De ce votez cu Ponta (de aceasta data)

N-am fost niciodata un las. Sa ascund care imi va fi optiunea duminica viitoare, numai pentru ca pot sa stau sub radar si apoi sa ma cocosesc ca ce tare am fost, nu-mi sta in caracter.

Este datoria mea de jurnalist sa imi spun optiunea si datoria de cetatean sa votez. Oamenii au asteptari de la mine, conduc un ziar influent in Cluj, vor sa imi citeasca argumentele si sa se gandeasca la ele.

Duminica viitoare il voi vota pe Victor Ponta. Doar de aceasta data. Si am o multime de motive care ma imping sa o fac. Sunt motivele mele si trebuie respectate, asa cum ii respect si ii admir enorm pe cei ce vor “depontaminarea”

Este foarte bine ca Romania gandeste si alege. Mi-ar fi placut ca Romania sa gandeasca cu un an si jumatate inainte si sa ii preseze pe politicieni sa prezinte programe. Asa, noi avem de ales intre doua rele, intre doi politicieni oportunisti care vor sa se aburce pe o functie si care nu se ridica la statutul unui candidat solid la functia de Presedinte. 

Il votez pe Victor Ponta fiindca eu cred foarte mult in rulajul politic, in alternanta. Zece ani cu Basescu? Zece ani cu un presedinte de dreapta? Excelent, acum vreau un presedinte de stanga. Voi vota cu Victor Ponta pentru ca este despartit total de tot ce inseamna PCR, UASCR, in general, de comunism. Nu mai vreau ca tara mea sa fie condusa de melescani securisti, de basesti agresivi, de constantinesti blegi, de iliesti puhavi. Vreau un tanar, ca mine, pe care sa-l pot presa ca cetatean daca nu isi face datoria. Unul care sa nu ma ignore si care sa inteleaga ca am nevoie de un viitor, nu de un trecut. 

Il votez pe Victor Ponta pentru tineretea lui supusa infatuarii, superficialitatii, impulsivitatii, nestiintei. Pentru ca prefer de 1.000 de ori un tanar care poate sa invete sa fie mai bun decat un borfet machiavelic care nu se mai poate schimba si care se razboieste cu poporul din simplul principiu ca asa crede el ca e bine. Victor Ponta este un Mickey Mouse in adevaratul sens al cuvantului, adeseori apucat sau tantalau, asa cum e si Mickey. El poate fi ironizat, de el se poate rade, dar, la final, poate deveni personajul bun al povestii.

Il detest pe Vicotr Ponta pentru faptul ca nu a scapat mai repede de coruptii din partidul lui, sunt foarte suparat pe el ca nu a inteles niciodata ce inseamna cu adevarat Transilvania, il cred un naiv pentru ca asculta de consultanti mercenari si in afara timpurilor precum Bogdan Teodorescu sau Dan Sultanescu, ori expiratul de Pieleanu. Oameni care acum il tin in hamuri pe Ponta, vanzandu-i gogosi despre precautie, cand el are tot mai nesigura calea spre succes. Partidul condus din studiourile Antenei 3 i-a dat-o peste nas lui Ponta in Ardeal, unde Remus Lapusan, Radu Moldovan sau Tiberiu Marc s-au molicit si buhait de atata succes si au luat-o in freza acuma de la pedelistii care le-au furat vrabia din mana, pastrand si cioara de pe gard.

Il votez pe Victor Ponta la presedintie in speranta ca va degaja locul de sef al PSD si va deschide competitia pentru acest post. Personal, i-as prefera oricand acolo pe Liviu Dragnea sau Ioan Rus decat pe maimuta roscata de la Craiova sau pe Mazare ori Nechita. 

Il votez pe Victor Ponta pentru ca stiu ca Klaus Iohannis este doar o imagine, un soi de Emil Boc cu reputatie mai buna, care poate manageria patru cartiere din Sibiu, dar care nu va sti cum sa conduca o tara. Eu nu am nevoie de un Emil Boc la Cotroceni. Am nevoie de un presedinte cu piper, care sa poata sa imi apere tara sau sa se bata pentru ea, nu sa o depuna tribut la portile Occidentului.

Il votez pe Victor Ponta pentru ca stiu sigur ca Klaus Iohannis nu va putea niciodata sa formeze o majoritate solida decat cu ajutorul lui Gabriel Oprea, intamplator, nasul primului copil al lui Ponta. Oricat de tradator ar fi Oprea in trecutul sau, nu cred ca "interesul lui national" il indreapta spre prostie. 

