Cum poate reusi Transylvania College la Timisoara

Simona si Dan Baciu, fondatorii Transylvania College, scoala inovativa pe bani multi, au descoperit succesul in educatie: afacerile imobiliare.

Cuplul clujean care a fondat prima scoala privata din tara isi extinde business-ul. Prin oras umbla vorba ca sotii Baciu testeaza terenul in Timisoara, unde singura scoala Internationala Spectrum se pregateste sa-si inchida portile. Cei doi o sa mearga in orasul de pe Bega unde isi vor prezenta planurile pentru o posibila noua scoala.

Ca sa aiba succes le recomandam celor din administratia locala sa le dea pe nimic o concesiune pe 150 de ani, cum au facut si la Cluj – concesiunea Transylvania College. E usor sa ai succes in acest fel.

Foto: filzfina.wordpress.com

 

 

Comentarii

Daria

27.02.2014 16:48

Intr-adevar rautacisme. Ce stiti voi despre cum este fondata o scoala pe principii Cambridge si cat trebuie sa te zbati sa ajungi acolo? Ce stiti despre nivelul acestei scoli? Daca era afacere imobiliara se rezolva mult mai usor, dupa cum avem cazuri concrete in Cluj.  Este foarte usor sa te legi de niste oameni care investesc in viitor si educatie. Si multa bafta, speram sa se extinda la nivel national, sa avem cu ce ne mandri. Felicitari Transylvania College si sotilor Baciu! 

doctorF

02.03.2014 12:37

No,hai ca "m-ai spart",daca nici asta nu-i afacere imobiliara buna,atunci care?500 de elevi cu taxa medie de cel putin 1500/luna ori min.10luni.In detaliu pentru cei care fac matematica cu Tolea:500*1500*10=7500000.Asta e venitul minim,fara profit realizat din masa de pranz a copiilor,inchirierea salii de evenimente,a terenului de fotbal,a bazinului,etc...Toate astea in conditiile in care a concesionat terenul de la Primarie si a construit cladirea cu fonduri obtinute din donatii.Zi-mi o afacere mai buna?Sa nu uiti Darie!Are si cazare,ca in Anglia,uita-te la tarife.Cheltuieli?Se plang toti profesorii ca au salarii mici...asa ca :Nu uita Darie!

Cornelia Nuconteaza

03.03.2014 23:06

De mult am asteptat un articol pe acest subiect. Felicitari!Fundatie "Non-PROFIT": fiecare membru al familiei Baciu este angajat la scoala pe salarii de 3000 de EURO. Daca s-ar fi putut, si-ar fi angajat si cainele si pisica. Pe langa asta, masini si alte imobiliare...Din pacate profesorii sunt platiti mizerabil, insa exploatati la maxim (zilnic de la 7:30 la 17). Eu nu mi-as da copiii aici la scoala nici pe gratis. "Excelenta" in educatie: profesorii trebuie sa vina de acasa cu materiale didactice (hartie pentru XEROX de exemplu), imprimantele sunt second-hand (primite ca donatie) si functioneaza cand-cum. Foarte putini din banii incasati de Fundatie sunt investiti in scoala, pentru ca trebuie sa-si acopere salariile. "Doctor" Baciu freaca toata ziua menta.Oricum, nimeni nu poate face nimic, atata timp cat se gasesc fraieri care sa fie sclavi la aceasta intreprindere condusa de mafioti. Este trist dar adevarat. Cateodata au avut noroc sa angajeze oameni de calitate (cum este domnul Julian Hingley sau Simon Parker), dar acestia au plecat de indata ce si-au dat seama cu ce incopetenti si avari au de a face (ma refer la familia Baciu). E chiar pacat!Este frumos pe dinafara dar PUTRED pe dinauntru!

Adelia Rus

18.01.2018 09:23

 Doamna Cornelia, aveți mare dreptate ! Vin cu completarea că această școală se numește impropriu „internațională” Pentru o școală de acest gen, este nevoie de curriculă și mai ales, profesori pregătiți pentru predarea acesteia. De unde ?  ...Acest fel de profesori ar trebui plătiți.... Din punctul meu de vedere, politica școlii este una înșelătoare. Așa să le ajute Dumnezeu !  

mireasa

03.03.2014 10:02

Chiar sunteti rautaciosi!Nu stiti voi frustratilor ce nunti,botezuri si parastase faine se fac acolo.Eu n-o sa uit niciodata cum m-a furat Pitiu si m-a cautat nasu jos la stiinta.S-o nervat numa ca in tat laboratoru ala de stiinta n-a gasit o eprubeta sa urineze,in rest Perfect.Ase ne-am imbatat.... 

