Profesorii de la USAMV castiga bine: si-au cumparat case si si-au deschis conturi

Profesorii cu functii de conducere de la Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara (USAMV) Cluj s-au descurcat bine anul trecut. Multi dintre ei si-au sporit averile cu case si apartamente, sau si-au deschis depozite bancare. Cativa dintre ei au reusit sa castige sute de mii de lei de la universitate. Rectorul Doru Pamfil a vandut, anul trecut, un apartament in Cluj-Napoca cu 75.000 de euro. De la universitate a castigat, in 2012 peste 133.000 de lei – indemnizatie de conducere si salariu de baza – iar de la Academia Romana a mai castigat 30.000 de lei ca si membru corespondent. Rectorul USAMV locuieste intr-o casa mostenita in Cluj-Napoca, de 136 de metri patrati. Acesta mai are depozite bancare de 85.000 de euro (deschise in 2012) si inca doua depozite de 68.000 de lei. Carmen Socaciu, prorector de Cercetare, a castigat, anul trecut 200.000 de lei de la USAMV Cluj. Aceasta detine tablouri in valoare de 39.000 de euro si conduce un autoturism Toyota RAV 4. La capitolul “cladiri” prorectorul sta bine: 3 apartamente in Someseni si Grigorescu, doua case de locuit in Cluj-Napoca si un spatiu comercial in Grigorescu, trecut pe numele sotului, Nicolae Socaciu si al firmei de familie Bogart. Familia Socaciu mai detine si trei terenuri intravilan si unul agricol, in Cluj-Napoca. Prorectorul pentru Relatii Internationale Andrei Mihalca a castigat, anul trecut 157.000 de lei din partea universitatii. Profesorul universitar are un depozit bancar de 100.000 de lei si o casa si un teren intravilan in Corusu, comuna Baciu. Conferentiarul Ioana Pop, prorector Asigurarea Calitatii la USAMV Cluj, detine doua apartamente si 60% dintr-o casa de peste 400 de metri patrati, in Cluj. Cadrul universitar mai are doua autoturisme Renault si doua depozite bancare, de 760.000 de lei si 12.000 de euro. Aceasta mai are si doua imprumuturi acordate in nume personal, in valoare de 60.000 de lei. De la USAMV a castigat, anul trecut 60.000 de lei si alti 23.000 de lei din inchirierea unui apartament. Decana Facultatii de Agricultura, Roxana Vidican detine o cota parte din doua apartamente in Cluj si conduce un autoturism Volkswagen Jetta din 2008. De la universitate a castigat, in 2012, peste 112.000 de lei. Prodecanul pentru Cercetare Antonia Odagiu a mostenit, anul acesta, o casa de locuit in Alba Iulia. Din activitati didactice si cercetare a castigat, anul trecut, aproape 90.000 de lei. Radu Sestras, decanul Facultatii de Horticultura, a reusit sa castige din partea USAMV aproape 270.000 de lei din proiecte si salariu de baza. Sotia acestuia, Adriana Sestras, lucreaza tot la universitate, avand un venit de 24.000 de lei. Cei doi detin doua apartamente in Cluj-Napoca si si-au construit, in 2011, si o casa de locuit in oras, cu o suprafata de peste 300 de metri patrati. La acestea se mai adauga si un teren de 500 de metri patrati intravilan, tot in Cluj-Napoca. Prodecanul pentru Cercetare Mugurel Jitea si-a cumparat anul acesta un apartament in Cluj-Napoca, impreuna cu sotia. Familia Jitea mai detine trei apartamente in Cluj-Napoca si Hunedoara si o casa in Avrig, judetul Sibiu, la care se adauga un Mercedes A Classe. Mugurel Jitea a castigat de la USAMV aproape 62.000 de lei anul trecut. Decana Facultatii de Zootehnie, Mioara Miresan, detine un apartament si o casa de locuit in Cluj-Napoca si doua autoturisme. De la USAMV a castigat in 2012 peste 102.000 de lei. Mirela Cadar, prodecan la USAMV Cluj, nu detine nicio locuinta, masina sau alte bunuri. Cadrul universitar a castigat, anul trecut 35.000 de lei din partea universitatii. Decanul Facultatii de Medicina Veterinara, Cornel Catoi, a mostenit, anul trecut doua apartamente si o casa situate in Cluj-Napoca, impreuna cu sotia lui. De asemenea, acesta si-a mai cumparat anul trecut un apartament, pe strada Decebal. Acesta a castigat, anul trecut, nu mai putin de 290.000 de lei din cercetare, ca expert programe europene si din salariul de baza din partea universitatii. Muste Savestita, decana Facultatii de Stiinte si Tehnica Alimentelor, detine bijuterii si tablouri in valoare de 15.000 de euro. Aceasta a castigat, anul trecut, peste 113.000 de lei de la USAMV, acolo unde lucreaza si sotul ei, Aurel Muste. Elena Mudura, tot prodecan pentru Cercetare al universitatii, si-a cumparat, anul trecut, o casa de locuit de 350 de metri patrati. Familia Mudura mai detine inca doua apartamente si o casa de locuit, pe langa achizitia facuta anul trecut. Veniturile prodecanei s-au ridicat, in 2012, la 47.000 de lei.  

