Tupeul politistului nesimtit din Floresti, acuzat de comportament abuziv: ii da in judecata pe cei care l-au filmat

Un incident petrecut saptamana trecuta in Floresti ii socheaza pe iubitorii de animale. Un politist, alertat de sotia sa, legitimeaza,  retine la fata locului dupa care conduce la sectie pe un tanar, care, impreuna cu iubita, isi plimbau cainii pe un camp din spatele blocurilor de pe strada Eroilor. Sotia politistului, aflata in zona cu cei doi copii si cu o alta femeie mai in varsta, s-ar fi speriat de labradorul care alerga liber. Filmarea publicata ieri pe Facebook a starnit un val de reactii in online, majoritatea de partea tinerilor, considerand abuziv comportamentul politistului. Reprezentantii Inspectoratului de Politie al Judetului Cluj fac cercetari, iar politistul vrea sa ii dea in judecata pe cei doi tineri. Incidentul s-a petrecut in 20 noiembrie, pe un teren din spatele blocurilor din zona Eroilor, Floresti. Cei doi tineri, proprietarii celor doi labradori isi plimbau cainii acolo, cand au aparut doua femei cu doi copii mici intr-un carucior.
“Catelusa aurie era fara lesa si s-a apropiat de ele, de curiozitate. Nu le-a atins, nu a sarit pe carucior, s-a oprit la 3-4 metri de ele. Am avut un schimb de replici, le-a spus Sebi sa stea linistite, ca nu musca, iar ele au inceput sa strige la noi, sa ne jigneasca si sa ne ameninte cu sotul care lucreaza la politie”, a povestit pentru Ziar de Cluj Moni Aldea.
Femeia povesteste ca in decurs de 10-15 minute a aparut la fata locului si “sotul”, angajat al Politiei Rurale Floresti, Nicolae Rus. Politistul nu purta uniforma si a venit la fata locului cu o masina inmatriculata in judetul Cluj, cel mai probabil proprietate personala.
“I-a cerut lui Sebi sa se legitimeze, nu avea buletinul la el, dar i-a spus numele complet, dupa care a intrebat de ce suntem acuzati. In momentul in care am vrut sa plecam politistul l-a luat de brat si nu l-a lasat sa plece, iar pe mine m-au agresat cele doua femei si au vrut sa imi ia aparatul cu care filmam”, ne-a mai povestit femeia.
De altfel si filmarea publicata pe Facebook confirma spusele femeii.
“Sa-mi dai datele. Aduc patrula si te duc la post”, sunt cuvintele politistului Nicolae Rus, adresate lui Sebastian Rebreanu.
In cele din urma a sosit si o masina de politie cu patru agenti, iar Sebastian a fost dus la sectie.
“I-am dus eu buletinul si carnetele de sanatate ale cateluselor sa vada ca totul e in regula cu ele. Nu s-au dat declaratii, nimic. Am zis ca vin sarbatorile si sa o las asa, in prima faza nici nu am publicat filmuletele, le-am aratat doar prietenilor. Ieri insa am primit o citatie pentru 3 decembrie pentru loviri si amenintari, iar Sebi in calitate de martor. Asta in conditiile in care se vede pe filmare ca eu sunt agresata de cele doua femei. Mi se pare incorect si am decis sa nu lasam lucrurile asa. Sebi va face plangere impotriva politistului, iar eu impotriva celor doua femei”, a explicat Aldea.
Nicolae Rus a fost jucator de rugby, dupa cum se poate vedea chiar pe pagina lui de Facebook.
“Am vazut filmuletele, o sa verific conditiile legii privitoare la datele personale. Consider ca mi-a fost prejudiciata imaginea, mi-au dat datele personale, inclusiv numarul de inmatriculare de la masina, o sa vad in ce conditii si o sa-I actionez in instanta. Pana la clarificarea acestui eveniment nu mi se pare corect ca imaginea sa imi fie terfelita public”, a declarat pentru Ziar de Cluj, inspectorul principal Nicolae Rus, coordonatorul departamentului de investigatii criminale din cadrul sectiei de politie Floresti.
Referitor la incident inspectorul nu a dorit sa comenteze.
“Avand in vedere ca acum toata povestea a devenit foarte publica nu vreau sa ma pronunt si nu vreau sa dau date referitoare la acest incident, deoarece probabil va fi o ancheta in desfasurare in cadrul compartimentului intern si IPJ Cluj. Ei o sa vada si o sa analizeze daca am actionat procedural corect sau nu in felul cum am facut-o. Nu pot sa va dau amanunte de pe ce numar am fost sunat si cum, si in ce conditii s-a intamplat. Eu oricum am facut un raport in aceeasi zi pe care l-am prezentat sefilor mei ierarhici in care am descris tot incidentul in care am fost implicat, urmeaza sa fie analizate probele in aceasta speta”, a mai spus Rus.
Reprezentantii IPJ Cluj confirma ca Rus a fost sunat de sotie si spun ca efectueaza cercetari in acest caz.
"Politistul operativ prezentat in imaginile filmate era in timpul serviciului  si  a fost sunat de sotia sa, care i-a relatat ca in timp ce se afla cu copiii (gemeni de 9 luni)  la plimbare, s-a speriat de un caine lasat nesupravegheat de stapanul sau, iar in urma unor discutii in contradictoriu cu proprietara cainelui, aceasta a amenintat-o ca va da drumul si celuilalt caine sa o muste. Ofiterul s-a deplasat la locul indicat si dupa ce si-a declinat calitatea, a solicitat proprietarei cainelui si unui alt barbat care o insotea sa se legitimeze. Acestia s-au impotrivit, afirmand ca politistul nu este in timpul serviciului, iar femeia a filmat cu un telefon mobil activitatile desfasurate de politist. Politistul a solicitat interventia unui echipaj din cadrul Sectiei 6 Politie Rurala Floresti, moment in care femeia respectiva a luat cei doi caini rasa labrador si a plecat, fiind identificata ulterior.  Barbatul a fost condus la sediul politiei pentru identificare, acesta neavand asupra sa actul de identitate, iar cu aceasta ocazie a fost avertizat verbal cu privire la respectarea cadrului legal in vigoare. La 20 noiembrie a.c., impotriva proprietarei cainilor a fost formulata o plangere prealabila privind savarsirea infractiunii de amenintare, plangerea fiind inregistrata la Politia municipiului Cluj-Napoca, Biroul de Investigatii Criminale. Cercetarile in dosar sunt desfasurate sub supravegherea Parchetului de pe langa Judecatoria Cluj-Napoca.  In legatura cu modul de interventie a politistului s-a dispus efectuarea de verificari, urmand ca dupa finalizarea acestora sa fie dispuse masuri legale", se arata in comunicatul IPJ.

