EXCLUSIV: VICTORIEEE! Contestatiile elevilor de la Sincai au fost admise si sanctiunile anulate! Din pacate, doar 10 liceeni au avut curajul sa le depuna

La ora 15:45 a luat sfarsit sedinta de Consiliu de Administratie a liceului Sincai unde au fost admise cele 10 contestatii depuse de elevii mai curajosi din “lotul” celor peste 60 de liceeni sanctionati drastic si abuziv de conducerea scolii pentru ca au postat pe un grup privat de Facebook imagini ironice la adresa profesorilor.

Consiliul de Administratie al liceului a analizat contestatiile si le-a admis constatand vicii de procedura, elemente scoase in evidenta de avocatii care i-au reprezentat pe unii dintre elevi, avocati carora insa nu le-a fost permisa participarea la sedinta. Majoritatea elevilor au fost reprezentati cu succes in aceasta cauza de avocatul Mihai Lapusan, fost absolvent de Sincai, managing partner al casei de avocatura Lapusan & Moscovits & Steopan si Asociatii.

Este o victorie extraordinara a liceenilor, fiindca, practic, se anuleaza aceste sanctiuni si se revine la starea initiala. Prezenta la sedinta, consilierul local Claudia Anastase a solicitat un punct de vedere din partea departamentului juridic al Inspectoratului Scolar pentru a vedea ce se poate face si in cazul celor peste 50 de elevi care, probabil de frica repercusiunilor, nu au avut curaj sa depuna aceste contestatii.

Ziar de Cluj ii felicita pe elevii curajosi si le promite ca va fi intotdeauna alaturi de ei atunci cand e vorba de libertatea de expresie si demnitatea lor.

Ziar de Cluj felicita si Consiliul de Administratie al liceului pentru ca a dovedit maturitate, chiar si in ceasul al 12-lea, in abordarea acestei situatii.

Foto: killingspr.deviantart.com

 

Comentarii

dan

27.03.2015 18:47

Felicitari! Ati castigat o batalie! Insa nu uitati sa fiti vigilenti si de acum inainte, sa filmati si sa inregistrati orice abuz sau comportament deviat al acestor profesori! Sa-i faceti responsabili sa termine cu maimutzarelile din clase. Sa-si faca treaba pentru care sunt platiti din banul nostru, al contribuabililor! Asteptam un material cu scuzele de rigoare ale directorului si al acestor maimute de profesori. Sa va fie rusine!

Dana

28.03.2015 10:00

Asa este, dragi elevi, mergeti la scoala si urmariti-i pe profesorii astia incapabili! Ce va intereseaza pe voi ce ora e, ce lectie faceti! Important este sa-i dati in gat pe profesorii astia care au tupeul sa va strice ziua, auzi, sa te puna sa iei notite, ba mai trebuie sa si inveti sau sa faci o tema! Tot ce conteaza e sa faceti materiale pentru presa. Sa aiba si ei,saracii, ce scrie, si poate asa, ajunge si domnul Liviu Alexa acolo unde isi doreste: intr-un scaun!Ce mai conteaza educatia, bunul simt, comportamentul civilizat! Jos cu ei! Cu profesorii!

parinte

28.03.2015 15:38

Draga "Dana"cred ca faci parte din procentul mic de profesori de la liceul Gheorghe Sincai, care habar nu au sa fie DASCALI. In mod sigur, dupa tot scandalul din ultimul timp le-ai aratat elevilor acestui liceu tot dispretul tau fata de ei si cu un ton de mare superioritate le-ai spus cat de blande au fost pedepsele cu care s-au ales.Te pomenesti ca le-ai dat si note mici ca le arati cine e "seful" si cine are biciul in mana. Pe deasupra ai gasit si vinovatul: Liviu Alexa, care le-a spalat creierii elevilor. Uraaaaa! Noroc ca mai exista profesori, adevarati DASCALI, care desi au aparut in ipostaze nefericite au avut puterea sa isi predea orele cu demnitate, fara sa jigneasca sau sa pomeneasca ceva despre cele intamplate (ex. d-na Banciu, d-na Nistor, etc). In mod sigur, atitudinea lor le-a produs multa rusine si parere de rau, elevilor bascaliosi. 

Dana

28.03.2015 19:41

Dragul meu "parinte" nu sunt profesor la Sincai. Dar nici tu nu esti un parinte. Daca ai fi parinte te-ar interesa ce face copilul tau la scoala- cum invata, cum se comporta, ce prieteni are, cum se descurca, ce-i place, ce nu-i place... Daca ai fi parinte, ai dori in primul rand sa-ti cunosti copilul, sa stai de vorba cu el, sa-i fi prieten. Daca i-ai fi prieten i-ai spune ca asa sunt profesorii de cand lumea- unii mai buni, altii mai putin buni- si ca ceea ce trebuie sa-l intereseze pe el este materia pe care acesta o preda. Daca i-ai fi prieten ai fi stiut ca are anumite pareri despre profesorii lui, ai fi stiut ca posteaza si el , la fel ca altii, tot felul de comentarii si i-ai fi spus ca nu e in regula ceea ce face. Nu jignesti pe cineva pentru ca asa e cool, pentru ca te-a suparat odata, pentru ca materia lui nu te intereseaza si atunci esti atent la toate glumele lui, sarate sau nesarate, la toate miscarile sau gesturile lui; daca ai fi parinte, asta i-ai fi spus copilului tau.

