BOMBA! Avocatul clujean Mihai Lapusan, absolvent de Sincai, se ofera sa reprezinte GRATUIT toti elevii si parintii afectati de sanctiunile disciplinare! Esti parinte sau elev abuzat? Contacteaza-l!

Toti cei care credeau ca uriasul conflict de la Sincai s-a potolit se inseala. Directiunea tocmai pregateste actele de "condamnare" pentru cei peste 60 de elevi sanctionati cu nota scazuta la purtare sau cu transfer disciplinar. Starea de iritare e maxima, iar profesorii ipocriti dau vina pe presa. Dar eu nu fac decat sa ii apar pe elevi de aceste abuzuri si sa ii sustin cu puterea pe care o are Ziar de Cluj.

Ma bucur ca nu sunt singur. Unul dintre cei mai moderati, dar eficienti avocati din Cluj, Mihai Lapusan, de la Casa de Avocatura Lapusan - Moscovits - Steopan & Asociatii, mi-a trimis o scrisoare care m-a lasat cu gura cascata. O scrisoare care spune, peste cuvinte, ca exista multi suporteri ai nevoii de schimbare din sistemul de invatamant clujean, ca exista clujeni implicati ce vor sa dea incredere acestei generatii tinere, aflate in deriva, si care trebuie sa isi reseteze azimutul si sa priveasca din nou cu dreptate spre orizont.

Mihai Lapusan face un anunt surprinzator, cu atat mai mult cu cat el vine din partea unui absolvent de Sincai: acest avocat tanar si de succes, din noua generatie, se ofera sa ii ajute gratuit cu servicii juridice, consultanta si reprezentare pe toti elevii si parintii "condamnati" fara drept de apel la nota scazuta si la transfer disciplinar in cadrul "procesului' de saptamana trecuta cand "procurorii" din conducere au decis "audierea" a 184 de parinti si copii din care au dat "sentinte" pentru 61.

Dragi parinti si dragi elevi, sa il contactati cu incredere. Aveti datele lui de contact la sfarsit. 

E si el un tanar deosebit, trecut prin viata si cu simtul realitatii. Avandu-l ca avocat, fara garantez ca, in afara de banii economisiti, veti castiga si un prieten.

Jos Palaria, Mihai! Azi e ziua ta si, in loc sa primesti, tu daruiesti.

 

Salut, Liviu Alexa!

 

Am urmarit cu atentie relatarile tale in legatura cu recentele evenimente  de la Liceul Teoretic “Gheorghe Sincai”, ce au culminat cu sanctionarea disciplinara a  celor 61 de elevi.

Ca fost elev al liceului, si practicant al unei profesii liberale, sunt extrem de preocupat de modalitatea in care sunt afectate drepturile fundamentale ale elevilor implicati in acest conflict, in special din perspectiva dreptului la libera exprimare.

Doresc sa anunt prin intermediul Ziar de Cluj faptul ca, alaturi de colegii mei de la SCPA “Lapusan, Moscovits, Steopan & Asociatii”, avem dorinta si disponibilitatea de a ne implica activ si GRATUIT in solutionarea acestui conflict, intr-o maniera care sa asigure respectarea drepturilor fundamentale ale elevilor si parintilor implicati.

Ne oferim asadar sa acordam consultanta juridica tuturor elevilor si parintilor care au fost afectati de sanctiunile disciplinare aplicate si ii indemnam sa nu accepte resemnati aceste masuri, ci sa urmeze toata caile legale pe care le au la dispozitie pentru a-si apara drepturile.

Cu stima, 


Mihai-Răzvan Lăpușan
avocat partener coordonator


-----------------------------------------------------------------

Cluj-Napoca, str. Acad. David Prodan nr. 24
tel.: +40 264 411 874, fax: +40 264 411 876