Comentarii

Rada

15.01.2014 23:42

Maica precista, Simona draga! Te rog! Nu mai postaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!

Rada

15.01.2014 23:36

Esti retardat! Sper ca ne-ai pacalit cu copilul de 9 luni. Asta ne mai lipsea, un retardat care sa prolifereze...

Patratel

11.01.2014 11:10

Am bărbat politzai, deci mama voastra de cetățeni!
Sunt politzai si am nevasta cu telefon, deci mama voastra de cetățeni!

Cristian Radu L...

06.12.2013 12:21

Florești-ul îi un sat de pe lângă Cluj, plin de țopârlani și câini vagabonzi. Știu ce vorbesc, stau acolo! Nevasta polițistului, dacă chiar se temea de câini, ar fi trebuit decât să se plimbe pe Acoperișul blocului

un om

05.12.2013 21:06

Eu sunt in US de niste ani. Stiu, toti vedeti polistii aia duri din state, dar de procesele impotriva lor ati auzit? Da, vine el ala rau si te bate, ca e rau, insa apoi il dai in judecata si ceri 4 mil de dolari, ti se dau 1.5 si garcea e trimis la munca de jos. Ne comparam?

ed

05.12.2013 01:11

Sa ne intelegem:Deci proprietara cainilor a plecat,iar la politie a ajuns baiatul care o insotea pe fata nu?Despre ce era vorba in povestea asta?Sau poate baiatul a speriat gemenii?

Amuzata de unel...

