Aveti grija pe mana carei invatatoare ajunge copilul! Ioana Vlasceanu de la Onisifor Ghibu striga la copii ca in padure

Atunci cand iti inscrii copilul la scoala, alegerea invatatoarei e loterie. Daca nu ai cunostinte care au copii cu 4 ani mai mari decat al tau, in judecata carora sa te poti increde si care sa isi doreasca pentru copilul lor cam ce iti doresti tu pentru al tau, trebuie sa alegi un nume dintr-o lista.

Si ce faci cand nesoarta, lipsa inspiratiei sau moneda care cade pe partea gresita iti trimit copilul in clasa unei invatatoare care, in loc sa il invete cu blandete si dedicare sa scrie bucla cu bucla si sa citeasca litera cu litera, ii ofera copilului o prima lectie de umilinta si tipete in loc de invataturi.

Groparu ne arata o alta fata a invatamantului romanesc. Una plina de ura si frustrari.

"Doamna din imagine se numește Ioana Vlăsceanu și predă la Onisifor Ghibu, o școală respectabilă din oraș, de altfel, și în ciuda plângerilor din partea părinților nu există nici o variantă legală pentru a o debarca din sistem până la o eventuală revenire la normal. Așa că singura armă este să popularizăm personajul, să știe părinții pe mâna cui își lasă copilul să învețe tainele buchiselii. Și nu, nu judec un om în urma unei singure ipostaze filmate, ci în virtutea faptului că 12 părinți și-au retras copiii din clasa dânsei, iar plângerile Inspectorat au rămas fără soluționare, deși au trecut vreo câteva luni bune (mai multe).

Ca fost dascăl, mai mult sau mai puțin reușit, zic numai atâta: trist.

Deci: v-ați lăsa copiii pe mâna unei asemenea învățătoare?", scrie Groparu' pe blogul sau.

Din nefericire, acest caz, al unei invatatoare care urla la elevi si isi revarsa frustrarile nu e singular. Cu doar un an in urma, o colega de breasla era in atentia parintilor, caci inspectoratul scolar nu a luat atitudine.


Invatatoarea care a socat  tara intreaga cu limbajul suburban si atitudinea ostila pe care le avea fata de elevii unei clase I de la Liceul de Muzica “Sigismund Toduta” a avut mai multe iesiri strigatoare la cer. Invatatoarea Monica Chiorean, o "doamna" cu pretentii, a fost inregistrata vorbind cu un puternic accent rural si foloseste expresii vulgare. "Iti mut gura la ceafa",  “nu esti bine cu caputu'”, “de ce trebuie sa trancanesti cu aialalta” sau “te trimit la doctor sa te verifice” erau expresiile preferate ale invatatoarei de la Toduta.

Am lansat cateva intrebari si catre inspectorat si vom intreba si scoala "Onisifor Ghibu" cate plangeri au existat si care sunt masurile legale care se pot lua pentru ca la catedra sa nu se mai afle persoane care sa umileasca, sa urle sau sa injure, putand duce la traumatizarea copilasilor de 6-7 ani.

 

UPDATE: Continuarea articolului o gasiti aici.

Comentarii

Ana

19.08.2016 11:18

Ati putea face o ancheta si la Liceul Teoretic "Lucian Blaga", in legatura cu d-na invatatoare Ileana Tamasan. Veti descoperi lucruri foarte interesante. 

Tibi

19.08.2016 12:31

Cum naiba preda acest personaj tocmai in liceul Ghibu?Asta este marea intrebare.....alte invatatoare mai culte din toate punctele de vedere preda in sate uitate de omenire si aceasta femeie tocmai intr-un liceu de renume din Cluj!!! Sant sceptic ca a obtinut o nota mare la examenul de titularizare cum sant la fel de sceptic cum alte cadre didactice predau in acest oras dar nu prea arata a cadru didactic!!! Problema reala este la inspectorat care in continuoare se injosesc prin a lua mita !!!

Mihai

19.08.2016 14:30

Daca aceasta invatatoare vorbeste in halul asta,ne mai miram de copii?Jale mare.

konrad

19.08.2016 14:37

Frumos ca ati abordat problemele de la Ghibu...vedeti un pic si cu conducerea liceului/scolii si toate lucrarile facute/ nefacute de acolo. Curtea scolii , gardul ala naspa facut la full price, aspectul cladirilor, parchetul ala jenant...scolile de la tara arata mult mai bine

RM

19.08.2016 16:24

Noi ne-am retras copilul din clasa dansei dupa 6 saptamani. Varsa dimineata, inainte de a merge la scoala, din cauza stresului!  

