De ce ies eu în stradă

Frate, dar ce supăraţi sunt unii că am decis să ies şi eu la proteste şi că "instig" şi pe alţii să o facă.
 
Să fim clari: PSD are dreptul electoral desăvârşit prin vot să conducă guvernul, bucurându-se de sprijinul parlamentar consistent. Dar ştiu sigur că nu are dreptul să calce demnitatea unui popor, atâta câtă demnitate ne-o fi rămas. Mârlănia de a scoate în faţă argumentul votului din 11 decembrie este teribilă.
 
Mulţi zic că pe Dragnea îl doare în fund şi dacă ies 500.000. Eu zic că nu îl doare şi că la 500.000 s-ar putea să avem şi alte surprize politice decât o simplă cădere de guvern. Adică, bă, frate, de la americani până la întreagă Europa, toţi îţi spun că derapezi şi că alterezi guvernarea, şi tu, Grindragnea, te crezi mai deştept.
Această viclenie low-level de căpitan de judeţ, nu de Lider, îi enervează pe toţi.
 
Mai e ceva interesant: nu PSD, ci îngâmfarea pesedofilă genetică a lui Dragnea reuşeşte să facă un lucru incredibil - să unească/readucă la matcă România.
 
Tactic, dacă tot îi place lui Dragnea tactica, 500.000 de români în stradă sunt mai valoroşi în această dispută decât 3 milioane de voturi.
 
Fiindcă mulţi dintre cei 500 000 sunt intelectuali şi salariaţi, având încă o calitate: influenţa lor asupra cercului de prieteni şi cunoştinţe. Pe lângă ei, marea masă de votanţi PSD este inertă şi neinfluentă.
 
Chiar admiţând că PSD s-ar gândi să facă un protest cu membri veniţi în autobuze, ei nu ar veni decât o dată, o zi. Şi fără tragere de inimă.
 
 
PS: Curios lucru, mă macină: da' bucureştenii care au votat majoritar Firea şi PSD, unde sunt, maică?

Comentarii

Crișan Daniel

03.02.2017 16:47

Bine punctat. Felicitări!

Nemiratul

03.02.2017 17:16

Fiecare are modul lui de a privi lucrurile. In cazul acesta, nu m-as baza pe calcule matematice. La alegeri a iesit PSD fiindca si-au mobilizat publicul, caruia i s-au adaugat cei dezamagiti de "dreapta" care s-au obosit sa voteze contra. Au lipsit cei care nu mai sperau sa se intample ceva bun. PSD, PNL, USR, UDMR, ..etc.. ne-au lamurit ca toti sunt o apa si un pamant.  De-aia nu apar votantii lui Firea.Poate ca Dragnea se bazeaza pe cei peste un milion de bugetari mituiti de curand, si carora le da imunitate in limita a 200.000 lei ?   Poate ca o numarat si el ca si RTV, peste 11,3 milioane de locuinte la audienta desi-s 8,9 mil cu totul (si nu au toti TV)Noa, asa-i amu si la Cluj, in strada sunt mai multi decat toti membrii de partide.E buna intrebarea cu Firea, si as pune si eu una, ce-a fi cu Sulea cand se face cald in Floresti?   

