Domnule Boc, va asumati esecul asocierii Clujului cu escrocheria Peninsula?

Stimate domnule Emil Boc,   Sunt eu, ala cu gura mare, ziaristul care va critica mereu de un an incoace, va critica, dar nu va calomniaza. Sper ca faceti diferenta. Va scriu azi iar scrisoare. In decembrie 2012, am fost primul jurnalist care a publicat vestea asocierii Clujului cu Peninsula. M-am bucurat la acea vreme pentru idee, chiar daca unii au comentat gestul dumneavoastra insinuand ca puteam foarte bine sa nu le "furam" acest festival targu-muresenilor, ci sa sustinem mai bine initiativele culturale bastinase. Cateva luni mai tarziu, prin publicatia online Ziar de Cluj, pe care o conduc, am criticat vehement manevrele financiare si am atentionat ca exista semne solide ca Peninsula va fi un mare esec, datorita lipsei de profesionalism a organizatorilor. Mi-as fi dorit sa ma fi inselat. Dar am avut dreptate: cele mai bune trupe de pe afis au lipsit de la Peninsula, acuzand lipsa de seriozitate si de bani a organizatorilor; mai mult, nesimtitii de organizatori au vandut in continuare bilete fara sa refaca afisele, dand impresia ca acele trupe o sa fie pe scena de festival, ceea ce se numeste teapa, inselaciune, escrocherie, cum vreti sa ii spuneti. In aceasta seara, un blogger clujean, Dan Ciulea, a publicat aceasta poza, care oglindeste "esecele" Peninsula: duminica seara, nu erau mai mult de 150-200 de spectatori. Domnule primar, Cat erati Dumneavoastra premier, undeva prin august 2010, am organizat concertul Iron Maiden, cu siguranta concertul cu cea mai mare audienta organizat dupa Revolutie in afara Capitalei. N-am primit nici macar un cent de la Primarie, nici de la Consiliul Judetean. Nu m-am dus sa cer, caci nu am vrut, dar nici nu am beneficiat de vreun sprijin din partea administratiei. Stiu despre ce vorbesc, caci mi-am produs concertul singur, de la A la Z, am iesit cu un mic profit, si o audienta superba. Ca sa intelegeti despre ce e vorba, ce inseamna un eveniment de succes, va rog sa priviti fotografia de mai jos:   Si de aia, va spun, domnule Primar, cautati prin Cluj organizatori de evenimente, sprijiniti-i pe cei ce muncesc ca sa faca un Cluj mai cultural, nu neseriosi ca cei de la Peninsula. Eu nu o sa mai fac niciodata efortul ala, mi-a fost destul ca nu imi mai aduc aminte 4 luni din viata din cauza oboselii, dar inca sunt clujeni foarte seriosi care fac treaba buna in acest oras! In acest an, ati sprijinit cu trup si suflet esecul Peninsula. Le-ati dat bani atat din bugetul public, cat si pe indirecte. Le-ati oferit o locatie exceptionala, chiar ati facut tot ce ati promis in aceasta privinta. Va rog, faceti asta si pentru clujenii care organizeaza lucruri misto la Cluj: Florin Danciu a dovedit ca e in stare sa faca treaba, Mircea Buteanu face de 20 de ani evenimente excelente, Decebal Cotoc o sa aduca la Cluj noua stea a fado-ului, Tudor Giurgiu a spart cu Patricia Kaas. Oamenii astia si inca multi altii merita finantati pentru evenimente de calitate, domnule Primar, ca-s satul pana in gat de Voltaj si Directia 5! Domnule Primar, inca ceva va mai scriu, ca e seara si incepe o saptamana grea: lepadati-va de Peninsula! Au facut de rusine Clujul si nu mai merita niciun sprijin din bani publici. Daca nu o sa o faceti, e treaba Dumneavoastra. Unii vor uita, dar daca nu o faceti, daca veti mai sprijini si anul viitor acest esec, si... gandindu-ma si la cazul Surubaru, atunci o sa imi aduc mereu aminte ca Emil Boc si-a inceput si continuat al treilea mandat sustinand si lipind Clujul de mari esecuri.

Comentarii

vasilica

31.07.2013 21:55

mah, tu esti pictorul ala de la romanii au talent? daca da, e normal sa ti cu organizatorii festivalului dupa ce ai incasat un dordoi de gologani pentru prezenta ta acolo.

Baiatbun

25.07.2013 23:47

Deci sa va fie RRusine,Liviu Alexa, mai ales pentru jocul dublu pe care il faceti, va vindeti tara si distrugeti natura punand reclama escrocilor de la RMGC pe acest site. Sunteti de toata rusinea !

Contribuabil naiv

25.07.2013 11:28

Ce esec sa-si asume? Si-a asumat oare ceva atunci cand omul(Sorin Apostu) pe care l-a promovat pt functia de primar cu atata abnegatie si entuziasm (cand toata lumea din primarie stia ca are cota parte din orice aprobare) a fost arestat si a facut orasul de rusine? Sa nu fi stiut nimic despre jocurile de culise ale acestuia? Greu de crezut. Oricum, asta e tara si astia sunt oamenii care ne conduc destinele.

