Sponsorii UNTOLD, cifre URIASE: Kaufland - 1.000.000 euro, TELEKOM - 1.000 000 euro, URSUS - 1.000.000 euro, BT - 500.000 euro. Boc e sponsor si el: in 2016, i-a dat ORASUL lui Buta pentru 8000 de euro (Parcul Central) si 20 000 euro (Polivalenta)

Intotdeauna am avut surse bune in interiorul UNTOLD, langa Bogdan Buta. Si in acest an suntem in masura sa va furnizam exclusivitati adevarate despre acest baiat destept al banului public, care si-a construit UNTOLD pe marafetii clujenilor, iar apoi a dat-o pe privat, facand milioane de euro pe firma lui.

Din partea sponsorilor, dar si a operatorilor HORECA ce negociau la inceputul anului 2017 cu Buta, ne-au parvenit constant aceleasi pareri: "Buta e nesimtit, cere sume exorbitante", ne spuneau sponsorii; "Buta e mega tupeist, ne-a marit comisionul de smecher pentru ce vom vinde mancare si bautura in interior", ne-au spus proprietarii de restaurante.

Insa presiunea pusa de Buta a functionat, si din cauza succesului avut la a doua editie de UNTOLD. In mod inimaginabil si in premiera pentru orice fel de sponsorship din istoria evenimentelor post revolutionare, anul acesta s-a ajuns la milionul de euro per sponsor. Per industrii, Buta a plusat cu concurenta: Kaufland a fost amenintat cu LIDL, Telekom cu Orange, BT cu BCR sau Raiffeisen. Astfel, sponsorii de anul trecut au fost oarecum obligati de imaginea din piata sa continue sa ii dea lui Buta cat cere. Insa sumele la care s-a ajuns... sunt de domeniul fantasticului.

Surse foarte bine informate din apropierea lui Buta ne-au spus in aceasta seara si sumele pentru fiecare brand din topul sponsorilor.

Kaufland - 1.000.000 euro,

TELEKOM - 1.000 000 euro,

URSUS - 1.000.000 euro,

BT - 500.000 euro.

Asadar, FARA BILETELE VANDUTE, Bogdan Buta, prin entitatile sale - SRL-uri si ONG-uri - a incasat 3,5 milioane de euro.

Sumele sunt socante, fiindca nimeni din industria de publicitate nu intelege care este cu adevarat ROI-ul pentru fiecare brand.

"O campanie buna de tot pe televiziuni, campanie care inca ramane extrem de eficienta, duce un brand la cheltuieli de 70 000 de euro pe luna. Daca ai cash sa negociezi pe un an cu media, faci campanii foarte bune si la 50 000 de euro. Este incredibil sa aud despre astfeld e cifre. Unii directori de marketing si aici ma refer in special la cei de la Kaufland si Ursus s-au tampit de cap. Pai, hai sa intelegi mai bine dimensiunile. La rebrandingul Cosmote in Telekom, campanie uriasa ca incarcatura si miza, s-au tocat 2,2 milioane de euro. Iar Telekom a spart 1 milion pentru 4 zile. Oricat mi-ar explica oricine, sunt bani aruncati pe geam", ne-a declarat unul dintre liderii agentiilor de media-buying din Bucuresti sub anonimat.

 

SOC: Cel putin doi sponsori nu vor mai continua cu UNTOLD anul viitor

 

Iar asta este o informatie foarte interesanta. Se pare ca boardurile de conducere a cel putin doua branduri din top au ajuns la concluzia ca Buta a ridicat prea sus stacheta pretentiilor financiare.

"Este si o chestie de incredere. In principiu, problemele sunt legate de cum si ce inregistreaza Bogdan, de fundatiile pe care le foloseste si mai ales de Asociatia Untold (ONG paralel cu SRL-ul UNTOLD), care incaseaza sponsorizari masive si plateste cheltuieli legate de eveniment. Daca ar veni Fiscul peste el, ar gasi mari nereguli, toate cheltuielile legate de eveniment ar trebui sa fie de pe firma. Dar cum sa vina Fiscul sau procurorii sau Politia peste Buta, cand toate institutiile au avut sute de invitatii date ca spaga pentru neamuri, catei si purcei, nu il intreaba nimeni pe Buta, pentru ca toti ciugulesc din placinta", ne-a declarat o doamna cu putere de decizie in cadrul unuia dintre marii sponsori ai evenimentului UNTOLD.

