Depontaminarea incepe sambata, pe strazile Clujului

Peste 5.000 de oameni  sunt hotarati sa marsaluiasca sambata pe strazile Clujului, intr-un protest anti-Victor Ponta, candidatul la prezidentiale cu cel mai bun rezultat in primul tur de scrutin – peste 40% din optiunile electoratului. Tot sambata seara se va cere demisia lui Titus Corlatean din fruntea MAE, omul pe care populatia il considera vinovat pentru proasta organizare a alegerilor din diaspora.

Numarul protestatarilor creste de la ora la ora. Daca de dimineata erau putin peste 4.000 cei care au anuntat ca participa la protestul de sambata, cateva ore mai tarziu, numarul lor a trecut de 5.000.

“Destul ne-a umilit Guvernul Ponta de-a lungul existentei sale, dar acum romanii din diaspora au suferit o umilinta prea grea, pe care o resimtim si noi. Pana aici! Ne-a ajuns! Haideti sa cerem demisia lui Titus Corlatean din fruntea MAE si sa tragem inca un semnal de alarma pentru cei care inca voteaza cu Ponta! In 8 noiembrie, de la ora 20:00, noi, Clujenii, le vom fi alaturi fratilor nostri de peste hotare!”, scrie pe pagina de facebook special create in ultimele zile, “Protest impotriva lui Ponta la Cluj!”.

Piata Unirii va fi locul in care, asa cum s-a intamplat deja de sute de ori in ultimii doi ani, protestatarii isi vor striga nemultumirile si vor etala pancardele.

“Hai sa ne unim, nu numai pentru acest eveniment. Hai sa ne unim ca natie, indiferent cine ne conduce tara sa fim multi, si sa ne gasim repede. Sa le fie frica de noi atunci cand gresesc. Sa facem opozitie oricarui sistem atunci cand merita. Hai sa fim romani! Si sa le dovedim ca noi tinerii avem putere si suntem uniti”, scrie Cosmin Mirisan pe pagina evenimentului.

In dragoste si campanie electorala orice e permis

Sociologul Vasile Dancu spune ca manifestarile anuntate pentru sambata aceasta si sambata viitoare nu sunt nimic mai mult decat o miscare politica a dreptei. Acesta sustine ca in spatele miilor de tineri care au anuntat ca se vor aduna in Piata Unirii stau, de fapt, reprezentantii ACL, care incearca in acest mod sa ii creasca lui Klaus Iohannis sansele de castig in turul al doilea al alegerilor prezidentiale.

“Suntem in campanie electorala, iar in campania electorala se iese politic in strada. Evident, aici este vorba despre incercarea de a influenta pentru voturile lui Klaus Iohannis, care a castigat Clujul si care ar putea sa-si multiplice cel mai bine voturile in aceasta regiune. Tot ceea ce se intampla in campanie este electoral.

Sigur, in Cluj, au fost si alte tipuri de proteste inainte, dar ce se intampla acum este pur electoral; nu are nicio alta explicatie. Faptul ca au fost proteste legate de Rosia Montana a fost un lucru meritoriu pentru dezvoltarea societatii civile, aratand ca societatea din Transilvania este vie si actioneaza. In acest moment este vorba, in primul rand, de politica.

Mare intre Ponta si Iohannis a fost o diferenta mare in primul tur al alegerilor, iar cei de la ACL incearca, prin diverse forme de mobilizare, sa reduca distanta pentru turul doi. Este firesc sa se intample asta, nu mi se pare nimic anormal. In campanie, totul este permis, fiecare isi foloseste toate resursele pe care le are la dispozitie. In mod normal, cei care se afla la putere in momentul respectiv se bucura de faptul ca pot sa arate ce fac sa deschida investitii noi, sa faca un asemenea tip de campanie, iar cei care se afla in opozitie au la indemana protestul si este normal sa il foloseasca.

In general, astfel de manifestari au efect pentru electoratul anti-Ponta. Este greu de crezut, insa, ca manifestatiile ii vor convinge pe cei care voteaza cu Victor Ponta sa isi schimbe optiunea. Asta nu se va intampla”, a declarat Vasile Dancu pentru Ziar de Cluj.

Marius Nicoara, co-presedintele ACL Cluj spune ca alianta pe care o reprezinta nu are niciun fel de legatura cu protestele anuntate pentru urmatoarele doua saptamani.

