Adrian Rus

Succes fără emoţii pentru U-BT Cluj. Toţi jucătorii deplasaţi la Baia Mare au marcat pentru liderul Ligii Naţionale

scris de Adrian Rus / 22.01.2017 10:50 / 0 comentarii / 32 vizualizari
Echipa clujeană de baschet masculin U-Banca Transilvania a câştigat lejer meciul cu Olimpic Baia Mare, din etapa a 17-a a Ligii Naţionale, 91-62 (28-13, 15-13, 21-14, 27-22). Jocul de pe terenul ultimei clasate a fost tratat cu seriozitate de elevii lui Mihai Silvăşan încă de la început, antrenorul... citeste mai departe

Victorie nebună pentru “U” Cluj la Alexandria, după două reprize de prelungiri

scris de Adrian Rus / 22.01.2017 10:47 / 0 comentarii / 58 vizualizari
Echipa de baschet feminin Universitatea Cluj a câştigat dramatic meciul de pe terenul formaţiei CSBT Alexandria, 98-92 (23-18, 27-14, 17-19, 27-11, 7-7, 13-7), din etapa a 16-a a Ligii Naţionale, având nevoie de două reprize de prelungiri pentru a se impune.Elevele lui Dragan Petricevic au avut 29... citeste mai departe

U-BT Cluj a bătut Sibiul în Derby-ul Ardealului şi a devenit lider solitar în Liga Naţională

scris de Adrian Rus / 14.01.2017 23:23 / 0 comentarii / 130 vizualizari
În faţa a aproximativ 5.000 de spectatori, U-Banca Transilvania Cluj a reuşit să câştige un nou derby al Ardealului, 91-80 cu CSU Sibiu, în etapa a 16-a a Ligii Naţionale. Prestaţia lui Maksym Pustozvonov, autor a 29 de puncte, şi experienţa clujenilor s-au văzut pe final, atunci când elevii lui... citeste mai departe

Înfrângere grea pentru „U” Cluj la Sfântu Gheorghe, Sepsi conducând doar în ultimele trei minute

scris de Adrian Rus / 14.01.2017 23:17 / 0 comentarii / 138 vizualizari
Universitatea Cluj a pierdut derby-ul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, 55-61 (18-13, 18-14, 13-14, 6-20), din etapa a 15-a a Ligii Naţionale feminine, după ce a condus timp de 37 de minute. Elevele lui Dragan Petricevic au plătit tribut unui sfert patru de coşmar, în care a marcat doar şase puncte.Dornice... citeste mai departe

OFICIAL: „U” Cluj-Cetate Deva a fost anulat. Echipa din Hunedoara va fi exclusă din Liga Naţională

scris de Adrian Rus / 13.01.2017 13:40 / 0 comentarii / 73 vizualizari
Meciul dintre Universitatea Cluj şi Cetate Deva, din ultima etapă a turului Ligii Naţionale, nu se va mai disputa.Programat, iniţial, mâine după-amiază, jocul din runda a 13-a va fi anulat din cauza retragerii echipei devene, care nu a mai putut continua în campionat, astăzi anunţând, în mod... citeste mai departe

U-BT Cluj şi-a diminuat şansele de calificare în optimile FIBA Europe Cup, după ce a pierdut, pe teren propriu, cu Alba Fehervar

scris de Adrian Rus / 11.01.2017 23:52 / 0 comentarii / 80 vizualizari
Echipa clujeană de baschet masculin U-Banca Transilvania a ratat şansa de a urca pe primul loc al grupei O din faza a doua a FIBA Europe Cup, pierzând, 81-86, meciul cu Alba Fehervar, disputat miercuri seara în Sala Polivalentă.După un joc echilibrat, decis, practic, de o aruncare de trei puncte a... citeste mai departe

„U” Cluj a renunţat la şapte jucători şi a făcut trei transferuri. Alex Păcurar şi-a revenit după accidentare: „A arătat că doreşte. Nu e simplu să te motivezi”

scris de Adrian Rus / 10.01.2017 21:01 / 0 comentarii / 171 vizualizari
Universitatea Cluj nu se va mai baza, din 2017, pe şapte jucători care au făcut parte din lotul primei echipei în turul campionatului Ligii a IV-a.Astfel, Rareș Cîndea, Flavius Nistor, Adrian Pop Solovăstru, Horațiu Popa, Alin Arman, Cristian Kilin și Mădălin Bercea s-au despărţit amiabil de echipa... citeste mai departe

Misiune dificilă pentru „U” Cluj în drumul spre Cupa României. Turneul final va fi la Sfântu Gheorghe, „U” având meci cu Sepsi în sferturi

scris de Adrian Rus / 10.01.2017 16:23 / 0 comentarii / 75 vizualizari
Echipa de baschet feminin Universitatea Cluj a fost ocolită de şansă la tragerea la sorţi pentru meciurile din cadrul turneului final al Cupei României.Gazda evenimentului va fi Sfântu Gheorghe, încă din sferturi „U” Cluj urmând să o întâlnească pe Sepsi. Dacă vor depăşi campioana României, elevele... citeste mai departe

Baschetbalistele de la „U” Cluj au bătut şi la Arad şi s-au calificat la turneul final al Cupei României. Lupta pentru trofeu se va da peste o lună

scris de Adrian Rus / 08.01.2017 19:45 / 0 comentarii / 71 vizualizari
Baschetbalistele de la Universitatea Cluj s-au calificat la turneul „Final 8” al Cupei României, după ce au câştigat şi meciul retur cu ICIM Arad, 60-51 (17-8, 17-19, 10-16, 16-8), din optimile competiţiei. Elevele lui Dragan Petricevic aveau nevoie să nu piardă la o diferenţă mai mare de 13 puncte... citeste mai departe

“U” Cluj, victorie importantă pe terenul Coronei Braşov. „Studentele” au marcat peste 30 de goluri în primul meci din 2017

scris de Adrian Rus / 07.01.2017 10:01 / 0 comentarii / 36 vizualizari
Echipa de handbal feminin Universitatea Cluj s-a impus, 32-28 (18-11), în meciul cu Corona Braşov, din etapa a 12-a a Ligii Naţionale. Plecate cu şansa a doua în acest joc, “studentele” au avut probleme doar în primele 15 minute, reuşind să se distanţeze decisiv apoi de braşovence.Elevele lui... citeste mai departe