Cum opereaza un tepar de care n-au auzit nici macar politistii

Un tepar notoriu al Clujului reuseste sa insele zeci de persoane de buna credinta, care aleg sa-i plateasca acestuia in avans serviciile. Ca e vorba de reparatii de calculatoare sau transport de mobila, Miron Voicu, un nume de care multi clujeni au invatat ca trebuie sa se fereasca, spune ca le face pe toate. Doar ca pentru sume imense, pe care ajunge sa le primeasca recurgand la amenintari si injurii. Cu toate acestea, politistii nu au auzit nici macar o data numele individului.

Un clujean a ales sa ne povesteasca patania lui cu Miron Voicu, prin care a ramas fara aproape 3.000 de lei si a fost amenintat cu moartea. La inceputul lunii martie, acesta a avut de transportat mobila de la Cluj catre partea de sud a tarii. A cautat un transportator pe cluj.info si asa a ajuns la vestitul Miron Voicu.

„Si-a facut o reclama de firma serioasa. A vazut ca ezit si mi-a trimis un sms, chipurile din greseala, care trebuia sa ajunga la un alt client caruia i-ar fi sosit mobila de la Paris. Apoi a insistat ca mai are un transport de intoarcere in zona cu doua stivuitoare si ca are un pret de transport de 900 de lei”, povesteste clujeanul.

Dupa ce a incarcat toata mobila in camion si a plecat cu ea, Miron Voicu ar fi revenit cu un telefon catre clujeanul de buna incredere, care ii platise deja cei 900 de lei, si caruia i-ar fi spus ca transportul lui de intoarcere a picat si, prin urmare, el trebuie sa plateasca inca de doua ori pe atat.

„M-a injurat la telefon si a avut grija sa ma indemne sa nu mai dorm in acea noapte, din moment ce toata mobila era incarcata in duba lui, eu ii platisem deja 100% avans, iar el refuzase sa elibereze o chitanta, spunand ca nu are buletinul la el. In acel moment, am verificat pe Internet si am aflat ca toata reclama lui de pe pagina lui din portalul cluj.info este o mare minciuna”, povesteste omul.

Ulterior, acesta a apelat la un alt transportator, care a preluat  mobila de la cel care, desi nu primise banii pe care ii ceruse in plus, se facuse stapan peste cei 900 de lei deja incasati.

„M-a injurat si amenintat cu moartea. Mi-a spus ca a ramas cu adresa de livrare si va veni sa ma omoare pe mine si pe familia mea. Apoi Miron mi-a dat un SMS in care a recunoscut  ca m-a inselat si in care imi multumeste pentru bani, pe care ii considera „donatie”. M-a facut „idiot autentic si bou" si s-a declarat fericit, dupa care mi-a  dat nota 4, ca la scoala. E surprinzator cat de inapoiat ca dezvoltare psiho-comportamentala poate fi acest individ si cat de periculos poate fi din punct de vedere social”, povesteste omul inselat.


In online, firma lui Miron Voicu, MIV PFA, se prezinta ca una serioasa, care practica preturi „de bun simt” si lucreaza cu „maxima seriozitate, siguranta si promtitudine”.

„Efectuam servicii complete de mutari, apartamente si diverse locuinte, cu 1-2 sau 3-4-5 camere, indiferent de etaj, greutatea-volumul si locatia de destinatie. Echipa serioasa de manipulanti, cu vasta experienta, dotati cu echipament si logistica de specialitate, asiguram servicii profesionale de mutare electrocasnice si mobilier (greu-voluminos-fragil). Demontare, montare mobilier, debransare utilitati si curatenie inainte/dupa mutare. Asiguram mediu de transport spatios, inchis si curat, cu sarcini de 1.500Kg, 2.500Kg si 4.000Kg, cu volum mediu-mare de incarcare (14Mc-25Mc-40Mc). Transport si mutari intern si extern, in conditii de maxima seriozitate, siguranta si promtitudine. Program si in weekend. Practicam preturi de bun simt. La cerere, oferim factura si asigurarea integrala a bunurilor”, isi descrie acesta firma.

In realitate, conform Ministerului Finantelor, Miron Voicu nu mai are PFA din aprilie 2013.

Politia n-a auzit de Miron Voicu

"In perioada 2014-2015, la Serviciul de Investigare a Criminalitatii Economice nu au fost inregistrate plangeri penale impotriva persoanei fizice sau juridice la care faceti referire", ne-au spus reprezentantii Inspectoratului de Politie Judetean Cluj.

sursa foto: bzc.ro

Comentarii

Chris

13.03.2015 03:43

Asta de cand era copil a furat si inselat. A facut si inchisoare, cum nu e cunoscut??

nae

13.03.2015 08:02

Oare de ce nu se depun plangeri?  sa fie adevarul undeva la mijloc?