e-mail: mihai.lapusan@avocati-lms.ro

Comentarii

nicoleta opris

03.03.2015 18:19

   Hai ca-i chiar amuzant, pe bune! Sa ne imaginam ca pe dvs, domnule jurnalist, si pe stimabilul domn avocat, produs al ,,Auschwitzului" Sincai, va pozeaza cineva fara consimtamantul vostru, va posteaza pozele pe facebook (fecebookul e orice numai spatiu privat nu), si le anexeaza mesaje obscene. Care e reactia fireasca? Il dati in judecata pentru denigrare, afectarea imaginii, demnitatii etc, pe buna dreptate. Cel care a facut asta isi angajeaza un avocat care invoca dreptul la libera exprimare. Sunt curioasa cam ce ati gandi atunci. Care a fost reactia profilor? I-au dat in judecata pe elevi? Nu. I-au exmatriculat? Nu. Le-au scazut notele la purtare? Nu. Doar le-au pus in vedere scaderea notelor la purtare. Daca eram in locul lor, apelam la instanta, sa plateasca parintii daune . Domnilor jurnalist si avocat, educatia se face si prin sanctiuni. Sa ne gandim la elevii neimplicati in acest scandal. Ce invata ei? Ca daca iti batjocoresti profii pe facebook nu patesti nimic, ba mai mult, iti sar in aparare ziaristii si avocatii.  Pai hai sa ne injuram, sa ne calomniem, ca avem dreptul sa ne exprimam liber.

Mihai Eminescu

03.03.2015 23:03

du-te tu in pizda la ma-ta

Florin Bizau

03.03.2015 23:19

Stimata doamna Nicoleta Opris,Oare care sunt motivele pentru care copiii au ajuns la astfel de reactii si exprimari? Credeti ca modul in care sunt ei tratati in scoli este unul exemplar si ireprosabil? Au trecut deja 25 de ani de la ultima perioada in care educatia se facea cu rigla peste degete. Ar trebui sa incepem reforma sistemului inainte de arunca cu pietre in noile generatii de copiii care sunt "educati" de niste profesori expirati din punct de vedere didactic. In occident, copiii sunt la fel de introvertiti, insa sistemul de invatamant e suficient de bine structurat incat sa existe chiar si ordine si disciplina. Disciplina in ziua de astazi nu se face prin masuri "auschwitziene".Felicitari domnului avocat Lapusan pentru initiativa.

BZ

05.03.2015 01:16

din pacate, eu as prefera sa se aduca inapoi rigla peste degete, daca urmariti cu tot respectul atat pentru elevi, parinti cat si profesori, noile generatii au luat-o razna cu aceasta libertate si ca totul este de partea lor (elevi si parinti) un profesor nu mai are imediat mijloace de ai pune la punct pe unii dintre elevi, sau parinit, ca repede sare lumea ca saracutul copil, nu e chiar asa !!!! si eu am primit cu rigla peste degete, si imi aduc aminte, am invatat din asta? DA ! a doua oara m-am gadit inainte sa fac o prostie? DA ! azi nu se intampla copii pot face ce vor, si profesorii trebuie sa accepte si sa zambeasca, de parca ar fi niste carpe! e de nepermis !!! ACesti copii au luat-o razna (nu ma refer la situatia din CJ, ma refer in general la aceste generatii!) si fara masuri, nu isi vor intra in banci sa isi vada de invatat si de educatie !

anca

03.03.2015 23:19

Il intrebam pe domnul avocat daca facebook-ul e spatiu public sau privat .. si daca mai exista in limba romana cuvantul "calomnie" care cred ca este foarte potrivit pentru ce au facut elevii cu unii profesori. Mesajul meu nu a fost postat ..oare de ce nu ma mir...?  

darius

04.03.2015 09:12

Vad ca mesajul tau a fost postat. Te intreb de cate ori au fost calomniati elevii de catre profesori fara sa aiba drept de apel?

