Doua eleve de la Sincai ne-au scris: "De cand cu incidentul, scoala a devenit un adevarat IAD, profesorii vin nervosi la ore si tipa la noi". TOTI LICEENII trebuie sa citeasca ce le-a raspuns Liviu Alexa

In aceasta seara, emailul Ziar de Cluj a fost inundat de mesaje de la elevii liceului Sincai. Ne bucuram pentru curajul lor. Am ales sa publicam o scrisoare electronica trimisa de doua eleve curajoase. La final, jurnalistul Liviu Alexa le raspunde si transmite un mesaj de sustinere tuturor liceenilor Clujului.

 

"Buna seara, domnule Liviu Alexa

 

Suntem 2 eleve ale liceului "Gheorghe Sincai". Nici nu stim cum sa incepem... de cand cu incidentul, scoala a devenit un adevarat iad.

Profesorii vin nervosi la ore si tipa la noi din orice lucru minor, victimizandu-se la maxim.

Ei nu-si dau seama ca majoritatea lucrurilor spuse pe grup sunt foarte adevarate... de exemplu, profesoara de biologie ne numeste obraznici, nesimtiti si ne spune ca venim beti la orele ei.

Nu avem cum sa ne revoltam, chiar azi a trimis directoarea o circulara in care ne spunea o lege care afirma ca nu avem voie sa participam la proteste care lezeaza imaginea scolii.

Toata lumea a luat-o razna, iar sanctiunile au fost foarte drastice si primite pe nedrept, consideram noi.

Dar haosul nu se opreste aici... profesorii au inceput sa ne controleze conturile de facebook si ne atrag mereu atentia asupra lor.

Ne-am saturat de acest razboi... iar profesorii considera ca nu au nicio vina legat de ceea ce s-a intamplat... ne mira faptul ca nu s-au intrebat niciodata de ce se spun acele lucruri despre ei si de ce doar de unii profesori s-au legat elevii, in grup.

Daca mai aveti nevoie de poze, spuneti-ne... vrem sa aratam lumii adevarata fata a Sincaiului", au incheiat cele doua eleve. 

 

Dragi liceence,

 

Va felicit pentru "balls", pentru curajul de a-mi fi scris cand alte sute de elevi din Sincai stau terorizati de niste profesori absolut depaisti de situatie, cu o atitudine dictatoriala. Ii indemn pe toti elevii de la Sincai sa aiba curaj. Daca vreti, trimiteti-ne si alte poze, faceti ORICE considerati ca sa aratam, asa cum ati spus, ADEVARATA fata a Sincaiului, nu pupincurismele, nu lozinicile, nu blablaurile, nu basinile fara de miros.

Sunteti doua fete curajoase. Iar mesajul vostru va fi citit pana luni de mii de colegi din tot Clujul.

Da...

Tot Sincaiul citeste Ziar de Cluj. Le-am promis profesorilor comunisti si directorului cu ochelari de cal ca o sa ii aparam pe liceeni si ne-am tinut de cuvant. Vom lupta alaturi de ei, sunt un jurnalist cunoscut, care isi va folosi toata forta cuvantului pentru a-i apara.

Este important pentru mine, Liviu Alexa, sa intind o mana de prietenie si suport pentru aceasta generatie in formare, ce TREBUIE sa se desparta definitiv, curajos si fara frica de generatia profesorilor cu vederea mintii schilodita de frustrari si dogme comuniste.

Toti liceenii Clujului au citit Ziar de Cluj.  Au citit ce li s-a intamplat colegilor de la Sincai si ne-au scris o gramada de emailuri. Ne-au povestit ce porcarii se intampla si la ei in licee, ce profesori slabi sau amortiti au, dar ne-au povestit si despre dascali ce nu-si bat joc de meserie.

 

Dragii mei liceeni, 

 

Pentru mine, un tanar ca si voi, este foarte important sa ma asigur ca invatati inca de acum, din faza de coacere a sufletului, ce inseamna libertatea de expresie, ce inseamna demnitatea. Au fost zile fierbinti si vor deveni si mai fierbinti.

