Petitie pentru demiterea politistului din Floresti, acuzat de abuz

Peste 600 de semnaturi s-au strans pana la aceasta ora la petitia on-line care cere demiterea si pedepsirea conform legii a lui Nicolae Rus, politistul din Floresti, acuzat de comportament abuziv fata de doi stapani de caini. Petitia  se adreseaza unei serii de institutii printre care Politiei Romane, Ministerului de Interne, IPJ Cluj, Prefecturii Cluj, dar si Ministerului Justitiei si Agentului Guvernamental pentru Drepturile Omului.
“Noi, semnatarii acestei petitii, oripilati de abuzul de forta si putere impotriva unui cetatean cinstit din Floresti, abuz comis de  asa-zisul politist Nicolae Rusu, va cerem imediata destituire din functie a acestui individ, interzicerea de a se mai angaja in orice agentie pentru pastrarea ordinii (orice fel de Politie ) si trimiterea lui in judecata pentru : intimidare, abuz de putere si forta, atingerea si tinerea unei persoane in mod ilegal, hartuire verbala si fizica”, se arata in petitia initiata de Activistii pentru Drepturile Animalelor Romania.
Documentul prezinta sirul evenimentelor petrecute in 20 noiembrie in Floresti, cand inspectorul de politie Nicolae Rusu, chemat de sotie, nu i-a lasat pe cei doi tineri, care isi plimbau cainii, sa plece.
“Acest individ, Nicolae Rusu, a facut de rusine Politia Romana, si acum numele lui este cunoscut in intreaga lume. Suntem total dezamagiti de faptul ca Politia din Cluj ia partea infractrorilor si doreste sa pedepseasca persoane care nu au comis nicio crima. Nu este o crima sa scoti cainii la plimbare pe un teren viran si sa ii lasi sa alerge liberi. Cel putin aceasta nu este o crima in nici o tara civilizata din lumea cu adevarat democratica. Cerem cea mai severa pedeapsa pentru Nicolae Rusu si de asemenea pedepsirea comportamentului antisocial al sotiei si soacrei dansului, la adresa unor cetateni cinstiti si pasnici. Ne rezervam dreptul de a trimite petitia noastra si Comisiei Europene pentru Justitie si Drepturi Fundamentale. Vom urmari indeaproape evolutia acestui caz si vom lua toate masurile necesare in cazul in care Nicolae Rusu nu este demis din fortele de Politie din Romania si nu este pedepsit”, se mai arata in document.
644 de persoane din toata tara, dar si din strainatate au semnat petitia pana la ora publicarii acestui articol.

Comentarii

Bazgan

16.12.2013 21:36

Poate toti blogarasii astia fustrati care tot scriu aberatii pe siteuri, fara sa rasfoiasca din gresala codul penal, o sa citesca macar odata, ce inseamna abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, sau purtare abuziva.
p.s. cu cele 2000 de semnaturi va puteti sterge la nas ca va curg mucii.

Romania

02.12.2013 00:19

Se pare ca politistul o va lua pe coaja, nu poate scapa basma curata.Acum as da oricat sa-i vad moaca soacrei care a aprins toata capita de fan cu istericalele ei.Si as mai vrea s-o vad in autocarul spre Chisinau, facandu-si planuri de reglementare a legii privitoare la proprietarii de caini din Republica Moldova.

2.000 de semnat...

01.12.2013 12:41

[...] Petitia se adreseaza unei serii de institutii printre care Politiei Romane, Ministerului de Interne, IPJ Cluj, Prefecturii Cluj, dar si Ministerului Justitiei si Agentului Guvernamental pentru Drepturile Omului. [...]

Raul Daraban

01.12.2013 11:28

Va rugam sa il dati afara pe acest om! Nu are ce cauta in politia romana, face de rusine pe oamenii din politie care isi fac treaba !

Vlad Tepes

30.11.2013 21:38

Nicolae Rus trebuie eutanasiat.

Adrian

30.11.2013 16:29

cum poti sa afirmi ca tu ii pui painea pe masa? sa presupunem ca tu ai afacerea ta si iti generezi singur venit. afacerea ta se desfasoara intr-o societate cu niste norme. normele sunt aplicate si prin munca politistilor de exemplu. fara ar fi jungla, haos. poate nu ai avea un sistem civilizat sa iti poti sustine afacerea. asa putem spune ca el iti pune painea pe masa. desigur exagerat. ar trebui sa vedem mai bine ca suntem toti parte al unui sistem

ioana

29.11.2013 23:58

prostie este ceea ce fac unii oameni cu functii de conducere si functii de genul domnului din imagini,domn este mult spus pentru un om ca acesta.iar exagerarile vin partea unora ca voi,care nu vad dincolo de prietenii,rubedenii si mai stiu eu ce va mai leaga.nu uitati ca pe acesti oamenii noi cetatenii ii platim din buzunarele noastre pentru a ne apara, nu pentru a se abuza de functie si pentru a ne brusca si maltrata,chiar si psihic, si nu mi se pare corect sa te comporti asha cu cel care iti pune painea pe masa.asa ca mai bine mai analizati odata evenimentul si pe urma comentati! RUSINE!!!

anca

29.11.2013 17:51

EXAGERAT este doar comportamentul boului ordinar de "agent de politie"...au fost prea educati si s-au comportat exemplar, spre deosebire de tampitele acelea...meritau doi pumni si scuipați in fata toti 3! ! Rusinos ... Marş afara din politie toti cei ca el! Un specimen ca acela e in stare sa scoata pistolul si sa faca el "dreptate"...fraților glumim??? E un pericol si nu merita nici o sansa!!!!!!!!

anca

29.11.2013 17:41

Ai dreptate!!!!!!!

c.guevara

29.11.2013 15:54

Mirabelo exagerarea este numele mic al "organului" care face ce vrea muschiu lui. Cum sa duci cu duba pe cineva pentru ca nevasta-ta ti-a dat telefon ca doi natarai au inoportunat-o ?
Poate ca filmacea e si ea tata si ca Sebi e tare-n clanta dar sa duci oamenii cu duba pentru ca poti e aroganta maxima si omul ala trebuie sa ia muie cat cuprinde pentru ca NU AVEA DREPTUL SA FACA ASA CEVA !

Dorin

29.11.2013 15:22

Doar asa se pot sanctiona in ziua de azi unele abuzuri create de anumite persoane din politie si din alte structuri cu acelasi profil, doar prin presiune in presa si nici asa nu prea te baga cineva in seama. Daca seful politiei ar fi ales ca si primarul nu s-ar mai gasi asa abuzuri, ai putea sa il sanctionezi la vot

Mirabela

29.11.2013 14:24

mi se pare o prostie petitia, s-a EXAGERAT ENORM evenimentul!

johnny

29.11.2013 15:48

pai,draga Mirabela,nu ar fi fost nevoie de petitie daca gaborul si-ar fi dat demisia!!!!!plus,iar ma repet,trebuia sa sune la politie,nu sa faca abuz ,fiind in civil e un om oarecare,nu sa intimideze cu uniforma(ce era acasa) si cu nevasta dupa el,mergand pe camp dupa oamenii ce-si plimbau cainii IN LESA SI DEPARTE DE SCARILE BLOCULUI!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Daca ti-e mila de bietul gabor in cauza,vino cu ceva argumente nu cu pareri la cafea.