Diana Badea

03.03.2015 23:39

Ok..sa spunem ca e condamnabila fapta unor elevi de a posta pe FB,într-un grup privat, fotografiile profilor însoțite de diferite comentarii,calificate de cei sensibili și afectați, ca fiind obscene. Dar cum s-o fi numind fapta celor care violează, într-o forma sau alta,conținutul postarilor din acel grup privat,din care nu fac parte? Ce avem aici,este povestea lupului moralist. Mi-a plăcut declarația directorului,în sensul ca au fost obligați sa aplice sancțiuni fiindcă elevii au încălcat mai multe legi. Nu serios??Dar de când si-a mai arogat și rolul de judecător și de anchetator? ? În loc sa arunce un ochi discret în grupul privat al altora,și sa învețe de acolo ce era de învățat (asta, dacă admit ca nici măcar ei nu le știu chiar pe toate), sa-si corecteze eventuale automatisme sau greșeli, sa aprecieze poate umorul sau talentul scriitoricesc al elevilor,dacă era cazul,stimabilii profi pozează în victime și acuzatori. Și aplica sancțiuni! Doar din frustrare,ce altceva putea sa rezulte? Hello...trăim în anul de gratie 2015. Comunismul se presupune ca a apus și este suficient ca noi,"clasa muncitoare"de azi am fost educați în spiritul autoritar al vremurilor. Pentru copiii noștri, vrem alta educație. Vrem alt sistem de învățământ și implicit,alți profesori. Dacă va asumați rolul de formatori,formați caractere și personalități. ..nu doar statistici din notele de la bac și olimpiade. Încurajați tinerii sa comunice,căci problema lipsei de comunicare a devenit notorie. Lasati-i sa se exprime și altfel decât atunci când sunt scoși la tabla. Incurajati-i sa își dezvolte talentul,lasati-i sa aibă încredere în ei. Nu-i faceți sa le fie rușine sa le povestească copiilor lor despre sistemul care i-a format. Și da,dreptul la libera exprimare este fundamental. Trebuie încurajat, nu cenzurat. Pentru dascălii care au fost odată am toată stima,dar cei de acum îmi trezesc mai degrabă îngrijorarea. ..frica ca produsul finit,ieșit din mâinile lor,este departe de ceea ce ar putea fi. Așa ca,dragi profesori,incercati sa va depășiți frustrările și furia și sa raționati. ..Dacă ați fi perfectiunea întruchipată,nu v-ati fi regăsit fotografiile în acele poștari. Dacă v-ar fi îndrăgit elevii dvs.,ați fi zâmbit citind comentariile lor...dar așa, va simțiți jigniți. În loc sa folosiți informația, dacă tot ați obtinut-o,chiar fraudulos...aplicați sancțiuni? !?! Ce va deranjează pana la urma atât de tare:faptul ca elevul are o opinie raportat la dvs,faptul ca o exprima sau...chiar fundamentul acelei opinii?? Nu va gândiți mai bine sa îmbunătățiti câte ceva la domnia voastră, la relația pe care o aveți cu elevul și poate,as indrazni sa sper, la sistemul ăsta rigid și învechit de învățământ? ? Eu,ca o persoana care am urmărit doar în presa cele întâmplate, fără legătură cu vreun prof sau elev,chiar am apreciat talentul scriitoricesc al acelui copil,Alex Hosu...chiar dacă e incisiv,e talentat și isteț. Iar ăsta răzbate din textele lui. Dacă tot nu știți Cum sa-i încurajați și sa-i dezvoltați acest talent,Cum sa-l canalizati către ceva creativ și pozitiv...exmatriculati-l. Poate așa, chiar are șansa să fie văzut și apreciat,dincolo de lipsa de "cizelare" de care tot dvs ar fi trebuit sa va ocupați. Și ca el,mai sunt. Sunt copii cu potențial, care se pierd din cauza sistemului învechit. Dar Mi-a plăcut o remarca a acestui copil,de care dvs.probabil ați fost vexati: Acei oameni care ne iau dreptul la libera exprimare cu amenintari nu sunt cu nimic mai diferiti decat extremistii de la Charlie Hebdo. Și cam așa este. În rest...sa auzim de bine și de un sistem de învățământ reformat.