Il votez pe Victor Ponta pentru ca stiu ca Klaus Iohannis nu poate forma un guvern pur liberal. Chiliman, Tariceanu nu mai sunt in PNL. Fenechiu si alti corupti sunt la parnaie si, daca ar fi sa faca un guvern, Klaus Iohannis ar trebui sa apeleze la resursa umana a pedelistilor ascunsi acum dupa sageata liberala. Nu pot sa accept sa-i mai vad la Victoria pe “liberalii” Pogea, Boagiu, Tise, Blaga ca inhata portofoliile de ministri. Nu vreau sa-i readuc pe pedelisti la guvernare prin pavaza sasului oportunist. Am vazut filmul ala de serie B cu Emil Boc si pedelistii si nu mai vreau sa vad reluarea. 

Fiindca stiu ca acest text o sa ajunga inclusiv sub ochii lui Victor Ponta, caci pesedistii nu vor rata ocazia, in disperarea lor de a contracara pe internet forta celor de dreapta, imi voi permite sa adresez si eu un sfat nesultanic, nepielean, neteodorescian celui care va primi votul meu:

Victor, undeva in zona prohabului, ai o pereche de oua. Foloseste-le. Nu-ti fie frica de tara ta, nici de mine, nici de restul ardelenilor. Infrunta-ne si pune-ti cenusa in cap. Vino la Cluj si spune-ne de ce nu ai facut regionalizarea, spune-ne de ce esti de doi ani si jumatate premier si economia merge prost. Arata-ne ce vrei sa faci pentru Romania, fiindca acum suntem pusi sa alegem intre jumatatea ta de Romanie si jumatatea lui Klaus Iohannis. Implineste pentru prima oara in istoria Romaniei cu adevarat un slogan electoral si uneste Moldova si sudul cu Transilvania, macar cu niste vorbe bine alese, cu simtire.

Jumatatea ta de Romanie nu e cu nimic mai buna. Este compusa din moldoveni si munteni saraciti, defavorizati, ignorati. Pe tine te voteaza oamenii ce nu conteaza la INS la capitolul consum, oamenii care nu au avut sansa sa produca pentru Romania. Nici jumatatea noastra nu e mai buna, fiindca suntem despartiti in suflet de restul tarii, iar asta este un lucru foarte otravitor pentru o natiune. Uneste-i pe romani, nu te limita doar la a-ti afisa sloganul. Ti-o spune un tanar ca tine, care n-a plecat, care te-a criticat mereu si care ar fi vrut un presedinte mai bun ca tine. 

Te-au ironizat in videoclipul de la PRO TV, cand, mult mai tras la fata si mai clapaug, ai spus ca tu reprezinti generatia celor ce vor sa faca lucrurile altfel, a celor ce vor sa desparta Romania de trecut. Eu n-am ras de tine si de aia te votez, fiinda sper ca ne vom gasi cat mai multi sa facem asta.

Victor, ridica poporul! Si pleaca-ti capul in fata lui. Asta te va face castigator, iara nu votul meu. 

Comentarii

asergiu

06.11.2014 12:11

Sigur ca fiecare este indreptatit sa aiba o opinie de vot. Dar in cazul acesta, draga Liviu, articolul miroase a propaganda ascunsa sub simtul unei "datorii" care nu isi are rostul. Desigur ca poti sa ai opinia ta si sa ne-o scrii . Toti avem cate o opinie si totusi nu ne-o exprimam public inainte de vot. Niciunul dintre candidati nu este bun si sunt aceiasi si aceiasi care ne-au scarbit in decursul ultimilor ani.Asa ca de ce sa facem iar jocul "votati raul mai mic" ? Ideal pentru aceasta tara ar fi optiunea: "votati ceva cu totul nou" ! 

RAUL

06.11.2014 13:36

ATATA SUPERFICIALITATE!INCREDIBIL!NICIUNUL NU ATI INCERCAT MACAR SA CITITI TOT ARTICOLUL!V-ATI OPRIT LA TITLU!GANDITI

Transilvanean

06.11.2014 14:06

Asa e Raul, niciunul nu l-am citit. Doar tu l-ai citit. Noi toti suntem superficiali si doar tu ai dreptate.

