Emil Boc - demisia! Pe cocoasa Clujului a crescut un ghetto adevarat! Rromii de pe Cantonului se amuza aruncand cu pietre si rahat in masinile firmei ACI

Comentarii

Labenstein

16.09.2014 19:25

Bine ca aia de la sistenta sociala o freaca, o freaca si primaria, o freaca toti. Daca ii intrebi ce au in cap o sa-ambaleze frumos niste platitudini ca legile nu sunt clare ca bla,bka,bla ... In timp ce numarul lor creste creste si organigrama institutiilor car ar trebui sa faca ceva.

elf

16.09.2014 19:49

o ambulanta sta blocata zilnic acolo deoarece cand tiganii vor sa mearga in oras suna la 112 ....ei sunt viitorii locuitori ai orasului Napoca in max 150 ani!!!cerem demolarea taberei ilegale assa cu me intampla in Franta si Italia !!!!Este un ghetto etnic , este o  rusine a orasului este o sursa de infectie, prostitutie si jeg uman!!!Boc ori rezolvi ori lasa pe altul!!

tatar

16.09.2014 23:17

Am citit articolul, am citit comentariile, si nu am găsit solutii de la mintile voastre luminate. Stiu, stiu , boc si cu aia de la primărie trebuie sa gaseasca solutii, numai ca ce nu întelegeti voi care sunteti departe de a fi obiectivi ca treaba cu tiganii e de ceva sute de ani si ca nu poti sa-i omori, iar sa-i educi cu forta nu se poate. Nu poti unuia care are studii inalte sa-l faci sa fie obiectiv , corect, cinstit, onest in fine .... Dar unuia care din traditie nu vrea să fie civilizat. Voi de la ziar de cluj ati devenit din păcate Antena 3, criticati , jignitor si injurati aiurea pe aceiasi oameni cu sau fara argumente pana la extrem. Treaba voastră dar incet, incet lumea nu o sa va mai bage în seamă ca aici nu e bucale sau tg jiu

m.l.

03.10.2014 08:27

Ar trebui sa apara o lege care amendeaza cu bani multi pe cei care sustin cu bani cersetori, fiindca daca le da cineva mincare nu vor. Uitati-va pe strada, unii cersetori sint mai bine imbracati decit un om care lucreaza. Le dai ajutor social celor care fac ceva pentru societate, nu ca fac copii pentru care primesc ajutor. Trebuie eliminat din Constitutie articalul care spune ca nu poti obliga pe nimeni sa munceasca. Cel ce nu se poate intretine stind, sa i se dea sa munceasca obligatoriu dupa puterea lui nu duoa chiul. 

Raluca

17.09.2014 08:05

Cica sunt cetateni ai Clujului si au aceleasi drepturi si obligatii:)))) Oana Buzatu, care sunt obligatiile acestor oameni? Ei nu au nicio obligatie si daca cumva li se spune ceva....sunt discriminati:):)) 

Alin

17.09.2014 08:34

nu se poate circula pe strada Dezmirului se arunca copii in fata masinii, ocupa partea carosabila jucandu-se cu mingea, daca cumva nu reusesti sa ii eviti si ii atingi cu oglinda cazul meu te agreseaza fizic, am reusit sa ma adapostesc in curtea firmei ACI fiind protejat de agentii de paza de acolo, politia a facut un proces verbal, aluat declaratii in rest nimic. Multumesc la Dumnezeu ca ma scapat cu viata. 

io

17.09.2014 08:41

Mai...sa nu se mai laude politistii astia atat....cica ei au mobilizat asistenta sociala....ma lasi. Asistentii sociali merg saptamanal acolo si incearca punctual sa ajute acei oameni, in special pe copii. Politistii ar trebui sa-si vada de prostituatele din zona. Sunt familii intregi care traiesc de pe urma lor...Ar merita d-le Alexa sa continuati investigatia...e foarte multa promiscuitate in zona. 

vladimir

17.09.2014 08:43

si ce le poate face? singura solutie pentru a scapa de parazitii jegosi de pe cantonului e bomba cu hidrogen. terminati cu tampeniile, Boc n-are ce sa faca, nici un primar nu are ce sa faca aici.treziti-va la realitate. le-ai dat amenzi, nu platesc. ii arestezi, dupa un timp vor iesi si o iau de la capat. si atunci, ce dracu sa faca primaria cu ei? nu, MOARTEA e singura solutie pentru a starpi ciorile.  