N.N

03.03.2015 23:49

Nu va suparati, nu este vorba ca trebuie sa incepem sa ne injuram ca sa avem dreptul la libera exprimare... Si da poate a fost o greseala ca au fost facute poze si ca elevi si-au batut joc de profesori intr-un anumit mod sau altul dar totul a fost facut intr-un mod PRIVAT... Adica nu era o discutie la nivel public unde toata lumea putea participat, doar oameni din grupul respectiv se putea afla in acel grup... Cine a fost cel cu gura sparta este alta problema... Dar orice ar fi, eu sunt total de acord cu toate atacurile care se fac impotriva profesoriilor, Dumneavoastra ori sunte-ti profesoara dupa replica ori aveti o varsta sau o gandire de acum cateva secole... Eu nu stiu ce a-ti vazut prin scoala, dar eu va sugerez sa merge-ti la anumite ore a copilului dumneavoastra daca aveti si sa vedeti cum se procedeaza si apoi se poate elabora o discutie mai detaliata pe tema aceasta... Profii de multe ori exagereaza si nici ei nu tin cont de "" DEMNITATEA " copilului si ce? Ei au voie ca sa isi faca elevul prost, incult, analfabet, si multe altele ,nu?  Ei au voie sa barfeasca prin cancelarie despre tot felul de tampeni ce fac elevi si sa il umileasca ba pe unul ba pe altul in fata clasei din anumite motive!!!? Nu, se poate?Eu sunt fosta eleva a liceului "Gheorghe Sincai", din motive personale am fost plecati din tara si ne-am reintors dupa un numar mare de ani, din aceasta cauza am lipsit de la scoala generala unde a fost toata baza la gramatica romana si sau alte notiuni pe care eu nu le aveam... Dar uni profesori au facut tot posibilul ca sa ma faca sa ma simt ceea mai josnica si incapabila persoana... Si au bagat o frica in mine de mai bine lipseam de la ore decat sa ma duc sa stau intepenita la orele lor... Si cand le spuneam parintiilor, bine inteles ca tot timpul parintele si profesorul la inceput sunt pe aceasi mana, dar acuma mi-au rescunoscut si parinti si rudele ca trebuia sa ma asculte atunci cand veneam acasa si ma plangeam ca iara am fost injosita in fata clasei in timpul orelor... SE POATE ASA CEVA? Si a trebuit tot scandalul asta ca sa deschida ochii la oamenii din jur despre invatamant si sistemul scolar din ROMANIA, si cum procedeaza aunmiti profesori...  Am fost lasata corigenta si am fost tot timpul intampinata cu note mici, ca sa cred si eu ca sunt chiar proasta cand defapt chiar nu eram... La romana de exemplul, stateam cu dureri de stomac si intr-o stare de frica si agitatie pentru ca stiam ca ma blochez cum mi se pune vreo intrebare din cauza profesoarei, am fost tinuta doar in note de 4-5 si cateodata un 6, am fost si corigenta... si ca ultima dovada BACALAUREATUL l-am luat cu nota 8 la romana cand toti profesori imi ziceau ca "tu crezi ca iti vei lua bac-ul?" ; " Dumnezeu cu mila, cu tine la bac", FRUMOS MOD DE INCURAJARE , NU? DECI eu sustin din plin toti elevi care au facut acest pas, toti elevi care scriu toate scrisoriile, sustin orice schimbare pentru ca si eu sunt o victima a acestui mod de abordare a profesoriilor, care din cauza aceasta m-am subestimat foarte mult! As putea scrie un roman pe tema aceasta!IN CONCLUZIE, exact cum profesorii au dreptul de a batjocuri elevii, de a ii injosii, de ii face prosti, analfabeti, sau inculti, de a barfi si orice alt lucruri s-au intamplat in timpul orelor. atunci si elevi au dreptul la "FREEDOM OF SPEECH", si de a isi exprima sentimentele si gandurile si orice, bineinteles in limita bunului simt. Dar de ce ca elev sa respectam noi, cand noi ca elev nu suntem respectati!  

PAPUSOI

05.03.2015 21:43

" nu stiu ce a-ti vazut prin scoala, dar eu va sugerez sa merge-ti "...SI ALTE GRESELI DE GENUL ASTA.... INVAȚĂ SĂ SCRII CORECT! N-AI FACUT SCOALA LA SINCAI! SIGUR! :) 

daniel

04.03.2015 00:17

Draga pensionarule,te rog frumos sa inveti care ii diferenta dintre o pagina de facebook si un grup PRIVAT de facebook. Multumesc.

lol

04.03.2015 00:59

tu ai grave probleme cu neuronii. afla ca pozele au fost puse pe un grup secret, pana un grup de sifonari, cel mai probabil tocilarii inadaptati, au gasit momentul sa linga o crapatura de fund de profesor. i'as scuipa pe cei care au facut asta

O eleva din Sincai

05.03.2015 19:02

le-au scazut notele la purtare la 4, doamna draga. Nu stiti ce vorbiti, si cu siguranta nici inteligenta nu va ajuta. Cum sa dai in judecata pe cineva pentru ca te-a injurat??:))) Amenda pentru injurii e de vreo 1000 de lei, mai mica decat cheltuiala cu avocatii. Aveti o mentalitate bolnava si stupida, sper ca nu va inmultiti.

