NUCLEARA: Inimaginabila avere imobiliară din Cluj-Napoca a preotului Cristian Pomohaci. "Popa săracilor" are 8 apartamente de peste 1,2 milioane de euro!

Imaginea de preot de ţară amărât care ia de la nevoiaşi doar coşuri cu flori şi ulei şi zahăr este cea pe care Cristian Pomohaci a vrut și a reușit să o creeze pentru opinia publică.

Ziar de Cluj este un ziar serios de investigaţii şi atunci când am spus că Pomohaci este un impostor cu crucea în mână dar cel mai bogat preot din Biserica Ortodoxă Română,  multi au strambat din nas si ne-au acuzat ca mintim. Noi insa aveam deja pregătită ancheta despre averea sa.

De-a lungul ultimilor 15 ani Pomohaci a vândut şi a cumpărat o grămadă de apartamente în nume personal sau prin interpuşi. Într-unul dintre articolele precedente vă ofeream mărturia unui braşovean care i-a dat lui Pomohaci 92.000  de euro în bacnote noi nouţe de 500 de euro pentru un apartament în centrul Braşovului.

Fiind însă un ziar serios nu v-am deranjat niciodată cu mizilicuri. Astăzi trecem cu dezvăluirile la categoria grea şi vă prezentăm dovezi concrete despre averea imobiliară incredibilă pe care o are Pomohaci la Cluj-Napoca. În această primă parte a dezvăluirilor noastre vă rezentăm o salbă de 8 apartamente situate în cele mai bune zone ale Clujului a căror valoare cumulată depăşeşte un milion de euro.

Pasiunea lui Pomohaci pentru colecţia de apartamente este deja celebră şi îi rugăm pe toţi cei care au cunoştinţă şi de alte locaţii decât cele prezentate astăzi să ne dea un mail pe scrie@ziardecluj.ro 

 

De unde ai banii astia, popo?

 

Întrebarea care se pune este una firească. Care sunt sursele de venit reale declarate la Fisc ale acestui impostor care ruşinează prin bogăţie pe mulţi preoţi ortodocşi? Câte dintre aceste apartamente provin de la victime ale “farmecelor” lui Pomohaci? Investigăm în acest moment trei cazuri de persoane care susţin că Pomohaci le-a fraierit să îşi doneze averile în numele bisericii, averi pe care şi le-ar fi însuşit insa in nume personal.

Hărăpăreţul preot suspendat, Cristian Pomohaci a dezvoltat o obsesie pentru cumpăratul de apartamente. Nu s-a mulţumit să cumpere câte unul într-un imobil, ci avem 2 cazuri în care, în imobile de lux, a cumpărat câte 3 si 4 apartamente ca un mare latifundiar ce şi este. 

Nota: Pentru fiecare locatie, am ales cate o poza reprezentativa cu Pomohaci in preajma oamenilor sarmani. Macar sa stie si sarmanii aia cui ii dau pomene si ce face Pomohaci cu ele.

 

Zona 1 - strada Horea 33, un apartament

 

Pomohaci deţine de peste 8 ani un apartament în imobilul de pe strada Horea 33. La etajul întâi, apartamentul numărul 12, situat în blocul lipit de clădirea Facultăţii de Litere este ideal pentru a fi închiriat. 

 

 

Zona 2 - strada Motilor 71-73 - 4 apartamente

 

Preotul suspendat Cristian Pomohaci a achiziţionat patru apartamente la numerele 3, 17, 25 şi 33 situate pe strada Moţilor 71-73. Imobilul se află la nici 5 minute de centrul Clujului, iar pentru 3 dintre ele Pomohaci a plătit în 2008 nu mai puţin de 480.000 de euro.

 

Zona 3 - strada Pasteur, 3 apartamente!

 

Alte trei proprietăţi situate într-o zonă ideală pentru închiriere este strada Pasteur din cartierul Zorilor. În imobilul cu numărul 22-24 Pomohaci, cel sărac şi cinstit, are în proprietate apartamentele cu numerele 4, 11 respectiv 16. 