Si mai important este ca ati aflat de Ziar de Cluj, de ideea de presa, de ideea ca presa este un aliat important impotriva nedreptatilor, este un tovaras de lupta numai bun pentru a sparge ziduri.

Veti creste in curand, veti inflori pentru noi, si va vrem drepti, fara fisuri si FARA FRICI.

NU mai acceptati injurii de la profesori, NU mai acceptati abuzuri emotionale si jigniri, NU-i mai lasati sa va corupa, sa va loveasca in suflet, NU-i mai lasati sa va insinueze spaga sau orele suplimentare!

SUNTETI GENERATIA CE TREBUIE SA CREASCA SANATOS.

Asa ca luptati impotriva profilor care sar calul. Inregistrati-i pe telefoanele mobile, cu camere ascunse, inregistrati-i cand va injura, cand va vorbesc urat, cand sunt prost pregatiti si dati-i in vileag!

Daca astea sunt armele, cu astea vom lupta!

Nu va temeti! O sa faca pe ei de frica! Acum zbiara la voi fiindca EI STIU ca eu sunt un jurnalist nonconformist si FOARTE CITIT care nu se teme de amenintarile si smiorcaielile lor. Fiindca ei stiu ca UN SINGUR FILMULET cu un profesor care injura sau bate sau asupreste un elev, odata publicat pe Ziar de Cluj, inseamna demiterea lui, eliminarea lui din schema!

 

Ii rog pe toti elevii din toate liceele Clujului sa ne trimita pe adresa scrie@ziardecluj.ro toate lucrurile care li se par anormale in scoala in care invata.


Ii asigur ca eu nu-i voi trada si nu le voi dezvalui niciodata identitatea si ii mai asigur de ceva: ca nu ne va opri nimeni.

 

 

Nu va mai temeti, nu va mai temeti, nu va mai temeti!

 

Nu va mai lasati amenintati si calcati in picioare!

 

Nu mai sunteti copii, sunteti tineri si faini, invatati sa aveti constiinta valorii voastre!

 

F#CK THEM'ALL!

 

 

Cu prietenie,

Liviu Alexa

 

PS: Multumesc pentru cadou. Sunt mai gras decat in desen, dar promit sa slabesc! Nu sunt superman, ci un tanar ca si voi care vrea sa scape de toti coclitii care au stricat aerul in tara asta!

 

 

Comentarii

oricine

27.02.2015 23:34

deci,revenind si pt ziaristul alexa liviu;daca pt a li se folosi imaginea pt promovarea scolii,copiilr si/sau parintilorli se solicita cordul in scris,who the f--k le-a permis ,IN SCRIS,"copiilor terorizati" sa le foloseasca imaginea ,si mai degraba,defaimator?i-as da in judecata pe copiii,solidar cu parintii lor plini de bani ce platesc meditatii in particular,pt ca " sa fie meditat copilul" si sa plateasca de sa le sara ochii ,nu numai de pe facebook ci si din orbite!Hai sa te vad,mare ziarist!,ai curaj sa prezinti comentariul meu? sa vada copiii cit de "nevinovati"sunt? sa aiba curajul ,sa-si asume responsabilitatea pt ce au facut,sa nu se mai ascunda dupa sloganuri precum"libertate de expresie" si alte baliverne din asteaSa devina  RESPONSABILI pt actiunile lor,razgaiatii!Si, apropos, de acum te voi urmari,brav jurnalist si te astept la cotitura! imi adun dovezile albe pt zile negre,pt domnia ta(apropos,eu cred ca esti un imberb,dar asta-i parerea mea umila,un frustrat supraponderal,care-si cauta satisfactia in anonimat!);rusine sa-ti fie ca publici fara sa-ti faci corectura textului! ce formator de opinie esti d-ta?!!!!!!Te provoc sa nu-mi publici postarea!ar fi prima dovada......