Labenstein

17.09.2014 09:39

@tatar: Solutiile nu trebuie sa vina de la ziaristi sau comentatori. Solutiile trebuie sa vina de la cei care au fost alesi pentru ca au zis ca au solutii. Orice cetatean, pentru a construi ceva, are nevoie de autorizatie. Acolo s-a construit un ghetou, fara nicio autorizatie. Crezi ca e normal ?

Dan

17.09.2014 09:45

au o teava cu apa curenta care curge non-stop. Au cumva si contor? platesc si ei apa pluviala si taxa speciala impusa de primarie?aplicati legea in mod egal pentru toti.

vladimir

17.09.2014 10:06

MOARTE CIORILOR de pe Cantonului si de la Pata Rat. O bomba cu hidrogen si am rezolvat problema. As omora niste copii de tigani cu zambetul pe buze. Le-as taia mainile si picioarele si dupa aia i-as arunca intr-o oala cu smoala. De vis :) 

Dezmir

18.09.2014 11:14

sa-mi spui cand te apuci de treaba sa vin sa tin capacul pe oala !!

Nae

17.09.2014 11:09

Demisia domnule Boc,  usor de spus, dar pur si simplu nu cred ca se poate face ceva cu aceste animale, ca oameni nu pot fi numiti.  Daca ii alungi,  apar tot felul de oNG-uri,  organizatii,  procese,  despagubiri,  ba mai mult,  s-ar putea sa aiba pretentia sa fie mutati in centrul orasului. Boc e legat de maini si picioare,  situatia este similara si in Cluj,  pe str. Stephenson,  pe Byron, Albac 23,  etc,  etc.  Oriunde apar aceste taraturi se produce mizerie,  hotie,  violente,  dezordine.  Si se inmultesc in proportie geometrica,  isi aduc neamuri din toata tara. Deci in concluzie , nu exista nici o solutie,  dar noi putem contribui cate un pic,  fiecare dintre noi,  in sensul ca nu le mai dati bani,  mancare,  haine chiar daca ii vedeti la cersit cu copii in brate,  tinetii la distanta, nu le raspundeti nici chiar daca sunteti rugati, nu va compromiteti sa discutati,  sa cumparati- vindeti cu ei,  interveniti energic cand vreun om este agresat,  jignit,  amenitat,  sprijiniti jandarii,  politia, ISU,  ambulanta,  etc atunci cand sunt in pericol,   s.a.m.d. Doar asa poate le va trece prin cap sa o taie naibii ,  poate in UE undeva, poate in India,  Arctica,  Congo,  poate vor fi asimilati si vor uita peste cateva generatii de unde s-au ivit pe lume. Oricum,  la cate probleme avem pe cap exact astia ne mai trebuiau.

georgel

17.09.2014 12:53

hahahaha.luati-i voi in blocuri langa voi ,faceti -le locuinte sociale noi,sa vedeti ca o sa distruga tot ,o sa puna pe foc tot,o sa fure tot,o sa agreseze la fel oamenii din zona lor...voi nu pricepeti ca asta e gena lor.de ce sa-i educam pe banii nostri?de ce sa-i mai tinem pe banii nostri? de unde si pana unde? din taxele noastre si impozitele noastre.am fost pe cantonului de nenumarate ori ,stiu cine sunt ,nu ai cum sa ajungi cu metode normale la capat cu ei.as vrea ca aparatorii drepturilor lor sa-i ia in casa cu ei sau in curte cu ei,sa vedem daca vor fi tot asa de inversunati.

