Cine sta in spatele asociatiei care a primit "cadou" din banii municipiului jumatate din banii pe care ii primeste TIFF

In spatele Asociatiei Tinerilor Ortodocsi, cei care au primit 500.000 de lei de la Primaria Cluj-Napoca pentru a organiza in aceasta vara un eveniment religios, se afla mai multi profesori de religie din Cluj-Napoca si preoti, in frunte cu IPS Andrei, Mitropolitul Clujului. Scopul asociatiei, asa cum este descris chiar de membrii ei, este promovarea valorilor crestin-ortodoxe, educationale, morale, culturale, civice, morale si ecologice in randul tinerilor. Pentru aceste activitati, preotii au primit jumatate din banii pe care i-a primit  Festivalul International de Film Transilvania (TIFF).

Din echipa proiectului face parte preotul Bogdan Ivanov, cel care este si purtator de cuvant al Mitropoliei Clujului.


Presedintele asociatiei este Radu Copil.

Sorin Calea, director economic al Arhiepiscopiei Clujului si contabil al asociatiei e prieten, pe Facebook, cu toti politicienii Clujului, printre care Alexandru Cordos, Elena Uioreanu, Mihai Seplecan, Mircea Jorj si Radu Moisin.

Liviu Vidican Manci e directorul Seminarului Teologic Ortodox.

Tudor Mudure e inspector de tineret eparhial.


 
Paul Isip e protopop de Gherla.

Oana Baila este vicepresedintele asociatiei ASCOR Cluj-Napoca.

Din echipa evenimentului religios planuit sa se desfasoare in 4-7 septembrie 2015 mai fac parte Marian Sidon, inspector scolar de Religie in Cluj, si colegul sau Adrian Cherhat, Tudor Mudure, inspector de tineret eparhial, Calin Talos, protopop de Huedin, Claudiu Grama, responsabilul programului artistic, Valentin Vesa, responsabil pentu relatia cu partenerii din strainatate si Ciprian Negreanu, preot la biserica din Hasdeu.


Pentru ce are nevoie Biserica Ortodoxa de o suma de bani atat de mare?

“Timp de 4 zile, vom organiza in orasul nostru un program complex cu numeroase manifestari culturale (vizitarea muzeelor si a obiectivelor culturale ale orasului, vernisarea de expozitii: foto, grafica, iconografie, sculptura), artistice (concert public de muzica usoara cu Holograf, de muzica folk cu Florin Sasarman si invitatii sai (Ducu Bertzi, Magda Puscas & Band), respectiv de muzica populara cu Ionut Fulea si invitatii sai), educative (Conferinta renumitului Parinte Rafail Noica -fiul marelui filosof roman Constantin Noica- si Arhimandritul Zaharia Zaharou din Anglia la Sala Polivalenta, dezbateri de grup, prezentari tematice diverse, workshop-uri tematice stradale), ecologice (vizite tematice in Gradina Botanica, activitati specifice: nature photo hunt, prezentari tematice, biodiversitate, conservarea ecosistemelor urbane, vizitarea a unor zone protejate din judetul Cluj, plantarea simbolica a unui arbore al tinerilor etc) si interactive (spectacol de muzica folk pentru tineri amatori, spectacol de teatru de tineret, dansuri populare ale ansamblurilor de tineret clujene, ateliere publice, procesiunea tineretii si altele).”, spun organizatorii in cererea de finantare depusa la Primaria Cluj-Napoca.

Jurnalista Ziar de Cluj Ioana Oros a scris inca de la bun inceput despre cat de generoasa a fost Primaria Cluj-Napoca cu acest ONG infiintat la initiativa Mitropoliei Clujului, Maramuresului si Salajului. Asociatia Tinerilor Ortodocsi Cluj a cerut de la bugetul local o finantare de 1,2 milioane de lei si a primit o alocare de 500.000 de lei. Finantarea a fost acordata pentru evenimentul “Tineri ortodocsi, impreuna pentru viitorul Europei”, planuit sa se desfasoare in 4-7 septembrie 2015.

Comentarii

jeni

17.03.2015 17:14

o adunatura de escroci, condusa de un turnator la securitate dovenit (Andreicut) care actioneaza ca o grupare infractionala organizata..

Marcel

17.03.2015 21:26

Sa aiba nevoie de servicii bisericesti toti cei care au decis acordarea acestor sume catre manipulatorii de prosti! Sa le cante popii la inmormantare de toti banii!