Comentarii

Eu

16.12.2013 23:13

Dragilor, dar de fiul dlui profesor Merce ce ati avea de spus? Ce sa caute un om bolnav psihic ca si cadru didactic? Efectiv mi-e greu sa inteleg cum se permite asa ceva.

Sanda Tothazan

16.12.2013 13:53

Dragi colegi de profesie,am absolvit Fac de Horticultura de aproape 10 ani si de aproape 8 lucrez in productie. Dupa atatia ani in care am practicat pot sa spun ca unii profesori atunci erau slab pregatiti profesional. Va tot plangeti de salarii,ca aveti doctoratul si ca sunteti platiti cu 1200-1400 lei. Acesta e salariul corect pt voi ,pentru informatiile pe care le veti da studentilor,fara a practica macar o zi ceea ce ati studiat. Voi sunteti viitorii profesori slab pregatiti profesional care veti preda din carti si nu din experienta personala. Eu nu am doctoratul,dar sunt convinsa ca sunt de 1000 de ori mai pregatita sa predau studentilor,decat voi. Am placat din Cluj sa profesez ceea ce am studiat si sper ca odata candva,daca ma voi hotari sa urmez doctoratul,poate ma va accepta vreun profesor fara a “vorbi“ dinainte cu el,fara a plati sau a interveni cineva pentru mine. - See more at: http://www.ziardecluj.ro/profesorii-de-la-usamv-castiga-bine-si-au-cumparat-case-si-si-au-deschis-conturi/#sthash.NekKN9NS.dpuf

Sanda Tothazan

12.12.2013 11:32

Dragi colegi de profesie,am absolvit Fac de Horticultura de aproape 10 ani si de aproape 8 lucrez in productie. Dupa atatia ani in care am practicat pot sa spun ca unii profesori atunci erau slab pregatiti profesional. Va tot plangeti de salarii,ca aveti doctoratul si ca sunteti platiti cu 1200-1400 lei. Acesta e salariul corect pt voi ,pentru informatiile pe care le veti da studentilor,fara a practica macar o zi ceea ce ati studiat. Voi sunteti viitorii profesori slab pregatiti profesional care veti preda din carti si nu din experienta personala. Eu nu am doctoratul,dar sunt convinsa ca sunt de 1000 de ori mai pregatita sa predau studentilor,decat voi. Am placat din Cluj sa profesez ceea ce am studiat si sper ca odata candva,daca ma voi hotari sa urmez doctoratul,poate ma va accepta vreun profesor fara a “vorbi“ dinainte cu el,fara a plati sau a interveni cineva pentru mine.

Gogu

11.12.2013 15:55

Nepotismele sunt in fruntea sarmanei Universitati de Someri. Cu toate acestea pentru "Nastasia cea mica" nu am decat cuvinte de lauda. De asemenea profesori demni de admiratie, dintre cei amintiti, sunt prof.dr. Carmen Socaciu si prof. dr Vioara Miresan.

Maria

07.09.2013 13:59

Îl rog pe domnul rector Pamfil să ne spună tuturor, poate chiar la începutului anului universitar 2013-2014, DE CE USAMV Cluj-Napoca are cele mai mici salarii dintre toate universitățile de profil din țară, și dintre toate universitățile din Cluj? DE CE, domnule Pamfil, de ce? Suntem cei mai săraci? Spuneți asta cu voce tare, dacă este așa. Și dacă suntem cei mai săraci de ce s-au luat 3 milioane de EURO credit din bancă pentru clădiri ce nu-și au sensul, pentru facultatea dumneavoastră preferată, horticultura. De fapt, singura care vă interesează. Numărul studenților în scădere, iar dumneavoastră o dați înainte cu investițiile în clădiri noi. Vreți să spuneți că sunteți complet dezinteresat?