Catalin Covaci

13.03.2015 08:37

Pana la urma acesti "jegosi" denigreaza imaginea micilor inteprinzatori de buna credinta. Cred ca deja toata lumea sa saturat de "bijnitari, afaceristi si camatari". Doar ca o singura problema este..... ei isi rotunjesc veniturile iar noi ramanem cu tepele.

gogu

13.03.2015 09:07

Puscarieeee, te iubesc...

nascut clujean

13.03.2015 12:43

pai oare acel om de buna credinta, dupa ce apatit ce a patit, a facut plangere la politie sau crede ca ziarul rezolva tot? daca nu aa facut-o , atunci clar e mai prost ca acel individ...si-o merita

George

13.03.2015 13:23

Nu faceti voi o pagina pt teparii din CLUJ Mobila service auto etc

Ion

14.03.2015 14:11

Omul da tepe cu transporturi, reparatii laptopuri si servicii foto video!E plin olx ul de anunturile lui pe toate astea 3 domenii :(

HPW Logistic

15.03.2015 09:19

 Acuze lipsite de dovezi,facute de un client nemultumit,client care,initial credea ca isi poate transporta,o cantitate considerabila de mobilier,la un pret care nu acopera nici macar costul carburantului.pe langa aceste acuze,acest client nu mentioneaza nici de faptul ca a beneficiat de serviciile de manipularea respectivului mobilier,respectiv coborarea acestuia de la etj 5,din trei locatii,si localitati diferite,cu o echipa serioasa,care stie ce face.In ziua respectiva,au fost efectuati cca 240km,care nu au fost mentionati.Din pacate,astfel de oameni,care nu stiu decat sa se planga,sa acuze si critice,nu vor putea fi multumiti niciodata.I-am sugerat respectivei persoane,Mirita Nicolae,sa depuna plangere impotriva societatii noastre la politie,si/sau,la opc,fiind dreptul dansului sa faca acest lucru,lucru pe care nu l-a facut.A preferat sa ne denigreze serviciile pe niste portale on-line,fapt care nu are nici o solutionare juridica.din experienta noastra,de peste 25 de ani,am intalnit multi astfel de oameni,care incearca efectiv sa nu plateasca serviciile de care au beneficiat,considerand,probabil ca noi,transportatorii,suntem,intr-un fel sau altul, slugile lor.

cetatean

16.03.2015 23:00

Interesant comentariul celui aparent semnat HPW Logistic - firma care nu apare inregistrata oficial, nu parare in nici o evidenta a statului roman. Nici pe mfinante.ro. Numele de HPW Logistic este o inventie!!!!! Acest  lucru este tipic pentru un individ - MIRON VOICU ION, adica recidivistul.Ar fi bine ca autorul acelui comentariu sa se si semneze - este MIRON VOICU ION - adica cel mare inseala, minte, fura si ameninta.Semnati-va cu numele MIRON. Asumati-va hotia pe care o faceti. NU SUNTEM TOTI NISTRE PROSTI!!!!

HPW Logistic

18.03.2015 22:40

Stimate domn . Nu a afirmat nimeni ca toata lumea "este niste prosti" . In tot acest scandal mediatic,sunteti singurul prost , sincer . Un prost si un dobitoc autentic , cu zero sanse de revenire la o stare de normalitate . Totusi , nu este cazul sa v-a simtiti jignit si/sau vinovat . Este nevoie de astfel de prosti , cum este cazul dumneavoastra , si asta pentru ca , prin prostia de care ati dat dovada,cu atat de multa naturalete,cei destepti isi perfectioneaza strategiile si  va ajuta sa realizati mai repede faptul ca nu sunteti un prost inutil societatii.Asadar,sa recapitulam .....  Sunteti un prost pentru ca NU trebuia sa da-ti banii fara chitanta / factura si/sau alte metode care sa justifice faptul ca,banii dumneavoastra nu au MIGRAT in buzunarul desteptului de miron,datorita sharmului sau irezistibil , ci a fost plata unor servicii prestate de acela .Faptul ca ati postat " faptul ca ati fost luat de prost " evidentiaza concret inconstienta patologica a cretinului care se plange,la toata lumea ca i-a fost furata aluna.Ar fi trebuit sa mergeti la politie,in secunda 2 cand / dupa ce ati realizat faptul ca ati fost pacalit , ideal ar fi fost cu numarul de inmatriculare al vehiculului.Totusi,ati preferat sa stati ca boul pe veranda,si sa v-a compuneti propria poveste,care v-a confirma si calitatea de tampit.Este intradevar regretabil faptul ca nu ati reusit sa rezolvati problema amiabil,si ati optat pentru varianta discreditarii on-line.