Radu

18.03.2015 09:45

Niste obsedati de bani! BOR sub indrumarea Tov. Daniel a devenit Biserica Diavolului! Nu se mai satura de bani! Primesc bani de la bugetul de stat, primesc bani pentru Polivalenta Neamului (o constructie inutila chiar si pentru cei credinciosi!!), cer bani de la Consiliile Judetene, fac bani neimpozabili de pe lumanari, icoane si altele, iar acum cer si o suma de 10 ori mai mare decat e necesar si li se acorda de 5 ori mai mare!!! Nu va mai saturati de bani bai diavolilor??

marcelus

18.03.2015 11:44

toti fura!! din pacate biserica e implicata in foarte multe "afaceri", preotii se plimba in masini de lux la cluj pe banii nostri la fel si toti consilierii locali alaturi de micul orb si adormit boc!!! imi e foarte clar de ce biserica a primit atattia bani iar festivalul tiff cu mult mai putin...biserica sustine coruptia si furtul!!

Pai?

18.03.2015 11:45

Ti-e si scarba sa mai vorbeste de Biserica in tara asta. Oamenii astia, pe langa faptul ca nu au scrupule, se lafaie pe banii nosrii. Cand vezi ce masini si viloace au, iti vine sa-ti faci si tu biserica. Boc ii pupa in continuare, doar asa e cel mai usor sa speli bani. De Biserica nu se atinge nimeni. Cand o sa ii vedem la DNA pe toti astia enumerati mai sus? Oameni idioti care le baga copiilor numai prostii in cap. Se spune ca religia e facuta ca sa fii modest si respectuos fata de semenii lor. In schimb, la noi e fix opusul.

marcelus

18.03.2015 16:17

se dau miliarde de lei la asociatia aia ortodoxa, da noi nu avem crese pt copilasi si parking uri!!

X-ulescu

18.03.2015 23:25

crese pentru ce? ca e avortul in mare floare! ti-a facut parcare le minerva pe care ati umplut-o de pis..t si gunoaie. Daca nu ar mai Biserica s-ar duce tara la vale mai mult decat a facut-o pana acum.

maria

19.03.2015 11:01

si biserica e corupta, cate combinatii au ei nici nu sti tu :))

Trist.

18.03.2015 16:24

Ne-am saturat sa auzim de Federatia Share si de gunoiul de Boc. Stim clar ca e o legatura stransa intre toate astea... Si totusi, chiar nu se sesizeaza DNA-ul? Cat sa mai asteptam si sa privim neputinciosi? Serios, adica, ei ne fura pe fata banii din buzunare si noi nu facem nimic? Oare cum ar fi sa le boicotam asa-zisele manifestatii? Daca tot ne-am facut de cacao cu treaba cu Capitala Tineretului bullshit, hai sa ne cacaozam pana la capat. Ce e cel mai dureros e ca noi, clujenii, ardeleni mai lassan, linistiti si usor de manipulat. Asta ne cel mai mare defect. Ca suntem oameni cu bun-simt. Pana ne calca cineva pe coada. Iar Boc deja se joaca cu rabdarea noastra.

poiuyyt

18.03.2015 16:48

Mai, nu mai credeti toate prostiile scrise prin presa. Eu ii cunosc foarte bine pe multi dintre oamenii acestia, dar nu i-am vazut niciodata cu masini de fite sau cu haine nu stiu cum . Am vazut structura acestui proiect si e grandios. Bineinteles ca costa ! Nu mai tot acuzati atata oamenii Biserici, ca stie Dumnezeu ce face. Va dati seama  ca sunt asteptati la Cluj 5000 de tineri care trebuie cazati , hraniti , +activitatile .In plus , veniturile alocate Bisericii sunt de doar 0.8% din veniturile statului. Asa ca vedeti-va de treaba si taceti ca nu stiti ce spuneti.

nascut clujean

18.03.2015 19:31

si ai idee cat inseamna 0,8%? te-ai aflat vorbind, poate ai si tu o mica parte de acolo....unii chiar muncesc pentru banii lor.....halal...

Roxana

18.03.2015 21:11

Eu ii cunosc pe majoritatea dintre cei mentionati mai sus si pot spune ca nu i-am vazut locuind in vile luxoase nici conducand nu stiu ce masini, unii nici nu au masina si circula cu troleul. Cat despre suma necesara pentru organizarea unui astfel de eveniment nu va fi acoperita nici pe departe de cea acordata de primarie. 5000-6000 de oameni trebuie cazati, hraniti si "distrati" in cele 4 zile, iar aceste lucruri costa. Inainte sa aruncati cu noroi in niste oameni, cautati mai in profunzime cate au facut ei pentru tinerii din Cluj PE GRATIS si cata munca a fost in spatele proiectelor realizare. Imi vine in minte foisorul facut la gradina botanica, tabere, excursii, activitati sportive si as putea continua. 