Georgiana

03.08.2013 14:28

Radu Sestraș și-a făcut nevasta profesoară universitară, din florăreasă. Doru Pamfil și-a pus toți finii prorectori și decani, iar pe nepotul lui, Radu Sisea, l-a făcut profesor de genetică (cine a ajuns să predea curs de genetică la USAMV !!!), Nastasia Pop a infiltrat-o pe Nastasia cea mică și obraznică în corpul academic. Salarii de mizerie (salarii bune doar pentru profesori, ceilalți pot să crape liniștiți din partea lui Pamfil), investiții de zeci de milioane de euro fără niciun sens (în afară de șpăgile grase din licitații), plimbările șefilor de mii de euro prin toată lumea pe banii noștri de salarii. Asta e epoca Pamfil în USAMV.

Calin

31.07.2013 18:40

Nu-i mai satura nimeni, fura cat pot, chiar daca iau de la niste candidati amarati

popa marc

30.07.2013 17:41

Si cu d-na dir ID pe USAMV (ajutata si tinuta in barte de d-l prorector academic Rotar Ioan) sef lucr Rotar Anca, merg cumparaturile pentru FSTA cate vrei fata de celelalte facultati care au id si nu sunt bagati in seama. Stimata d-na ar trebui sa-si vada lungul nasului.

Vasile

25.07.2013 08:12

A inceput sa construiasca serios Radu Sestras, si in universitate si in proprietate, probabil ajutat de sotie, daca a avansat asa rapid.

Anonim

17.07.2013 21:03

Nu fac parte din nici o categorie enuntata de dvoastra. Cu Ioana Pop sunt de acord. Nu e cel mai bun prorector. Altii sunt insa OK: Socaciu, Mihalca...

Mihai

16.07.2013 18:16

Cu Nastasia Pop este grav, dar tragic este ca din toata Facultatea de Horticultura s-a gasit sa conduca calitatea ca prorector, cel mai slab cadru didactic la punctajele de calitate, adica Pop Ioana, care cu greu depaseste 100 puncte, deci ea stie ce trebuie facut ca sa scadem calitatea

Silvia

15.07.2013 22:43

Nu, zău?!? 5% din plimbările lor sunt cu folos pentru universitate. Celelalte sunt pentru capriciile lor aristocratice. Se plimbă cu banii din salariile noastre și cu banii statului. Foarte interesant cum nimeni nu se sesizează.

Domnul Pamfil se comportă de parcă ar fi rectorul Facultății de Horticultură, nu al USAMV. Speră să mai salveze ce se poate din această facultate, îngropându-le și împiedicând dezvoltarea celorlalte. Fără să clipească.

Oricum falimentul Facultății de Horticultură a început odată cu punerea Nastasiei Pop ca prodecan. Din acel moment, această facultate a intrat în cea mai jenantă perioadă din istoria ei.

Domnule anonim, poate că faci parte din categoria profesorilor cu 5000-6000 pe lună, ajuns profesor pe vremea când erau suficiente pentru promovare două broșurele și bunăvoința conducerii. Cu siguranță nu ești asistent cu 1000 roni pe lună, șef de lucrări cu 1400 sau conferențiar cu 1800 roni pe lună. Rușine!

Dacă s-ar face clasificarea universităților după mărimea salariilor, USAMV Cluj ar fi pe locul 91 din 90. Din nou rușine!

xyzsiiarxyz

15.07.2013 14:11

Sunt si oameni de treaba, pacat insa ca acum singura lor "treaba" este sa taca :)

Anonim

14.07.2013 22:05

Foarte tendentios articolul. Din pacate sunt bagati in aceeasi oala oameni de treaba doar pt ca fac parte din conducere. Uitati dragi ziaristi, ca acesti oameni fac onoare tarii prin tarile in care umbla.

Mioara

13.07.2013 23:31

Acest Pamfil uită că a ajuns rector a doua oară cu un avantaj la voturi față de contracandidat ce nu depășeau numărul degetelor de la o mână. I s-a urcat puterea la cap, nu-i mai pasă de nimeni și de nimic. Oricum știe că al treilea mandat nu-l poate obține, așa că face absolut ce dorește. Trăiască autonomia universitară! De unde să înțeleagă bogătanul, aristocratul Pamfil cum e să nu-ți ajungă salariul pentru plata facturilor?!? El ia credite de milioane de euro pentru clădiri care nu-și au sensul, petrece 90% din timp prin străinătățuri cu banii universității și ai statului. USAMV-ul este pe locul 5 în țară, dar are dascăli ce fac taximetrie și tâmplărie ca să poată exista. USAMV Cluj are cele mai mici salarii din universitățile de profil din țară, dar rectorul ei este cel mai bogat rector din Cluj. Trăiască!

