CFR Cluj, doar un punct pe terenul Astrei. Feroviarii au primit două goluri după gafe uriaşe

CFR Cluj a terminat la egalitate, 2-2, meciul din deplasare cu Astra Giurgiu, din etapa a 24-a a Ligii I. Ardelenii au fost egalaţi în ultimul minut de prelungiri, ambele goluri ale gazdelor fiind marcate în urma unor greşeli uriaşe ale portarului Traian Marc, respectiv fundaşului Andrei Mureşan.

Timp de aproximativ o oră, clujenii nu au avut foarte multe probleme în a controla ostilităţile la Giurgiu, nou venitul Juan Carlos Ruiz arătându-şi din plin valoarea. Spaniolul a deschis scorul în minutul 38, după care l-a servit perfect pe Vitor Bruno, în minutul 56, pentru un 2-0 pentru CFR la care nu se gândea prea multă lume înainte de meci.

Probabil şocul a fost mare şi pentru Traian Marc, portarul clujenilor încasând, în minutul 66, unul dintre cele mai uşoare goluri al carierei, acesta scăpând printre picioare un şut anemic al lui Boldrin. Totuşi, până în minutele de prelungire elevii lui Toni Conceicao au reuşit să reziste fără prea multe probleme în faţa atacurilor Astrei, o ultimă minge aruncată în careu aducând, însă, o nouă gafă în careul clujenilor, potrivit CJSport.ro. Andrei Mureşan s-a ferit să lovească mingea cu capul şi, din spate, acelaşi Boldrin a apărut nemarcat şi a împins balonul în poartă.

Scor final 2-2, iar clujenii rămân cu regretul că au dat cu piciorul unor trei puncte importante mai ales la moral.

Astra: Lung – Morais, Oros, Găman,Queiros – Boldrin, Seto, Lovin – De Amorim, Niculae, Enache. Au mai intrat: Boudjemaa,    Antrenor: Marius Şumudică

CFR Cluj: Marc – Coelho, Larie, Mureşan, Camora – Gomelt, Ruiz, Petrucci-Jakolis, V. Bruno-Lopez. Au mai intrat: Păun, Nouvier, Nascimento. Antrenor: Toni Conceicao