Ion ion

06.03.2015 07:46

Draga eleva ,voi,tinerii de azi nu va cunoaște-ți numai drepturile ,nu si obligațiile . Daca vrei respect trebuie sa si oferi , voi nu vreți decât sa primiți cât depre oferta ce sa mai vorbim. Iar acel avocat ,este un papagal fără caracter ,daca va interesați puțin ( voi Ziariștii) de trecutul lui veți vedea

u.n.

06.03.2015 12:25

@Ion ion - noi cunoastem si gramatica limbii romane, spre deosebire de dvs."cunoaște-ți" :))Da, ne cunoastem drepturile, pentru ca nu mai traim in comunism. Iar daca tot vine vorba de respect, tinerii respecta oamenii care merita acel respect. Dumneavoastra nu sunteti unul dintre acei oameni. Ar trebui sa ne multumiti ca muncim in tara sa va platim pensia. Rusine sa va fie!

adela

06.03.2015 23:00

              Si tie o sa-ti plateasca cineva pensia. Sau tu te vei lipsi de ea, ori poate ramai vesnic tanar? Nu, vei imbatrani si te asigur ca daca o sa te calomnieze un tanar o sa ripostezi. Si daca tot te legi de comunism, defineste democratia, ca e clar ca e total gresit inteleasa de voi toti.

creatoru'

05.03.2015 22:19

reptila ordinara ce esti. realizezi ca daca fiecare persoana de pe facebook si nu numai, am da in judecata persoanele care fac meme-uri si glume pe internet (indiferent ca aparem sau nu in imagini) s-ar face coada la judecatorie pana-n china? babaciuni spurcate din epoca de aur demult apusa va faceti conturi pe facebook si va postati zeci de poze dar continuati sa ganditi ca in 1950. sunteti exact ca jihadistii aia ce s-au ofticat ca cineva a facut glume despre ei asa ca ati inceput sa va faceti singuri dreptate. 

adela

06.03.2015 19:10

  Daca voi, comentatorii care injurati si jigniti alti comentatori, v-ati da numele reale, poate ati putea fi luati in considerare

maria

18.03.2015 14:23

ce tampitica esti!! wake up si deschide ochii si vezi in ce lume traim!! grow up and wake up, am trecut de comunism

anca

03.03.2015 18:47

Sa fim intelesi de la inceput. Sunt un observator extern al evenimentelor din Sincai. Am vazut ceva poze care au fost postate pe "grupul privat" de pe facebook poze facute pe ascuns in timpul orelor de curs. Il intreb pe domnul avocat : e legal ???? Facebook-ul  e mediu privat ???Sunt insa siderata ca NIMENI nu atrage atentia acestor elevi ca daca esti liber sa faci ce vrei / zici ce vrei.. trebuie sa fii constient si ca iti asumi repercusiunile faprelor tale.Se bate moneda pe "e libertate/ e democratie ...pot sa fac ce vreau.. pot sa zic ce vreau ". Chiar asa sa fie? "Calomnie" s-a scos din dictionar ???    

Ioana

05.03.2015 00:34

Pentru anca:CALOMNÍE, calomnii, s. f. Afirmație mincinoasă și tendențioasă făcută cu scopul de a discredita onoarea sau reputația cuiva; defăimare, clevetire. – Din fr. calomnie, lat. calumnia. Copiii astia si-au exprimat punctul de vedere. Unde e minciuna aici? Am dreptul sa afirm ca cineva e prost, asta cred, asta spun. Hai sa facem diferenta intre calomnie si exprimare libera. 

Ana

06.03.2015 14:43

Este deja stabilit, din punct de vedere legal,ca reteaua de socializare Facebook reprezinta spaţiu public si da, orice comentariu/ postare poate atrage raspunderea civila sau penală, după caz. Problema cea mai mare a domnului avocat va fi în cazul în care elevii erau minori!! Teoretic şi legal, aceştiau nu pot avea cont/acces pe reteau de socializare, fiind una dintre condiţiile impuse de cei de la facebook (tocmai pentru a evita situatiile ce pot atrage o eventuală răspundere).