Altcineva

28.02.2015 12:07

Subscriu, dle Alexa ești un zăbălos in toată splendoarea cuvântului romenesc. La fel nu cred ca se vor posta aceste lucruri. 

pentru oricine

28.02.2015 14:07

Auzi aurolacule, cel mai probabil profesor in scoala aia de rahat. Nu sunt elev al scolii "tale" dar am fost si eu elev. Nu am avut decat respect pentru toti profesorii si nu am fost strakucit la invatatura dar ceea ce faci(si pentru ca fata de tine nu am respect o sa iti spu "tu") tu este mai josnic decat orice fapt pe care l-am vazut vreodata. Elevii au scris pentru ca altfel nu am cum si cui sa se revolte, Dl. Alexa s-a implicat si a scris sau nu adevarul dar TU nici macar nu ai curaj sa iti asumi ce spui ascunzandu-ti identitatea la aceasta postare. Mai trist e faptul ca in lc sa faceti scoala aia una la care elevi sa mearga cu placere ii terorizati. Sunt o gramada de profesori tineri care sunt buni si au idei dar nu au loc de "comunistii" astia ca si voi care va numiti profesori...in mod normal dupa 20-30 ani de profesie ar trebui sa aveti capul pe umeri dar se pare ca probabil tu ai un singur cap ...pe care il folosesti cand urinezi sau cand vrei sa te simti bine (din limbajul tau denot ca esti mascul si sper sa fi destul de destept ca sa iti dai seama despre ce cap vorbesc). Si ca si incheiere orice "needucat" ca mine stie ca arma prostului e razbunarea iat TU esti un prost fara coloana vertebrala care ii reversi frustrarea pe elevii aia pe care ar trebuibsa ii inveti ceva. Si ia mai dute la pensie si lasa loc profesorilor tineri care tin pasul cu noua generatie su care ar face cevapt copiii astia! Hai sictir zdreanta

Antonim

27.02.2015 23:37

Curaj elevilor! Curaj cu demnitate! Viata voastra e in joc! Viata gandirii voastre!Bravo Liviu! Ajuta-i sa poata creste cu un psihic puternic!Jos incuiatii!!!!!!!.

Lili

28.02.2015 00:06

Poate ca acum, in ultimul ceas, ar trebui sa mearga fiecare profesor la ora lui si in loc sa dicteze lectia sa adopte o noua atitudine. Ar putea sa faca o masa rotunda, unde sa dea posibilitatea fiecarui elev sa-si spuna parerea deschis despre situatie. Sa gaseasca alte variante sa-si atraga elevii. Este imposibil sa nu reuseasca pana la urma. Acolo exista copii creativi, cu o imaginatie bogata, cu inteligenta peste medie si cu un curaj fara limite. Secretul este ca aceste calitati sa le fie exploatate. E simplu. De acum incolo nu va mai functiona sub nicio forma teroarea. 

sissy

28.02.2015 01:16

si eu credeam ca in perioada asta numai profi de religie sunt hhhisterici, pentru ca deja vad cum isi pierd orele/salariile! toti profi viseaza cosmaruri cum necompetenta lor devine evidenta si sunt aruncati la gunoi!!! Regele e gol!!! 3 semne de un sistem de educatie moribund:1. In gradinitele de stat copii spun rugaciuni, fac matanii,  crucea, merg la biserica din cartier si pupa moaste. Daca un parinte se revolta e fortat sa taca. (100 de exeple. din toata tara)2. Profesori  fac scandal pentru cadou mai mare de Craciun (Scoala Rosetti din Bucuresti, ati vazut inregistrarea de 10 de ori, nu?), prin santaj obliga parintii la ore suplimentare sau after school etc etc. Parintii descopera ca daca isi muta copilul la o scoala particulara o sa plateasca acelasi ammount of money, numai ca legal, cu bon fiscal, iar calitatea si siguranta sunt la nivel mai mare si profesori sunt oameni normali, nu isterici si nu psihopati. Religia se preda numai daca vrei, daca nu vrei nu ti o impune nimeni.3. Liceele de elita fac poc ca un balon spart. Se vede ca profi la Sicai din Cluj sunt niste produse par exellence al comunismului, au creier deshidratat si probabil deja mort. In acelasi moment in bucurest in alta "scoal de elita" - postare de Crina Dobre acum 2 zile:Aşa a grăit către copilul meu de 9 ani, la şcoală, profesoara de religie, supărată că mai mulți elevi îşi doresc să nu mai participe la această oră de curs: "Cei care vor lipsi de la ora de religie acceptă că se vor închina diavolului şi că vor merge în Iad, că moartea le va surveni curând şi că vor trăi tot restul vieții în pacat!"Încerc sentimente de ură în acest moment, nu voi comenta nimic până nu imi trece mizeria asta din suflet! Dar vă las şi vouă, părinților care citiți, mărturia abuzului şi a terorii asupra psihicului copiilor nostri! Să luați aminte şi să fiți atenți, este posibil ca şi copiii voştri să pățească acelaşi lucru pentru un pumn de arginți amărâți!"Concluzia: salvati copiii ori in strainatate, ori in scolile private. Nu le aruncati de buna voie in mainile de prfi de religie semieducati  ori profi de alte materii cu cap plin de metode educationale comuniste.