 

Tot o exclusivitate: incasarile de anul asta de pe operatorii Horeca din interior - 21 milioane lei

 

Anul acesta, Buta a smantanit bine si din banii munciti de restaurantele si operatorii Horeca din interiorul festivalului. Suntem in masura sa va dam si cifra finala a celor 4 zile de festival. Incasarile au crescut fata de anul trecut cand Buta a marcat cam 15 000 000, anul acesta a ajuns la 21 000 000 lei! Comisionul de "smecher" al lui Buta este in medie de 23 %. Adica tot ce vinde un restaurant 4 zile este vamuit de Buta cu aproape un sfert. Asta inseamna ca, anul acesta, numai din incasarile de saptamana trecuta, Buta si-a tras un comision gras de 1,1 milioane de euro!

 

Emil Boc si Primaria, sponsori babani, dar neoficiali

 

In afara de marile branduri ale Romaniei, Bogdan Buta a fost sprijinit masiv si din plan local, domnul primar Emil Boc punandu-i lui Buta la dispozitie tot orasul. Asa cum s-a aflat azi dimineata, pentru 2016 (fiindca pe 2017, Boc nu catadicseste sa ne spuna), Buta a platit o suma INFIMA - 28 000 de euro pentru a folosi nestingherit averea orasului. 8000 de euro a dat pentru chiria Parcului Central si 20 000 de euro pentru inchirierea Polivalentei. Adaugati la asta si ajutorul lui Boc din 2014-2015, cand Buta a primit doua transe de 450 000 de euro pentru inceputurile UNTOLD, si va dati seama ca nu gresim deloc cand il asezam pe domnul primar Emil Boc la loc de cinste intre adevaratii sposnori ai UNTOLD. 

Si, ca sa nu ramaneti dezabuzati, haideti sa facem niste calcule impreuna, poate mai grosiere, dar deloc departate de realitate, pentru 2017:

- incasari din bilete - minim 8 milioane euro

- incasari din sponsorii mari - minim 3,5 milioane euro

- incasari din sponsorii mici - minim 1 000 000 euro (sponsori precum Supradyn, Visa, Absolut Vodka)

- incasari din vanzarea de mancare si bautura in locatie - 4,7 milioane euro (castig Buta direct 1,1 milioane euro)

TOTAL - 17,2 MILIOANE euro din care Buta "intoarce" orasului 28 000 euro, adica 0,16 la suta!

Deci, cum e aia, dragi adulatori ai lui Emil Boc, cum e aia cu "a pus Clujul pe harta lumii", "Untold aduce zeci de milioane de euro orasului"??? 

Nu, UNTOLD aduce aproape 20 de milioane de euro firmelor si asociatiilor lui Bogdan Buta, persoana privata.

Comentarii

Ramona

09.08.2017 02:02

Așa, si? Va e ciuda ca nu sunteti in locul lui? Pai daca ati fi fost voi in locul lui Buta ati fi dat măcar jumate la stat, nu? Dar nu puteți fi in locul lui, ca va lipsește ceva... 

Gheorghe

09.08.2017 07:20

Pe toti fraierii,care au incasat si spâlat bani,inclusiv si pe Boc,la dubalâ.Zgomot,râcnete,relatii sexsuale in vâzul adolescentilor si alte magarii.A-r trebui sa se ocupe DNA ca aceastâ mâgârie.