Adelia Rus

18.01.2018 09:18

Deoarece sunt din zona Timișului, sper că deja nu funcționează o astfel de școală în Timișoara. Doamne ferește ! Vorbesc ca una care cunoaște  bine politica TC. Vorbe goale ! În Banat, nu le va merge cu așa ceva ! 

Adelia Rus

18.01.2018 09:39

Poate că știm mai mult decât vă imaginați ! Ba chiar îmi pun problema, ce știți dumneavoastră ?....

Transilvania Coligi

27.02.2014 23:33

In sfarsit cineva din presa pune in discutie aceasta intreprindere privata facuta 100% pe domeniul public, concesionat pe degeaba, pentru ca madam Baciu nu si-a respectat niciunul dintre angajamentele pentru care a luat in stapanire un parc din care a taiat copaci, in care a construit fara nicinu respect pentru reglementarile zonei samd. Angajamentele pot fi gasite in hotararile de consiliu local cu care au pus mana pe domeniul public. Multe nu au tinut nici macar pana la punerea in aplicare a HCL respective, altele erau pur si simplu povesti. Un megabusiness in interes strict personal, laudat si sprijinit masiv de apresa in schimbul unor bartere marunte (adica scolirea odraslelor cu pret redus). Sa vedem si rezultatele la primul BAC - probabil undeva la media scolilor din oras. Hai sictir!

Cineva

03.03.2014 19:53

Numa asa ca sa stiti si dumneavoastra, la noi nu se da bacul...si notele de la examenele ce le dam sunt mai bune decat la scoala british din bucuresti.

Adelia Rus

18.01.2018 09:32

Hai, serios ? Cine vă crede ? Spuneți un nume de elev care a intrat la medicină în afară, pe baza rezultatelor de la școala voastră ? !...Pentru cultura voastră, aflați că de la București au intrat ! Sunt licee în Arad, cum ar fi „Moise Nicoară” sau „Ghiba Birta” , a căror absolvenți au fost admiși la universități din lume, la care nici nu puteți visa vreodată ! Sunteți vânzători de iluzii ! Până când veți primi răsplată din Univers !

Adelia Rus

18.01.2018 09:25

    Da, nu se pot mândri cu rezultate ! Și la cele pe care le obțin, contribuția majoră este a profesorilor care meditează elevii lor !...

Viorica

01.03.2014 09:28

Daca tot vb. despre scoala Spectrum,care sub cupola Lumina au in procesul de invatamant mii de elevi in toata tara, aici nu este vorba tot de o afacere? Sigur ca da si mai ales turceasca. Da au elevi buni, mai putin buni si foarte buni in multe orase din tara. Da si sunt turci in Romania!Alternativa lor este cea mai buna raportata la invatamantul de stat romanesc. Sa mai spunem si de scoala evreiasca si multe altele.Asa deci, Simona Baciu a dorit sa realizeze ceva,  pentru copiii nostri aici in Romania. A investit in Educatie si dezvoltare personala atat a elevilor de acolo cat si a adultilor care cred in sistemul acela. Ca sa vorbim de BAC. in sistemul britanic nu se incheie cu BAC(tipic Romanesc) ciclul de invatamant liceal ci cu examene corectate la CAMBRIDGE!  Am cunoscut cativa elevi din year 13(cls. 12) in urma cu cateva sapatamani si am ramas profund impresionata de  nivelul academic ridicat cat si de bucuria exprimata de a fi elevi ! Hai sa  vedem comparativ cu scolile de stat   masurand dupa acest criteriu  si anume bucuria de a fi elev  care ar fi raportul. Va spun eu 1/8 Dragii mei, vom fi mai buni si impreuna cu cei ca si DAN BACIU  si Simona BACIU putem creste si educa oameni mai buni fara frustari , adevarati lideri de care avem nevoie cu totii in societatea actuala. Mi-as dori sa ajunga si copilul meu intr-o astfel  de institutie de invatamant si poate daca ar intelege multi dintre noi ca fara sacrificiu major nu poti face nimic sa dureze in viata , atunci am fi mai empatici, mai  buni si am reusi sa avem generatii excelente de care sa fim mandrii pe viitor!!!!   