Duddu

24.07.2013 14:05

Felicitări pentru "în numele unor drogaţi şi beţivi", "celălaltule"! Nu cred că trebuie să mai spun nimic altceva.

Mircea

24.07.2013 00:04

Asa nu se va mai organiza nimic! Nici Electric Castle, nimic! Poate ceva festivaluri cu Radio Renasterea!... Hai dispari distrusule!

Marius

23.07.2013 20:17

Nu stiu daca e neaparat vina domnului Boc. El si-a facut datoria si a incercat sa sustina cat mai mult festivalul pentru ca avea incredere ca va iesi cel putin la fel de bine ca in alti ani. Vina e a organizatorilor si a managementului prost!

Denise

23.07.2013 17:27

Nu sunt aceiasi organizatori ca in alti ani?

hapciu

23.07.2013 13:14

ai dreptate, nici eu nu m-as lauda cu "acel danciu" ("jurnalist fara coloana" - vezi CATAVENCU de mai an!)!

Hyno

23.07.2013 12:00

Salut.
Tipic romanesc, daca face cineva ceva bun trebuie FURAT SI STRICAT. Ce ar fii ca clujeni sa vina cu o ideie noua si mai buna?? Asa ne-am dezvolta!! NU? FOOOAAARTE DESTEPTI!

Paul

22.07.2013 22:35

Domnule Alexa nu veti fi niciodata primar de ce nu intelegeti ? Nici macar deputat ! Nici nimic! Frumos Articol ! Ca ce? Ca ati adus pe Iron Maiden ? Si de atunci ? Peste 50 de ani tot despre asta veti vorbi ? Peninsula este ratata in sine ! Nu nu va tine minte nimeni articolul dvs dar poate va tine minte Peninsula de anul viitor !
Vezi dom'le ca-s flamanzi maidanezii si poate te retinem!

Marius M.

22.07.2013 22:05

sa puna poza si de la Pete Tong :)) si apoi mai vorbim :))

Dante

22.07.2013 21:48

eu sper sa fie prima si ultima !

Dante

22.07.2013 21:47

Eu sper sa iti revii si inainte de a posta asemenea ineptii sa ceri si parerea locuitorilor care stau in acea zona ! Va trebe festival? La 10 km de cluj sau de orice localitate frate ! Nimeni nu iti da dreptul sa ii deranjezi pe ceilalti in numele unor drogati si betivi ok?

georgian

22.07.2013 21:42

un nume mai potrivit ar fi fost FAILsziget

Zolee

22.07.2013 21:12

Eu nu inteleg de ce comenteaza pe aici toti care nu au nici o treaba, BAAAAA DUSIRILE, in afara de anu trecut, SUNT ACELEASI CA LA TG-MURES, cat despre toalete esti un fail.

soren

22.07.2013 20:11

bun articolul, dar probabil ca esti prieten cu acel danciu care a organizat si sonorizat horror acele 2 zile pe cluj arena de il lauzi... am fost la multe concerte afara, nu ma asteptam sa sune ca acolo, dar Deep Purple a fost sonorizat ORIBIL. da, stiu, nu mai canta ca in tinerete, dar asta nu are legatura cu sunetul oribil de pe cluj arena... iar mutarea de ultim moment a locurilor, tribunele fiind undeva in manastur, ecrane infime, pe scurt eu nu cred ca va mai merge cineva la un eveniment marca danciu. sper ca nu e aceeasi figura tristo-comunista de la fosta antena unu cluj...

adrian

22.07.2013 19:23

Uite festival de Lituania...
http://andy-taine.blogspot.ro/2013/07/devilstone-partea-1.html

Fagadar flaviu

22.07.2013 18:37

Eu unul zic ca, nu a fost un esec total..singurul esec a fost pretul de intrare ..daca domnul boc a finantat din bani publici putea obliga organizatorul l-a un pret maximal..undeva in jur la 40 de ron si atunci sunt convins ca, era un succes..si abonamnetul undeva la 100 ron

Roxana

22.07.2013 18:24

Intradevar a fost slabut line-upul de duminica, dar nu mi se pare corect sa pui poze doar cu asta cand la Iron Maiden a fost 1 trupa care a cantat 1 seara. Nu se compara un festival de 4 zile cu o seara de concert, sa fim seriosi. Vineri la Emil Kusturita si la Benga a fost multa lume si a fost genial, la fel si duminica la Shiver, Ska-P si mai ales N.O.H.A.
In partea de organizare, eu am fost seara pe jos acolo, stau aproape. Autobuze erau, ca la EC, parcare era, corturi da, nu stiu de dusuri... nu ma pot exprima, dar toalete eco erau la fiecare scena. Tot ce pot reprosa este ca duminica nu am avut de ce sa merg si ca au lasat afisele la fel dupa anularea unor concerte.
Dar n-am suferit tare ca nu mai era la Tg. Mures, numa bine a fost aici. Iar strandul.... o da strandul... unde la fiecare ghereta ti se zicea Tesec? Sarumana, Romana... va rog (n-am nimik cu nimeni, dar nu vorbesc ungureste si daca vroiam asta mergeam la Sziget) si cu apa infecta de atata lume. La EC n-a fost strand si a fost foarte fain! Am participat si la Nova Rock 2012, Austria, tot fara strand sau apa, dusurile la fel de rare, iar buzile... asa cum sunt ele: ECO. Ce vrei sa ceri de la un festival proaspat mutat in Cj si atatia negativisti? Comparand cu ce? cu 1 concert? sau EC la care era gunoi peste tot? scuze da poate asta se uita:la EC faceau eforturi oamenii de la salubritate sa curete iarba, nici o initiativa eco nu era. Spre deosebire de traditionalul turn de pahare de bere. La Nova rock era 1 euro paharul evident ca-l duceai inapoi, iar o la punga de gunoi primeai inapoi cei 5 euro pe care i-ai dat la intrare!
Nu va la lasati si la mai mare Peninsula! Astept cu nerabdare un line-up mai plin!

