GROTESC: Un chelner clujean si un "taran" din Mures se lauda pe Facebook ca isi chinuie cateii

Un cititor Ziar de Cluj, care doreste sa ramana anonim, ne-a trimis mai multe fotografii cu doi barbati – unul din Cluj-Napoca si altul din judetul Mures – care isi chinuie cainii si se mandresc cu asta pe Facebook. Indivizii, care sunt de altfel prieteni, iar unul dintre ei este si tatal unui baietel, au publicat imagini in care isi chinuie animalele de companie. Mai mult, ei au postat si o filmare, in care cei doi dau cu pumnul intr-un catel si dau cu el de pamant, insa cel care ne-a semnalat cazul nu a reusit sa salveze video-ul, inainte de a fi sters.

Claudiu Coprean, unul dintre cei doi barbati, este din Cluj-Napoca si este ospatar, dupa cum arata pe pagina sa de Facebook. Imaginea postata de el nu este atat de violenta, cat sunt comentariile alaturate. Celalalt individ, Victor Bota, numeste cainele prietenului sau “javra”, dupa cum se poate vedea in imaginea de mai jos.

De altfel, Victor Bota este cel care a pus pe pagina lui de Facebook mai multe imagini cu “Tomi” catelusa lui. Barbatul, care este tatal unui baietel, s-a pozat cu catelul in timp ce il prinde de ceafa si il ridica in aer, sau il ridiculizeaza.

Comentariile aferente fotografiei sunt de un limbaj grotesc, iar unul dintre cei care comenteaza face sugestia ca patrupedul sa fie pus “pe gratar”!!!

“Am reusit sa salvez pozele, insa o filmare, in care cei doi dau cu pumnul intr-un catel (Victor Bota) si apoi arunca cu el de pamant, a fost scoasa de pe Facebook inainte sa o pot salva.

Va rog faceti public acest caz chiar daca din pacate autoritatile nu vor face nimic! ”, spune persoana care ne-a semnalat cazul de abuz si ne-a trimis imaginile.

Fotografiile au ajuns si subiect de dezbatere in Grupurile de protectie a animalelor. In astfel de cazuri, din pacate, foarte rar se iau masuri de catre autoritati. Ziar de Cluj a mai scris ca, anul trecut, politistii clujeni au gestionat doar 24 de cazuri care vizau protectia animalelor.

Oamenii legii atrag atentia ca aceste fapte se pedepsesc aspru si solicita sprijinul cetatenilor si ii incurajeaza sa sesizeze astfel de cazuri.

Ceea ce trebuie sa stie cetatenii este ca faptele de agresiune fata de animale trebuie sesizate la numarul unic de urgenta 112. Legea care reglementeaza protectia animalelor – Legea 205/2004 – prevede faptul ca cei care provoaca suferinte animalelor pot raspunde penal pentru faptele lor. Pedeapsa prevazuta de lege pentru astfel de infractiuni este inchisoarea de la 3 luni la un an sau amenda. Mai mult, in cazul condamnarii pentru una dintre infractiunile prevazute de aceasta lege speciala, instanta poate dispune ca pedeapsa complementara interdictia de a detine animale pentru o perioada de 5 ani.

In acelasi timp, Politia Animalelor functioneaza din Decembrie 2014, in cadrul Directieie Sanitar-Veterinare Cluj. Cu toate acestea noul compartiment nu aduce nicio noutate. Nu exista un sistem simplificat de contactare a Politiei Animalelor, iar sesizarile se gestioneaza ca si pana acum, exceptand faptul ca acum exista o persoana responsabila de compartimentul nou-creat.

 

Comentarii

Sebi

03.03.2015 14:16

Vai ce i-as tortura pe astia doi! Niste animale cu doua picioare,niste javre.Sper sa moara in chinuri astia doi.

graur viorel

04.03.2015 11:14

Da să mori tu mă gunoiule!

anonimus

05.03.2015 01:25

Gunoi esti tu ma graur viorel si restul rahatilor care le iau aparare a accestor  jeguri umane .Suntet  ultima treapta da de jos al societati care nici macar de un biet animal nu le este mila .Ati merita numa  chinuri groaznice si ......  Stiti ceva  sa va iau in PULA DE JEGOSI SI DACA VA PRIND PE ORICARE DINTRE VOI IN CLUJ  VA RUP FALCA JOS . ARDETI IN FLACARI  DE  JEGOSI .

Emilia

21.07.2015 15:47

Subscriu!

Nina ionescu

11.01.2016 00:14

Bravo foarte bine spus și mă întreb dacă le chiniie lor copii sau nevestele ce vor face retardații astia?

Carmen

18.07.2016 19:29

   Sa nu zici ca esti prietenul unora dintre ei si vrei sa ii apera , ca lumea actioneaza , sa stii .

Clau

21.07.2015 16:24

Le-aș tăia carnea de pe ei si as presară sare !!!! Gunoaie asta sint !!! 

sebi

03.03.2015 14:19

Daca facea cineva asemenea lucru in America,era inchis direct.

Mira

21.07.2015 15:33

Asa este...in America POLITIA isi face datoria...ii ia pe sus pe toti care chinuie sau omoara animale si AJUNG LA PUSCARIE...Mai este Romania un STAT DE DREPT, sau faradelegea este acceptata de organele care TREBUIE sa aplice LEGILE TARII LOR ???????? Hello POLITIA...hello DSV CLuj...ce faceti ? 