napoca

17.09.2014 13:19

De ce nu postati toate comentarile? ziar de cluj = comunisti

Bogdan

18.09.2014 09:56

De acord cu Alin. Este foarte periculos sa treci cu autoturismul pe acolo. Strada e teritoriul lor - se joaca cu mingea, alearga, etc. Si eu era sa lovesc un copil care alerga dupa o minge. Noroc ca am circulat cu viteza mica. Tot el m-a scuipat dupa aceea. Probabil ca trebuie sa se intample o nenorocire ca sa se ia cu adevarat masuri. Ca si o paranteza - ati vazut ca aproape toate baracile au parabolica, tv prin satelit? Daca-mi amintesc bine a fost si un reportaj facut de Protv acum ceva timp in legatura cu acest aspect,  la ei in "cartier"

Dezmir

18.09.2014 11:16

*vladimir :  sa ma anunti cand te apuci de treaba, sa vin sa tin capacul pe oala. Sa nu iasa afara si mai smoliti !

Protonic

22.09.2014 14:45

Exista fonduri europene cu destinatia speciala pentru proiecte pentru romi.Totusi ar trebui sa se tina evidenta acestora altfel o sa ne trezim ca o mare parte dintre romii din tara vin la Cluj, deoarece aceasta comunitate din Pata Rat creste pe zi ce trece.Pentru cei existenti solutii pentru cei care vin constrangeri sa plece.

S. Adrian

26.09.2014 09:52
Vedeti numai partea rea a unei situatii.Ce vad eu.Nu se puteau inmulti cu 50% numai prin fenomenul demografic, prin nasteri. Asta inseamna ca s-au inmultit prin emigratie din alte localitati si zone ale tarii. De ce au venit exact in Cluj? Pentru ca este un oras prosper. Aici se poate cersi, aici ai de unde fura. Aici furtul de telefoane mobile, este sport national tiganesc. Astfel eu am decis ca daca ma intersectez cu tiganci pe strada, trebuie sa pastrez doi metri distanta cel putin de fustele inflorate. Motivul? Am ramas fara 2 (doua) telefoane mobile din cauza lor. Daca acolo, in ghetto nu au efect legile romane inseamna ca este o zona ocupata. Nu suntem singurii pe lumea asta. Oriunde in lume, urbanizarea masiva este insotita de ghetoizare. Ceea ce face ziaristul de scandal si tabloidul este sa prezinte o situatie fara solutie, cara are doar un singur aspect pe care pe el il intereseaza: senzationalul , care poate sa produca o reactie emotionala extrema. Se joaca cu emotiile cititorului ca in teatru absurd. Le amplifica la maximum fara posibilitate de chatarsis. La ce foloseste un asemenea articol? Numai la asta. Rezolva situatia? Nu. Ajuta la solutionarea ei? Nu. Dar de la oameni de nimic nu ai cum astepta mai mult. 

ada

03.10.2014 08:31

noi nu putem face nimic? ca nu inteleg ,de ce francezii ii expulzeaza,de ce italienii intra cu buldozelele si le strica sandramalele,etc.si noi nu putem? noi facem discriminare!!! ma lasi? trec pe strada pe langa tine si put de iti vine sa vomiti,te acosteaza pe strada cu cersitul si daca nu le dai importanta striga dupa tine.Pe noi cine ne apara de ei? Le mai zicem si Romi ca sa nu se supere si sa stie ca sunt din Romania ,ca sunt buni de reclama...proasta .Noi suntem cretini ca ii mai acceptam,vin ONG-urile si fac ca toti dracii?sa ii ia si sa ii duca unde or vedea cu ochii in lumea asta mare sa vedem cine ii tine pe palme ca noi...fraierii.

dia

22.10.2014 14:41

Ca sa fim cinstiti, aceasta zona e de o gramada de ani astfel populata...sa nu aruncam neparat in aceasta conducere...