pop ion

22.07.2013 18:19

eu am fost ....a fost ok !!

alin timis

22.07.2013 17:29

Primaria a facut investitii serioase in amenajarea Vaii Garbaului (asfalt, utilitati, iluminat public, etc.). Sunt convins ca aceste investitii nu s-au facut pentru o singura editie a festivalului.
In ce priveste alti organizatori de evenimente, cu cat mai multi cu atat mai bine. Din competita dintre ei vor rezulta evenimente din ce in ce mai bune!

Titus

22.07.2013 17:11

Cristi, invata cum se scrie corect si apoi comenteaza. N-am fost la Peninsula, dar n-ai voie sa scrii dupa cum te taie capu'!

Cristi

22.07.2013 17:02

niste marionete ... oricum vorbele si laudele curg pe tot netu pt cei de la E.C .... si tot mai multa lume afla ce a fost acolo cum a fost si etc ... degaba 5-6 (apropiati de primarie si peninsula) incearca sa umbreasca adevaru` ... genu asta de adevar tot timpu` iese in fata :D

Mircea

22.07.2013 16:08

La partea cu toaletele n-ai dreptate. Doar la cortul Freedom erau vre-o 10 si am vazut la fiecare scena mare toalete plus cele care erau puse pe drumul principal..

Esec a fost dar nu total. In afara de artistii de duminica, pe partea de muzica electronica a fost chiar bine.

Restul muzicilor nu ma intereseaza dar banuiesc ca n-a fost ok..

adventro

22.07.2013 16:03

@ Cristi, Pai nu au fost incurajati? li s-a trimis Garda Financiara in control :)) , au fost unii (apropiati de Peninsula si primarie) care dadeau cu articole si blogg-uri in ei ca de, a fost "naspa".

Mr. Batman

22.07.2013 14:30

Ok, buna scrisoare, dar am de remarcat un singur lucru ce nu imi place este ca domnul Boc poate a facut o prostie sa finanteze Peninsula, dar trebuie remarcat faptul, ca El a fost mereu alaturi de Cluj, si cred ca va si ramane. Atat.

Un prieten

22.07.2013 13:42

Am participat si a fost un esec total.
Nu ne-au lasat sa intram cu masina deoarece este interzis, desi pe site-ul oficial scria ca, este acces auto contra taxei de 40 RON.
Ba pe deasupra s-au si rastit la noi ca nu intelegem. Insa intr-un final dupa aprox 30 de minute de negocieri si demonstratii online, unul din oamenii de ordine ne-a multumit ca i-am adus la cunostinta regulamentul, deoarece nu il stia si ca va sti de acum incolo cum sta treaba cu accesul auto.

Din lipsa de timp, mai vreau sa adaug doar ca erau 10-15 toalete in total si ca, organizatorii au inteles prin dusuri un furtun din care iese apa avand ca si paravan un mare tomberon de tabla, ca si acelea mari, infecte si vechi din spatele blocului, furtun la care erai nevoit sa te speli. Vineri seara au aflat ca nu sunt dusuri si asta in urma chestionarelor de satisfactie aplicate.. penibil.. la anul nu va mai merge nimeni la CJ.

Duminica dimineata a plecat toata lumea, nu chiar toata lumea, pentru ca o mare parte a plecat chiar vineri :))

Daca tot au vrut sa il mute la CJ, trebuiau sa aduca un plus enorm, si nu motive de genul celor scrise in ziarul festivalului.. cum ar fi "ca ca" majoritatea studentii amatoare de Peninsula sa nu mai faca drumul pana la Mures.. vorba cuiva "penibilii intre ei".. un esec total..

mihai

22.07.2013 13:07

in sfarsit se ia cineva de peninsula... sunt unul dintre cei care si-au cerut banii pe bilet inapoi, nu stiu cati exista dupa ce au citit ca "abonamentele nu se returneaza"... si a fost chiar simplu. peninsula trebuia sa ramana la mures.

Cristi

22.07.2013 15:27

Ce`i care au organizat Electric Castle ar trebui incurajati si ajutati sa creasca festivalu` de la an la an !!! Ei chiar MERITA !!!