ULTIMA ORA: Fanii lui Pomohaci au atâta albeaţă pe ochi încât bieţii de ei s-au gândit să deschidă şi un cont în care “săracul popă” să primească bani de la săraci ca să-şi cumpere cel mai scump avocat care să îl scape de caterisire. Noi sperăm că după acest material bieţii oameni escrocaţi de acest impsotor cu apartamente de 1,2 milioane de euro să nu-i mai dea lui Pomohaci nimic, în afară de un bine meritat şut în fund.

 

Comentarii

Mihai

27.06.2017 15:12

Vai de capul meu....la 1500 - 1700 euro mp....Sfinteasca-se numele tau si cartea ta funciara ! 

Kovacs Tiberiu

27.06.2017 16:10

Si lumea il plange pe "saracu" Cristian Pomohaci ca unii oameni is atata de prosti si de fraieri de sa fereasca Dumnezeu cat sunt unii de inchisi la minte.Asta e genul de preot care se stie lingusii pe langa oameni de ii face sa ii manance din palma atata is de prosti enoriasii.

Dragos

27.06.2017 16:16

Ești nedrept când îi categorisești "proști" pe enoriași. gândește-te doar că mulți nu au atâta educație, sunt naivi, disperați etc. Aici nici vorbă să aplicăm proverbul ăla cu "prost nu e cine cere, ci cel care dă", deoarece din ce prezintă redacția e un caz de înșelătorie. 

Mircea

01.07.2017 11:38

Dragos, ce spui tu acolo e definitia prostului :)

Fazakas Alexandru

27.06.2017 16:56

Imi place articolul ,interesant cum un popa are asemenea avere,din salariul de preot ,dar cel mai mult mi-a placut intrebarea retorica ,''care sunt sumele reale declarate la fisc?''Pai cineva crede ca fiscul se ocupa de declaratile de avere ale celor bogati?A intrebat fscul, ce averi au declarat si cum le-au dobandit toata clica de politicieni ,popi magistrati,tigani,camatari etc  Pe astia nu au voie sa-i supere,Nu avem bani de salarii ,pensii sanatate ,invatamint ,infrastructura si clica asta s-a imbogatit si noi prostii o ducem ca vai de noi De ce nu sunt cercetati toti de fisc ,care au lacuri munti bolizi vile palate ?Acum de ce nu face fiscul ca in tarile avansate din occident?De ce evaziunea fiscala nu este pedepsita ca si crima?Garantat daca ar fi asa am avea bani ptr toate  

Dragomir

27.06.2017 17:04

Si ANAF ce pazeste? In tari cu mai putini sectanti exista ceea ce se numeste "avere nejustificata". Sfintia sa poate sa justifice toate aceste sume cu care si-a achizitionat imobilele? Ca doar nu le-a primit pe toate mostenire de la o matusa... Sumele de bani cu care au fost cumparate aceste imobile de unde provin? S-au platit taxe pentru aceste venituri? Iar daca ANAF din judet de acolo este populat doar de rude si de neamuri ale sectantilor acestui guru - sa intre DIICOT si DNA pe fir. Mie mi se pare absolut senzational tupeul de a fi milionar in euro si sa ii pui pe spalatii aia pe creier sa iti stranga bani pentru avocat. Absolut inimaginabil!

Adi

28.06.2017 06:36

ANAF pazeste ce pazeste la toti proprietarii de aprtamente care isi inchiriaza proprietatile fara contractre de inchiriere, sau inchiriate la preturi modice. 

Cigorin

27.06.2017 18:18
Iuda Iscarioteanu. Multa vreme nu mi-am putut imagina cum ar fi putut arata acest personaj, Iuda Iscarioteanu.. acum stiu..

Nicolae

27.06.2017 18:54

Acum este momentul ca cei care au fost abuzati sexual de poponaci sa depuna plangere si sa ceara daune morale. La averea lui poate sa dea macar câte un apartament fiecarei victime ale sale.