Adrian

12.07.2013 09:16

Nu va ma plangeti, faceti-va si voi un spin-off, o firma capusa ca si cei din conducere si sugeti cat mai este ceva in USAMV, ca terenurile s-au dus, .. iar datoriile din banci se vor impartii pe departamente.. si nu o sa mai ramana nimic.. haha

Vlad

11.07.2013 19:07

Eu sunt student la USAMV, iar la studenti ii bataie de joc. Pamfil si-a tras cativa studenti lingai si face ce vrea cu ei, rusine, plec de aici

Mihaela

11.07.2013 16:06

Până la urmă cui îi folosește mult trâmbițata autonomie universitară? Domnului Pamfil și finilor pe care i-a pus în funcții de decani și prorectori (prorectorițe): străinătățuri pe banii noștri, clădiri multe cu bani mulți (de curând USAMV a luat un credit de 3 milioane de EURO), salarii mari pentru cei puțini, salarii de mizerie pentru cei mulți, jocuri de culise dintre cele mai grețoase. Domnul rector Pamfil se poartă de parcă ar fi rectorul Facultății de Horticultură (de unde a descins), nu al USAMV.

Mihai

10.07.2013 22:31

Eu sunt șef de lucrări cu doctorat. Ca să mă pot întreține fac tâmplărie. Tăiască marele rector al USAMV, plimbărețul care numai pe lună n-a fost! Pe banii USAMV, firește, fără să dea socoteală la nimeni niciodată. Nu-l găsești niciodată la universitate. Ba e la Miami, ba în Costa Rica, ba în Madagascar. Dacă și-ar fi înjumătățit plimbările prin toate insulele și pe toate continentele la jumătate (cu echipa de conducere numită de el) cred că ar fi fost suficient să ridice puțin nivelul salariilor, măcar la cel al altor universități de profil din țară. Proiecte nu poți câștiga pentru că totul este aranjat. Trebuie să fii rector, președinte, decan ca să câștigi proiecte. Ei sunt și cei mai mari cercetători, adică cei mai competenți (sic!)
Asta conduce marele rector Pamfil: tâmplari și taximetriști, dar el e cel mai mare și cel mai bogat. Universitate de cercetare avansată. Halal!

Marin

10.07.2013 18:10

USAMV se indreapta spre un dezastru. Pamfil nu este interesat numai de excursiile lui prin lume. Puteti sta voi linistiti sa asteptati salarii.

Marius

10.07.2013 10:46

Eu sunt conferențiar la USAMV și sunt nevoit să fac taxi de noapte ca să-mi întrețin familia. Asta e știința promovată de boierul Pamfil cu proprietăți multe. USAMV este universitate de cercetare avansată cu profesori taximetriști. Nu-i pasă domnului Pamfil. El vrea un singur lucru: să intre în istorie cu clădiri de zeci de etaje. Dacă tot are el salariu mare și o duce bine, de ce să fie important pentru el salariul celor mici.

Cristian

10.07.2013 00:03

... iar un șef de lucrări din USAMV (fără funcții de conducere) câștigă 1400 roni pe lună, iar un conferențiar (fără funcții de conducere) 1850 roni pe lună. Da, cred că aceste salarii sunt mai mici decât a femeii de serviciu de la Hidroelectrica, domnule MIKI.

USAMV Cluj are cele mai mici salarii dintre universitățile de profil din țară. Trăiască!

Un șef de lucrări/conferențiar are 55% din salariul omologului din UBB Cluj.

Ăl bogat nu-l crede pe ăl sărac. Ăl sătul nu-l crede pe cel flămând.

USAMV-ul face palate, dar cadrele didactice trebuie să aibă un job ca să-și poată plăti facturile. NU ne referim la profesori care au salariul de 5-6 ori mai mari decât al șefului de lucrări/conferențiarului. Mulți dintre ei au ajuns profesori cu două cărți. Acuma regulile inventate și impuse nici nu-ți mai permit să te gândești la promovări.

Miki

09.07.2013 16:27

Unde or fi saracii profesori universitari care castiga mai putin ca femeia de serviciu de la Hidroelectrica?

Mihai

14.07.2013 16:46

Nu sunt de acord ca favorizeaza Facultatea de Horticultura, tot ceea ce se face pentru pentru horticultura este necesar, oricum rectorului nu-i pasa numai de plimbarile lui si de busturi pentru familia lui

Rares

07.03.2014 10:27

Candva a fi parte dintr-un mediu academic insemna ceva, dar acum inseamna ceva doar pentru cei din conducere, doar unde altundeva merg banii? Cat despre cadrele didactice din USAMV, nu am mari cuvinte de lauda. E chiar trist si jenant ce se petrece. Coruptia e la un nivel mult prea inalt si cu totii se cred sefi. Nu dam nume, pt ca oricum stim cu totii despre ce vorbim aici. Rusine Facultatii de Horticultura, pentru ce mizerii faceti, pentru cercetarea ce o oferiti doctoranzilor si pentru slaba pregatire profesionala pe care o oferiti studentilor.