De ce nu mi-am votat Preşedintele

Nu l-am votat pe Klaus Iohannis pentru că nu sunt atât de ipocrit încât să nu văd ce partide politice l-au susţinut la Cluj. 

Exact aceleaşi partide, PDL şi PNL, care i-au „livrat” comunităţii pe următorii: Sorin Apostu, condamnat pentru şpagă şi trafic de influenţă, Radu Bica, condamnat pentru şpagă şi Horea Uioreanu, arestat la domiciliu pentru şpagă, trafic de influenţă ş.a.

Nu le-am dat şi funcţiile pe care le-au ocupat, şi din care au fost trimişi direct în arestul poliţiei, tocmai pentru a nu spori şi mai mult sentimentul de jenă!

Aş vrea, de asemenea, să văd clarificată cumva celebra afacere Tower, tocmai pentru a mă elibera de o acută senzaţie de impunitate pe care mi-o transmite domul Daniel Buda, bravul co-preşedinte al ACL Cluj.

Nu l-am votat pe Klaus Iohannis pentru că, la mitingul de vineri seară, unde tocmai se cerea depolitizarea adminitraţiei publice, am văzut prea mulţi atârnători de partid, oameni care îşi datorează funcţiile de directoraşi exclusiv partidelor din care fac parte. Nu dau nume pentru că mi se face greaţă, nu ruşine.

Cu toate acestea, am un sentiment tonic, de renaştere şi speranţă. Nu l-am votat pe Victor Ponta pentru că „sunt mândru că sunt român”. L-am votat cu lehamite şi îngrijorare.

Dar trebuie să recunosc că, după ce am văzut aproape două milioane de români apăruţi din neantul internetului şi votând Klaus Iohannis, dând peste cap toate previziunile şi calculele strategilor politici, am avut, pentru prima oară după decembrie 1989, sentimentul de mândrie faţă de naţiunea din care fac parte.

Am conştienzat că, totuşi, acea Românie tăcută, pe care o tot invocam prin articole şi emisiuni TV, există şi a votat! Am avut revelaţia că o parte din trupul acestei ţări, localizată mai degrabă înspre creier, şi-a revenit şi funcţionează impecabil şi a nu a votat pentru ACL şi nici măcar pentru Iohannis, ci pentru ceea ce, în imaginarul colectiv, ar putea însemna Klaus Iohannis ca preşedinte al României. Am senzaţia, pentru prima oară în 25 de ani de democraţie ciudată, că Preşedintele pe care nu l-am votat m-ar putea, în sfîrşit, reprezenta...

Comentarii

Calin Macarie

18.11.2014 20:37

Subscriu in totalitate si vreau sa adaug ca imi retrag votul daca Rares Bogdan ajunge consilier al lui Klaus Johannis ! Am aceasi senzatie de impunitate pe care o aveti fata de Daniel Buda.

clujean

19.11.2014 01:16

Respect Domnu' Danciu!!Adevarul e ca politica e un joc murdar si nici un participant de seama nu poate sa aiba palmele curate, dar speram si noi :))

Claudia

19.11.2014 02:11

Aici e meritul său, a fost votat în pofida celor care-i sunt "în spate" şi nu datorită lor!!Sper din tot sufletul să realizeze acest lucru şi să se debaraseze de balast ("buldogul", de exemplu, a cărei vedere îmi dă frisoane!) şi de toţi fariseii care se gudură pe lângă el.Am fost preşedinte la o secţie de votare şi am constatat, aproape ca o senzaţie fizică, determinarea cu care oamenii au venit la vot; convingerea că fac bine ceea ce fac; convingerea că votează omul potrivit, că, în sfârşit, au pe cine pune ştampila!   

laura

19.11.2014 09:33

E OK - fiecare voteaza cu cine crede de cuviinta, dar daca va simtiti atat de oripilat de oamenii " profitori" pe care i-ati vazut sustinandu-l pe Iohannis si banuiesc ca asta vedeti si in jurul lui Ponta va sugerez sa infiintati d-vs. un partid cu oameni curati, cinstiti, cu care sa va mandriti, apoi sa intrati in competitii electorale si sa castigati puterea politica. Va doresc succes! Daca nu sunteti in stare de asta, incercati sa intelegeti firea umana si ceea ce inseamna politica!