Floricica

01.03.2014 13:58

textul vioricai nu e scris de baciu,e scris corect.dupa primele propozitii am crezut ca vorbeste de privatizarea cfr-ului,numai acolo conta un investitor roman

romaniuc

01.03.2014 23:03

Simona n-a vrut sa realizeze nimic pentru copiii nostri,a dorit sa faca bani si a reusit.Cum ai evaluat nivelul academic al copiilor pe care i-ai cunoscu?Care sunt performantele lor academice?Nu-mi scrie ceva ce nu poate fi verificat.Sunt cativa copii buni si asta nu se datoreaza scolii,in rest sunt sub media elevilor din domeniul public,De fapt e bine cunoscut ca daca ai bani si nu-ti intra copilul la liceul pe care-l vrei,il dai la Simona.S-a mai consacrat o moda:daca locuiesti in strainatate,ai bani si copilul nu face fata la o scoala acolo,din diferite motive,de obicei disciplinare,il trimiti in Romania la Simona,ea primeste pe oricine,cu conditia sa plateasca.Da,copiii sunt disciplinati,bine imbracati si au printre ceilalti copii renume de bogatasi.Poate in societatea noastra ajunge,dar nu-mi spune de nivel academic ca n-am cuvinte....auzi academic...extraordinar!

Adelia Rus

18.01.2018 09:34

Sunt de acord cu toate cele pe care le-ați prezentat ! Așa este !

doctorF

02.03.2014 18:22

Apropos Dotore Ghisa ce cauti acolo?Faci rezistenta prin cultura sau ti-ai vandut sufletul pentru un pumn de arginti?Asta "pe PFA 29228113".Daca ne spui si noua unde iti gasim teza de doctorat,iti promit ca-ti spun de unde ai copiat-o.

cristina

18.09.2014 22:09

Am avut copilul la scoala lui Simona Baciu.Pe bani foarte multi,instructie f putina.Profesori nemultumiti de salariile mizere.Despre ce sistem Cambridge povestim??? 

Adelia Rus

18.01.2018 09:27

 Stimată doamnă, dacă ați putea cunoaște această școală, nu v-ați mai dori să învețe copilul dumneavoastră acolo !...Pot prezenta oricând argumente în susținerea părerii mele !

Floricica

01.03.2014 11:52

problema grava nu e ca isi face bani,sunt multi altii care au facut bani mai multi profitand de afaceri cu primaria,problema e ca afacerea ei se bazeaza pe educatia copiilor nostri.atata timp cat ea nu stie scrie corect in limba romana,mai lasati-ma cu Cambridge-ul.daca nu ma credeti dati-i o dictare. aceasta "distinsa"familie de impostori n-a invatat ca spiritul unei scoli nu sta in pereti ci in dascalii din scoala.pe cand acolo sunt doua categorii de dascali:cei care sunt in tranzit,de indata ce-si dau seama de dimensiunile imposturii educationale pleaca si cei care nu au competente de a preda in sistemul public,adica n-au servici.pe site-ul scolii,la catedra de fizica, aparea acum vreo doi ani o "profesoara"recomandata de studii aprofundate la institutul agronomic cluj.scuzati,dar si-o poate bate de pendula.simona,asta nu pot sa ti-o traduc si oricum nu cred ca stii legea pendulului.distinsi mediocrii internationali ar fi reusit singuri sa devina acesti elevi cu uniforme frumoase si scumpe,nu era nevoie de eforturi financiare din partea parintilor.va mai spun daca vreti......atentie,ca toti impostorii,tine mult la imagine,reclama,etc..

doctorF

02.03.2014 18:56

"Nu zidurile fac o scoala,ci spiritul ce domneste intr-insa"-Majestatea Sa Regele I al Romanie.Te-am prins,citesti?n-ai nimic mai putin de frustrant de facut,nu vrei sa fii lider?

Floricica

01.03.2014 12:01
mai grav este ca nu si-a respectat angajamentele fata de parinti si copii. atata timp cat nu stie nici scrie corect in limba romana,mai lasati-ma cu Cambridge-ul.asta nu-i cultura si scoala e spoiala marca consacrata de cluj "baciu". afara-i vopsit gardu,inauntru leopardu.asta i se potriveste perfect.din pacate,dar asta familia baciu nu stie,spiritul unei scoli nu sta in peretii ei ci in dascalii din scoala,indiferent cat de cosmopolite sunt tehnicile de predare.dascalii de la aceasta scoala sunt ori in tranzit,nu stau mai mult de 1 an,ori fara competente de a preda in sistemul public.de exemplu:acum vreo 2 ani pe site-ul scolii aparea o profesoara de fizica pe care o recomanda absolvirea institutului agronomic,dar stia engleza.cam atata fizica au si invatat elevii.cel putin legea pendulului daca ar fi stiut-o ca sa-si bata scolala de pendula. sa devina distinsi mediocrii internationali ar fi putut invata singuri acesti copii,nu era nevoie de eforturi materiale din partea parintilor. tinand cont de alternativele educationale din mediul public,sigur ca fiecare parinte"pune botul"(asta pentru tine simona nu pot traduce)la textele acestei desavarsite impostoare. daca vreti va mai spun si ar fi interesant sa scrieti despre asta,dar s-ar putea sa va treaca.......impostorii tin mult la imagine.