parinte

30.03.2015 20:36

Draga mea "Dana" m-am inselat in privinta meseriei tale. Nu esti profesoara, esti clarvazatoare. Si asa cum sunt clarvazatorii de cand lumea: unii mai putin buni, altii  mai buni, pot sa iti spun ca tu faci parte din categoria celor mai putin buni, pentru ca ai dat gres in toate "zicerile" tale . Eu imi cunosc bine copilul pentru ca suntem prieteni si comunicam foarte bine si nu a fost unul dintre elevii "anchetati". Am vazut pozele postate pe "Sincai Memes" si mi-am exprimat dezacordul fata de cele care au facut obiectul anchetei liceului.  Ii cunosc pe toti profesorii lui, cu bune si cu rele. Dupa cum spuneai: " asa sunt profesorii de cand lumea, unii mai buni, altii mai putin buni", la fel iti spun si eu: "asa sunt copiii de cand lumea, unii mai buni, altii mai putin buni". Intrebarea mea este: de ce un copil "mai putin bun" poate fi sanctionat, exmatriculat, etc, iar un profesor "mai putin bun" NU.

parinte

31.03.2015 19:34

Draga mea "Dana" m-am inselat in privinta meseriei tale. Nu esti profesoara, esti clarvazatoare. Si asa cum sunt clarvazatorii de cand lumea: unii mai putin buni, altii mai buni, pot sa iti spun ca tu faci parte din categoria celor mai putin buni, pentru ca ai dat gres in toate "zicerile" tale. Eu imi cunosc bine copilul pentru ca suntem prieteni si comunicam foarte bine si nu a fost unul dintre elevii "anchetati". Am vazut pozele postate pe "Sincai Memes" si mi-am exprimat dezacordul fata de cele care au facut obiectul anchetei liceului.Ii cunosc pe toti profesorii lui, cu bune si cu rele.Dupa cum spuneai: asa sunt profesorii de cand lumea, unii mai buni, altii mai putin buni, la fel iti spun si eu: asa sunt copiii de cand lumea, unii mai buni, altii mai putin buni. Intrebarea mea este: de ce un copil mai putin bun poate fi sanctionat, exmatriculat, etc, iar un profesor mai putin bun NU.

Radu

27.03.2015 23:22

Asa copii! Aveti liber sa va bateti joc de profesorii vostri! Umiliti-i in ultimul hal, ca aveti voie acum!

R.T.

28.03.2015 12:58

Am eu exemple de profesori care jignesc elevii si studentii intr-un fel destul de josnic. Cunosc "n" cazuri din Sincai inca de dinainte de scandalul acesta in care anumiti elevi erau facuti sa se simta inferiori, sa se simta umiliti. Din pacate multi profesori cred ca cheia succesului este o predare militarizata, nu una in care sa poti fi aproape de elev/student. Dragi elevi eu pe vremea mea nu aveam asemenea tehnica de inregistrare ca de aveam o foloseam cu riscul de a fi dat afara din liceu. Fiti rebeli, fiti liberi deoarece doar noi mai putem salva tara asta putreda. Stiu ca noi avem de suferit mai ales la note, dar in viata conteaza enorm ce ai in cap nu niste note date subiectiv de unele "cadavre" didactice.Cei care va critica au stat 25 de ani in casa si va numesc huligani si derbedei daca iesiti la mitinguri. Tot timpul o sa stea cu telecomanda in mana si o sa comenteze pe internet, fara sa se uite ca daca erau rebeli precum noi poate acum nu eram in situatia asta.

x

29.03.2015 16:18

Pot sa spun ca foarte multi din profesorii din Sincai isi permit sa jigneasca elevii cu replici de genul "Daca iti mai vine sa zici asa ceva, sa te uiti in oglinda si sa iti dai o palma" si alte nume, porecle, etc. Nu numai elevii sunt vinovati in toata situatia asta. Da, intr-adevar s-a ajuns prea departe dar ar fi cazul sa se incheie o data pentru totdeauna cu aceasta poveste.

lol

27.03.2015 23:49

acesti 50 de elevi sa se inscrie mai bine la alt liceu, mai putin retardat....

fals

28.03.2015 12:21

Am vorbit cu o inspectoare, nu s-o scos nimic.

Florin

28.03.2015 14:51

O extraordinara victorie obtinuta pe vicii de procedura si nu pe fondul problemei.... Eu inteleg de aici ca avem liber la jigniri, ironii si alte bascalii la adresa oricui.... 

Marian

28.03.2015 17:00

Da, ati castigat pe moment, i-ati facut lui Alexa Liviu rost de cititori, dar nu uitati: viata nu iarta! Ati comis nedreptati, dragi copii, ati batjocorit, ati mintit, iar acum sunteti super incantati ca ati castigat o batalie, dar nu v-ati cerut iertare, multi dintre voi, celor carora le-ati gresit. Vreau sa atrag atentia parintilor ca ar trebui sa ceara ajutor de specialitate pt. unii dintre copii, alfel ar putea sa ajunga cu sechele in comportament, asa cum a ajuns si acel pilot sinucigas, care a omorat peste 150 de oameni nevinovati!!! Si inca ceva, nu uitati ca este POSTULPASTELUI, si ar trebuie sa se termine cu rautatea si nesimtirea, si sa se faca loc bunei intelegeri. Doamne ajuta!