5 lucruri pe care le-ar fi putut face Emil Boc in loc sa-si toarne o galeata de apa cu gheata in cap

Cand e vorba de faima si distractie pe internet si la televizor, primarul Clujului e in prima linie. Ca vorbim despre un meci de fotbal sau de volei, un cosit sau un batut cu perne in fata camerelor de luat vederi, Boc nu se da indarat. Din contra. Primarul Clujului a fost si primul dintre politicienii orasului care si-au turnat o galeata de apa cu gheata in cap, pentru un scop nobil, e drept. Cu toate acestea, in "curtea" pe care o conduce Emil Boc exista probleme care ar fi putut fi usor rezolvate cu doar 100 de dolari, cat e donatia standard pentru Ice Bucket Challenge.

Ziar de Cluj va prezinta cateva lucruri punctuale pe care primarul le putea face, in loc sa-si toarne galeata cu gheata in cap:

  1. Sa  ii doneze ziaristei bolnave Livia Beju cei 100 de dolari. Ar fi ajutat-o sa isi cumpere medicamentele pentru o luna.
  2. Sa puna automate de pungi in parcurile de catei din Cluj. Sau chiar cosuri de gunoi.
  3. Sa ajute familia cu opt copii din Guga careia i-a ars casa in aceasta vara.
  4. Sa le cumpere macar un carucior fratilor Victor si Casian, de 9 si 12 ani din Cluj, care sufera de distrofie muscular progresiva.
  5. Sa ii doneze copiilor care fac dializa la Cluj de trei ori pe saptamana.

Dar, din nou, acestea nu se faceau in fata camerelor de luat vederi… Asta ar fi presupus ca primarul sa fie, intr-adevar, un altruist si nu un ahtiat de publicitate ieftina.

Comentarii

dann

25.08.2014 12:35

Comparatia e cretinoida. Tipica romanasului neaos uracios si invidios de felul lui.Adevarul este ca oamenii, indiferent de functia lor, au o viata. Unii joaca baschet, altii tenis, altii jocuri video. Unii se duc in calatorii, altii participa la evenimente de divertisment.Faptul ca el a participat la un eveniment global ce, in primul rand, presupune DISTRACTIE, in scop carital nu este de criticat negativ. De fapt, nu este nici macar de criticat. Este decizia lui in ce priveste viata lui.Si mai ales banii lui. El alege unde sa ii doneze pt ca sunt ai lui. Comparatia este cretinoida pentru ca compara o actiune din viata personala (pe care a ales sa o impartaseasca public) cu o actiune ipotetica publica (mai degraba, ce tine de locul de munca - actiune profesionala de primar).  

Andrei George

25.08.2014 13:33

Danne, tu probabil că ești un idiot din naștere, făcut de o pereche de bursuci când n-au avut ce să facă. Distracția îl caută pe dl.Boc în cimitir- și poartă o coasă în mână. Banii dlui. Boc sunt banii noștri- ca să pricepi și tu. 

@Andrei

26.08.2014 10:35

'Banii domnului Boc sunt banii noștri'. Serios? Ai gândit mult până ai reușit să scoți căcatul ăsta pe gură? Mai gândește-te un pic, stimabile... Și în plus, nu înțeleg ce vă fute pe voi grija ce face Boc în TIMPUL SĂU LIBER. Are dreptul să își doneze banii cum crede de cuviință și să trăiască fără să îi analizați voi fiecare mișcare, ca niște hiene.

ProiectCluj

25.08.2014 14:17

As mai adauga 1 singur lucru. Sa isi faca treaba de primar.Daca orasul ar arata impecabil, nu ar mai avea nevoie sa is toarne o apa in cap pentru publicitate.Problema e ca nu e capabil, asa ca face si el ce poate.Rezultatele se vad aici:http://proiectcluj.wordpress.com/2014/08/22/cronica-degradarii-urbane/

iulia

25.08.2014 14:21

un articol mizerabil. RIP presei clujene. 

DanT

25.08.2014 14:22

Pai eu zic sa nu mai faca nimic Boc in oras, ci doar sa dea bani cazurilor sociale, ca sa fie multumiti jurnalistii de stanga.Adina, exista diverse organizatii care se ocupa cu ajutorarea celor care au nevoie. Nu primaria ar trebui sa se ocupe cu asa ceva, primaria nu trebuie sa faca asistenta sociala. Cel mult sa ajute cu bani acele organizatii care fac acte caritabile. Iar Boc ca persoana cu atat mai putin.

Lazar

25.08.2014 14:47

Serios...? Nu inteleg, ce aveti cu viata personala a domnului Boc? nu  era in timpul serviciului atunci cand a raspuns la aceasta provocare care are si un scop caritabil. Nu e nimic de criticat, doar de apreciat. Felicitari domnului primar ca isi face treaba si datorita lui a ajuns Clujul la anumite standarde, datorita lui putem spune cu mandrie ca suntem clujeni. Si inca ceva, daca esti primar asta nu insemana ca esti obligat sa rezolvi toate problemele personale ale cetatenilor din judet si sa fii informat cu privire la toate incidentele nefericite. Sa nu uitam ca toti suntem oameni si fiecare are dreptul sa-si traiasca viata asa cum doreste, nu  scrieti articole penibile din rautate!

titiDuru

25.08.2014 16:54

Andrei cine s-a luat de tine de iti permiti sa vorbesti asa? Daca nu esti in stare sa vii cu argumente la subiect mai bine muta pe A3, e ceva interesant acolo!

titiDuru

25.08.2014 16:55

Presa vanduta FSN-ului!!

Cristi

26.08.2014 09:23

As adauga si eu un lucru pe lista, in categoria sa isi faca treaba de primar:- sa aloce un spatiu in care sa poata invata copiii de la Scoala Ioan Bob (a expirat contractul de inchiriere pentru spatiul din piata Unirii si 8 clase nu au unde sa invete din toamna). Se stia de problema aceasta de cel putin 5 ani (de cand primaria a pierdut procesul de retrocedare in care a facut non combat)

hm

26.08.2014 10:27

ziar de cluj=mizerie

Victor

26.08.2014 23:45

Cel mai remarcabil lucru care poate fi facut de un Primar in RO este sa rezolve problema MAIDANEZILORSa avem si noi o TARA EUROPEANA in careNU avem caini abuzati si neglijati,lasati pe straziNU avem victime mutilate de animale semisalbaticiteAVEM potential turistic,turisti si venituri din turism 

Chris

28.08.2014 14:45

Clar n.ai masina mai asta si clar n.ai nici caine!!!ce mandru sa fi intr.un oras de talia noastra care n.are un strand adevarat sauaquapark...vai de ele strazi ca.s pline de gropi si sparte si uitate sa mai fie asfaltate si autorizatii de constructii ca dobitocii in floresti si baciu unde e sufocant traficu din cauza ca boii nu s.au gandit pe unde ne.om si duce atata amar de oameni...daca tu stai toata ziua in casa si nu mai vezi nimic in jur,aia inseamna sa fi mandru???spanzurat.te tu si altii de aceeasi parere cu tine!