Alessia

06.11.2014 14:51
Intotdeauna am apreciat contrastul acesta de pareri, opinii -insa daca arunc o privire la comentariile celoralti cititori, nu pot sa nu remarc o ura lipsita de multe de ori de argumente solide, fondate pe o analiza riguroasa in ceea ce-i priveste pe ambii candidati.Articolul aduce in discutie atat partile pozitive ale lui Ponta, cat si cele negative.Astfel, tind sa cred ca toti cei care vad doar defectele unuia dintre candidati (vezi comentariile de mai jos), in detrimentul candidatului plin de virtuti ,dl cu nume nemtesc (insa nu cu atributele unui german) ori sunt ceva pseudo-activisti de partid carora brusc li s-a trezit spiritul civic,si spiritul de turma foarte bine scrijelit in mintea lor, ori niste cetateni care ingurgiteaza orice tip de informatie gata primita din media, ce arde de nerabdare sa-si strige offf-urile.Eu, una, ma bucur sa vad ca dincolo de toate opiniile iohaniste fluturate obsesivo-agresiv prin toate modalitatile gasite, regasesc si un articol care surprinde pro&cons votului pt Ponta(in cazul de fata)-articol ce surprinde trasaturi,valori pe care le gasesc esentiale candidatului care vreau sa ma reprezinte .Ne-am dorit tot timpul tineri care sa preia conducerea, pentru ca noi avem viziune, pentru ca tot noi am fost tot timpul cei care au fost pentru schimbare, modernizare, noi fiind in prima linie de fiecare data cand am vrut asta.Acum cand avem un candidat tanar,(asa cum am strigat ca ne dorim) se gasesc si minti malefice care manuiesc foarte bine arta transformarii unor calitati in defecte.Ba mai mult de atat, au iesit oameni in strada care au fost impotriva regimului Boc-Basescu si a aparatului de conducere ce stim bine ca se afla in spatele mult prea-slavitului cu nume de neamt(Blaga, Anastase, Videanu etc.)-insa uitaam,ori parte din noi -tind sa cred -ca om fi masochisti.Asa ca oameni buni,rogu-va din suflet sa nu mai fiti atat de radicali in exprimarea si reiterarea  opiniilor celor mai sus-pusi decat voi, lasati-ne si pe noi, oamenii simpli, de rand, sa ne conturam o opinie fara a fi nevoiti sa facem fata agresivitatii aducerii in prim-plan a opiniilor neavizate ale voastre.

gigi anonimu

07.11.2014 00:56

Very like

Lucian

07.11.2014 10:24

Frate.... cum mama naibii sa votezi cu un asemenea sarlatan. Voi vedeti ce face in prag de alegeri? vedeti? Comparati-i atitudinea cu cea a lui Iohannis. E clar ca nici el nu e sfant, dar fratele meu, asa ceva nu se poate. Si voi continuati sa il votati... Ce asteptati? Sa va dea in cap? Sa furi asa voturile...sa te legi de toate rahaturile din tara asta ca sa speri ca iesi presedinte..si voi in continuare sunteti orbi, si mai rau, majoritatea din voi astia cu rosu...sunteti cei cu 8 milioane salar, dar va plangeti ca ce greu e in romania. Normal ca e greu cand 80% din banii statului merg in buzunare la parlament. De 25 de ani tot ei au fost la putere si tara a luat-o la vale, dar voua va place. Noroc bun! Ne meritam soarta. 

marin

09.11.2014 21:54

Culca-te la loc,cred ca te-ai trezit brusc!Ultimii 10 Ani,Basescu a seful la toate relele!

Rogue

13.11.2014 14:10

"Seful la toate relele"? Bine ca nu sefu' la bani... damn, se vede IQ ul clar al celor care voteaza cu Ponta...

Ema

13.11.2014 23:58

Sustinatorii lui Ponta sunt telespectatori ai Antenei 3..care e total impotriva lui Iohannis pentru ca acesta vrea sa renunte la gratiere, iar Ponta nu..deci e singura scapare pentru a-l gratia pe Voiculescu. Ma rog.. Ce cunosc datele corecte , isi dau seama fara probleme faptul ca Ponta minte si spala creierii la nestiutori. Vreti o tara ca inafara ? De ce readuceti comunismul ? De ce va place can canul, mahalaua, circul..? Ca la romani..Acces direct, wow baw, Maruta, Asistentele... Mi-e rusine cu voi. Eu vreau o schimbare, o mentalitate ca inafara. Il sustin cu toata increderea pe Iohannis. O sa regretati votul catre Ponta..cei care mai raman in tara.

ada

23.11.2014 08:32

Esti teleghidat de informatiile aiurea de pe net! Nu ai urmarit , in timo evenimentele si presa scrisa! Va simtiti intelectuali, dar luati decizii dupa facebook! Citit evolutia PIB si a deficitului bugetar , macar din 2000 si poate veti mai cadea pe ganduri analizand datele din anii sub mana dreptei (atat presedinte cat si prim ministru) NU va deranjeaza numai hotiile unor psd-ist, ale pdl-istol sunt coool!?? 