"In mod cert, in spatele acestor proteste nu se afla ACL. Dumneavoastra m-ati anuntat acum, eu nu stiam nimic despre aceste iesiri in strada ale clujenilor. Cu toate acestea, eu stiu care sunt nemultumirile oamenilor - modul in care actuala guvernare s-a comportant cu studentii si cu cei care voteaza in strainatate pentru ca nu erau votantii lor. Daca ar fi fost o actiune ACL, ar fi trebuit sa stiu, sunt co-presedintele ei", a explicat senatorul Marius Nicoara.

Comentarii

PC

04.11.2014 16:11

Ma surprinde ca marele guru al mediei romanesti nu a sesizat divizarea Romaniei in doua !  Staga , saraca (Moldova si Muntenia , fara Bucuresti si Constanta ) si dreapta bogata ( Transilvania ) !  Gratie politicii plocoanelor de dreapta , timp de 8 ani   guvernarea Basescu-Boc a pompat bani si a facut loby in afara tarii , pentru dezvoltarea fiefurilor lor politice , adica Transilvania !  Toata presa a vorbit de plocoanele ministrei Udrea , opozitia a tipat , dar scopul scuza toate mijloacele . Astfel in timp ce in Moldova si Muntenia nu se alocau proape de loc bani in Transilvania s-au alocat bani guvernamentali si au fost sprijiniti patroni locali pentru accesarea unor fonduri europene .  Nici Ceausescu nu a divizat Romania asa cum a reusit guvernarea de " deapta " .  Nici DNA nici CCR nu au constatat  ca e vorba de coruptie la nivel inalt , coruptii erau "baronii locali" ai PSD . Propaganda de dreapta a ajuns la paroxism . E suficient sa spui ca esti de stanga si esti comunist ! Acesta propaganda seamana cu cea din anii 50 , daca erai taran instarit erai chioabur , daca aveai un magazin erai durgez.  Scopul a fost atins electoratul de dreapta a fost "aburit" iar ei si-au marit averirile ! Cunoaste careva un politician de la varful PDL care sa fi iesit de la guvernare mai sarac ?! , eu stiu ca multi moldoveni sunt mai saraci si nu din cauza PSD !  

Helena

04.11.2014 21:06
Nu stiu cine este cel care se semneaza PC (Partidul Comunist?) insa ar fi bine sa dea un search sa vada cati bani pleaca din Ardeal si Banat (taxe si impozite) si cati bani primesc inapoi de la Bucuresti. Tot acolo poate vedea si cati bani trimit cei "saraci" (Moldova si Muntenia) si cat primesc inapoi! Apoi il rog sa-si schimbe comentariul!

sebastian

05.11.2014 09:04

Helena, la ANAF exista Directia Mari Contribuabili. Toti banii din impozitele firmele cu cifra de afaceri mai mare de 50 mil eur merg acolo, INDIFERENT de zona de unde provin. De ex Emerson Cluj varsa acolo toate impozitele, cu exceptia impozitului pe proprietate, care e varsat local...Bucurestiul e parazitul intregii tzari, nu doar al Ardealului.

Stefan

05.11.2014 21:05

bucurestiul buricu pamuntului..he?,nu noi am dorit uniune noi vrem autonomie..sa nu cumva sa fim parazitii bucurestiului! auzi ma la el..ca parazitii suntem.mama voastra de tarani!

VT

04.11.2014 21:58

JOS SCARBA DE PONTA, VOMIT CAND IL VAD....

Ioana Marcu

05.11.2014 08:30

Nu aveti pic de educatie sa va expuneti punctul de vedere civilizat. Nu subestimati celelalte regiuni. Nu vad ce are Ardealul in plus fata de Moldova sau Muntenia. De ce vreti sa divizati Romania? Credeti ca o sa fiti mai puternici?  Gresiti amarnic. Votati Victor Ponta! La momentul acesta este alegerea cea mai buna.

Cosmin

05.11.2014 12:55

Nu are atatia asistati social si persoane usor de manipulat. Nu am nimic cu oamenii saraci si fara posibiliatit din zonele respective, dimpotriva, ii compatimesc, insa ce nu realizeaza ei este faptul ca de 25 de ani tot cu stanga voteaza (nu are rost sa mai spun de ce) si tot in saracie lucie traiesc... Nu crezi ca ar fi timpul sa incerce macar si o alta varianta?