INOCENTIU MICU KLEIN

02.03.2014 18:31

Ioi Floricica de ne prinde asta ne da afara din service/si ne-mpusca cu alice.Ai vazut cum scrie haios de Cipri Ghisa ca-l imbraca Bruce,eu zic ca LA INCALTAT SIMONA. 

Adelia Rus

18.01.2018 09:36

Bruce nu mai îmbracă pe nimeni la TC. A fugit mâncând pământul la Școala Britanică din Budapesta ! Care chiar se poate mândri cu rezultate ! 

Floricica

01.03.2014 12:15
mai grav este ca nu si-a respectat angajamentele fata de parinti si copii. atata timp cat nu stie nici scrie corect in limba romana,mai lasati-ma cu Cambridge-ul.asta nu-i cultura si scoala e spoiala marca consacrata de cluj "baciu". afara-i vopsit gardu,inauntru leopardu.asta i se potriveste perfect.din pacate,dar asta familia baciu nu stie,spiritul unei scoli nu sta in peretii ei ci in dascalii din scoala,indiferent cat de cosmopolite sunt tehnicile de predare.dascalii de la aceasta scoala sunt ori in tranzit,nu stau mai mult de 1 an,ori fara competente de a preda in sistemul public.de exemplu:acum vreo 2 ani pe site-ul scolii aparea o profesoara de fizica pe care o recomanda absolvirea institutului agronomic,dar stia engleza.cam atata fizica au si invatat elevii.cel putin legea pendulului daca ar fi stiut-o ca sa-si bata scolala de pendula. sa devina distinsi mediocrii internationali ar fi putut invata singuri acesti copii,nu era nevoie de eforturi materiale din partea parintilor. tinand cont de alternativele educationale din mediul public,sigur ca fiecare parinte"pune botul"(asta pentru tine simona nu pot traduce)la textele acestei desavarsite impostoare. daca vreti va mai spun si ar fi interesant sa scrieti despre asta,dar s-ar putea sa va treaca.......impostorii tin mult la imagine.

pavel

01.03.2014 14:37

pentru viorica si comentariul ei:ai grija ce-ti doresti pentru copiii tai,s-ar putea sa ti se indeplineasca si ar fi pacat de ei

pavel

01.03.2014 15:00

In 2011 Simona si cloaca ei se laudau cu performantele clubului de teatru.Din pacate,intr-o deplasare a acestui"club"a avut loc un accident rutier foarte grav.A 2-a zi nu mai era clubul de teatru al scolii,desi elevii aveau materie obtionala,ce-i drept,teatrul.Asta este marketingul scolii!Viorica,intreab-o pe mama copilului care era in masina daca sa-ti dai copilul la scoala aia si pe urma povestim de lideri si performanta. 

doctorF

02.03.2014 12:50

Pare rautacios comentariul tau,exista accidente!Dar,daca nu si-a asumat asa ceva,m-as mira sa putem vorbi despre "oameni noi",lipsiti de frustrari si lideri.

Viorel

03.03.2014 21:48

pentru comentariul lui pavel: Faptul ca ajungeti in punctul in care sa mentionati acest incident nefericit nu doar va demonstreaza lipsa bunului simt, dar si disperarea de a gasi un lucru rau despre Transylvania College. Scoala nu a fost responsabila de accident si nu vreau sa intru in detalii pentru ca nu este frumos sa dam vina pe sofer sau cine stie ce. Va asigur ca scoala nu a avut nimic de a face cu incidentul si echipa de teatru nu era echipa scolii, elevi din alte licee faceau parte din grup. Nu postati comentarii in momentul in care nu sunteti bine informat referitor la accident. Afirmatia dumneavoastra referitoare la "marketing" este eronata. Nu inteleg ce legature are marketingul cu clubul de teatru si va asigur ca mama copilului v-ar recomanda scoala, drept dovada,sora baiatului din masina este inca la scoala aceasta.

justitiardivin

02.03.2014 23:11

Sa-ti ajute Dumnezeu tie si familiei tale atata cat iti pasa de elevii de la scoala si invers proportional CAT ITI PASA DE BANII CARE-I INCASEZI de pe urma lor!Asta inainte cu o ora de a incepe postul.

Adelia Rus

18.01.2018 09:40

Hai, serios ? Cine vă crede ? Spuneți un nume de elev care a intrat la medicină în afară, pe baza rezultatelor de la școala voastră ? !...Pentru cultura voastră, aflați că de la București au intrat ! Sunt licee în Arad, cum ar fi „Moise Nicoară” sau „Ghiba Birta” , a căror absolvenți au fost admiși la universități din lume, la care nici nu puteți visa vreodată ! Sunteți vânzători de iluzii ! Până când veți primi răsplată din Univers !