Atunci i-ati condamnat pe toti la tacere. Sunt alaturi cu tot sufletul de Andreea Petrut si Mihai Gotiu

Vestea ca doi protestatari anti-Rosia Montana, pe numele lor Andreea Petrut si Mihai Gotiu, de profesie tineri, au fost amendati de Tribunalul Cluj cu sume serioase pentru “organizarea” protestelor de anul trecut i-a lasat rece pe toti, ba chiar in randul unora a starnit hohote voluptoase de ras si niste injuraturi frumoase. “Bine le-au facut la hipsterii aia”, si-o fi spus cei mai multi.

Ca jurnalist si proprietar de ziar, am preferat sa nu-i bag niciodata in seama pe acesti protestatari. Asta pentru ca, personal, si nu am ascuns asta niciodata, am sustinut dintotdeauna proiectul si crearea locurilor de munca, considerand ca exagerarile acestor protestatari sunt superficiale. Dar nu m-am bucurat nicio secunda vazand ca judecatorul de la Tribunalul Cluj a considerat drept “grav si periculos social” ce au facut acesti tineri. Din contra, m-am ingrijorat foarte tare. Fiindca este o sentinta nedreapta in spirit, iar Judecatorul, oricare ar fi el, de la orice instanta, trebuie sa priveasca si prin spirit.

Doamna sau domnule judecator care ati dat aceasta sentinta, nici macar nu m-am interesat cine sunteti pentru ca e irelevant, va spun ca tocmai ati taiat artera femurala a spiritului civic clujean si asa vai de capul lui. Intr-un oras in care se iau masuri abuzive, se intampla acte de coruptie, acesti oameni sunt singurii, in afara de presa, care mai fac opozitie la ceva. Nu mai suntem, oameni buni, pe vremea lui Ceausescu sa credem ca exista doar o perspectiva. Cum puteti fi dumneavoastra, domnule sau doamna judecator, atat de lipsit de viziune?

Judecatorule, nu tu contezi cand faci dreptate! Adevarata Justitie este eficienta atunci cand in centrul ei se afla justitiabilul, am citit asta deunazi si cred ca e foarte adevarat.

Azi-maine o sa ne condamnati la inchisoare si pe noi, ziaristii, ca facem opozitie puterii sau ca ii criticam pe politicieni, dar dumneavoastra, judecatorii, sunteti la fel de lasi, la fel de tematori sa va spuneti parerea aidoma multora din acest oras.

Cu salarii mici si lucrand in conditii stupide, sufocati de dosare si inchistati de sistem, pana si dumneavoastra, judecatorii, ati dat in cap colegilor tineri sau varstnici care au avut vreodata curajul sa mai comenteze in front. Nu stiu altii cum sunt si chiar daca o sa se considere ca nu am dreptul sa comentez decizia unui judecator, vreau sa tineti minte ca prin aceste randuri imi permit sa consider aceste sentinte nedrepte si anticonstitutionale. Nu sunt anarhist, dar libertatea de exprimare in orice fel este cel mai scump drept pe care eu il am si ma voi bate cu toti cei care nu inteleg acest lucru.

Andreea Petrut si Mihai Gotiu, nu va jignesc oferindu-va pomana, nu e cazul, dar daca pot sa ajut si eu cu orice, va rog sa-mi spuneti.

Din partea celui mai mare adversar al ideilor voastre, un mesaj: Sunt in intregime alaturi de voi.

Comentarii

tudor

17.10.2014 14:51

hai ca si-au meritat-o. Nici nu sunt sume extraordinar de mari - 1000/2000 de ron, plus ca eu cred ca se puteau asteptau la acest deznodamant. Au fost proteste ilegale, nu era greu sa ia o foaie de la Primarie sau de unde era necesar ca sa organizeze protestul. Oricum, le si place sa se dea victime, au mai mult suces la campaniile anti minerit

una

18.10.2014 07:15

Frate ,esti chiar prost ! Cum poti zice ca si-au meritat-o? Pentru ca nu vor poluare cu cianuri? 