marius p

28.02.2015 09:44

Ai o problema cu religia. In rest spui prostii cu carul si scrii cu multe greseli.

Maria

28.02.2015 02:19
Profi pot filma si inregistra injuriile elevilor!? Drept la replica se poate??

Maria

28.02.2015 02:46
D-le Liviu Alexa, va invit intr-o Scoala bucuresteana sa predati la o clasa cu 35 elevi care sa va inregistreze, sa va fotografieze, sa va provoace, sa va ingane, sa va puna sa ascultati manele in timp ce le explicati cum se rezolva o integrala in parti sau care este structura unui proces tehnologic de fabricatie....... sa injure, sa arunce hartii peste tot, sa manance in timpul orei, sa bea toti dintr-o sticla  FANTA luata de la chioscul scolii, desi le explici civilizat ca nu este bine....si incerci sa le explici ce este Mononucleoza sau Sida! Nu aud, nu asculta, nu-i intereseaza deoarece oricum nu gasesc un loc de munca!Nu ei sunt vinovati........cei care au desfiintat admiterea la liceu, se intra la liceu cu media 5, rezultata din media 3 la Capacitate si media 7 din timpul anilor scolari........dezastru........Studiati cauzele raului, d-le, efectele sunt simplu de analizat si amplificat!SUCCES!    

Andra

28.02.2015 11:39

Asa ceva nu se intampla la ore in Sincai. Pana si la cele mai lejere ore, cum ar fi muzica, trebuie sa stam ca sfintii si asta va poate confirma inclusiv doamna profesoara...iar asta nu stiu daca e normal sau nu,cert e ca e adevarat

Lucian

28.02.2015 19:03
Doamna Maria cred ca depinde de dumneavoastră sa opriți acele lucruri. Ei va simt teama și profită. Cel mai periculos ar fi un copil de nota 10 pe care condeiul și catalogul nu îl sperie dar dacă e așa inteligent îi găsiți și lui o metoda sa îl liniștiți. Dacă sunt asa revoltători îi puteți provoca într-un mod creativ. Poate așa și cel mai rău elev va încerca măcar sa asculte ce vrea integrala aia sa rezolve.

Alexandra

28.02.2015 19:16

Pt asta ati fost pusa la catedră,​ sa disciplinati, sa oferiti educatie. Nu sa va plângeți "doamna profesoara", daca nu puteri acest lucru nicio problema puteți semna demisia!!! Acest fapt nu denotă altceva decât lipsa de profesionalism a unui profesor.

Anonim

28.02.2015 23:40

Daca persoanele care conduc scoala ar stii sa impuna respect si ar face ca scoala sa fie stricta nu s-ar intampla asta in ore. Depinde de fiecare om daca stie sa se impuna sau nu. Am fost si eu eleva intr-o astfel de clasa si m-am mutat la un alt liceu unde nimeni nu isi permite nimic de frica directoarei. 