Dana

19.08.2016 21:18

incredibil de trist...

magda

19.08.2016 17:10

Chiar nu am idee de ce nu ia nimeni atitudine sa o zboare pe inculta asta cu aere de mahala de acolo

Roxana

19.08.2016 19:06

Buna seara. Si noi ne-am retras copila de acolo dupa un semestru. Copila in fiecare dimineata "suferea" de durere de burta si odata ajunsa la usa clasei, incepea sa planga sa n-o lasam inauntru ( era cls 1 semestru al doilea ). Inca nu au fost filmate jignirile adresate copiilor,din pacate. Nu se iau masuri desi se cunoaste situatia de catre conducere. Eu nu inteleg parintii care inca isi mai lasa copiii in aceasta clasa. Nu se iau masuri,mai sunt vreo 15 copii in acea clasa,de ce nu se sesizeaza nimeni ca in clasa a doua 7 copii au cerut transfer ? In fine...daca sunt oameni indolenti si nu iau masuri doar ptr faptul ca este titulara pe post ...atunci acesta e respectul ptr viitorul tarii.

Ripley

20.08.2016 11:24

6 la inceputul clasei a doua, 4 la finalul semestrului 1 al clasei a doua. Deci 10 intr-un an scolar. Mai pleaca 2 din toamna.

liana

19.08.2016 22:23

 La aceeasi scoala respectabila Onisifor Ghibu preda un profesor de limba romana BERCEANU care este foarte plictisit si nu isi da interesul deloc la o materie atat de importanta ba chiar in timpul orelor el se joaca pe tableta  din cauza lui sunt multi parinti care vor sa isi retraga copiii din clasele unde preda el iar daca incerci sa vorbesti cu diriginta clasei iti spune clar ca  trebuiei sa meditezi copilul in privat ca sa faca fata la examen  .

Marius Sabau

20.08.2016 11:39

Domnișoara, cred ca este fiica unui fost colonel de la Someseni.Vlasceanu, și ăsta era un țăran și mânca slănină cu soldații. După pensionare a ajuns taximetrist.

gabriela cobarzan

20.08.2016 12:20

Pot sa fac o recomandare ,inv.Cristina Gherghel din Ghibu ,urmeaza sa ia clasa 0, noi am fost repartizati la dansa in clasa si pot sa spun ca este un om extraordinar si un dascal pe masura copiii pregatiti de dansa au avut rezultate excelente la evaluarile nationale de la sfarsitul cls.a4a corectarile fiind facute de alte cadre didactice .O recomand cu caldura.

Chimini Francesco

24.08.2016 19:01

Am avut o experiența si mai îngrozitoare cu o prietena , colega a doamnei Ioana cu copilul meu si l-am mutat ,dar povestea e prea lunga , va voi contacta in curând pentru mai multe detalii .

Anna

29.08.2016 00:35

Si nu va mai ascundeti dupa deget dna ddirector adjunct, ptca invatatoarea ii si bate pe copii, sau nu stiti inca?

Anna

29.08.2016 00:33

Din pacate, nu e sg caz la Ghibu, mai sunt si alte invatatoare cu comportamente badarane care ii pedepsesc pe copii punandu-i in genunchi, tragandu-i de urechi sau adresandu-le jigniri grosolane, insa conducerea sta linistita in turnul de fildes si cam atat, desi stie de violenta si altele. Ridica din umeri. Cu nepasare sfidatoare.  Nue ok nici la inspectorat, unde nu sunt solutii. Este posibil sa nu poata fi luate masuri, intr/o tara civilizata, fata de un asa invatator??????????Bine ca macar, parintii au inceput sa fie mai putin indiferenti si lasi si sa spuna lucrurilor pe nume

ingrid

18.10.2016 16:52

 Am ramas fara cuvinte, e clar ca "cucoana" se afla intr-o depresie ori e STRESATA DE VIATA. Nu ar fi trebuit sa ajunga cadru didactic! ATENTIE, SUNT O GRAMADA CA EA IN SCOLI !!! 

Nikk

03.06.2017 11:36

stati linistiti mai este un fenomen numit Bucur Anicuta care nu stiu de ce a fost adusa din pensie sa predea la clasa 0 tot la renumitul Ghibu. Nu inteleg unde sunt absolventii care ar trebui sa fie la catedre. Dar bine ca avem pensionari. Bravo Ghibu bravo dna directoare! Cam multe rebuturi in aceasta scoala! Pacat a fost o scoala buna!