SPP

20.03.2015 07:44

Voicu Miron = HOT, TEPAR, JEG UMAN.Un infractor de joasa speta.Mie mi-a furat in urma cu 10 ani o camera video.Statea pe str DunariiLa scurt timp dupa incident a facut puscarie.Acolo ii e locul !!!

Alexandru

17.08.2016 15:14

Aveti grija, actioneaza si cu chiriile. Aveti grija la Floresti, Sesu de sus, are la parter.Sunt un deocamdata patit, astept sa vad ce se poate rezolva la politie.

Enache Adriana

13.02.2017 23:19

Nu stiu de unde au aparut atat de multe rautati la adresa Domnului Miron , la modul cel mai sincer . Probabil este invidia si rautatea nestapanita a unora si altora . Desii nu stiu ce impact v-a avea aceasta poveste , si daca va interesa pe cineva , am sa o scriu o totusi , considerand ca fiind un exemplu de corectiudine cu adevarat remarcabila . In vara anului 2015 ,am contactat mai multe firme cu profilul de transport si servicii de mutari , intrucat voiam sa imi aduc mama mai aproape , ramanand vaduva si singura in urma decesul tatalui meu , in februarie 2015 . Au venit pentru evaluare o multime de indivizi , care mai de care dubiosi si extraordinar de increzuti , fiecare dintre acestia emanand o atitudine extreme de nepotrivita . Asadar , voiam sa imi mut mama la mine , in una din suburbiile Parisului . Printre multii care au venit sa evalueze cantitatea si volumul lucrurilor , a venit si acest individ , Miron Voicu . Initial nu am fost de acord cu oferta acestuia , care a cerut nici mai mult si nici mai putin de 5000 Euro pentru mutarea integrala a tuturor bunurilor din apartamenul mamei , format din 3 camere , din cartierul copilariei mele , Gruia . Intrucat nu am avut incredere in nici unul de personajele care au venit in decursul celor 4 zile de evaluare / supraevaluare si reevaluare , marea lor majoritate neavand masinile potrivite pentru transportul tuturor lucrurilor ( pian cu coada / mobilier de dormitor / mobilier camera de zi / biblioteca si bucatarie ) dar si o gramada de cutii cu carti / vesela si altele , impreuna cu mama am ajuns la un numitor comun si am semnat cu contract cu miron v . La data stabilita , s-a prezentat la adresa cu o armata de 12 oameni , si masina potrivita . Vreau sa v-a spun ca , in ciuda aparentelor si temerilor mele , referitoare a nu se distruge ceva , nici nu s-a pus problema , la modul cel mai sincer . Cei 12 vlajgani , s-au apucat de carat din casa , la parter si in masina , toata mobila si cutiile , apartamentul mamei fiind efectiv golit in mai putin de 3 ore , tot mobilierul fiind aranjat perfect in camion . Asa cum am stabilit , am achitat un avans de 3000Euro , la domnul miron , suma pentru care am primit chitanta si factura ( desii nu solicitasem ) . Este adevarat faptul ca , la descarcare , trei zile mai tarziu , s-a spart o vaza si o oglinda , dar si ca a durat mai mult de 6 ore toata operatiunea de transfer a tuturor lucrurilor , la etajul 6 al imobilului , insa totul a decurs conform celor spuse initial de d-nul miron . Ulterior am aflat strategia , anume aceea ca isi trimite 4 baieti de la Cluj , cu avionul , alti 2 urmand sa merga cu el , cu camionul , rugandu-ma sa-i cazez 2 nopti , intr-un apartament efectiv gol , pentru a nu fii nevoit sa-i cazeze la hotel , lucru cu care am fost de accord . Recunosc faptul ca , la plecarea acestora , am avut un sentiment de regret dar si de putina invidie , referitor la faptul ca se reantorc cu totii in orasul tineretii / vietii mele , in care am trait 28 de ani . Am mai apelat la acest domn , in decursul timpului si chiar l-am recomandat la cateva foste colege , cunostinte si prieteni de familie . Este adevarat faptul ca nu prea este el politicos , si uneori vorbeste foarte murdar , insa are o echipa serioasa fata de care are grija , desii nu-i sunt angajati . Intr-un final , sunt foarte multumita de felul in care au decurs lucrurile , mai putin multumita fiind de suma platita . Dumnezeu sa V-a binecuvanteze , dragii mei Romani , dumnezeu sa binecuvanteze Romania si Clujul .Cu bine , Adriana E.