Sor

17.04.2015 11:32

Asa-zisele injurii erau facute intr-un grup PRIVAT de Facebook, adica postarile din acel grup nu puteau fi descoperite decat daca erai adaugat tu, ca utilizator Facebook, in acel grup, prin intermediul hackurilor sau nu. teoretic, trebuie sa ai peste 13 ani ca sa ai cont pe platforma, NU 18. Este un argument nefondat, gresit si irelevant, sa spui ca postarile IN CAUZA erau in spatiu public, si cu atat mai mult sa confunzi varsta de majorat.Pe de alta parte mi se pare intrigant felul in care vedeti lucrurile. Profesorii au drept la limba de fier, elevii au dreptul sa fie insultati, dar brusc, cand se intoarce roata, este o problema. Si dupa toate acestea i se reaminteste elevului ca "nu are numai drepturi, are si obligatii".

Dady

03.03.2015 19:18

Tot respectul pentru initiativa! Sper sa aibe cineva curajul sa mearga mai departe si sa infranga sistemul comunist din scoala romaneasca! Pacat ca nu am avut o asemenea sansa acum cativa ani, pentru a o purta prin tribunale pe "prof." de chimie superfrustata, incompetenta,rautatea absoluta, neiubita de familie ALDEA de la Lic.G.Cosbuc.   

felecan

03.03.2015 20:43

Btavo frumos gest laudabil

io

03.03.2015 21:53

Toti ar trebui sa mearga in instanta. Traim in democratie. E ca si cum eu intru pe un grup de facebook si ii injur de basescu/johannis whatever si vine SRI/SPP peste mine si ma baga la puscarie. Fix aceeasi situatie. Sa nu uitam ca un opozant al sistemului, tocmai a fost omorat in Rusia.. scoala nu e sala de judecata.Pe sistemul dupa care acei elevi au fost sanctionati, pseudojurnalistii de la antena 3 ar trebui sa infunde puscariileProfesorii care s-au simtit lezati trebuiau sa ii actioneze in instanta pe acei elevi, fara a le afecta dreptul la educatie. E totusi democratie si acesta e lucrul normal care trebuie facut. 

Silvana

04.03.2015 07:05

Asa este cum spuneti, insa aici este vorba de regulamentul intern. Daca in regulamentul intern este o clauza de genul: ,elevul se obliga sa nu afecteze imaginea scolii, elevilor sau personalului in nici un fel', si daca elevii si parintii au semnat de luare la cunostinta la inceputul anului, atunci nu mai avem ce comenta. Semnarea regulamentului functioneaza ca un soi de contract. Iar daca au semnat, dl avocat poate sa uite. Oricum, cunoasteti povestea cu sarpele crescut la san? 

adina rus

06.03.2015 12:30

din pacate.... profesorii sunt de vina...asta pentru ca nu au reusit sa-si impuna respect ....respect pe care l-au pierdut pentru ca sunt "patati " ... si fiecare stie de ce si evident elevii .... normal ca elevii sa creada ca isi pot permite orice ... ca sa intelegeti la ce ma refer , sper sa ganditi singuri : media generala pe clasa la Sincai este de 9.70 iar media genarala la examen de admitere este 8.30 ...mare semn de intrebare !!!!!!!!!!!!!!!!!

adina rus

06.03.2015 12:35

din pacate.... profesorii sunt de vina...asta pentru ca nu au reusit sa-si impuna respect ....respect pe care l-au pierdut pentru ca sunt "patati " ... si fiecare stie de ce si evident elevii .... normal ca elevii sa creada ca isi pot permite orice ... ca sa intelegeti la ce ma refer , sper sa ganditi singuri : media generala pe clasa la Sincai este de 9.70 iar media genarala la examen de admitere este 8.30 ...mare semn de intrebare !!!!!!!!!!!!!!!!!

Laura

03.03.2015 21:55

 Le  ofera consultanta gratuita si profesorilor jigniti, batjocoriti si umiliti? Sau lor le cere sa plateasca? Oare acest domn avocat a ajuns un om de succes fara ca scoala pe care a absolvit-o sa nu-si puna amprenta deloc asupra educatiei sale?

Dan

04.03.2015 09:51

Daca profesorii au fost "jigniti, batjocoriti si umiliti" de niste glume (chiar amuzante, pentru cunoscatori), postate pe un grup PRIVAT pe Facebook, ar trebui sa se lase de invatamant, e clar ca nu au calitatile necsare sa tina in frau adolescenti.