Dan

05.11.2014 14:13

Puneți mana si lucrati toți ce i care vor un partid de stânga ca sa aveți cu ce sa le tineti buzunarul gros!!! Nu va mai plângeți in fiecare an ca va i a apa casa, construiți in alta parte!!! Așteptați in fiecare an ajutoare din Ardeal. Vai de mama voastră milogilor!!! Faceți agricultura ca pamant aveți destul si nu mai vindeți la italieni si pe urma va minunati de ce productie au (Dumnezeu a lăsat si apa pe pământ, culturile trebuie irigate ca sa ai productie). Nu merge agricultura, faceți altceva. Daca nu pui osul o sa ramai toată viață un parlit si un linge timbre care o sa astepte de la stat pensia de mizerie de 500 lei. Judecati ca de aceea va dat Dumnezeu cap nu sa nu va ploaie in gat! Din INIMA ARDEALULUI cu drag!

Moldova

06.11.2014 09:43

Când ai fost tu ultima data in Moldova ma'?!Nu crezi ca geberaluzezi prea usor???Vino la Suceava sa vezi oameni gospodari care au muncit, si-au chivernisit bine banii si au reusit sa-si daca o situatie decenta si sa trăiască frumos.Nu neg situatia precara din anumite judete si condamn pe fata lenea, betia si toate cele care deriva din acestea dar comentariile acestea acide prin care se stigmatizeaza regiuni întregi prin aplicarea facila a unei etichete mă deranjează fatis, si asta nu pentru ca locuiesc in Moldova...Bucovina de altfel ci pentru ca mă fac sa cred ca atâta timp cat noi in interiorul tarii avem astfel de prejudecati si punem etichete atât de usor nu am avea ce reprosa occidentalilor atunci când ne desconsidera si ne umilesc incluzandu-ne pe roti in aceeasi categorie pentru un singur motiv originea geografica, respectiv tara din care provenim.Suntem romani cu totii si ar trebui ca înainte sa aruncam cu piatra sa ne amintim ca istoria ne-a arata ca oameni de valoare, care au influientat destinul tarii s-au ridicat din fiecare regiune, inclusiv di Moldova cea atât de mult blamata.

Dorin

06.11.2014 18:58

Bucovina este partea de nord a Moldovei , cea care a fost sub stapanirea imperiului Austro-ungar , de unde se vede ca este o regiune curata , cu oameni harnici , spre deosebire de restul Moldovei ; Bucovina este in acelasi raport cu restul Moldovei , cum e Transilvania fata de restul Romaniei .

Petru Pop

07.11.2014 09:58

De când e Suceava în Moldova? Când Maria-Tereza a înființat universitatea de la Cernăuți în BUCOVINA și a dat pământ țăranilor bucovineni, în Moldova țăranii nu aveau pământ nici măcar unde să se îngroape, iar jos, în Valchia, Bucureștiul nu era pe hartă!

cristi ned

07.11.2014 17:21
Bravo!

loredana rotaru

10.11.2014 12:22

Ba,tu ai citit Miorita? Cine esti tu sa afirmi ca moldovenii nu sunt muncitori?Daca ti-ar lua apele casa sau un cutremur te-ar lasa fara imobil ,ai putea tu sa obtii altul atat de usor?Daca ai fi fost umblat prin alte tari si prin alte locatii ale Romaniei,nu ai fi facut aceste afirmatii nefondate.Iti place sa spui strainilor care vin d3 turisti vai Eminescu,dar uiti si ce origine are,saracu',caci se rasuceste in mormant .Transilvania a fost ajutata de guvern in scopul turismului(castelul Dracula si bla bla bla) ,dar si de familiari care au muncit in afara ,de altfel ca si ceilalti romani din Muntenia si Moldova.

gheorghe

06.11.2014 16:49

Ne-am saturat! Gata! nu se mai poate , Fiti cerebrati! nici dupa 25 de ani nu vrem sa ne trezim din somnul cel de moarte in care ciuma rosie ne-a bagat? Duminica 16 Noiembrie 2014. ziua in care incepem o noua era, era anticomunista. Fara PSD, Iliescu recunoaste, nu este un castig daca castigati prin frauda! Deci, LA VOT! VOTAM IOHANNIS, astfel scapam de PSD definitiv!

Cosmin

06.11.2014 18:18

De ce sa votez Ponta? Pentru ca a promis 100 in plus angajatilor din sanatate sau pentru ca a promis pensii mai mari? Salut toate initiativele guvernului de a indulci viata romanilor, dar nu, multumesc. O sa-l votez cand vine cu argumente clare de unde scoate acei bani. Vreau sa muncesc si sa am un trai decent, sa-i pot asigura copilului meu macar o farama din viitorul ce-l asteapta. Daca sub conducerea unui presedinte de dreapta (oricat de blamat ar fi) am reusit sa-mi aleg locul de munca, nu risc sa dau votul unui comunist de care vor fugi toti investitorii. Asadar, votez Iohannis. 