Barna Mircea

19.11.2014 10:30

Florin,jos palaria pentru acest articol;ceea ce ai omis totusi,este acea marlanie a tuturor partidelor care au condus in ultimii 25 ani Clujul,judetul Cluj,dar si Romania de a confisca,prin metode extrem de rafinate,munca,mai precis rezultatele muncii a zeci,sute de mii de intrprinzatori corecti,harnici doritori de progres;in timp ce acestia erau pe santier,in fabrici,ateliere in ferme,etc.,ei urzeau in secret,ca si sobolanii,planuri si strategii de impiedicare,obstructionare si deposedare a multor din aceste initiative;sigur ca este foarte greu de demonstrat toate aceste manipulari dar nu imposibil;Romania intra acum in epoca transparentei.

Vendel

19.11.2014 11:12

Mda, niciun politician din Romania nu e curat, asta e clar. Dar Johannis totusi pare cel mai potrivit pentru a fi presedinte. Acuma, se dau nume corupte din PNL, am inteles. Dar hai sa insiram si PSD-ul... sa ne gandim numai la jegosii  care au fost de-a lungul a celor 25 de ani in acel partid... de cand au metamorfozat din PCR. Parca mi se face mai rau, decat la PNL , nu? In al doilea rand...Ponta?!?! Cine e Ponta? Ce fel de roman albanez italian ortodox mai e si ala? Ce fel de partid e ala care in 2014 face campania proprie bazandu-se pe prostimea din tara, pe ultra-nationalisti, pe religie???? Asa ca Florine, degeaba va tot scarpinati acum dupa alegeri si incercati sa iesiti din cacatul in care v-ati bagat, dupa ce ati sustinut clar si concis PSD... nu mai are niciun rost! Ce va face Johannis....vom vedea! Dar nu uitati un lucru, 2014 este un an memorabil, in sfarsit a invins gandirea logica in tara asta si nu tampeniile pe care partidul vostru favorit a incercat sa ni le transmita! Pur si simplu ne-au luat de prosti, analfabeti si retardati! Rusine sa va fie ca sustineti asa ceva, jurnalisti fiind! Pe tot parcursul campaniei ati facut doar propaganda, ati lins PSD-ul in talpa! Acum tot puteti fi obiectivi, ca ne-ati demonstrat ce puteti... sorry , nota 4! P.S: dar ma intreb de ce nu scrieti nimic de organizarea centrelor de vot din diaspora?? Asta nu vi se mai pare corupt? Asa pe fata? Ca rade europa de noi sau mai bine zis plange! Cititi numai presa internationala si fiti dracului odata jurnalisiti adevarati!

silvia

19.11.2014 12:44

Florin Danciu are dreptate. Cand i-am vazut pe Marius Nicoara si pe Szeplekan mi s-au strepezit dintii. Sper sa fie deasupra lor si sa-i poata tine in lesa. Si nu doar pe ei. Si pe Buda, etc., etc.. A!  Si am aflat de ce l-au votat clujenii pe Iohannis, a spus-o Nicoara. Fiindca sunt nemultumiti ca nu s-au facut alegerile la CJ. Usurel, dl. Marius , nu iese Szeply nici impins cu Skoda...

remus

19.11.2014 16:47

mda, noi am votat omul. presedintele este apatrid. 

alinca rednic

19.11.2014 20:50
prim ministrul lui Iohanis va fi, va spun din surse sigure, Traian Basescu. Din 2015 desigur. Iohanis va fi doar interfata, basescu va dirija de fapt totul. toate aranjamentele au fost facute in afara tarii, miza fiind una singura mentinerea lui basescu si ai lui la putere.  Prostimea a fost manipulata la vot tocmai in acest sens. Pana atunci va fi "ciuruit" psd ul pana la anihilare. basescu va fi la putere dar si opozitia va fi o clona de forma tot a lui.hai nu mai cenzurati adevarul ZCJ!

Pacala

20.11.2014 09:06

Va inselati. Votul platit de PSD s-a anulat cu votul platit de ceilalti. Presedinte a iesit domnul Klaus deoarece cetatenii neplatiti s-au saturat si vor o cu totul alta clasa politica. Nu va vad bine pe niciunul cu abilitati de viermi, inelati sau nu. Cine pe langa cct umbla invariabil serveste o gura. Intr-un sfert de veac v-ati umplut gura cu cct. Canalul Bucuresti-Constanta are nevoie de meseriasi in stiinta furatului si datului din gura. Desigur veti fi platiti dupa cum munciti. Sanatate!

dana

21.11.2014 13:50

Presupun ca pesedistii sunt curati si uscati, asa este dl Danciu ?