Melinda Szabo

28.02.2015 09:03

In scoli si in viata in general functioneaza principiul Respecta si vei fi respectat. Iar elevii, partea mai frageda din acest sistem, instinctual simt si aplica acest principiu. Simtul adevarului este foarte dezvoltat la varsta lor. Asadar dragi elevi si dragi dascali viata in scoala ar fi mult mai acceptabila si mai frumoasa daca s-ar baza pe principiul mentionat. Nu e bine doar sa ceri sa fi respectat pt ca ai o varsta si un nivel de cunostinte. Trebuie sa dai exemplu pozitiv,normal de urmat si va fi urmat. Mult succes in medierea conflictului.

dumitrache

28.02.2015 09:24

Mai Alexa, de data asta cred ca exagerezi in a lua apararea acestor elevi! Asta daca chiar asa simti, ca daca e doar pentru imagine si notorietate e alta treaba. ..profesoara de biologie ne numeste obraznici, nesimtiti si ne spune ca venim beti la ore'' - poate ca are dreptate! Scoala a devenit un fel de pension in care libertatea este confundata cu haosul! Nu vei scoate elevi buni fara asprime, ce-i asta ca mucosii ii jignesc pe profesori?! Cand eu eram elev am luat bataie de multe ori de la anumiti profesori, mai severi, cu liniarul la palma, am fost pus in genunchi pe boabe de porumb, am luat si palme etc! Acum le multumesc acelor profesori ca asa am lasat lenea la o parte! In schimb nu ii multumesc profesorului de matematica ca a fost indulgent, atunci il consideram cel mai de treaba, la el luai un 5 chiar daca nu stiai nimic! Dar nu am invatat matematica iar posibilitatile de a alege mai tarziu mi-au fost limitate! La varsta de 14-15 ani ai numai fumuri in cap! Dupa ce ca profesorii au  salarii mici, mai trebuie sa suporte si batjocura! Scoala trebuie sa fie ca o cazarma, daca cu soldatul nu esti sever, nu va invata nimic! Vei spune ca sa plece acei profesori nemultumiti! N-ai idee cati stiu numai eu ca au lasat invatamantul pentru alte slujbe mai bune! Un prieten bun , bine pregatit, a fost nevoit sa suporte ifosele unui baiat de bani gata care il umilea la ore pana cand asta nu a mai suportat si l-a lovit! Bine ia facut! A parasit invatamantul, dar castiga mii de euro lunar afara, facand altceva! Problema trebuie expusa de pe alte pozitii, ca altfel ajungem sa-i rugam sa invete,crestem ipocriti aroganti nepregatiti care vor dori sa fie doar cocalari, vedete tv sau membri de partid, ca asa ajung directori in primarie! Asta daca nu ajung traficanti de droguri intre timp chiar in licee!

Manuela

28.02.2015 10:27

Ce tare! Inca e foarte valabila zicala "bataia e rupta din rai" pentru multi parinti. Superb! Daca ar veni cineva la dvs., domnule Dumitrache, sa va aplice o corectie fizica, asa, ca are chef, dvs. nu ati riposta?Mentalitati obtinute prin 50 de ani de comunism (atentie, nu mentalitati comuniste), generatii de sociopati, generatii de oameni cu probleme, astia ne fac ei educatie cu pumnul. Supeerb!In alta ordine de idei, felicitari, domnule Alexa! Nu eram fana dvs. inainte de aparitia acestor materiale, dar am devenit.Probleme nu sunt numai la Sincai, sunt peste tot. Dar aici au inceput sa explodeze artificiile.Am fost eleva a acestui liceu si am profesori in familie, deci imi permit sa spun ca sunt familiarizata cu ambele versiuni ale realitatii. Intr-adevar, copiii sunt tot mai agresivi, indolenti, etc., etc. Dar asta poate si din cauza ca stiu doar de frica, mai ales pentru ca vad asta in familie. Pe de alta parte, cand profesorii te trateaza asa, cand unii dintre ei isi descarca frustrarile venind la ore... este o problema.Sunt sigura ca nu toti profesorii au considerat ca aceste memeuri ii ating in vreun fel, da' cei care au sarit ca arsi au facut scandal pentru toata scoala. 