Gigi

17.10.2014 17:48

Sentinta cu motivarea este publica! Haideti domnule Alexa sa citim ce a scris judecatorul acolo. Sau trebuie sa se infiinteze un departament de PR al judecatoriei care sa dea mura-n gura motivarea si sa puna la dispozitia lenesilor din presa inregistrarile video ale jandarmeriei? Hai sa vedem cum RAGEA "copilul" in portavoce, pe iz de cocaina, cu o armata de hipsteri pierde-vara si frustrati social in spate. Asta in timp ce o mama terifiata fugea sa-si apere copilul din carucior de frica sa nu denatureze situatia? MAIMUTA ASTA ESTE UN PERICOL SOCIAL!

maria

18.10.2014 16:12

Hipsteri? Ati fost la acele demonstratii domnule Gigi? Am 50 de ani si m-am dis din convingere. Sa fiu sincera, am avut unele rezerve la inceput gandindu-ma la modul in care se comporta generatiile mai tinere. Dar am fost impresionata in mod placut. Asa ca nu e cazul sa va varsati dvs.frustrarile vis-a-vis de persoanele care au demonstrat. Iar daca au incalcat cumva legea, nu consider ca e catastrofal. Oricum, se pare ca vor plati. Insa mi se pare ciudat ca nu credeti ca catastrofal ca statul nostru a trimis jandarmii in Pungesti pentru a apara activitatea unei firme straine. Oare aste nu tine de incalcarea anumitor drepturi? Cu toate ca in comunitatea respectiva se hotarase intr-un anumit fel? Oare impotriva carui co.portament ar trebui sa luam mai degraba atitudine?

adi

17.10.2014 20:48

hai sa o luat altfel. zile intregi era drumul blocat si eu trebuia sa ii ocolesc. au creat deranj in trafic? au creat. daca eusingur trec pe rosu iau amenda. corect. dara daca stam 1000 pe rosu de ce sa nu lauam?legea e lege. eu chiar sunt deacord cu cererile lor, dar nue civilizat ce aufacut. puteau protesta cu autorizare, sau la sala sporturilor in parcare 

rudotel

18.10.2014 13:35

Exact! Amenda pe care au primit-o e mica daca o privesti in relatie cu deranjul pe care l-au cauzat celorlalti oameni din jur. Avem de mancat multa pita cu unt pana sa ajungem destul de civilizati sau mai bine zis pana sa avem "civilizatia protestului". Ce au facut ei a fost pentru o cauza nobila , dar executia a fost cam de c***t.

avramut iancu

19.10.2014 10:27

Cati idioti aici care dau dreptate judecatorului! Cu voi nici o adevarata revolutie nu se poate face, ca iti trebuie ,,autorizatie de la primarie''! Sau idiotul alalalt cu ,,civilizatia protestului''! Oameni ca voi denatureaza si aduc in ridicol orice este bine facut in strainatate, care la romani trebuie intai ,,cosmetizat'' si ,,adaptat''! De aia la noi este ,,capitalism original'', democratie prost inteleasa, legile sunt optionale pentru politicieni si obligatorii pentru prostime! Uite de aia nu va exploda niciodata mamaliga! De fapt majoritatii ii convine asa cum merg lucrurile, iar starea de haos generalizat din societate este ideala pentru multi prostovani sa se zbata zilnic sa le iasa si lor de o ,,shaorma cu de toate'' gratuita! De cate ori merg afara simt ca traiesc in alta lume, fiindca aia sunt cu totul alte fiinte umane! Mai evoluati din spirit civic cu 1000 de ani, iar de aici deriva multe! Acolo nu le e frica sa spuna lucrurilor pe nume, aici daca o faci se uita toti la tine ca la un ciudat si apoi te evita ca pe un ciumat! La noi, fiecare se straduie zilnic sa caute cate un fund de sef pe care sa-l pupe, poate-poate il vor remarca si pe dobitoc astfel!

Radu

20.10.2014 11:54

Dar cand se protesta impotriva guvernului Boc au fost legale? Oricum, bine zice "una": esti prea prost sa intelegi ca astia vor sa dea pe nimic aurul si sa ne distruga mediul!

Cucu

20.10.2014 22:25

acuma ca Hrebe si tata Ilie socru au nenorocit 90 de mii de hectrae de padure, de sute de ori mai mult ca la Rosia Montana nu protesteaza? Nu si nici nu o vor face, cand aia nu isi vor pierde imunitatea si vor putea restitui alte zeci de mii de hectare. Tara de cacat , cu protestatari si presa pe masura!