Mihai

06.11.2014 19:34

Romania trebuie sa fie divizata. Fiecare ce face asa mananca. Nu sunt dispus sa iti dau de mancare sau sa te sprijin cu bani si alte bunuri. Muncesti mananci!!! - Nu muncesti sa mori de foame!!! daca esti bolnav te ajutam!!! daca esti hot te inchidem daca esti corupt te inchidem pe viata daca esti criminal te inchidem pe 10 vieti. 

Alex Marius

07.11.2014 17:00

Păcat că, după o astfel de afirmație, niciunul dintre susținătorii lui ponta nu știe cum să continue și să spună DE CE. De ce e mai bun? Ce îl recomandă ca fiind de preferat? Dacă "dincolo" avem fapte, statistică si realități de necontestat în spatele cuvintelor, "aici" ce avem drept garanție?

cristi ned

07.11.2014 17:24
La ce e bun! Distruge educatia copiilor cu cocalarii afisati si folcloristele fara chi..oti permanent pe tv. Fii obiectiva nu te lasa dusa de val!

Cristina

05.11.2014 09:52

OAU!!...din scrierile dumneavoastra ati creat o victima PSD.....Vorbiti de plocoane..:))), ma faceti sa rad. Sa zicem prin absurd ca am primit plocoane de la guvernul Romaniei,( nu uitati- majoritate PSD.:)))))  ) dar ele au fost indreptate catre buzunarele oamenilor nu catre buzunarul unui singur om, asta s-a intamplat in Transilvania. Acuma sa ma intorc la realitate si sa va spun ca nu este vorba de nici un plocon, este vorba de DORINTA si CAPACITATEA tinerilor LIBERI de a creea proiecte si a atrage cu succes fonduri europene, este vorba de lucru IN ECHIPA cu administratiile locale care aveau acelasi scop BINELE CETATEANULUI. Ne luati cu loby ce au fost facute,  prostii. Va propun un  exercitiu de imaginatie: LEGATI MOLDOVA DE TRANSILVANIA PRINTR-O AUTOSTRADA si  ce credeti ca se va intampla?....OAU vor veni investitorii. DE CE?  Va raspund: pentru ca sunt 2 lucruri care le trebuiesc lor, forta de munca si infrastructura.(dar acest lucru este slab discutat de cei de la PSD ca ii prefera saraci si implicit usor de manipulat). Vorbiti de divizarea Romaniei creeata de "dreapta" - TRANSILVANIA si restul. OAU din nou... Domnule dar ce s-a intamplat cu Moldova si cu Muntenia ? ......SCUZATINE  ca vrem sa fim LIBERI SI DEMOCRATI ca nu vrem in fruntea tarii un incoerent in DECLARATII un  PLAGIATOR(vai de academicii nostrii) un om lipsit de respect fata de oameni care ptr el sunt "LUCRURI" si daca nu vorbim frumos de PSD esti  'huligan " Huligani am fost numiti de regimul comunist atunci cand am vrut LIBERTATE!!!!!!!!!!!!!!! la 1989. Domnule este reprezentantul de "stanga"(ATENTIE!!!!! PSD-ul il sustine si este imaginea creata de partidul PSD, care nu ar trebui sa se planga sau sa va plangeti, ei ca partid au scos imaginea asta in fata :))))  ) pe care noi cu varsta intre 18 si 50 de ani nu il dorim si acest lucru este in toata ROMANIA daca va uitati la sondaje. Ati scris acolo ca daca esti reprezentant stanga "va numim comunisti", aici va dau dreptate, dar stiti de ce?, in primul rand ca ne-ati numit HULIGANI cand am iesit pentru a ne cere dreptul la Pungesti si Rosia Montana,iar in al doilea rand pentru ca asa ati creat imaginea de STANGA cu DORINTA de manipulare, de ascudere, de jignire, de optinerea scopului prin orice mijloace, de asuprirea cetateanului si umilirea lui, de luarea DREPTULUI la VOT. Acuma vin iara si va intreb: OARE acestea nu sunt "calitatile" comunismului?Treaba cu bogatia e relativa acolo cui pe cui se scoate.:))))))....daca sunteti destept intelegeti....si nu mai faceti afirmatii de genul. Eu vad asa comparand bogatiile dintre "stanga" si dreapta": STANGA entitate cu profit si renumerarea oamenilor cu salariul mediu pe economie si cu gandirea: daca te revolti poti sa pleci ca avem altii saraci(doriti) la poarta si DREAPTA entitate cu profit si renumerarea oamenilor cu salariul mediu pe economie si cu gandirea: daca te revolti INCEARCA sa iti IDENTIFICE VALORILE sa vada existenta CALITATILOR TALE iar daca acestea aduc PRODUCTIVITATE sa investeasca in tine prin ascultarea nemultumirilor si luarea masurilor nu creare de INDIFERENTA cum face STANGA. Diferenta: sa te inbogatesti pe seama cetatenilor dar sa dai si lui si  sa ii creezi un confort social de care sa fie multumit domnule de stanga.   