Adrian

28.02.2015 11:05

Domnule Dumitrache,Pentru a exprima foarte clar un punct de vedere nu este recomandat sa folositi ca formula de inceput termenul de "Mai" urmat de nume, deoarece incercati sa stabiliti un dialog de la un nivel superior, poporul roman cunoaste foarte bine sintaxa "Mai draga!" spusa de un tovaras mafioto-comunist ce vroia sa fie shugubatz, nu cred ca dumneavoastra doriti sa fiti shugubatz!Pentru a incepe un dialog de la un nivel superior, nu unul iritant, dar suficient de superior cat sa va faceti foarte clar inteles puteti folosi "Stimabile Domn" urmat de nume.Inteleg ca sunteti profesor si sunteti putin nervos deoarece "mucosii astia mici" nu va respecta, ar trebui sa va respectati dumneavostra mai intai, apoi sa cereti respect, dar nu confundati respectul cu aroganta!Ca profesionist ar trebui sa intelegeti ca respectul nu se castiga prin forta, respectul se impune prin caracterul uman, respectul se impune zambind, glumind, prin activitati si realizari profesionale. Dorim ca generatie noastra sa fie una sanatoasa, una ce intelege cuvantul profesionalism pana la cea mai adanca radacina a sa. Acest profesionalism il putem invata de la Dumneavostra, profesorii!Noi, generatia de pana in 30 de ani nu mai admitem si toleram astfel de comportamente in societatea romaneasca!     

dumitrache

28.02.2015 13:23

pt adrian: 1. nu sunt profesor, desi ar fi trebuit sa fiu, dar nici nu-mi pare rau cand vad in ce cloaca mizera s-a transformat scoala romaneasca!  2. tovarasul ,,mafioto-comunist'' este ultimul patriot pe care l-a avut Romania in ultimii 26 de ani. Dar tu nu ai de unde sa stii asta ca literatura liberal-capitalista v-a deformat perceptia realitatii cu 180%! Voi sunteti generatia care ati inversat valorile societatii, de aceea smecherii care fura in tara sunt considerati aproape eroi, iar cei care refuza sa fure si se multumesc doar cu munca sunt considerati fraieri. Mergeti pe afara sa vedeti care sunt eroii si care sunt hotii! 3. Veti ajunge si voi la concluzia mea peste vreo 20 de ani, cand veti da piept cu greutatile vietii reale!

Zorela

01.03.2015 01:00

Doamne fereste ce mentalitate bolnava aveti domnule, se pare ca ati fost lovit si peste cap in scoala ca altfel nu imi explic de unde vi se trage acest delir.

fost profesor l...

28.02.2015 10:26

Dragi elevi si parintiAsa dupa cum exista profesorii discretionari si lipsiti de metodica predarii,chiar incompetenti,asa exista la fel de bine si loaze super-obraznice care ar trebui exmatriculate in secunda doi,insa sitemul este unul extrem de bleg si ultra-permisiv in aces sens !In sistemul de educatie romanesc,se vede treaba,profesorii au numai obligatii,iar elevii doar drepturi !!!Foarte bine,dar hai sa facem ca sa fim toti multumiti !!!Ia sa va platiti voi cursurile,si sa am si eu un salariu asa de vreo 4000 lei !Bine ?!!!Adica sa fie soala pe bani,pentru ca in capitalism totul e pe bani,nu-i asa ???Daca profesorii sunt comunisti,implementati voi capitalismul in sistem si platiti profesorii din buzunarul vostru,si nu pomana de la statul roman,ca acuma !!!Alo domnu' Alexa, despre slalrizarea bolsevica a profesorilor...nimica ?!