03.12.2013 00:11

Simona, de ce in padurea Baciului??? Speri ca extraterestii sa ia cainii si sa te scape de bacteriile lor ? :)))))
Sunt de acord ca in localitati sa se delimiteze locuri speciale pentru plimbarea cainilor (din motive de la sine intelese, dar si pentru a fi protejati de oameni ca voi), insa ma amuza tare ceea ce ai scris tu: "cainii nu se plimbe pe unde are proprietarul chef". Nu comentez greseala gramaticala, ci sunt foarte curioasa cum ai rezolva problema cainilor care pazesc oile in zonele limitrofe Clujului (de exemplu, Padurea Faget). Acesti caini se plimba in acele zone exact "pe unde are proprietarul chef" si nu poseda nici lesa si nici botnita.
Pentru "roman credul": deoarece nu permiti anumitor categorii sa comenteze ("Cei care nu aveti copii sau care nu ati fost pusi in sit a fi “mirosit” de un caine lasat liber de un proprietar inconstient abtineti-va de la a mai face comentarii"), trebuie sa subliniez faptul ca sunt mama a doi copii (unul chiar muscat de un caine - din vina copilului meu, care si-a bagat mana in gura cainelui !!!!) si care am fost mirosita de caini (deci ma incadrez in categoria de "comentatori" acceptata de tine) . Comentariul meu pentru tine este doar atat: analizeaza situatia prezentata (articol, filmare, legislatie - citita de tine, nu din auzite!) cu mai multa atentie si obiectiv. S-ar putea sa iti schimbi putin parerile (daca esti deschis la minte si nu ai o atitudine de tipul "Gigi contra").

youshin

02.12.2013 18:18

fara lesa si fara sa fie legati ? greu la tine limba roman

youshin

02.12.2013 18:14

de la sensul giratoriu in stanga se duc doar cu DIAS-ul ,iar cand vai 2 catei golden sau labrador sar in sus ca niste super politisti mila fata de moldoveanca venita in ardeal care nu a vazut cainii in libertata doar in floresti

codruta

02.12.2013 13:18

"lasa bacterii "???? ...:)))))))))))) asta e tare !!!cea mai tare pe care am auzit-o pana acum !!!! :))))))) te rog , ia un catel , cauta-l de bacterii , si dupa aceea , cauta-te pe tine !!! O sa ai o surpriza !!!! :)))))))))))))))))))))) esti tare rau !!! Fa-ti o favoare si abtine-te de la asemenea comentarii !!!!

roman credul

01.12.2013 12:56

Johnny carturarule, te rog sa-mi scuzi cele cateva greseli de ortografie facute datorita scrisului in graba, insa eu cand expun o idee ma concentrez asupra continutului pt a fi cat mai exhaustiv. Cand voi scrie propozitii simple (gen subiect-predicat) ca si cele ale tale, invatate in facultate la Gherla (banuiesc ca acolo ti-ai engramat termenul "gabor") voi fi mai atent la acele greseli. Referitor la termenul "agramat" iti recomand sa consulti DEX-ul pt a-i afla toate sensurile, inainte de a-l folosi pt a caracteriza pe cineva. In final, pt a ma incadra in contextul gastii de cartier careia-i apartii (conform limbajului elevat pe care l-ai folosit) iti dedic piesa "De ziua ta" de la Parazitii.

2.000 de semnat...

01.12.2013 12:36

[...] In numai doua zile s-au strans cele 2.000 de semnaturi fixate ca limita la petitia adresata autoritatilor pentru demiterea inspectorului de politie Nicolae Rus, cel care, solicitat de sotie, este acuzat de comportament abuziv fata de doi proprietari de caini. [...]

Raul Daraban

01.12.2013 11:26

Daca punea dihorul asta mana pe mine sau prietena mea cred ca il lasam rece !
Luati masuri impotriva acestui militian cu probleme psihice!
Sa dispara din politie astfel de oameni frustrati pentru ca de asta merge tara asta asa de rau

cristian

01.12.2013 10:21

da domnu, asa este bine spus. La acest capitol Floresti-ul lasa de dorit

cristian

01.12.2013 10:18

Cam toata lumea a gresit si politistul si proprietarii cainilor, singurul nevinovat sunt cateii. Eu cred ca politistul nu avea dreptul sa faca ceea ce a facut pentru ca nu erau pe domeniu public, toata scena s-a intamplat pe o parcela de teren spatiu privat, care nu cred ca era nici a politistului si nici proprietarilor de caini. Cred ca toata treaba asta se va lasa cu castig de cauza a persoanelor agresate si demisia politistului si cei mai castigati din toata povestea aceasta sunt avocatii celor doua parti si executorul judecatoresc care au niste tarife frate de sa innebunesti.