Tudor

18.03.2015 21:44

TINERETUL ORTODOX, sa se ocupe de : numeroasele TINERE care fac AVORTURI, CONTRACEPTIE, HOMOSEXUALI ,  TINERII din CLUBURI, TINERII DROGATI sau DEPENDENTI, cei DEPRESIVI, cei care suferă pt ca sunt la prima despartire de prieten, prietena ( unii se sinucid, crime...) , cei FARA loc de MUNCA, din fam DEZORGANIZATE, cei fara AJUTOR pt TRAI DECENT, STUDII, ABANDONATI in spitale...  TABERE PT TINERET ( DURAU e stațiune daruita BOR de guvern si e goală)  VIZITE LA MANASTIRI, mitologie CRESTINA etc !!!!  NU CONCERTE HOLOGRAF sa SI VIZITE LA GRĂDINA BOTANICA SI MUZEE!!! Asta sa o facă alții NU TINERII ORTODOCSI pe BANII NOSTRII !!! Sunt ortodox dar e rusinos programul propus si faptul ca BOR, atât de BOGAT , CERSESTE SI FURA CONSTANT , poporul , folosind toate ocaziile, INCLUSIV ACEASTA!!! REFACETI PROGRAMUL ! MĂCAR ATÂT! Ati atras URA POPORULUI ( vezi comentariile!) 

jeni

19.03.2015 08:34

Peste 20.000.000.000 (douazeci de miliarde) de euro a primit BOR de la stat de la revolutie pana acum, ca sa isi faca pe toate strazile cate o piramida, unele cu acoperis aurit!In Romania avem 425 de spitale, 4.700 de şcoli si 18.300 de BISERICI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BOR are peste 100.000 (una suta mii) de angajati taietori de frunze la caini, care nu produc nimic, PLATITI DIN BANII STATULUI cu salarii mai mari decat al unui profesor debutant sau medic rezident!.BOR este CANCERUL ROMANIEI! 

Ioana

19.03.2015 10:23

Doamnule Tudor,De ce oamenii ca dumneavoastra care trec superficial prin lucruri arunca cu noroi?Aveti impresia ca noi tinerii ortodocsi nu avem dreptul sa ne plimbam, sa socializam sau sa stam la un concert?Ce este cu viziunea aceasta? Suntem tineri normali ca restul.Dar daca in locul intalnirii noastre ar fi fost un mars Gay sunt absolut convinsa ca toti ar zbiera TOLERANTA si acceptare. Sper ca puteti observa paradoxul. 

poiuyyt

19.03.2015 16:39

 Bine ca ii vedeti pe preotii foarte bogati, dar pe cei foarte saraci nu ii vedeti. De exemplu preotul de la bunica mea de la tara merge 3 km pe jos pana la biserica si traieste modest. Nu mai zic de pustnici si de calugari , care chiar sunt calugari , nu laici imbracati in reverenda.  0,8 % vai de mine cat fura... cred ca un parlamentar face banii astia intr-o luna. Nu mai tot aruncati cu gunoi in Biserica, pana nu ii treceti pragul de cateva ori, si veti vedea ca nu va mai vine sa aruncati in ea dupa aceea.

Rebecca Prata

19.03.2015 22:35

Buna!Eu fac parte din unul din grupurile parohiale de tineri, care tin de ATCOR, de aproximativ 1 an. Ne intalnim in fiecare luni de la ora 18 la Biserica din Cimitirul Manastur, si avem diverse discutii si activitati. Va recomand sa veniti, sa vedeti, sa va faceti o parere fondata pe experienta personala, nu pe vorbe scrise de presa. Grupul nostru e coordonat de Radu Copil, presedintele ATCOR. Veti vedea ce "masini luxoase" conduce, ce "ciocolata cu fir de aur" mananca, si pe ce principii isi traieste viata.Am avut si eu multe idei preconcepute...S-au spulberat in urma cu 1 an.PS: Tudor, sa stii ca ATCOR si ASCOR organizeaza tabere pentru copii si adolesceti de 10 ani de zile. Gasesti detalii pe site-ul ATCOR.Toate cele bune! :) 

Calin Goina

29.03.2015 18:57

Ca tot a iesit la iveala cum erau platiti postacii lui Udrea ca sa dea comentarii favorabile on line: "Poyyut" si "Roxana" sunt postaci asa de prosti pentru BOR ca au uitat ca nu trebuie sa ia cu copy-paste "mesajul" ci sa-l mai si modifice, ca sa para "autentic". Mai rasfirati, baieti, mai rasfirati!PS Din cate stiu eu, pentru fondurile astea trebuie sa ai o istorie solida de organizari de evenimente, sa dovedesti ca ai capacitatea sa faci un lucru bun. Altfel orice ONG de tineri ar vrea sute de mii de euro de la administratia locala. Eu n-am mai auzit in spatiul public de ceva organizat de Asociatia Tinerilor Ortodocsi. Pe ce baza au decis cei din Consilul Municipal ca asociatia asta, si nu alte ONGuri e indreptatiata sa gestioneze atatia bani? 