Ina

28.02.2015 17:42

Cine va opreste, stimate domn, sa faceti greva pana va primiti exact salariile dorite, nimic mai putin? Vreti sa va negocieze elevii salariul? Permiteti politrucilor pe care ii alegeti si/sau acceptati sa va conduca (directori de scoli, inspectori, sefi de sindicate, ministri etc) sa fure cea mai mare parte a bugetului si apoi dati vina pe elevi ca aveti salarii mizerabile? Si cu aceasta lipsa de logica elementara pretindeti sa va asezati la catedra? Rusinos!

fost profesor l...

01.03.2015 19:51

Noi,profesorii,nu suntem de vina daca populatia acestei tari nu a inteles ca sistemele de invatamant si sanate trebuie PRIVATIZATE !!!De 25 de ani incoace votati numai partide comuniste,si vreti sa aveti spitale bune cu doctori care sa nu-si bata joc de voi cerandu-va spagi uriase,desi tot voi ai platiti pana in dinti din salariile voastre !!!Daca in fata doctorilor ticalosi si spagari,tremurati de frica,v-ati gasit sa va luati la tranta cu profesorii ,pentru a le reprosa ca nu stau drepti in fata gloatei voaste si a unor loaze pe care ar trebui sa ai timiteti la sapat santuri !!!Cu cat ne veti submina si slabi prestigiul (si asa sifonat de statutul financiar mizer) in fata lor, cu atat o sa va scoatem din ei mai loaze,incat o sa ajunga sa va stanga pe voi de gat pana la urma,asa cum meritati !!!Asta sa fie sfanta noastra razbunare !

dan

28.02.2015 10:57

Domnule Liviu Alexa, ca peste tot in lume, exista niste reguli de functionare, norme, care vin de la minister si reguli interne, care le-au fost citite si pe care le-au semnat. Printre acestea si una, care zice ca este interzisa folosirea telefonului in ore si filmarea in scoala fara acordul conducerii institutiei (ca in orice institutie din Romania). Si voi, ziaristii, atunci cand vreti sa filmati, cereti permisiunea pentru acest lucru. Ei bine, acesti elevi au incalcat regulamentul, au folosit telefonul, au editat pozele cu scopul de a denigra anumite persoane. Acest lucru merita sanctions! Se permit prea multe lucruri, in numele libertatii de exprimare. Orice om are dreptul la demnitate, si elevii, dar si profesorii, lucru de care nu au tinut count acesti elevi. Nu au respectat regulamentul, varsta, functia, demnitatea acestor oameni. Sa nu credeti ca elevii, care au pus comentarii nesimtite la poze, se comporta in alt mod la ore.

annamaria

28.02.2015 10:59

Buna ziua.D-le Alexa, nu intotdeauna imi sunteti simpatic, nu intotdeauna sunt de acord cu ce scrieti, dar parinte de elev in Sincai fiind ,ma bucur de acest articol si mai mult vreau sa va spun ca poate multi parinti nu iau atitudine tocmai din frica de repercusiuni asupra copiilor , toti stim cat de ranchiunosi sunt unii profesori din acest liceu si cum te distrug emotional (nu mi se pare o atitudine corecta din partea unui pedagog sa faci un elev care a ajuns la acest liceu oligofren!!! si multe alte exemple).Da noua parintilor crescuti in perioada comunista ne este frica de ce li se poate intampla lor , suntem niste lasi!

Claudia

28.02.2015 11:09

Liviu, ţie, sincer, ţi se par haioase comentariile, unele dintre ele agramate, altele utilizănd cuvinte obscene ale acestor elevi pe care-i aperi necondiţionat?Să scrii "pi**zdă" nu e nevoie să fii elev la Şincai, orice elev de gimnaziu dintr-o şcoală specială o poate face! Am fost curioasă să văd pozele şi comentariile, am vrut să văd ce le poate capul acestor "copii" pentru care văd că ai atâta admiraţie, dar dacă la atâta îi duce capul, dacă acesta e nivelul lor intelectual, sunt foarte slăbuţi!Să bagi în aceeaşi oală profa de română Popa, cu mitocanul de Bugariu, denotă lipsă de discernământ!Sincer, de la nişte elevi inteligenţi mă aşteptam la mai mult, la glume haioase, inteligente, nu la termeni vulgari! Citesc cu plăcere Times New Roman, Caţavencu, Groparu, Daylicotcodac; am crezut că geniile de la Şincai se încadrează în acest tip de umor, fin, elevat, intelectual, dar ei sunt la nivelul vocabularului de Pata Rât!Iar tu îi susţii total!