Eva

09.08.2017 07:45

BRAVO  UNTOLD, BRAVO  PRIMARIA . Insfirsit un lucru bun  ( facut ptr. tineri ) , Astfel  a cunoscut  lumea intreaga  orasul nostru frumos Cluj , ( nu numai Bucuresti ) . Ori ce lucru bun se realizeaza si cu neplaceri peste tot.dar  3 zile se poate suporta.  

mitrutz

09.08.2017 10:05

@eva - alta blonda, daca o gasca de tigani te-ar face posta 3 zile si apoi ar pune pe net si ar face bani dupa tine, ai gandi la fel? Ca te-au facut celebra, chiar daca ai suportat niste neplaceri?! Sau, mai stii, poate chiar ti-ar placea! Noi vorbim de incalcarea legii, inainte de alte neplaceri, iar daca orice alt clujean ar vrea sa faca un chef noaptea pana la 5 dimineata ar fi drastic amendat! Intelegi nuanta?!

adi

09.08.2017 07:59

esti un prost Alexa..tu oricum nu o sa vezi nici un ban de la Buta degeaba te agiti

Andrei CLUJ

09.08.2017 08:27
Felicitari Untold! Cate plangeri s-au inregistrat? 50-100? Cati oamenii au participat la Untold? Peste 300.000.... Untold ii un festival frumos, cum nu mai este in Romania, nu am nimic cu Buta asta sau cum il cheama, dar vorba aia, prost ii ala care da nu cel care cere. Singura chestie cu care nu is de accord ii cu sumele foarte mici care se platesc pentru stadion , parc , polivalenta etc, aici ar trebuii ca primaria sa creasca tarifele.

mitica

09.08.2017 10:08

andrei cluj - ,,prost ii ala care da'' - nu te mai duce la untold ca-ti spala creierul! Ce-mi plac astia care se fac singuri prosti, dar ei se cred mari destepti!

Oana

09.08.2017 08:50

Si cate milioane de euro a cheltuit de ce nu scrii? Nu ai surse si pentru asta? Dar mai ales as vrea sa stiu ce culoare a avut la sosete in zilele astea 4 si ce fel de chiloti poarta. Nu mai pot dormi de grija!! Scarba mi-e de toti muscatorii de fund odihniti si pensionarii care se smiorcaie ca nu au pe unde-si plimba cainii expirati 4 zile din 360. 

dan

09.08.2017 09:24

Stai linistita Oana. Pe nimeni nu intereseaza cu cat din cele N milioane de euro au fost platiti cei care au urcat pe scena. Daca ar face un calcul ar vedea ca de fapt s-a ramas profit cu aprox. 30%. In aceasta situatie n-ar mai avea ce scrie si pe cine blama. Sunt prea multi frustrati care nu vad barna din ochiul lor , numai paiul din ochii altora. Bravo Cluj. Bafta in continuare.

hater

09.08.2017 09:11

Vezi Liviule cum au sărit postacii cu noaptea-n cap sa te porcaiasca? Cheltuielile cu ăștia îs nedeductibile. Nu-i stres, la un moment dat pleacă și protectorii lui Boc, și atunci va veni momentul in care va raspunde in fata procurorilor și to'arasu'.

Liviu Pop

09.08.2017 09:16

100% il tine in spate cineva din sistempeste 2-3 ani va fi un nou caz ghita

George

09.08.2017 09:17

Bravo lui Buta, asta da intreprinzator. Mai bine i-ar lua locul lui Boc in fruntea urbei!

mitica

09.08.2017 10:13

@george - alt batut in cap! Adica unul care a incalcat taspe articole din lege sa conduca orasul? Nu-i da idei, ca poate chiar ajunge primar, la cati prosti sunt in orasul asta! Imi si imaginez, la urmatorul untold sa ne scoata pe toti afara din Cluj cu politia si sa puna gardurile pe limitele PUG-ului (nu stii tu ce-i ala) iar cheile de la apartamente sa le lasam la untoldisti! Cei aia ,,mici neplaceri'' pentru 4 zile, nu?!

