Sport

Înfrângere la cinci goluri diferenţă pentru „U” Alexandrion, pe teren propriu, cu Dunărea Brăila

Handbalistele de la „U” Alexandrion Cluj-Napoca au pierdut categoric, cu 26-31, meciul disputat duminică, acasă, cu HC Dunărea Brăila, în etapa a 29-a din Liga Naţională de Handbal Feminin.

Oaspetele antrenate de Constantin Buceschi, secundul echipei naţionale de handbal feminin a României, au reuşit să preia controlul meciului încă din prima parte, impunându-se cu 15-9 la pauză. În a doua repriză brăilencele au continuat să fie la timona jocului şi au câştigat meciul cu 31-26.

„U” Alexandrion rămâne pe locul 10 în clasament, cu 22 de puncte, în vreme ce echipa oaspete ocupă un onorabil loc 4, cu 43 de puncte, la doar 1 punct în spatele Coronei Braşov, anunta CJSport.ro.

Pentru clujence urmează o deplasare pe 2 aprilie la formaţia de pe locul 11, Unirea Slobozia. Handbalistele antrenate de Carmen Amariei şi Luminiţa Huţupan ar trebui să revină acasă cu toate punctele puse în joc, pentru a-şi asigura un loc care să le scutească de emoţii pe final de campionat.