Doi alergători din Kenya au câştigat probele de 42 km, respectiv 21 de kilometri de la Maratonul Internaţional Cluj-Napoca, desfăşurat duminică pe străzile din Cluj-Napoca. Atleta clujeancă Mihaela Botezan, care luptă pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio din acest an, a terminat pe podium maratonul feminin.

Aproximativ 3.500 de concurenţi s-au înscris la probele ce au variat ca distanţă între 5 kilometri – cros şi 42,195 km – maratonul. Cu tot cu copiii care au concurat cu o zi mai devreme la crosul copiilor numărul participanţilor a depăşit 4.000.

Probabil cea mai aşteptată probă a zilei a fost cea de la maraton masculin, unde s-a impus Henry Kembo, din Kenia, cu timpul de 2 ore 24 minute şi 21 de secunde. Tamas Nagy din Ungaria a fost foarte aproape de a-i smulge kenianului victoria, sosind la 6 secunde distanţă, 2h 24′ 26”. Pe locul 3 a ieşit Eugen Constantin Sorop, cu 2h 36 10 sec, conform CJSport.ro.

La semi-maraton masculin, 21,097 km s-a impus un alt kenyan, David Kiprono Metto, 1h 05′ 02”, urmat de Samson Mungai Kagia, 1h 07′ 50” şi de românul Sorin Mineran 1h 10′ 08”.

Mihaela Botezan, pe podium la maraton

Atleta clujeancă Mihaela Maria Botezan, participantă la Jocurile Olimpice de la Atena din 2004, a luat şi ea startul la maraton şi s-a clasat pe locul 3. În vârstă de 40 de ani, sportiva este angrenată în competiţii pre-olimpice care să îi permită calificarea la încă o Olimpiadă, cea de la Rio din acest an.

În concursul de la Cluj prima a sosit Marija Vrajic, 2h53’56”, urmată de Agnes Kiss 2h58’04” şi de Mihaela Maria Botezan, 2h58’36”.