De luni, haos în centru: se închide latura vestică a Pieţei Unirii. Pentru maşini, definitiv

Latura vestică a Pieţei Unirii va deveni pietonală. Însă, până la această fază, a cărei finalizare va avea loc undeva în luna mai, zona va fi şantier.

"Amenajarea Pieţei Unirii face parte unui proiect mai larg şi complex în cadrul amenajării zonei pietonale în centrul municipiului Cluj-Napoca, care a fost gândit şi proiectat unitar, dar a fost executat până acum doar parţial: Faza 1 - Bulevardul Eroilor, Faza 2 / Etapa 1 -"insula" mijlocie a Pieţei Unirii. Proiectul pentru amenajarea zonei pietonale a fost selectat printr-un concurs de soluţii în două faze, organizat de către Primăria Municipiului Cluj-Napoca, cu sprijinul OART, în anul 2006", ne arată reprezentanţii primăriei prin intermediul unui comunicat de presă.

Dacă un şofer va dori să se întoarcă spre Mărăşti, acesta va fi obligat să meargă înainte pe Memorandumului, apoi să facă stânga pe Samuil Micu, Gheorghe Şincai sau Petru Maior, să meargă în capăt, până pe Napoca, apoi înainte pe Eroilor şi Dorobanţilor. Un ocol care ar putea dura şi 15 minute, în orele de vârf.

Dimineaţa se vor crea ambuteiaje în Piaţa Lucian Blaga, unde o bună parte din traficul din Zorilor se va intersecta cu cel de pe Clinicilor şi Calea Moţilor, motiv pentru care pe Napoca şi Eroilor se va circulă bară la bară.

În cazul în care primăria va implementa controversatul proiect cu sens unic pe Moţilor, clujenii vot fi nevoiţi să îşi lase maşinile la periferie sau în cartiere şi să circule pe jos sau cu mijloacele de transport în comun, unde pensionarii subvenţionaţi sunt prezenţi pe tot parcursul zilei.

Duminica, soferii se vor putea plimba pentru ultima data pe toate laturile Pietei Unirii.

Comentarii

Mihai

17.02.2017 14:38

"meargă înainte pe Memrandumului" Pfff

Pavl

17.02.2017 15:41

Pai poate veniti dumneavoastra cu vreo idee despre cum sa se reamenajeze fara sa se perturbe traficul. Sau ce treaba are Zorilor cu latura vestica a pietei, de pe care puteai doar sa faci dreapta spre eroilor? Soferii care vor sa se intoarca spre Marasti pot face si dreapta pe Ferdinand sau stanga ca sa ajunga pe Iuliu Maniu.Hai sa nu senzationalizam orice stire care, apropo, este buna de data asta. Se reda o zona centrala oamenilor, nu masinilor.

Calatan Daniel

17.02.2017 16:53

Nu stii care e stanga si care e dreapta domnule Pavl. Esti pierdut in spatiu.

Pavl

18.02.2017 10:34

Mersi ca mi-ai indicat greseala. Scuze pentru asta.Dar argumente pentru ce am zis eu ai? Pune stanga in loc de dreapta si sa vedem cum schimba asta situatia de fapt, umflata cu bullshit de Ziar de Cluj. 

Ion

17.02.2017 20:00

Din pta Unirii (latura vestica) sa faci dreapta spre Eroilor... ai de capul meu dar nu stiu cum v-ati luat carnetul! 

Pavl

18.02.2017 10:38

cat despre carnete, daca tot faci pe desteptul, nu mai am asa ceva de multa vreme. Cred ca va refereati la permis de conducere.

Nicu

18.02.2017 06:08

Situatia va fi groaznica datorita faptului ca traseul unic al CTP sens Manastur- Centru va fi intersectat de cei ce vor face stanga , se vor bloca autobuzele, troleibuze. Se va bloca si Sincai din cauza celor ce vor face stanga pe Napoca , chiar daca e interzis si concomitent cu verdele la pietoni. De asemena pe S. Micu va fi blocaj din cauza fluxului mare de masini de pe Napoca, iar pe P. Maior spre L. Blaga blocajul va fi 100% din cauza prostei sistematizari a intersectiei din fata Primariei si in L. Blaga care preia tot traficul Pasteur, Clinicii. Acuma se va vedea de fapt idiotenia asa zisei reabilitatri, adica banii aruncati pe apa Somesului, blocajul unei benzi din fata de la Cosbuc ori din zona cimitirului pana la liceu unde stationeaza tot felul de nesimtiti va avea grave repercursiuni in trafic. Tot grosul va patrunde in Cipariu- Turzii unde ... Dar mai bine nu ma inervez,  vad ca un "expert" care confunda dreapta cu stanga, probabil vreun amploaiat al Primariei, care nici nu cunoaste strazile orasului, cartierele, da verdicte si rezolvari. Nici nu se putea altfel.