Zorela

30.11.2013 18:23

Da, asa e romanul, nu stie cum sa mai faca pe grozavul si sa arate ca nimeni nu-i comanda. Daca toti proprietarii de caini si i-ar plimba in lesa nu ar mai sari nimeni cu gura pe ei si s-ar plimba fiecare in siguranta, iar daca se intampla acest incident in America, d-l Sebi era dus la sectie cu pistolul la tampla pentru impotrivirea de-a se supune unui angajat al politiei care prezinta o legitimatie. Hai sa nu mai fim absurzi cerand spatii amenajate pt plimbatul cainilor cand noi nu avem amenajate locuri de joaca pentru copii, nu avem suficiente gradinite si scoli in Floresti. Tara arde si baba se piaptana.

dan

05.12.2013 15:42

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Simona

30.11.2013 11:46

de acord cu dumneavoastra! cainii nu se plimbe pe unde are proprietarul chef, ba mai fac si murdarie, lasa bacterii, par, etc sa le dea voie sa-i plimbe doar in padurea Baciului

gore

03.12.2013 16:25

fara suparare: dumneavoastra stiti cum arata un caine real, ati pus mana pe un astfel de depozit de bacterii vreodata?

Simona

30.11.2013 11:42

foarte de acord; cainii nu se plimba FARA LESA si fara sa fie legati

kemi

29.11.2013 22:40

Care politist? Cei care se numesc "politia locala" nu au nimic de a face cu politia.N-au scoala,n-au nimic,sunt doar niste cretini in uniforma.

dan

29.11.2013 18:51

un politist stelar ce mai,,,, sau se credea vreun serif in lupta cu pieile rosii

haha

29.11.2013 13:52

Cea mai mare parte de vina o au cele doua femei! Daca nu erau niste plictisite intepate cu nasul pe sus (ca vezi doamne sotul e politist important) si-ar fi continuat plimbarea fara sa provoace scandalul. Ce-i asa mare lucru ca un caine s-a apropiat de ele? Nu le-a atacat, nu le-a latrat, nimic. Daca (Doamne fereste!) dadeau peste un caine vagabond (ca e plin Florestiul) care sa le fi atacat, atunci ce faceau?? cu cine se mai luau la harta?...Daca chiar doresc mai multa siguranta, sa se adreseze PRIMARIEI FLORESTI sa amenajeze spatii pt. plimbat cainii si sa rezolve problema cainilor vagabonzi (care nu sunt insotiti de un stapan ce sa-i tina sub control) si mai ales SPATII PT PLIMBARE si DE JOACA PT COPII...

haha

29.11.2013 13:34

@eu: rade harb de oala sparta...lasa tu sfaturile pt. altii si invata tu sa SCRII corect.

la subiect: pana la urma exista obligatia de a te legitima in fata unui civil?

johnny

29.11.2013 13:29

1--cainii erau in lesa
2--invata sa scrii,agramatule
3--un gabor nu lucreaza 24/24.....cand nu lucreaza si are o problema,suna si el,ca oricare alt civil la 112 si ma legitimeaza si /sau retine,un alt coleg al lui...nu el in civil
4--sper ca gaborul in cauza sa-si ceara singur demisia

Petitie pentru ...

29.11.2013 13:19

[...] strans pana la aceasta ora la petitia on-line care cere demiterea si pedepsirea conform legii a lui Nicolae Rus, politistul din Floresti, acuzat de comportament abuziv fata de doi stapani de [...]

johnny

29.11.2013 13:19

eu cunosc oameni ce si-au atacat semenii ,fara sa dea semne de ''probleme'' inainte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anonima

29.11.2013 12:37

sa inteleg ca dvs va lasati copii singuri in aer liber sa doarma nesupravegheati? sa fim seriosi....sau sunteti vreun purtator de cuvant al politistului acuzat? oameni fara scrupule! jandarmii, politistii si medicii, cei care ar trebui sa apere poporul sunt primi care actioneaza impotriva lui si il tradeaza! RUSINE POLITIE, JANDARMERIE si POLITICIENI!!!!

x

29.11.2013 12:36

ai băut gaz?

darius

29.11.2013 11:33

Foarte bine a facut politistul. In ce tara normala la cap se plimba cainii liberi in apropierea comunitatilor de oameni? Sa ne fie frica sa lasam copiii la joaca de frica unor animale lasate libere de catre stapani? Daca vreti sa aveti caini, luati-va casa la curte, aca nu va permiteti, asta e. Poate eu as vrea sa tin un alefant la bloc. Pot? Si atunci unde e egalitatea in drepturi. Lumea e facuta pt oameni si acestia trebuie sa se simta in siguranta.