03.02.2017 18:37

Sa-ti spun si de ce nu ies eu in strada - findca totul pute a minciuna, mistificare, dezinformare si manipulare de cel mai inalt nivel! Paradoxal, in secolul cu cel mai mai facil acces la informatii exista atata minciuna! Adevarul are intotdeauna mai multe fete, si nu-l poti afla decat daca afli si parerile celorlalti, cei cu a caror opinie uneori nu esti de acord! Inflacararea discursului si al opinei nu tine loc de luciditate si nici de intelepciune! Este simplu de tot sa spui, in aceste zile, ca PSD-ul este hotul iar Johannis este salvatorul Romaniei! Nimic mai fals!! Mass-media poate face din alb-negru si invers avand la dispozitie multe mijloace de dezinformare si iti trebuie ani pentru a dobandi experienta de a citi printre randuri! Doar asa ne-am ales cu Cruduta sau Guta eroi nationali iar oameni de valoare mor in anonimat! Lucrurile trebuie privite printr-un context mult mai larg, chiar global! Globalizarea se afla intr-un asalt tot mai avansat si deja de multa vreme interesele marilor moguli si ale corporatiilor pe care le conduc se lovesc de interesele guvernelor conduse de lideri nationalisti. Asasinii economici chiar exista si dupa cum stiti acestia au trei etape in a ingenunchea o tara, sa o aduca sub sclavie economica. La noi a functionat pana acum primul plan si se pare ca guvernul PSD a suparat corporatismul nelasandu-i sa se infrupte din bugetul tarii asa cum au facut tehnocratii veniti la putere fara a fi alesi de nimeni. Masurile sociale cum sunt cresterea salariului minim, cel mai mic din Europa, acordarea de burse studentilor, cresterea punctului de pensie si mai ales reducerea bugetului pentru servicii au suparat, se pare, mult pe cei care vor sa mentina tara in continuare drept o colonie a multinationalelor. PSD a castigat alegerile fiindca a promis masuri sociale si a trecut imediat la punerea lor in aplicare. Ca ii place lui Johannis sau nu asta, el trebuie suspendat pentru ca a incalcat Constitutia care spune la art. 80 ca ,,presedintele mediaza intre puterile statului’’ si nu ca ia parte activ la sustinerea unei tabere. Unde dracu este democratic ca daca unora nu le convine pe cine au votat cetatenii musai trebuie sa-i dea jos?! Printre instigatori si cei platiti din strada, securisti si corporatisti deopotriva, se afla si destui naivi idealisti care cred ca sunt parte a unei decizii politice. Sunt convins ca daca nu s-ar fi agatat Johannis si sorosistii din USR de chichita cu gratierea s-ar fi gasit altceva, numai sa nu lase PSD-ul sa castige in continuare capital electoral! Voi chiar credeti ca daca ne va invada Rusia, sau ne va imparti tara, vor sari NATO si americanii in ajutorul nostru? Poate, dar punandu-ne noua armele in maini, sa ne omoram ca chiorii, in timp ce ei vor trage foloasele aflandu-se departe! Daca tot suntem ,,parteneri strategici’’,oare de ce nu ne acorda vize, iar ungurilor da?! Mai degraba cred ca tara ar fi sfasiata daca nu ne apropiem de Rusia, care, vrem-nu vrem, este o mare putere VECINA noua, cu care avem 50 de ani de experienta in relatii bilaterale, carora le-am dat cu piciorul, si aceeasi religie, ortodoxa! Oare de ce toate tarile cu populatie majoritar ortodoxa au avut de suferit in ultimii ani, si ma refer la Grecia, Iugoslavia, Moldova, Ucraina, Rusia si acum noi?! In contextul in care suntem o insula pro-occidentala inconjurata de vecini care au stiut sa cultive relatiile cu Rusia, doar noi ne pisam contra vantului, cu udeala de rigoare! Niste conducatori adevarati, patrioti si diplomati ar sti cum sa faca asta prin relatii diplomatice prin care sa stie cand sa bata cu pumnul in masa la straini, spunand ca si Titulescu ,,asta contravine interesului national!” Deci mai reflectati, niciodata nu vom putea fi ca si vesticii, din toate punctele de vedere, istoria, traditiile, firea romanilor si contextul regional nu ne lasa, dar asta trebuie speculat cu inteligenta de conducatori adevarati, nu de hotii astia, indiferent de aglomerarea politica de moment!