Marius

27.06.2017 18:59

Bravo Pomohaci! Baiat destept! Fraierii sunt CEI saraci care se cred foarte destepti si critica nu preotul asta care a reusit sa faca avere!

Ioana

27.06.2017 19:48

Foarte mulți preoți fac asta, in toate orașele sunt bătrâne singure care-si donează apartamentele si casele parohiei cu promisiunea ca vor fi ajutați nevoiași sa locuiască in ele, dar sunt trecute pe numele preoților pentru ca nicio parohie nu este o entitate juridică in sine, iar BOR nu-si asuma fățiș deținerea atâtor imobile. Ar trebui facute niste investigații la nivel național, doar ca au preoții grija sa le "doneze" la rândul lor altor membri ai familiei.

gaga

27.06.2017 20:46

BunaVreau doar sa va impartasesc o poveste auzita de la persoane aflate in preajma preotului in momentele cand a cumparat apartamentul de pe Horea 33. Povestea am auzit-o mai demult si sper sa-mi amintesc corect detaliile. De obicei preotul cand venea la Cluj, venea in civil dar in momentul in care vroia sa negocieze pretul isi tragea "uniforma " de preot pe el. Apartamentul de pe Horea era in proprietatea unei doamne in varsta , care cerea un anumit pret ( nu-mi mai aduc aminte care). Problema e ca Pomohaci era mai stramtorat cu banii, saracu' ,  si nu-si permitea suma respectiva, sau mai degraba nu vroia muschiul lui dumnezeiesc sa dea atat. Asa ca si-a pus sutana pe el si a inceput sa negocieze cu  batrana . Am zis negocieze ? Ma scuzati . Formularea corecta era : s-o terorizeze pe batrana. Da, cu texte de genul " Daca nu-mi lasi la pretul pe care ti-l ofer iti fac slujbe sa-ti mearga rau " sau lovitura suprema " o sa ajungi in iad daca nu negociezi ". Batrana , cu frica lui Dumnezeu a cedat ( psihic dar mai ales financiar ) si i-a vandut la pretul dorit de el. I-a dat clasa lui Daniel ( cel cu " dai un ban dar cumperi ceva frumos " ) , el a mers pe principiul "dai mai putini bani si cumperi ceva mult mai frumos " 

XXl

27.06.2017 21:26

De parca numai un nume este in Romania  Cristian Pomohaci . Asta-i Romania .

gaga

27.06.2017 21:47

Daca stiti si alte nume nu stati , scuipati-le aici , sa stim si noi. Dar daca vreti sa sugerati ca Pomohaci e un neprihanit comparativ cu altii inseamna ca va meritati tara in care  locuiti. Dar nu inteleg ce vina am eu ca trebuie sa o impart cu unii ca dvs.

Mihai

27.06.2017 21:37

Articolul este centrat pe atac la persoana. Formulari acuzatoare fara ca o instanta sa fi pronuntat vreun verdict. Pomohaci este un nume unic in Romania ca sa poata fi asociat cu persoana celui incriminat in toate listele? Sorry, dati cu pietre precum iudeii odinioara. Stima.

Cettinov

28.06.2017 19:54

Domnule imi pare rau ca, in ciuda multor evidente, insisti sa aperi persoane ca individul in cauza. Din anume privinte as fi sarit si eu in apararea lui daca nu dadea dovada de fatarnicie si nu ar fi fost reprezentantul si unul din profitorii acestei clici care profita de prostia, frica, slabiciunile si credinta sincera a celor multi dar ......

nelu hipodromeanu

28.06.2017 22:55

Mihai tu unde ai parohia?

Mara

27.06.2017 21:53

Cel mai bogat preot?! Cred ca tocmai ati jignit cativa alti preoti.....