Nela

28.05.2015 11:11

N-am inteles de ce TIFF-ul pt promovarea filmelor cu homosexuali si cu defaimarea clerului primeste asa suma fabulaoasa si cand tineri ortodocsi cuminti vor si ei sa organizeze prilejuri de socializare sare toata lumea in sus. Si noi avem dreptul sa organizam astfel de manifestari ... ca de la resturl concertelor unde se promoveaza la greu destrabalarea noi nu avem ce cauta. Traim intr-un stat democratic si fiecare trebuie sa aiba dreptul sa  organizeze evenimente in acord cu principiile lui de viata.E normal ca trebuie atatia bani pt ca sunt 5000 de tineri e fte mult.Ateii si necredinciosii sa se abtina de la comentarii pt ca nici noi nu oprim finantarea diverselor evenimente 'culturale' care se fac tot pe banii nostri. Si surpriza: si noi muncim si noi platim taxe la stat si dorim sa ne putem bucura de aceasta contributie.

gicu

26.08.2015 20:12

Deci sa inteleg ca voi aveti o problema cu Asociatia Tinerilor Crestini Ortodocsi Cluj pentru ca a primit 500.000 de lei de la primarie? si nu aveti nici o problema cu Asociatia de Film si Cultura Urbana care a primit 1.000.000 de lei sau Federatia SHARE Cluj-Napoca care a primit 1.650.000 de lei?Nu va deranjeaza ca zilele culturale magiare din Cluj au primit foduri de 300.000 de lei iar crestinii ortodocsi care reprezinta tara asta au primit 500.000 de lei e o mare problema?Apropo va deranjeaza cumva ca Federatia Fabrica de Pensule a priimit 300.000 de lei sau ca Asociatia Unusual Suspect Media a primit 280.000 de lei? Va deranjeaza cumva faptul ca peste 240 de asociatii au primit bani garla de la primarie sau nu? Voi aveti treaba doar cu evenimentele acestea crestin ortodoxe?Nu va deranjeaza cati bani s-a dat de catre primarie sa se organizeze Untold la Cluj, ca noi toti ceilalti sa fim restrictionati nu doar sa mai intram in parc dar si sa circulam pe langa el si sa fim restransi la o mica bucatica de pamant de langa?Eu zic sa fiti realisti. Tineretul ortodox niciodata nu a cerut bani pt asemenea evenimente, apropo de asta, ati stiut ca si tineretul catolic a avut o intalnire anul acesta aici la cluj? ca despre aceea nu am auzit sa se vorbeasca nimic. Eu zic ca o data ne permitem si noi ortodocsii sa sustinem o intalnire de acest fel.Pe de alta parte, daca Clujul va fi capitala europeana a tineretului, presupun ca stiti ca sunt niste bani care sunt bagati in acest oras care trebuie sa ajunga tocmai la astfel de evenimente, asa ca nu vad care e problema. Tiff-ul fura bani de cativa ani buni incoace si nu e nici o problema, nu ? De cati ani e tifful acela am fost la 2 filme si m-am convins, e vorba de droguri, alcool, homosexualitate, etc. Majoritatea filmelor sunt de o calitate iesita din comun de proasta, si trebuie sa ai mare noroc sa prinzi un film bun din 10 incercari. Insa vad ca nu aveti nici o probelma cu asta.Si cu oamenii aceia ce aveti mai? Nici mcar nu ii cunoasteti, nici eu nu ii cunosc pe toti, dar cunosc 3 dintre ei si pot sa spun ca sunt niste oameni deosebiti pe care cu totii v-ati bucura sa ii aveti intre prieteni. Sunt oameni modesti care dupa cum s-a si scris la comentarii, merg cu troleul si locuiesc la bloc.Asa ca inainte sa mai scrieti aberatii ar fi bine sa va mai documentati inainte.

gicu

26.08.2015 20:15

eu cred ca au chitante care vor putea justifica pe ce s-au dus banii. si nucred ca vor fi chitante umflate. 100 de mii de euro e mult? avand in vedere ca vin tineri din toata lumea care trebuiesc gazduiti,si hraniti pe langa toate celelalte evenimente care se vor mai tine. cat costa sa montezi o scena sa sustii un concert apropo? 500 de euro? nu prea cred.