Cineva

04.02.2017 02:28

"Asasinii economici chiar exista si dupa cum stiti acestia au trei etape in a ingenunchea o tara, sa o aduca sub sclavie economica. La noi a functionat pana acum primul plan si se pare ca guvernul PSD a suparat corporatismul nelasandu-i sa se infrupte din bugetul tarii asa cum au facut tehnocratii veniti la putere fara a fi alesi de nimeni." Serios? De parca nu sub FSN-PSD-Guvernul Nastase s-au vandut ori s-au inchis fabricile din Romania. "Ca ii place lui Johannis sau nu asta, el trebuie suspendat pentru ca a incalcat Constitutia care spune la art. 80 ca ,,presedintele mediaza intre puterile statului’’ si nu ca ia parte activ la sustinerea unei tabere." Priveste prin alta prisma, si anume, Johannis a fost in strada ptr. mediere, ptr. a calma spiritele, ptr. a arata PSD-ului ca nu e ok sa asmuteasca fortele de ordine pe manifestanti, etc. "Unde dracu este democratic ca daca unora nu le convine pe cine au votat cetatenii musai trebuie sa-i dea jos?!" In orice tara din lume, dar in functie de context. Esti sigur ca in strada nu sunt si oameni care au votat PSD si care s-au simtit tradati vazand cum se da ordonanta seara iar in cursul noptii se publica in M.O.? Esti sigur ca parintii care au votat PSD nu si-au indemnat copiii sau nu le-au pus in straita un sandwich ca sa aiba la protest? Vezi tu cumva sustinatori PSD sa iese in strada sa apere Guvernul? De ce? Fiindca nu au tragere de inima. Daca aveau tragere de inima, ieseau. Din partea mea sa fie la guvernare orice partid atata timp cat isi face treaba, nu-mi pasa ca e galben sau rosu. In fine, indiferent daca o ordonanta este buna sau rea, nu i se pare ok nimanui sa fie data pe sestache si publicata la ora 1 noaptea. Daca vrei sa faci o paralela intre faptul ca DNA de exemplu a fost infiintat prin ordonanta, sau ca tehnocratii au modificat codurile prin ordonante, atata timp cat o majoritate a judecatorilor nu au criticat acest lucru, rezulta ca a fost ok.

04.02.2017 15:08

Dupa cum am spus mai sus, adevarul are mai multe fete, tu privesti doar partea care iti convine in functie de inteligenta, interesul sau puterea ta de intelegere!

ion

04.02.2017 08:18

daca aveai curajul sa iti spui si numele poate ca as fi crezut ca ai dreptate,Dar asa .anonimii sunt lasi si parerile lasilor ca sa nu zic ale postacilor platiti cu doi lei .pentru ca vreau sa cred ca nu este asa,nu conteaza,

iulian

04.02.2017 10:32

Persoana care nici macar nu pune un nume (de este postac or ba) ....Sa-ti spun eu de ce mesajul tau e plin de minciuni?! ... o stii si tu.... am ras cu hohote la ele:  La noi a functionat pana acum primul plan si se pare ca guvernul PSD a suparat corporatismul nelasandu-i sa se infrupte din bugetul tarii asa cum au facut tehnocratii veniti la putere fara a fi alesi de nimeni. .... pe bune PSD-ul e salvatorul tarii din '89 incoace dar imperialismul nu-l lasa, bata-l vina sa faca dreptate sociala.... nu sa fure!Am vazut rezultatele PSD si partial PNL/PDL... dar tot PSD e hot mai mare!Sa-ti spun eu de ce nu e nevoie de tine? O stii si tu! 

04.02.2017 15:16

Alt limitat in intelegerea lucrurilor, unde vezi tu ca am scris eu ca PSD este salvatorul tarii?! Am spus doar ca rezultatele acestor ultime alegeri deranjeaza corporatismul! PSD sunt toti, si PNL, si PDL si UDMR fiindca toti se trag din FSN care se trage din PCR, deci sunt o gasca transpartinica care fura la comun. Doar corporatistii din USR au venit la furat la spartul targului! Cum am mai spus, cel mai mare pericol in tara nu este PSD, asta este perdeaua de fum, ci corporatiile transnationale care fura anual 40-50 miliarde de euro, cu ingaduinta serviciilor, a ANAF si a politicului, in timp ce micile afaceri ale romanilor sunt falimentate sistematic! Dar daca si voi tot in corporatii lucrati, nu veti intelege pana nu dati jos ochelarii de cal !!