x

12.11.2014 22:57

Bravo...ăștia prostimea și saracimea....astia votează cu comuniștii

adrian

07.11.2014 10:57

cu  ponta  presedinte  tara  va  ajunge  ca  o   tara  din  africa  de  mijloc  ,,nu  de  sud  ca  acolo  este  bune  ,,a/mi  pare  rau  ca  dupa  25  de  ani  anca  mai  anghititi  propaganda  comunista  ,,,cum  va  lasati  ademeniti  de  pomeni  electorale ,,,,de unde  vi  se  da  vi  se  va  lua  anzecit   ca ci  nimic  nu  este  gratis  ,,mai  ales  cand  vb  dee  guvernn 

bubu

07.11.2014 18:32

Corect spus nota 10 .Daca castigâ Ponta va fi vai si amar de noi.

sym

07.11.2014 20:02

Prima data ar trebui sa invatam sa scriem corect apoi sa avem drept de vot, "ainca, anzecit, ca ci " ..... ??? apoi sa fim analisti politici !!!  

Bogdan

09.11.2014 08:40

Cum spune adrian."Domnul"jurnalist voteaza cu cine doresti.Tot comunist ramai.Poti sa o spui ca o zic din ura,asa e dar din cauza celor incuiati ca tine se duce tara pe p**a,si eu ca si muncitor/angajat trebuie sa suport consecintele.

Sergiu

08.11.2014 19:45

Cred ca doar atat am de spus, citez: "Voi vota cu Victor Ponta pentru ca este despartit total de tot ce inseamna PCR, UASCR, in general, de comunism."Daca acest jurnalist are studii superioare, jurnalistice probabil, atunci cu siguranta nu a studiat istoria sau are mai putin decat IQ-ul unei maimute pentru a face aceasta afirmatie.Cum e posibil sa poti formula o asemenea aberatie, in totala contradictie cu bunul simt ?!!

dan armanca

10.11.2014 19:27

Draga Alessia .Articolul este o incercare de manipulare grosolana .Doresti opinii in contrast ? Si eu ,dar care sa aibe la vaza adevaruri .Ponta este un plagiator ,hot intelectual .Are socru .are proprietati nedeclarate ......ponta minte .....Toate astea le-a uitat lingaul care a scris articolul .Succes 

x

12.11.2014 22:59

Am o viziune..ești mai proasta ca mata..o futea Iliescu

ada

23.11.2014 08:34

Bravo! Bine spus! 

micu

06.11.2014 16:51

Eu m am dezabonat deja de 1 luna! Eram satul! Penibil!

Popica

07.11.2014 01:12

Interesant ca mai esti aici !!!!  

injineru'

07.11.2014 07:53

atunci ce mai cauti aici?? :))))

x

12.11.2014 22:58

Pe tine tarane

ASA E

06.11.2014 16:55

ASA E, GANDITI

peregrinare

06.11.2014 18:05

gandesc ..ca indemnul ca ponta sa-si foloseasc ouale ar fi cu scopul imlpicit sa ne f--e noua zilele in urmatorii ani???!!!restul l-au spus ceilalti comentatori! 

dorin

06.11.2014 18:48

de cetit am cetit , dar tot nu am ramas convins de capacitatea domnului Ponta de a devenii un Presedinte capabil de care avem cu toti nevoie, si , care nu va avea rolul de marioneta pentru acei oameni politici("baroni locali") in rezolvarea nevoilor si necesitatilor lor si numai ale lor.Toata lumea bate apa in piua, cu taierile de salarii efectuate de Basescu. Treziti-va o data si o data( nu toti oameni sunt bugetari), 65 % din angajati sunt angajati la Privat. Pentru aceasta categorie de angajati , cand se va face ceva? 

mrcrs

06.11.2014 19:43

Ba chiar deloc...m.am oprit in punctul in care a zis ca il voteaza pe ponta pentru ca s.a saturat de,citez: "melescani securisti, de basesti agresivi, de constantinesti blegi, de iliesti puhavi." Da...baiatu char a zis ca il voteaza pe Ponta pentru ca s.a saturat de Iliescu. M.am oprit pentru ca mi.am dat seama ca ori e prost ori ii un propagandist perfid :)

Mitomanul ponta

07.11.2014 10:28

Bravo bravo bravo ! Asta înseamnă a vorbi analizând textul . Bravo!!!

Profesor

07.11.2014 15:44

Acestea sunt concluzii sau manipulari? Liviu, mai da o tura de bloc, inspira aer proaspat si apuca-te cu mintea limpede de facut lectii. Deci, care sunt concluziile "Pro Ponta"? Pana atunci ramane un articol ieftin, de propaganda, care pute...pana la cer si inapoi a manipulare ieftina. Nici al mai prost nu-ti cumpara "gogoasa" :D 

ionel