Fost elev

28.02.2015 11:22

Liviu, un profesor imi spunea ca adevarul este la mijloc, intotdeauna. Rolul tau, daca iti doresti sa te implici cu adevarat, este de a media aceasta situatie. Au gresit unii elevi, au gresit unii profesori. Toti am gresit si vom mai gresi candva. Trebuie sa comunice cu totii, sa inteleaga si sa accepte cei care au gresit. Modul in care sunt pedepsiti vinovatii nu este cel mai important aspect al problemei. Tu nu ai dreptul, moral in primul rand, ca si jurnalist, sa aperi niciuna din partile implicate in conflict. Ajuta-i sa inteleaga unde au gresit pentru a nu continua aceasta tensiune si a gresi in continuare. Scoala e prea frumoasa, viata tuturor depinde de educatie, insa ne dam seama doar mai tarziu.
Facebook e public! De ce nu le spui acest lucru? Ziar de Cluj e public si toti isi asuma ce scriu, chiar si intr-un banal comentariu.
Ne dorim libertate de exprimare fara a ne asuma responsabilitatea consecintelor? Nu asta inseamna democratie!
Liviu mi-as dori foarte mult sa meditezi putin la cele de mai sus si sa faci ceva cu adevarat constructiv, in acest sens.
Cu respect,
Un cititor

Radu

28.02.2015 11:41

Mega vocabular pentru un ziarist: "balls", "basini", etc... Asta e vocabular de ziarist de cocina! E clar de ce esti de partea acestor copii - te reprezinta in totalitate: obraznici, vulgari, fara respect fata de altii, etc. Poate ca ai castigat cativa cititori dintre acesti copii dar stai linistit ca-ti creezi din ce in ce mai tare imaginea de ziarist tomberon! Sa vedem daca cenzurezi si acest comentariu cum faci cu toate care nu-ti convin.

fost profesor l...

28.02.2015 11:45

Fituica de orientare kripto-bolsevika nu face decat ceea ce patronul ei doreste cu asiduitate : daramarea ierarhiei morale si institutionale pentru a da,in acelasi timp,putere si nas gloatei !!!Iar concluzia ce o emana este una simpla : gloata obraznica si mizera moraliceste trebuie sa faca regulile in scolile romanesti !!!E o peratiune tipic bolsevica de asmutire a fortelor imunde ale golatei pentru a rasturana ierarhia valorica si morala a unei societati normale,bazata pe drepturi, dar si pe obligatii,precum si pe recompensa,dar si pedeapsa !!!Numai promovand non-valoarea si impostura,kripto-comunistii noilor vremuri spera sa aiba terenul fertil al anomiei valorice,in care s-ai faca de cap !!!

HBK

28.02.2015 11:46

Comunismul ne-a distrus pe toti!Aveti suportul nostru! 

andra

28.02.2015 16:31

Nu sunt de acord cu continutul acestui articol si mai ales cu felul in care se pune problema. Profesorii sunt si ei oameni care pot gresi, important e sa se ajunga la o solutie, ori modul asta de-a scrie mai mult pune paie pe foc decat rezolva lucrurile. Sunt de acord ca sunt situatii in care profesorii fac abuz de autoritatea lor si nu trebuie sa li se permita orice. Ideea ca elevii sa aiba posibilitatea de-a semnala ce nu e in regula mi se pare ceva extraordinar. Dar cred ca trebuie sa existe in toate o dreapta masura, un echilibru, si mai ales un jurnalist trebuie sa aiba o atitudine mai echilibrata, sa incerce sa aplaneze conflictul in loc sa ia partea uneia din partile implicate...In felul acesta se pun doar paie pe foc si cred ca atat profesorii cat si elevii isi doresc ca conflictul sa inceteze.