Florica

27.06.2017 22:07

Si voi ? Sunteti tare destepti , datorita faptului ca terfelit un om

Dana

27.06.2017 23:28

Nu sunt fana, dar adevarul complet e ca Pomohaci are si alt job: cinta; are j de mii de CDuri cu muzica populara.

Emma

27.06.2017 23:42

A arata adavarul,nu inseamna terfelire.

Nema şcoală

28.06.2017 00:22

Florico, datorită faptului că lipsă de şcoală....

Carmen Short

09.07.2017 04:49

Florica...ori esti proasta, ori esti proasta...don doua ..una. Popa asta s-a terfelit singur, iar batuti in cap ca tine, il sustineti..

Georgiana

27.06.2017 23:15

Ziar de Cluj, învăță să scrii înainte să denigrezi imaginea unui om!
Aduceți dovezi atunci când acuzați! Și eu pot spune multe despre oricine, pot arunca vorbe în vânt ca să stârnesc mânia poporului. Vă vede Dumnezeu! Vai de voi! În ziua de azi voi manipulați poporul! Mare minune dacă nu cumva tot mass-media a creat și acea înregistrare, că tot vreți voi să defăimați Sfânta Biserică și să aruncați cu noroi în Ea. Mare inginerie să furați timbrul vocii cu ajutorul unei aplicații profesionale de studio...
Se întreabă lumea de ce părintele nu dă declarații... Însuși Mântuitorul a fost acuzat pe nedrept și nu S-a scuzat cu nimic, acceptând să fie biciuit și răstignit pe Cruce. Cu siguranță părintele, din smerenie și pentru că are încredere în Dumnezeu, nu se arată pe post, pentru că știe că El va face dreptate în numele lui.
Dar ne vede Dumnezeu pe toți și El va scoate Adevărul la iveală. Și dacă ar fi adevărat ce se zvonește, vedeți-vă de treaba voastră și nu mai judecați. O să fiți și voi judecați de Adevăratul Judecător!
Doamne ajută!

Dracu

28.06.2017 00:30

Ce dobitoaca esti! Pe seama prostovanilor ca tine face popo(naru) asta bani grei...

Grigore

28.06.2017 01:30

Stimată " cântăreață " , noră de popă ar fi mai bine să taci , poate urmați și voi ...! Nu trebuie să stai mult prin studiou ca să-ți dai seama că acea înregistrare este reală ! Păcat că luați partea unei persoane care este gay ! În biserică NU mai au ce căuta , cu muzica nu are decât să meargă înainte , dar să plătească dările la stat ! Fiscul doarme și pentru voi , oare ???!!! De fapt până-i PSD-ul în floare , pe pr.Ciciovean ...!

Antipomohaci

28.06.2017 06:46

Esti o oaie capie duduie , doneaza la idolu tau Pedohaci  averea daca ai si dute pupa-i poala daca tot il pupi atata in cur si il preaslavesti pe satana in sutana!Tu pricepi ca asta e PEDOFILIA  si sarlatan ???? Ai copilasi ? Oarba dupa voi , astia care tineti partea acestui impostor pedofil care manjeste biserica ortodoxa!

Boca

28.06.2017 07:57

Faceți diferența între biserica și preoți între religie și preoți. Dacă' dai ' într un preot nu dai în biserica. Sub asemenea gândire ca a dumneavoastră se ascund cei ce se știu vinovații deobicei.

Alex

28.06.2017 17:51

@Geogiana, Sfănta Biserică nu este preotul Pomohaci Cristian, Biserica este una iar preotul este o persoană care slujește Biserica. Cănd vorbim despre o persoană, fie el și preot, trebuie să facem diferența între cele doua lucruri, preotul poate păcătui, însă Biserica NU. Biserica este a lui Iisus Hristos, nu o spun eu ci Iisus face aceasta afirmație ”...Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui. (Mat. 16:18) 

ioan totolici

28.06.2017 21:59

doamna Georgiana tare as dori sa aveti un copil si sa fie molestat de un preot ,atunci sa vad cam cum ati judeca????