si vine cate-un specimen din asta care te lasa in spital 2 luni.Asta e legea fratilor, cat timp acceptam asta -sa fim seriosi, in Romania sunt destui care chiar ii incurajeaza pe genul asta de oameni-, de asta o sa avem parte.

cetatean simplu

09.04.2014 10:56

Nu trebuie lasat in libertate acest retardat. Si nici prietenii lui nu ar trebui lasati in pace. Trebuie internati toti la un centru de reeducare, iar cretinul ala exclus din viata sportiva permanent.

Batman

09.04.2014 12:55

Dragi romani! Acum il puteti angaja pe Batman ca sa-l calce in picioare pe cioroi si pe cei din anturajul lui.