PHZ

03.03.2015 15:04

Taranoi imputiti care se multiplica si dau mai departe gena asta de om de grota ! Va imaginati copilul ala cam ce " model " in viata o sa aiba, un sarantoc de asta pe care nu-l duce mintea la mai nimic si nici nu stie sa respecte alte vietati. Pacat ca nu se pot castra rahatei de genul, n-ati avea noroc toata viata de jeguri bipezi

graur viorel

04.03.2015 11:36

Ma nesimtitule, nu ti e rusine sa scrii asa ceva? Cu ce ti a gresit omul asta?

PHZ

04.03.2015 16:51

Cred ca esti de o speta cu el daca din pozele respective iti reiese ca e un om normal si intreg la cap caruia doar cuvinte de lauda poti sa adresa. Probabil esti ceva ruda/vecin cu el si traiesti pe aceasi mentalitate ;)

Mirel

04.03.2015 18:12

ai intrat sa iti iei apararea de unul singur mizerabilule? care din gunoaiele din poze esti?

MOARTEA SCURSURILOR

04.03.2015 20:39

MA JEGULE CE PIZDA LU MATA LE IEI APARAREA? ESTI SI TU UN LAS IMPUTIT CARE II FRUSTAT SI CHINUIE ANIMALELE LIPSITE DE APARARE CA ALTCEVA NU POATE? CAINII AIA CU CE AU GRESIT? AR TREBUI SA LE SCOATA OCHII CU LINGURA SI DUPAIA SA LE ARDA PE RUG FAMILIA URMAND IN CELE DIN URMA SA II ARDA SI PE EI !!!! MOARTEA SCURSURILOR CA EI SI CA TINE

io

21.07.2015 14:35

Uita-te la poza pt a vedea cu ce a gresit. Asta e nivelul de civilizatie, macar e bine ca nu se mai inchid ochii la asa ceva. 

eu

21.07.2015 15:44

graure, cred ca tu esti unul din astia ma, si daca ii sustii, sa stii ca esti doar o risipa de piele si resurse 

Monica

16.07.2016 16:24

 Graur Viorel consideri ca un asemenea comportament este demn de un om sanatos la cap?!?!Sa nu uitam ca cei care omoara sau chinuie animale au fost catalogati drept persoane cu probleme de catre unul dintre cei mai buni psihologi din tara....

natalia dumitru

23.08.2016 11:49

Esti un jeg de om Graur Viorel. O scursura. Poti sa il numesti om pe nemernicul ala care e in stare sa faca asa ceva unui suflet nevinovat? Tot ce merita oamenii ca voi e sa ii linga in fund pe cateii aia! nemernicilor! 

Mihaela

24.08.2016 11:17

Mai graure dar ție nu îți este rușine să protejezi un jeg social?!!??? înseamnă ca si tu ești de aceiași teapă

Clau

21.07.2015 16:22

Jevre ordinare ăștia-s pleava societăți ..i-aș castra de vi !!!!! 

Ella

03.03.2015 16:53

Normal ca nimeni nu ia masuri in tara asta de *****, astia trebuiesc prinsi la un colt de strada si calcati in picioare!

Matei din Tract...

21.07.2015 21:53

Trebuiesc violati...incet....si adanc!Exact acolo la colt unde zici. Sigur se gaseste un vigilante iubitor de animale sa le umple gurile cu pishat de caine!!!!1  

Lumi

03.03.2015 17:00

De acord cu PHZ. Ceea ce as vrea eu sa vad la comentarii ar fi propuneri, modalitati de a lua masuri impotriva unor astfel de specimene in mod legal.

Adriana

03.03.2015 18:23

 Si nu faceti nimic? Trebuie facute plangeri ....si cautati ....gasit individul. Eu sunt din BUcuresti dar va dau cateva detalii despre el ... NUmele celui care tine catelul agatat  BOTA VICTOR, data nastere 29 06 1981 , Nume tata Alexandru, nume mama Delia, locul nasterii Mociu, judetul Cluj ,  nr carnet de legitimatie 3495

graur viorel

04.03.2015 11:30

​Bine stai tu acolo la mitici javra!!

Clau

21.07.2015 16:27

Un țaran ordinar , un butoi plin de cacat asta esti !!!! Mie lehamite de astfel de jeguri bipede !!!! Te-aș castra jegosul dracu !!!! 

Maria

03.03.2015 18:31

Luate ar dracu de tigan borat. Murioar mata in chinuri 

graur viorel

04.03.2015 10:23

În p​rimul rând nu este tigan si nu va m ai legati de familia lui ca eu o sa va fac plângere la politie! Da ce a gresit asa rau ca si a ridicat câinele? Daca era un om nu comentati atata! Sa mă s!!!!!!

dyna

04.03.2015 16:45

Daca politia nu ia masuri se pare ca iau cetatenii,ceea ce ma bucura enorm! E suficient ca acest om sa fie vazut de o tara intreaga si judecat!! E o pedeapsa mirifica ... umilirea in public!!! Iar cei care l cunosc pe acest individ si il apara ii sfatuiesc sa si vada de ale lor cum si au vazut si pana acuma. Ati stat ca boii priviindu l pe neomul asta facand rau unor sufletele care nu se pot apara singure, asa ca lasati l pe "prietenul" vostru` sa se apere pt ca el poate!

MOARTEA SCURSURILOR

04.03.2015 20:45

Ma jegule ordinar ce esti...Sper ca numele tau sa fie real ca iti transez familia in bucati...Va chinui si eu pe voi cum chinuiti si voi animalele...Daca voi puteti si eu pot...animalele au si ele suflet ca si oamenii, PARDON, UNII OAMENI...tu impreuna cu infantilii aia doi nu sunteti considerati oameni!!! DE pun mana pe tine imputitule te tai ca pe cremvusti boule!!!! tragetias nemul in teapa!!!!!