Dragoș

09.08.2017 09:34

Doamnă/domnișoară... dacă dl Buta făcea acest festival în pădure la vâlcele, și totul era o chestie pur privată, în care nu se amestecau bani/bunuri publice, nu erau deranjați locuitorii din zonă, totul era și moral și legal. Și da, era un exemplu de afacere de succes.Dar cât timp i se pun pe tavă la prețuri de nimic (pe lângă sală/parc să zicem și de costul infim pt stadion, cadou de la CJ) bunuri publice, cât timp sunt oameni direct afectați în mod sever de festival (că sunt 10-1000-10.000 nu prea contează), atunci da, e o problemă cel puțin morală. Pentru că așa cum se zice în articol, "scuza" inclusiv a lui Boc legată de părțile negative ale acestui festival e că ar fi mult mai mici/nesemnificative față de beneficiile pentru oraș (în principal financiare). Ori aici cam dă cu virgulă. Bun, în ecuația completă ar trebui văzut și banii indirecți, veniți ca urmare a cheltuielilor pe cazare, mâncat în oraș, taxi etc. Dar aici e cam greu de văzut cât s-a cheltuit, și cât din acești bani ar fi profit pentru furnizorii de servicii (care profit ori e reinvestit aici, ori cheltuit posibil tot aici), precum și cât ar fi taxe care să se reîntoarcă la Cluj.

mitrutz

09.08.2017 10:01

@ ramona - da, tu patachina, ne lipseste nesimtirea dar si lacomia lui si a altora din spatele lui, combinata cu o mare doza de coruptie interinstitutionala! N-ai tu grija, toate se platesc pana la urma.

Costin

09.08.2017 10:20

Esti cam dobitoc. 17mil de euro. Din care 12 artistii, banii dati la pp protect si toti angajatii din cadrul untold. Pe la final el ramane cu max 500k euro. Si gandeste-te cat trebuie sa lucreze pentru ei. Nu e ca si cum i-au cazut din cer, a fost un brand ridicat de el, si acum isi culege roadele muncii.

Florin

09.08.2017 10:40

la 300.000 de oameni in 4 zile , daca in afara de bilete fiecare a lasat in medie 100 de EUR in oras (cazare, mancare, bautura, taxiuri) in 4 zile. ar rezulta un 30 de milioane EUR ramasi la Cluj. Cu chitante sau fara.. Ma tem  insa ca suma decartata per "festivalier" e mult mai mare...macar vazand preturile nerusinate cerute pentru cazare....

Liviu Alexa

09.08.2017 11:28
Mamă, ce de matematică! Adică au fost 300 de mii de inși pe străzile Clujului? Mai judecă: 300 de mii de intrări în 4 zile înseamnă cam 80 de mii de unici. Care unici au stat și au mîncat și băut ÎN INTERIORUL perimetrului Untold, lasând banul tot al Buta și ai lui. Ai câștigat maximum 3000 de șaorme ori 4 zile. Iar din ăia 80 de mii, măcar 30 de mii or fi fost clujeni care au mâncat acasă. Dar ești prea plin de matematica servită de Em Il Bok ca să înțelegi ceva.

nu-nteleg

09.08.2017 11:57

Toti clujenii deranjati de untold, ar trebui sa faca ceva smart: sa nu mai cumpere de la kaufland, telekom etc. Sint destule alternative. Sanctionezi sponsorul, indirect untold. Sigur kaufland ar resimti sanctiunea aplicata.  

dsadsa

09.08.2017 12:10

@mitrutz foarte buna asociere se vede ca ai ramas din scoala doar cu clashile care le are trenu'. Doar un exemplu: daca ar fi asa cum sustii tu si acest Alexa, avionele ar trebui si ele oprite pentru ca fac galagie in orele de liniste? Incalca si ele legea si nu zice nimeni nimic? Chemata politia si DNA-ul?

hater

09.08.2017 12:30

Liviule, e "matematica după Alin Paunel", ia uite cine făcea un "calcul" similar anul trecut http://www.ziardecluj.ro/conform-calculelor-lui-alin-tise-bairamul-ilegal-untold-nu-se-justifica-de-la-un-la-altul-au-venit-cu-23-de-milioane-de-euro-mai-putin-la-cluj

ttt

09.08.2017 12:32

Nu stiu daca ai fost pe la scoala dar cand Ursus vindea doza care costa 2 lei in magazin la 7 lei la UNTOLD se stang ceva bani.

Mihai

09.08.2017 12:51

Andrei nu e vorba ca acest festival a fost sau nu frumos, nu contestă nimeni acest lucru .
E vorba ba de încălcarea legii .
Incearca tu printr-o firma sa închiriezi parcul sau polivalenta sa vezi daca poți si daca da la ce sume.

unu'

09.08.2017 13:24

Eu aș paria că din sumele astea colosale încasate, o parte s-au întors sub formă de comisioane lui Boc, cât și altora din spatele papițoiului-pitic Buta.