NuMs

18.02.2017 11:20

INERVÁ, pers. 3 inervează, vb. I. Tranz. (Despre nervi) A produce o stare de excitare a unui organ sau a unui țesut. – Din fr. innerver. 

NuMs

17.02.2017 16:54

Eu zic ca e bine sa se lase masinile la periferie... e drept ca sunt multi pensionari pe transportul in comun, dar cei tineri pot folosi si bicicleta si mersul pe jos la fel de bine. E mai sanatos! Eu unul prefer sa las masina acasa si sa merg cu bicicleta sau pe jos cat de des pot, si nu e ceva rau. Ajuta la silueta, la conditia fizica, si mai ales reduce riscul bolilor cardiovasculare destul de insemnat. Mama mea la cei aproape 70 ani ai sai face la fel. Asociatiile cardiovasculare recomanda 10000 pasi pe zi, si sunt destul de convins ca majoritatea clujenilor nu ii fac. E incurajator faptul ca zonele pentru masini sunt redate pietonilor si, poate, vom reusi sa respiram un aer putin mai curat. :)

Mona Pop

17.02.2017 17:50

Cred ca ar trebui sa se dea macar o banda noua si masinilor,in unele zone, ca sa nu mai vorbim de o parcare subterana.Din borburi si dale se pare ca se castiga mai bine decat din investitii serioase.

RADU

17.02.2017 20:48

ce sa se inchida?dupa ce ca e trafic infernal mai taiem si din starzi, le inchidem, facem sensuri unice, etc, sa sufocam si ce a mai ramas; pietonala, sa se plimbe 15 insi cu tigarile si cainii si sa admire statuia.....mare inginerie; cand nu stim ce sa faccem altceva, nu avem solutii decat incompetenta, facem pietonale, giratorii si sensuri unice; apoi aruncam si niste bani la festivalieri, saracii. sa ne dea niste circ......

Pavl

18.02.2017 10:35

Scuze pentru incurcatura. Tipic pentru romani, cand nu au alte argumente, se leaga de chestii de genul acesta. Ma asteptam sa ma contrazici pe fond. Banuiesc ca ai inteles, la fel ca cel de mai sus, despre ce vorbeam. 

Nicu

18.02.2017 11:49

Domnule, esti depasit, nu cunosti orasul si nici traficul, du-te la matale in birou si ocupate de ce stii, de bullshit, Rosal, Salprest, pe fond. Hai sictir!

Iuda

18.02.2017 12:13

Foarte buna ideea de a inchide partea vestica, doar sunt terase cu clienti care nu mai incap, dau pe afara. Revenind la latura vestica, nu este nici o problema ca se inchide, dar n-am inteles de ce nu o facut un tunel, din fata de la diesel, pana la vertigo, pentru masini, fix asa cum e acum, doar ca-n pamant !Sa nu mai vorbim ca la renel nu o sa poti face stanga ca vine ratuc-ul din fata, pe urmatoarea, dupa curent, acolo ai si verde la pietoni (vinerea trecuta o fost calcat un pieton si o intrat autobuzul intr-o masina) iar la urmatoarea sa faci stanga..nu trec decat 3-4-5 masini ca-i foarte scurt stopul !Of of ce greu e sa te duca capul, adica...unde sa te duca daca esti de la tara , acolo stii un lucru, te trezesti, te pisi, mergi cu vaca la pascut, vi acasa, manci, aduni fanu(evident, dupa ce-l tai cu coasa ca te pricepi) mergi dupa vaca, te pisi si dormi ! ce altceva mai poti face la tara? mnezau ma-tii ...

Cineva

18.02.2017 13:25

Pe aceasta cale vreau sa adresez sincere felicitari primariei! Nu e nici un misto, sincere felicitari. Ani de zile am fost blocat in trafic din cauza votantilor. Se pare ca au votat la fel desi latul se strangea incet incet. Acum m-am mutat langa Cluj intr-o casuta dintr-o zona linistita. E randul votantilor sa sufere blocati in trafic, si ma bucur pentru asta. Da, stiu, sunt om rau, ma bucur de necazul altora. Asa, si? Si ei s-au bucurat de necazul meu votand acelasi "gospodar" care le facea paranghelii in centru si ramaneam eu blocat in trafic. Din nou sincere felicitari primariei! Iar voi, votantii, ati deschis ochii prea tarziu! Stati in trafic si suferiti!

Andrea

18.02.2017 18:04

Super...si cei care vin de la gara...se intorc in parcarea din centru...ocolind tot.
Sunt foarte curioasa la care periferie va ganditi...eu odata am incercat sa las masina la periferie si sa ma duc cu un copil de 1 an...dar va recomand singuri si in brate...dar mai ales cu caruciorul(ex. .gara-Dedeman nu ai cum sa cobori...doar roata)