cristi ned

07.11.2014 17:30

Simpatic--o! Caragiale conationalul meu, nu sunt ardelean, scria "renumerare" . RUSINE ca te tii romanca de sud. Nu cunosti o limba latina si ne dai lectii de economie politica. Dar eu am luat nota 7 la materia asta fara sa citesc ceva. Bun simt si atat.

ana

05.11.2014 16:05

ardealu si investit fondurile europene in drumuri si reabilitarea oraselor si se vede ce au facut cu bani iar moldoveni si munteni (maiales bucuresteni)siau bagat bani in buzunar a furat care cat a putut si nu ia fost rusine.In Ardeal muncesc oameni nu stau sa cerceasca pomana dela guvern.daca nar fi ardealu si banatu restu ar muri de foame.Asa ca sfatul meu este sa puneti sivoi mana si lucrati nu cersiti ajutoare de la guvern care oricum nule ajunge lor cat le trebe.Pe Ponta il voteaza numai bugetari si cei carora nu le place a munci ca le da salari sa steie la cafea si ajutoare sociale cat avem noi salar ca lucram.De aici se vede cati muncesc pt bani si cati iau bani pt ca nufac nimic.

pcr

05.11.2014 17:49

Prost esti ba iobag fără creier...

Anca

06.11.2014 10:50

S-au pompat bani in Transilvania, pentru ca asa era destept. S-a investit in autostrazi pentru ca noi suntem legatura dintre vest si Bucuresti. Implicit, asta a ridicat multe. Presedindele Consiliului Judetean Sibiu, este psdist, ales prin vot. Sunt multe primarii psd in judet. Dar toti au votat Iohannis!!! Nu suntem fiefuri pdl. Alegem omul! 

Ardelean

06.11.2014 19:56

Banii de pe taxe din transilvania curg rau catre Oltenia pt ajutoare sociale si cumparare de voturi , cele mai mari investitii pt infrastructura merg catre Valahi ... ajunge!  ........

pt pC

04.11.2014 20:57

PC, daca tot ai bagat un comentariu asa de pertitent, ce ar fi sa vii cu niste cifre sau date concrete versus acuzatii fara fond.Conform logicii tale a fost vreme cand Transilvania si restul Romaniei erau la egalitate, insa de 8 ani incoace PDL-u a varsat bani in Transilvania determind dezvoltarea acesteia. Insa faptele stau cam asa : La fiecare alegeri Transilvania a votat anti-PSD (si aici daca vrei sa ma convingi vino cu cifre), iar PDL-ul fiind de dreapta si-a tinut aproape electoratul. La fel cum si PSD-ul si-a tinut electoratul aproape prin pomeni. 

SG

04.11.2014 21:18

Pai atunci sa ramana romania fara Transilvania si sa pompeze PSD-ul banii in Moldova si in Muntenia. Ne descurcam noi si fara Romania...

bb

05.11.2014 21:05

sustin idea!!! 

vali

06.11.2014 21:53

Ne descurcam si fara ei.....o sa le preluam si datoriile ...asa bonus!!!

Ioana

04.11.2014 21:46

Cei din PSD sunt bogati si dupa ce ies din inchisoare, ce sa mai vorbim de hotii de la guvernare !

Radu

04.11.2014 22:00

@PC: auzi comunistule, ia spune cine a condus judetele din Moldova si din sud? Nu cumva PSD=PCR? Voua va pute munca si asteptati sa va dea baronul, statul, tatuca, oricine numai sa nu munciti! In Transilvania nu s-au pompat bani de la Bucuresti ci Transilvania a pompat bani in Bucuresti ca sa va dea voua, milogilor! Sunteti niste spalati pe creier de comunisti si va meritati soarta! PSD=PCR va tin in saracie dar voi tot pe ei ii votati!