Cluj

09.08.2017 14:20

 Toti cei tristi ca s-a terminat untoldu si ca trebuie iar sa munciti, invatati sau sa va stoarceti parintii de bani, care credeti ca "ni-i ciuda" si ca am face si noi ca voi dar nu putem ca ne lipseste ceva, avti dreptate, ne lipseste ceva: nesimtirea voastra, creierul vostru spalat, viata voastra emotionala care ar face cinste primatelor, logica voastra mai neagra decat gaurile negre, obraznicia voastra de persoane care vad scris pe cerul lor personal LOSER, agresivitatea voastra de oameni slabi care se simt bine in turma rupand garduri, tropaind pe iarba,  urland, strivind, distrugand. Cred ca ar fi bine ca la urmatoarea editie sa il invitati in deschidere pe Pomohaci. Sunteti cam acelasi public. Hai, ramaneti cu bine.

mitica

09.08.2017 15:14

@dsadsa​ - ,,clashile'', ,,avionele'', mai copii, inca 1-2 editii de bubuiala in creieri si umblati toti ca zombii prin balarii! N-am ce raspunde analfabetilor! Nu aveti scoala cat mine tu cu toti parintii tai la un loc!

Rares

09.08.2017 16:24

Voi inca nu v-ati prins ca la fiecare lucru bun care se face in Cluj ( si nu numai ... in toata Romania ) este unu care trebuie sa i-a un comision, o spaguta. ASTA E TARA IN CARE TRAIM.... OBISNUITI-VA ODATA !!!! ATATA PUTEM SI GATA !!! Pe langa ca ne mulg altii de bani din afara tarii mai trebuie sa ne mai mulgem si noi aici local!  

@Cluj 14:20

09.08.2017 17:21
+1. Toti frustratii care n-au nicio isprava la activ s-au dus si si-au facut selfie sa moara vecinu de ciuda ca-l vede pe FB la antold. :D In rest, daca sumele debitate de Alexa aici sunt reale, atunci e de rau. Nu pentru oras in sine, ci pentru "faima Clujului, mandria Ardealului, capitala Transilvaniei, buricu' de la vestu' tzarii" si alte asemenea apelative-baliverne pentru complexatii sai locuitori. Deci daca un individ poate sa prosteasca firme si autoritati publice in halul ala si sa faca bani din nimic, bravo lui, rusine alora de se lasa prostiti si rusine celor ce-i lauda si li se pare totul OK, pentru ca "au pus Clujul pe harta lumii" :))) Nu am incredere in Alexa, am vazut de ce limbaj e capabil si cred ca daca ar avea sansa sa faca ceea ce descrie in acest "articol" ar face-o infinit mai rau si mai fara scrupule, dar totusi, ar fi de facut o ancheta juranlistica serioasa, nu gluma asta. Cine stie? Poate spune adevarul omu' nostru pitoresc. :)

Big Brother

09.08.2017 17:22

Ar trebui sa întrebati Primaria ce bani a incasat de la Untold pentru vanzarea de bilete. A verificat la Eventim valoarea biletelor vandute? Dar ceilalti organizatori de concerte si tot soiul de alte evenimente, abonati la banul public, si-au platit taxele la Primarie? Va spun eu, NU!!! Nici Untold, nici Ampenta, nici Diesel, nici Quantum, nici...aproape nimeni. Si continua sa primeasca dreptul de a organiza concerte in Cluj si de a folosi gratuit anumite facilitati ale orasului. Oare chiar toti dau spaga sau cei de la Primarie sunt niste incompetenti.

Sebastian

09.08.2017 22:19

@Costine? ``Nu e ca si cum i-au cazut din cer, a fost un brand ridicat de el, si acum isi culege roadele muncii.`` Brandul ridicat de penalul Buta a fost din banii Clujului au fost din fonduri nerambursabile pentru ...ACTIVITĂȚI NONPROFIT dar individul și-a umflat buzunarele !!!Finanțările nerambursabile nu se acordă pentru activități GENERATOARE DE PROFIT !!!