Liviu Petras

04.02.2017 17:51

Dragă Puctuleț Încercuit ⊙, în postarea ta ”totul pute a minciuna, mistificare, dezinformare și manipulare de cea mai joasă speță”! O știi și tu, și atunci ești un zero moral, iar dacă nu o știi, ești o tristă carne de tun pentru bolșevismul guvernanților.Nu este vorba de ”tabere”, cât de interesul popular împotriva fărădelegii. Legitimitatea se câștigă la vot dar apoi se păstrează minut cu minut.Ești plin de neadevăruri, cam unul la 2 rânduri de text. Cel mai comic este faptul că nu remarci, Punctuleț, MITA aruncată populației dintr-un Buget care nu există decât pe hârtie (cu miliarde împrumutate anual, ce credeai?!)  în schimbul ”libertății” borfașilor de a-și da legi pentru furat.Baroneții locali vor scăpa automat și, nu-i așa, vor iubi și mai mult partidul fiindcă i-a salvat și le-a deschis drumul la furat... În viitor vor aduce votanții cu forța, cu șantaje, promisiuni, cadouri mascate și alte metode, ca să voteze Partidul-Stat. Așa se întărește Partidul, fiind votați cei de la Centru ca să apere climatul corupt de la Bază iar cercul se închide la nesfârșit. Oare cine a jefuit țara mai mult decât corporatismul PDSR/PSD ca grupare infracțională organizată deghizată în Guvern, Parlament și Administrație?! Nu mureau de grija noastră, nici o grijă! Conturile lor sunt deja în Cipru, Elveția, Insulele Cayman, în Mauritius, Bermude, Bahrein sau Hong Kong.Am râs copios dar amar la ideea că trebuie să ne apropiem de Rusia fiindcă ”avem 50 de ani de experiență în relații bilaterale”, plus chestia cu Ortodoxia! Da, tocmai noi, ortodocșii, am suferit fiincă am rămas înapoiați, findcă suntem imobili, conservatori, superstițioși, fatallști și pupători de oase și dosuri...Du-te la Mega-Miting și spune că vrei Corupție, că vrei să fii furat în continuare, că NU DOREȘTI LEGi aspre împotrivă tagmei jefuitorilor! ”Patria este norodul, nu tagma jefuitorilor!”. Oare cine să fi spus asta?

05.02.2017 09:37

Ceea ce spuneam mai sus, vezi doar ce vrei tu, adica jos PSD,asta e placa voastra! Uite ca ordonanta se va abroga, esti multumit? Te duci acasa si-ti vezi de munca si familia ta? Sau astepti replierea pana se hotaraste Joianis cu ce mai iese in schema ca sa-si puna guvernul lui? Cele mai multe ordonante de urgenta le-a dat guvernul Boc, tot atunci s-au taiat cu 25% cele mai mici salarii din Europa (culmea mizeriei), s-a dat tunul cu cea mai scumpa autostrada din lume, cu bechtel, retrocedarile, si n-ati iesit in strada, ca nu era unul ca Joianis sa va impinga de la spate! Eu propun DIALOG cu Rusia, sa stea politicienii la masa tratativelor, ca nu mai avem armata si nici cine sa lupte si daca vor, ne ocupa in 24 de ore! Fiindca avem un trecut comun si aceeasi religie, poti sa razi tu cat vrei, spalatule pe creieri! Oare personalitati ca Depardieu, care s-a mutat acolo, Steven Seagal, mai nou si lideri din vest sunt ,,vanduti rusilor'', ca au cautat relatii bune cu ei?! Sau poate vizionari!! Daca tara noastra nu are viitor este in parte si datorita incuiatilor ca si voi! Punct (incercuit)!

05.02.2017 09:49

@ Liviu Petras - Am uitat, ca ai pomenit de bugetul care nu sustine reducerile de taxe si maririle de salarii, sunt de acord cu tine! Tot in comentariul de mai sus am si solutia - recuperarea prejudiciilor din toate dosarele cu miliarde furate de guvernanti si afaceristi, incepand cu multinationalele care raporteaza profit cat vor si nu-i controleaza nimeni! Doar 10 % daca se recupereaza si are PSD cu ce-si indeplini programul electoral! Dar nu se vrea, ghici pentru cine lucreaza Joianis?!

noname

04.02.2017 13:41

am iesit o data in strada si nu s-a rezolvat mai nimic. Nu mai fac greseala asta a doua oara. Sa se sesizeze UE si sa puna bata pe ei, ca oricum de noi nu asculta.